Je rok 1842. Němcovi se právě přistěhovali do Prahy, kde se Josef snaží etablovat jako finanční úředník. Báře je dvacet dva let, je matkou čtyř dětí a po posledním těžkém porodu už nemůže rodit. Před mladou ženou toužící po společnosti se rázem otevře nový svět. Osudným je pro ni český ples na Žofíně. Josef ji přivede do společnosti české kulturní elity. Bára svou bezprostředností získává nové přátele a její srdce se nečekaně rozhoří. (Česká televize)

Chudobka

Kameníková se mi líbí, mám obavy z její výměny za Geislerovou, které je všude příliš. Zaujal mě výborný Lukáš Melník. A Jan Nedbal jako Nebeský byl neskutečně roztomilý. Erotické scény mi nevadily, nebylo toho moc vidět. Pokud Němcová taková byla (počet milenců to dosvědčuje), proč to zatajovat. Její tvorbě to neublíží. Co třeba intimní život Máchy nebo nemanželské děti Tyla? ()

Mlle

Takže podle Lenky Wimmerová být feministkou znamená umět podvést manžela a nestarat se o děti (ale mluvit o tom, jak je má ráda). No, možná na tom něco je ;) Ale vsadila bych se, že takto to autorka pojmout nechtěla… Sázka na sexuální svobodu jako leitmotiv druhého dílu se podle mě úplně nezdařila – zejména proto, že skrz tuto autorčinu konstrukci skutečnou Němcovou nevidíme. Vidíme nevázanou puberťačku, která prolétla strojem času, takže hovoří plynně jazykem 21. století a také jím myslí. Vidíme divošku, která touží po sebeprosazení a je ochotna jít přes mrtvoly – to vše je typické 21. století. Němcová podle současníků a korespondence nebyla sexuální, nýbrž sensuální (!) obětí sebe sama. Autorce se buď tento rozdíl nepodařilo rozkrýt, nebo ho vůbec nechápe. Vztahy s lidmi (nejen ty milostné) byly pro Němcovou vitální, což vyplývá také ze všech jejích děl. Tím víc, čím v nich plavala často naznak, nebo se v nich přímo topila. Právě neschopnost zdravých vztahů navzdory okolnostem (v rozporu s děsivou touhou po nich) ji strhávala stále víc ke dnu. Anna Kameníková je jistě skvělá herečka, ale vypadá to, že dostala za úkol předvést chladnou a domýšlivou manipulátorku, což je rys, který jistě Němcová měla ve svém nakonec dost schizofrenním rejstříku, ale ze zcela jiných psychických důvodů, než z těch, které prožívají děti současného blahobytu. Kde je snění, zoufalost, rozervanost, pochyby, a především, kde je její LÁSKA? Ani mezi vášní a láskou není rovnítko, natož mezi láskou a sexuální avantýrou. Tohle se z 19. století na současné plátno přenést nepovedlo. Přitom to k Němcové patří nejvíc. EDIT: Pustila jsem si díl podruhé a je možné, že hloubka citu, který není emocí, není přítomna v díle nikoli pro autorčin záměr, ale nakonec skutečně jen proto, že to herečka Kameníková nemá v nátuře (ani zkušenosti). Když říká „pukně mi srdce,“, je to jako kdyby říkala: „právě jsem přinesla brambory.“ Třeba se změnou herečky nastane i proměna sobeckého ledu ve zkušenost (odpovídající nakonec počtu dětí vzhledem k věku), která se se staletími přesouvá stále do vyšších ročníků… ? Zatím je to škoda, ono vlastně všechno kromě té Boženy i v druhém díle celkem sedí… :) ()

Brtniik

Tentokráte se schovám za marhoul a Mlle. Něco podobného bych napsal. Kdyby Božka např. odchod nájemníka ustála bez výtržnosti, mohla mít hezkou látku pro romány. Takto si zadělala leda na pohmožděniny a permanentní nedůvěru chotě... Snad to Aňa rozsvítí. ___ Musí být všichni umělcové podobně prdlí?! ()

werush

Přidávám se k táboru znechucenému počtem zobrazených pohlavních styků a taky si budu Němcovou pamatovat jako vyrovnanou, moudrou, nesobeckou asexuální bytost jak jsem si ji v dětství vysnila a na tenhle seriál zapomenu jen co ho dokoukám a přečtu si všechny komentáře, protože teď nemám až tak moc příležitostí se skvěle pobavit nějakým sofistikovanějším způsobem. ()

zdeny99

Po shlédnutí druhého dílu jsem si už udělal jasný obrázek o Boženě Němcové. Byla to pořádná kurva se vším všudy! Jediné co dělala, bylo, že psala, oddávala se slasti za námahu svého manžela, podváděla manžela a především neustále remcala, jak se stará o manžela, o děti a domácnost. A přitom co nedělala, že o rodinu vůbec nepečovala. Svých dětí se naposledy tak dotkla pičou při porodu. Pak se k nim vůbec neměla. Jestli byla opravdu taková a není to jen tak upraveno filmaři pro feministické publikum, tak je mi z ní zle.... A co mi ještě tahle série ukazuje kromě toho, že z tak slavné, všude chvályhodné a uctívané ženy se ve skutečnosti stává bezcitná kurva podobná Enyd Blytonové? To že K. J. Erben koktal, J. K. Tyl měl dítě s dcerou své manželky a Fr. L. Čelakovský byl proruský bolševik... Povinná televizní "četba" pro feministky má za sebou svoji první polovinu. [711. hodnocení, 55. komentář, 64%] ()

anatheman

Za mě zatím velice dobré (4/5), ale s celkovým hodnocením počkám, až zhlédnu poslední díl série. Líbí se mi, že seriál působí většinou docela autenticky. Efektně napojuje dobová témata na intimní život B. Němcové, přičemž toto spojení funguje dobře i po dramatické stránce. Líbí se mi, že Němcová zde není představena jako naprosto ideální (či spíše idealizovaná) osobnost (ať už si pod tímto spojením představíme cokoli), ale zkrátka jako člověk, což je mi ve výsledku více sympatické. Přirozeně. Herecké výkony rovněž velmi dobré. Jenom se chci pozastavit nad jednou věcí, a tím jsou zdejší puritánské komentáře. Má (tak trochu řečnická) otázka zní: To jste ještě nikdy neviděli nějaký současný historický seriál? Navíc zdejší scény (eufemisticky řečeno) intimního charakteru většinou slouží jako prostředek vypravování a nejsou jen tak samoúčelné. Opravdu kroutím hlavou. :-) ()

mrtvej pes

Konečně literatura, konečně širší politicko-kulturní dění, které Boženu formují z ještě nedodělané ženy vnucené do téměř už "odžitého" života poslušné manželky a matky do někoho, kdo vnímá svět kolem sebe, nejen svůj vnitřní (potlačený, byť svéhlavý) svět. Do někoho, kdo se okolním světem nechá probouzet za hranice svého původního, dětsky vzpurného myšlení. Jak už tu někdo zmínil, začátek dílu je opravdu slibný. Znamená posun, má podstatu, představuje další důležité ženské postavy. Ale pak se nám to zase slévá do červené knihovny toho nejnižšího rázu. A nic proti červené knihovně, sama do ní ráda zabrousím; jen to opravdu není ten jediný způsob, jak točit o ženách. Je "ženský" úhel vždy jen... o mužích? Copak cena ženy není v tom, co svede, místo toho koho svede? Snaha mísit obojí, Boženu ženu a Boženu spisovatelku a osobnost, je sice skvělý námět, jenže když se nemísí rovnoměrně a romance neustále převažuje, nedivím se zdejším vlažným ohlasům. ()

mardun

To nejde bez sexu? Nestačí jen náznak? Dříve se taky naznačovalo a stačilo to, ale dneska se musí ukázat všechno. Nymfomanka Božka. ()

chrispe

,,Tvař se jak chceš. O všem tady rozhoduju já." Přiznávám, že druhý díl mě až tak nestrhl, nicméně pořád ve mně vzbouřil tolik emocí, až běda. :D Scéna, kdy žena prosí doktora,aby ji pomohl, protože po těžkém porodu nechce znovu otěhotnět, bojí se o život a on jí dobrácky řekne, že promluví s manželem. Protože rozhoduje on. Uf. Jasně že by bylo lehčí, kdyby Barbora byla žena, která by měla spíš blíž ke světici než k cizoložnici. Kdyby prostě psala poezii, pohádky a knihy o tom, jak se žije... třeba na Domažlicku. Tu šílenou potřebu lásky jsem pochopila až ve chvíli, kdy Nebeský odcházel. Anna Kameníková to zahrála tak skvěle, že se ve mně úplně všechno svíralo. Kdybyste konečně našli někoho, s kým jste protože chcete, líbáte ho, milujete se s ním ne proto, že on a společnost to od vás očekávají, ale protože zkrátka VY chcete, vzdali byste se toho snadno? Tohle prostě není jen o Boženě. Zajímavá je určitě i Josefova linka, jeho život, problémy... ale zkrátka ty Barbořiny ve mně rezonují daleko víc. No... a teď jsme všichni tuze zvědaví na Aňu Geislerovou. ()

ROBOTER

Neskutečně hloupá, plytká, ahistorická slátanina, která jde prvoplánově na ruku současnému běžnému přízemnímu divákovi. Každý, kdo se alespoň trochu orientuje v dobových reáliích, ví, že v minulých staletích bývaly mravy dosti uvolněné, nicméně rozhodně ne v puritánském 19. století, o kterém má být tento "povedený" seriálek... Jaká je to slátanina, ukazuje naprosto ilustrativní scénka z konce tohoto dílu, kdy na Domažlicku dospělí makají na poli, zatímco odrůstající děcka si vůkol skotačí a šermují se klacíky... Tak to obvykle dopadá, když se velení (= režie & scénáře) ujmou příslušnice slabšího pohlaví. Jak víme, ženy totiž obvykle jen klouzají po povrchu a neumí proniknout do nitra problému, a náročné na zápletky rozhodně taky nejsou. A tady tato krávovina je toho jasným důkazem. Jestli ještě navíc od příštího dílu nasadí do hlavní role tu škaredou, zrzavou nepříjemnou vítačskou Židovku, tak jsem s tímto počinem nadobro skončil. ()

helraiser

Autentičnost doby je zachycena opravdu parádně a Božka je ztvárněna opravdu slušně. Super, že se tvůrci o naší národní buditelce nebojí ukázat i její neduhy, jako je její nevěra manželovi atd., člověk si chvíli připadá, že spíš kouká na eroťák. Klobouk dolů, ale tohle se prostě povedlo. ()

quixote

Na rozdíl od prvního dílu jsem trochu v rozpacích. Z tohoto dílu mi kromě přemíry sexu v různých variantách nejvíc utkvěl výkon Lukáše Melníka, ten doktor se mu opravdu povedl. Hnidopišská výtka: slůvko "jo" se v té době zcela určitě nepoužívalo. Je škoda, že celek srážejí takové detaily, kterým šlo snadno zabránit, kdyby se chtělo. Věřím, že Anna Geislerová bude v roli BN dobrá, podle mne to byla vhodná volba. ()

Aragorn

No fuj, tolik sexuálních scén za epizodu nemá snad ani Hra o trůny. Já chápu, že Božena byla taková, ale to to nestačí jen naznačit? Vážně to tam musí být 10x za jeden jediný díl? Ach jo, minulý díl byl o dost lepší. Jediné, co se mi líbilo, byli známí spisovatelé, kteří se v dílu objevili.Já bych příště radši uvítal psaní pohádek a knih, než její milence, těch už bylo za celý seriál víc než dost. ()

topi80

Božena se oddává vášnivému sexu s manželem i nemanželem a do toho se nám po plátně producírují všichni ti Erbenové, Tylové, Borovští a další. Ale pro popularizační oživení dějepisu to není špatné. ()

Amonasr

Druhá epizoda působí bohužel ještě povrchněji a prvoplánověji než ta první. Už jen těch šest zobrazených souloží, z toho jedna dokonce narychlo v průjezdu - komu se tím autorky podbízí? Řada scén je silně přitažených za vlasy, včetně hysterických výstupů hlavní hrdinky, a pokud měla být Božena Němcová podle současníků noblesní a okouzlující žena, tak v tomto filmovém zpracování po něčem takovém zatím není ani stopy, pokud pominu známý Hellichův portrét v záběru. ()

Dzony odpad!

O Němcové, jako člověku , jsem si nikdy nemyslel nic moc pozitivního. To nehodnotím . Ale tenhle “filmařský modernizmus”, jestli to tak mohu nazvat, to je teda hrůza. Takto draze natočený film a tak to záměrně pohnojit. Jen aby se zavděčili mase. ()