Je rok 1842. Němcovi se právě přistěhovali do Prahy, kde se Josef snaží etablovat jako finanční úředník. Báře je dvacet dva let, je matkou čtyř dětí a po posledním těžkém porodu už nemůže rodit. Před mladou ženou toužící po společnosti se rázem otevře nový svět. Osudným je pro ni český ples na Žofíně. Josef ji přivede do společnosti české kulturní elity. Bára svou bezprostředností získává nové přátele a její srdce se nečekaně rozhoří. (Česká televize)

Mariin

Druhý díl se mi zpočátku líbil moc. Velmi dobře ve zkratce naznačeno vlastenecké ovzduší první poloviny 19. století, dobré dialogy, sympatický výkon Anny Kameníkové, Ale pak to opět hrubě kazí fiktivní sexuální scény. A opět totální absence duchovna, naznačen je pouze duševní (nikoliv duchovní!) boj u vztahu Božena – Josef – básník Nebeský. Takže, bohužel, tyto zápory srážejí i 2. díl jen na průměr. ()

filmfanouch

Před rozborem druhého dílu seriálu Božena by možná bylo dobré připomenout fakt, že tento seriál není ani zdaleka prvním zpracováním životních příběhů Boženy Němcové. Osobně jsem předtím žádnou adaptaci neviděl, nemůžu tudíž ani logicky srovnávat. Faktem ale zůstává, že se píše 21. století a přístup k zpracovávání životopisů se od té doby zásadně změnil. Jenomže právě u zpracovávání životopisů jsou důležité některé následující faktory- Životopis musí říct o dané osobě co nejvíce podtržených informací, musí se zaměřovat na nejdůležitější aspekty života a zbytečně se nenimrat ve zbytečnostech a v díle musí být shrnuta významnost té dané osoby. Jak moc tohle všechno zvládla Božena je věc subjektivního rážení, i u nás ovšem může vzniknout vydařený životopis. Na začátku letošního roku mělo na ČT2 premiéru famózní dokudrama Jako letní sníh o životě Jana Amose Komenského. Toto dokudrama zvládlo několik důležitých aspektů- V rámci života učitele národů shrnul ty nejvýznamnější a nejzásadnější momenty, zaměřoval se na nejdůležitější aspekty života a shrnul, čím byl Jan Amos Komenský tak významný. Nevadilo tak, že měl tento televizní film nízký rozpočet, protože tvůrcům za kamerou ve vedení režiséra Lubomíra Hlavsy, scenáristy Martina Fahrnera a kameramana Pavla Koppa natočil nejenom funkční edukativní záležitost, ale zároveň i edukativní film, který obstojí jako kvalitní filmový zážitek i bez zapnutí mozku a snahy o domýšlení si různých vypravěčských aspektů. Píšu o tom právě i proto, abychom si to srovnali s Boženou. Tento seriál má podobně jako Božena edukativní potenciál. Především v druhé epizodě se ale projeví to, že ty zásadní informace jdou tak trochu bokem (vyvrcholení Českého národního obrození je hozeno v podstatě na druhou kolej a fakt, že Němcová stála na počátku realismu taktéž) a seriál i přes své v některých ohledech dostatečné kvality nebude fungovat jako funkční audiovizuální dílo samo o sobě. 2. epizoda Boženy začíná v roce 1842, v době kdy rodina Němcových žije v Praze. Němcová tak dostala více příležitostí navázat kontakty s nejrůznějšími spisovateli a básníky. Božena se dostala do kontaktu s elitou tehdejší české literatury a seznámila se tak s Josefem Kajetánem Tylem, Františkem Ladislavem Čelakovským nebo Karlem Jaromírem Erbenem. A zde je právě problém v tom ohledu, že seriál na vztahy mezi Němcovou a těmito spisovatelky zase tak velký důraz nebere. Ano, dá se spekulovat nad tím, že řešení milostné aférky, která se v seriálu opravdu stane stěžejním tématem je pro potencionální cílovku dost možná i zajímavější než řešení počátku realismu a vyvrcholení Národního obrození. V tomto ohledu je ale velmi snadné dostat se do konfliktu ohledně toho jaký směr je lepší. Právě ono brání důrazu na milostnou aférku s Václavem Nebeským, ale dost možná vrhá na Boženu trochu jiný pohled, než jaký byl pravděpodobně záměr tvůrců. Božena Němcová je brána jako důležitá česká žena. Milující matka, žena, která se snažila o emancipaci, která hraničila s feminismem a především vyspělá žena i v mladém věku. Jenomže v druhém epizodu to celé selhává. Anna Kameníková je v roli šikovná, jejím podáním ale Božena bohužel v druhé epizodě působí jako puberťačku, která je jen tak mimochodem trochu sečtělejší než většina tehdejších žen. Božena ve druhé epizodě seriálu přichází z divákova pohledu o pozici milující matky (tu si napraví až v následující epizodě) a celkově ve vztahu Boženy a Josefa Němcových je snadno dojít k závěru, že se oba navzájem skvěle doplňují. Druhá epizoda bohužel na Němcovou skutečně ten nejlepší obraz nehází. Když jsme u toho důrazu..... Opravdu bylo potřeba, aby se v druhé epizodě objevilo zhruba tolik sexuálních scén? Uvažoval jsem nad tím, že k reálnému vyobrazení vášně dostatečně stačí jediná sexuální scéna. Ale proč jich musí být v celé epizodě tolik? A tady nejde o to, že se člověk diví, že Němcová měla sex. Jde o to, že seriál se tomuhle zbytečně nemusel věnovat, což ostatně platí o celém románku Němcové a Nebeského. Nejvýraznější postavou druhé epizody je dost možná Petr Fastr v podání Marka Daniela. Daniel se jako vždy do role naplno ponořil a tohohle známého revolucionáře ztvárnil naprosto famózně. Ostatně nadále platí, že je seriál plný výtečných herců, kteří jsou ale následně nevyužiti. Platí to i o Kryštofu Hádkovi jako nakladateli Jaroslavu Pospíšilovi nebo Martinu Myšičkovi jako lékaři Václavu Staňkovi. Začíná mě vlastně mrzet, že celý seriál nevznikl o celém tomto období, který by se jednotlivým postavám věnoval detailněji a Němcové život zase uklidil trochu do dáli. Po druhé epizodě jsem totiž definitivně shledal, že mé dosud shledané znalosti o Němcové kdovíjak rozšířené nebyli a především jsem i pár dní po zhlédnutí byl vyloženě nešťastný, kterým směrem se seriál vydal. Druhá epizoda totiž nenaservírovala životopis Boženy Němcové, který je opepřený jejím tehdejším okolím. Místo toho druhá epizoda chvílemi skutečně působí jako epizoda pubertálního studenta, který dostal za úkol napsat scénář o životě Boženy Němcové. A ve finále omezil veškeré aspekty tehdejší doby na minimum a bral důraz na milostnou aférku s Nebeským. Což já osobně beru jako chybu. Finále druhé epizody, které láká na to, že se ve třetí epizodě definitivně Božena Němcová objeví s tváří Anny Geislerové definitivně vyvrhla na povrch jednu zásadní otázku- Proč je vlastně Božena Němcová (s výjimkou dětských rolí) jediná postava, která je ve seriálu ztvárněna dvěma herečkami? Žádná jiná postava totiž podobu nemění. Dalo by se to pochopit, jestliže by šlo o symboliku v tom ohledu, že se z Boženy Němcové stala nová žena. Jenomže 3. epizoda víceméně ukazuje, že se Božena v podstatě nezměnila a tohle rozhodnutí mi tak upřímně skutečně hlava nebere. A odůvodnění typu ´´ Kameníková by byla na starší Němcovou byla příliš mladá, Geislerová zase na mladou Němcovou příliš stará´´ beru jako hloupost. Už právě když se člověk podívá na ty všechny ostatní postavy. Zatím co druhá polovina prvního epizody Boženy servírovala víceméně nejméně zajímavou pasáž života Němcové, celá druhá epizoda si vzala na starost jednu významnou část, která je ale odklizena na příliš vzdálenou kolej. Druhá epizoda Boženy přitom nepřišla o vysokou technickou stránku ani povedené herecké výkony. Definitivně mě ale přesvědčila v tom, že si tvůrci s finálním provedením možná nevěděli rady. Z toho mě ovšem následně alespoň částečně poté dostala třetí epizoda................... () (menej) (viac)

marhoul

Anna Kameníková je i v druhé části výborná, celkově se mi ale víc líbil díl první. Aférka s Nebeským byla natočena hezky, škoda že znázornění Boženina intimního života zabralo výrazněji prostoru než setkání s Havlíčkem, Čelakovským, Tylem a Erbenem. Je jasné, že se minula dobou, že autorky minisérie zdůrazňují, jak na draka to tehdy ženy měly, navíc je dobré, že ukázaly, jak komplikované manželství zažíval i Němec. Běžet se vyválet během dne od čtyřech malých dětí, kdy jedno leží v horečkách, druhé sotva začíná lézt, vrátit se večer jakoby se nechumelilo, plotna prázdná a děti řvou hlady, to muselo být děsně príma! Tady nelze vše svalovat na touhu po psaní, po nespoutaném životě, po lásce. Tohle byla ukázka nespolehlivosti, salámismu a sobectví. ...však ona na ně, bába jedna pavlačová, hodí oko...na ty děti milované.. Toto není o nešťastné ženské na řetězu u plotny a je fuk, jestli byla s Nebeským nebo se vykecávala na tržišti. V klidu odešla od nemocné Dory, vypěnil by i mílius. ()

Šandík

Vcelku souhlasím s tím, že kdyby ve druhém díle bylo méně intimností a více společenského života, nebylo by to špatné. V tomhle podání to byla místy nuda. Velkově ale napětí mezi oběma manželi i mezi manželem a milencem nebylo uchopeno špatně. Stále si troufám tvrdit, že tohle je nejlepší český film o historické osobnosti za hodně dlouhou dobu, navíc televizní... Celkový dojem: 75% ()

honajz

Během sledování manželka říkala věci jako "Hele, oni šukaj v průjezdu." nebo "Němec ji šuká zezadu." a přišlo jí divné, že tehdy panovaly tak volné mravy, sexuální revoluce a tak. Mně přišlo, že koukám na nudnější Josefinu Mutzenbacher. Se slzou v oku jsem vzpomněl na F. L. Věka a jeho lásky nebo nyní opakované Sňatky z rozumu, jak erotické pnutí té doby šlo zobrazit sofistikovaně a umělecky. ()

Chrysopras

Hodnotit nebudu, protože úryvkem tohoto dílu nejspíš s Boženou končím. Ale poznámku, že jinde opěvovaná Anna K mě vůbec neoslovila, si neodpustím. ()

alisa.upir

Sexuální scény mi v žaludku neleží, zas jako nebudeme se přetvařovat, že Božena byla netknutá se čtyřma dětma na krku. Za to ale se to vleče pomalu jak smrad, a ještě jsou ty dialogy často dost trapně napsaný. Člověk si to ale v tom ČT přehrávači nemůže ani pustit rychlejc. Určitě se to dalo natočit líp, promeškaná šance. ()

Skuby47

Ze školního učiva a z četby jsem si uchovala v paměti vzpomínku na spisovatelku, jejíž díla byla ještě po stovce let čtena a filmována, jako na krásnou a inteligentní ženu. Její pohádky, povídky i Babička mne od dětství doprovázejí. Na tom jakýkoliv film pitvající její život v zájmu komerce a na základě neprověřených skutečností či autorské licence, nic nezmění. Netoužím ji vidět jinak, chci si svou dětskou vzpomínku uchovat. Když pod praporem reality zhanobíme svou literární minulost, jaká nás čeká budoucnost? Spisovatelka už nežije, nemůže se bránit. K žádné současné autorce by si scénáristé něco takového nedovolili, ať už by její morální kredit byl jakýkoliv. ()

fabecc1222

Znatelně lepší než první díl. Ke zlepšení určitě přispělo zapojení dobových autorů, které většina známe ze školní docházky. Konečně je tu tak více cítit atmosféra dané doby. Člověk se také dozví i nové fakta, aspoň pro mě je novinka třeba Erbenova koktání. Chválím opakující se klavírní motiv. Na škodu tak jsou akorát řekl bych na tu dobu nereálné sexuální scény, nějak si nedovedu představit, že si Božena užívá s milencem opřená o zeď někde na ulici. ()

Eleanor05

Podle tohoto seriálu Boženu Němcovou zajímalo víc souložení s milencem, než psaní a její vlastní děti. Tento díl by se celý dal popsat asi takto: "Tohle je Čelakovský!" - střih - soulož s manželem, "Tohle je Tyl!" - střih - soulož s milencem, "Tohle je Erben!" - střih - soulož s milencem, "Tohle je Havlíček Borovský!" - střih - soulož s manželem, atd. :D První díl byl oproti tomuto poněkud pestřejší. ()

joshula

To že postavy mluví slangem jednadvacátého století se dá pochopit, protože půlka diváků by nerozuměla. Ale na to, že má jít o historický seriál prezentovány žákům základních škol, tak je tam těch vulgaritních slov nesnesitelně mnoho. Zajisté by to šlo nahradit jinými slovy. ()

Rejže

Jo osudové lásky to je téma, které je vášnivé a bolí. Božena chtěla po svém muži, aby ji měl rád, jenže chybělo kus něhy, která by ji skutečně vnesla do kolen. Zpočátku svého muže chtěla milovat, ale on předvedl pouze to, co po něm na začátku nechtěla, aby se k ní nechoval jak ke zvířeti. Dnes by se taková situace řešila rozvodem, protože kdo by to měl vydržet. I to, že měla 4 děti by nevadilo, jen by si musela najít práci atd atd. V 19.století to bylo asi horší, ale i naše praprababičky měly mnohem více dětí. :) Kdyby jí Nebeský nedal kopačky, mohli být spolu. Jooo postelovek tam bylo trošku víc, ale tím víc gradovalo napětí :) Nemůžu spát, silné, skutečně silné a dle skutečných událostí :) ()

mira007

"Nevšední, nepříjemné, ale nutné, říká o natáčení odvážných scén v Boženě Anna Kameníková." nadpis článku se sex scénou Kameníková Nedbal ještě před premiérou, asi jako aby to nalákalo krom literátů i nějaký nadržence. I já jako příznivec trocha éra ve filmové tvorbě jsem na tyhle laciný triky alergickej, to že je člověk potká u komerčních televizí, je logický, ale že veřejnoprávní se sníží k takto ubohé a primitivní propagaci, když tam ze sebe dělaj něco víc než na těch ubohých komerčních Novách a Primách , to je pro mne kyselá pecka. Nicméně druhý díl tak přestřelil ve prospěch vztahovky na úkor životopisu největší spisovatelky ( teda pokud neměla být ukázaná jako mizerná matka ) .... takže moje hodnocení je totožné s výše zmíněným nadpisem k tomu bulvárnímu článku: Nevšední, nepříjemné, ale nudné... ()

Garch

2. část) Sotva dospělá Božena, ovšem už se čtyřmi dětmi a mužem, který je čestný a vzdělaný vlastenec. Ovšem, stále jsme v polovině 19. století, kde se ženám muži dvoří, doma jsou však v pozici vládce (výborně a uvěřitelně obsazen Jan Hájek) a žena je součástí majetku. Drží ale slovo, bere ženu do společnosti a seznamuje s národními buditeli.  Nadšená Božena objevuje krásu češtiny, ale i prvního živého básníka. Prvně propadne žáru lásky. Natolik, že by v tu dobu byla ochotna i opustit rodinu (moment, za který jí mnohý divák vyčinil v hodnocení ;). No, není to také známka toho, jak dobré je zpracovaní námětu? ()

LachtanShows

Vůbec mi do teď nedošlo, kolik významných osobností, které jsme se předloni museli šrotit k matuře, vlastně působilo ve stejné době a mohli se scházet na takovýchto plesích a dýcháncích. Anna Kameníková se s černými vlasy proměnila v mých očích z otravné neherečky na půvabnou herečku. ()