Božena

TV spot 3
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Réžia:

Lenka Wimmerová

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (viac)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

Recenzie používateľa anatheman k tomuto seriálu (2)

Božena (2021)

Jsem spokojený. Oceňuji především to, že historie se seriál celkem držel. Nemůžu to sice tvrdit absolutně sebejistě. Životopis Němcové dopodrobna neznám, nicméně základní časové údaje jsou dodržené. A to, zda se v daný okamžik setkala s tím či oním, zatím neřeším. Důležité je, že ovzduší doby národního obrození je zde nanejvýš citelné. Snaha češtiny o emancipaci? Ano. Vztah Čechů a Němců? Ano. Role literatury v 19. století? Ano. Státní cenzura? Ano. Postavení mužů a žen? Ano. Kostýmy a lokace? Ano. K tomu je třeba ocenit, že seriál není nudnou rekapitulací této doby či strohým životopisem. Velmi dobře funguje i dramatická stránka, která propojuje osobní život Němcové s výše uvedenými faktory. A co se týče nějakých myšlenek navíc, máme zde otázku lidské svobody. Takže opět ano - funguje to! Je pravda, že všechno není úplně stoprocentně dotažené, ale to už bychom chtěli asi trochu příliš. Na naše poměry zkrátka velmi povedené dílo, které budí i řadu kontroverzí. I když ty se týkají především toho, že Němcová zde byla uvedena jako sebevědomá žena se svými touhami, nikoliv jako idealizovaný obrázek. A mně představa nastíněná seriálem vyhovuje. Dále je třeba ocenit, že série vyvolala u spousty diváků zájem o další studium. Vtipné bylo, že četní puritáni po druhém díle odsuzovali sexuální scény, nicméně na Seznamu se stal nejvíce vyhledávaným Václav Nebeský... Nezbývá též zmínit velmi dobré herecké obsazení. Obě dvě Boženy - Kameníková i Geislerová byly skvělé. Takže tedy zasloužené 4 hvězdy. Kdyby se takto natáčely životopisné seriály o českých osobnostech, byl bych velmi rád. ()

Epizoda 2 (2021) (E02)

Za mě zatím velice dobré (4/5), ale s celkovým hodnocením počkám, až zhlédnu poslední díl série. Líbí se mi, že seriál působí většinou docela autenticky. Efektně napojuje dobová témata na intimní život B. Němcové, přičemž toto spojení funguje dobře i po dramatické stránce. Líbí se mi, že Němcová zde není představena jako naprosto ideální (či spíše idealizovaná) osobnost (ať už si pod tímto spojením představíme cokoli), ale zkrátka jako člověk, což je mi ve výsledku více sympatické. Přirozeně. Herecké výkony rovněž velmi dobré. Jenom se chci pozastavit nad jednou věcí, a tím jsou zdejší puritánské komentáře. Má (tak trochu řečnická) otázka zní: To jste ještě nikdy neviděli nějaký současný historický seriál? Navíc zdejší scény (eufemisticky řečeno) intimního charakteru většinou slouží jako prostředek vypravování a nejsou jen tak samoúčelné. Opravdu kroutím hlavou. :-) ()