Agatha Christie's Poirot

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
Veľká Británia, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Predloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (poviedka)

Recenzie používateľa maoc k tomuto seriálu (47)

Prípad strateného závetu (1993) (S05E04)

Příjemný a slušně vypointovaný padesátiminutový díl. Nic dechberoucího, ale pro milovníky série povinnost už kvůli tomu, že jednou měl Japp navrch. Skoro. :) ()

Detektív Poirot: Vianoce Hercula Poirota (1994) (S06E01)

Mezi ostatními poirotovkami mi to přijde spíš lehce podprůměrné. Chválím hudbu. Na druhou stranu spousta scén je zbytečná, trapná a zavádějící (a to nemyslím detektivně). Lepší průměr televizní zábavy. ()

Vraždy na Hickory Road (1995) (S06E02)

Skvělý, vtipný a dramatický díl. Anglická říkanka o myši a hodinách Hickory Dickory Dock je velmi pěkně včleněna a zvyšuje napětí. O vtip se stará střet ostrovní a kontinentální nátury a kuchyně v podání Jappa a Poirota. Jeden z top dílů. ()

Detektív Poirot: Vražda na golfovom ihrisku (1996) (S06E03)

Nacionálně dmýchaná sázka mezi detektivy koření sice zajímavý, ale nevyrovnaný díl. Romantika dvou párů je pojata zcela odlišně. Hastingsův part je decentní a vezme za srdce, mladí jsou přelétaví a falešní jak pětník. I po prozření. Není to vybroušené, jak bych čekal. Detektivně jde ale o celkem napínavý a po nějaké době zase dost zamotaný příběh o plánech v plánech jiných plánů. Dobré, ale... ()

Detektív Poirot: Nemý svedok (1996) (S06E04)

Povedený díl. Uvěřitelné postavy (obzvláště ty 2 cáklé sestry jsou super), čoklík Bob k sežrání a jako bonus skvělá scéna, kdy Emily umírá a "její duch opouští tělo". Atmosféra by se místy dala krájet, což se zas až tak často v této sérii nestává. Vidím pouze 2 skvrny na kráse: trochu chatrný motiv pro obě vraždy a naprostá nedostatečnost výslechů. Jak je např. možné, že podivné okolnosti Emiliiny smrti se Poirot dozvěděl až někde ve dvou třetinách filmu? ()

Vražda Rogera Ackroyda (2000) (S07E01)

Odpočinek, na kterém Poirot svádí boj se zahradou místo se zločinci, je nenadále přerušen. Ano, i na venkově, kde se na vás lidé usmívají a kde zpívají ptáci, se dějí vraždy. Tato je obzvláště temná, ale ne zase tak zamotaná, jak by se na první pohled mohlo zdát (postav není zase až tolik). Narativní kostra je postavená na deníku vraha, který Poirot čte a s tím se prolínají scény, které děj ukazují v reálném čase. Všechno je perfektní. 2 mladé herečky anglickým způsobem pohledné, komorník dostatečně podezřele úslužný, exteriéry i interiéry vynikající, dokonce se dočkáme i akční scény, atmosféra by se místy dala krájet, et cetera. Zamrzí snad jen vratký motiv vraha, naopak potěší velká porce přítomnosti Jappa a celkově jakési "rozlučkové" provedení. Závěrečná scéna odchodu z banky (vězení, soudu?) je dokonalá a od Sucheta dokonale zahraná. Je v kontrastu s banálními slovy, které zaznívají jako podkres. Jestli se takto chtěla ACH rozloučit s Poirotem, tak je asi moc dobře, že se k němu vrátila a psala dál, protože uzavření TV série v díle Opona je rozhodně mnohem hlubší a osudovější. Summa summarum nadprůměrný díl. PS: Kostkův dabing je nezvyk, ale není špatný. ()

Detektív Poirot: Smrť lorda Edgwara (2000) (S07E02)

Poměrně průhledný případ, alespoň co se odhadu pachatele týče, byť se jako obvykle objevuje mlžení a náhody, které mají odvést pozornost (místo v čase vraždy je hotový průchoďák). Potěší větší porce Jappa, Hastingse a Lemonové, ale zamrzí starý dabing, který mne u některých postav dráždí (Lemonová). Klasicky dobrý díl, který má mnoho kladů (mimo jiné docela pohledné herečky, obzvláště kloboučnice se mi zamlouvala), ale i pár záporů. ()

Detektív Poirot: Diabol pod slnkom (2001) (S08E01)

Výborný díl. Hromování nad Jezábel, krásné exteriéry, skvělé herecké výkony a nádavkem ten bizarní dopravní prostředek! Třeštil jsem oči skoro jako Poirot sám. ()

Detektív Poirot: Päť podozrivých (2003) (S09E01)

IMHO nejlepší Poirot, napínavý, vizuálně opulentní a hlavně: méně postav a tudíž lepší orientace v ději. ()

Detektív Poirot: Tmavý Cyprus (2003) (S09E02)

Jeden z nejlepších dílů, alespoň mně velmi sedl. Stará dobrá dedukce opět slaví úspěch. Mrazivá scéna otrávení Mary je geniální. Herecky zvládnuté na 1*. EDIT: Po dalším shlédnutí musím z nadšení ubrat. Díl je to fajn a postavy i případ zajímavý, ale od této série probíhá změna v detektivním pojetí, která každému nemusí vonět. Dřívější díly byly koncipovány tak, že divák téměř vždy věděl všechny indície, co Poirot, a mohl tedy případ řešit s ním. V novějších dílech jsou některé důkazy skryty a ví je pouze detektiv. Ohromení na závěr tedy bývá silnější, ale dospělo se k němu ne úplně čistou metodou. V Temném cypřiši to bylo naprosto okaté. V usvědčovacích scénách Poirot odhalí hned několik informací, o kterých divák nemá ponětí. To se mu to potom pátrá... Na druhou stranu atmosféra dílu je slušně mrazivá a i pachatele lze odhalit dopředu, jen prostě není jasné, jak a proč čin spáchal. :) ()

Smrť na Níle (2004) (S09E03)

Výborný díl, rozmařile natočený, s nečekanou hloubkou a velmi zamotaným případem. ()

Karty sú na stole (2005) (S10E02)

Podle mě jeden z nejlepších natočených případů. Jako hlavní klad vidím menší počet postav, které známe, až na jedinou výjimku, už od začátku filmu. Díky tomu nevzniká obvyklý guláš v tom kdo je kdo a jaký má vztah k ostatním. Přesto o překvapení nebude nouze. Motivace postav je sice poněkud pochybná, ale je to detektivka, ne literatura faktu, takže se to dá přijmout. Vše vynahrazuje atmosféra a výprava, i když tentokrát se moc necestuje. Interiér u šáhlého Syřana a scéna na pramičce bohatě postačí. Zajímavostí a asi i úlitbou mainstreamovému publiku jsou matoucí flashbacky. Vidíme, že zabíjeli snad všichni podezřelí, ale je to podfuk na diváka asi spíš ve stylu Kriminálky Miamy. Kdoví proč mi to nevadilo. Dvě Poirotovy pasti byly skvělé. Čím víc tento díl rozebírám, tím více se mi líbí. Jen ještě hnidopišsky dodám, že není dopovězeno, co se stalo s Lilly, což mělo minimálně její "následovnici" a také vztah matka-dcera by asi za normálních okolností byl mnohem nabitější emocemi, obzvláště když jsou spolu na obrazovce a už je i divákům jasné, že jedním rádoby sebeobětováním to nemůže skončit. Přesto skončilo. ()

Detektív Poirot: Po pohrebe (2006) (S10E03)

Pěkné na koukání, ale se všemi nešvary, které mne na Poirotovi občas štvou a žádným zásadním kladem, který by je převážil. Zápletka je překombinovaná, postav je dost a navíc příbuzných, takže člověk aby si dal po počátečním představení pauzu a nakreslil genealogický strom, některé informace vytáhne Poirot z rukávu (obraz, potrat) a postavy se chovají nepravděpodobně (Zuzana, společnice, mladý hejsek). ()

Unesené prúdom (2006) (S10E04)

Vybroušený případ s nádherně slizkým záporákem. Konstrukce je místy chatrná, ale na to už jsem si u Poirota zvykl. Tenhle díl měl koule, atmosférou byl určitě jeden z nejlepších. Velmi schopní herci. EDIT po dalším shlédnutí: ještě lepší než poprvé. Osmá série spojuje suchou britskost s hollywoodským šmrncem a celé to koření slovní i situační komikou s rozpustilou protiváhou Poirota slečnou Oliverovou. Stírá sice pel staromilství a nahrazuje ho spíše okázalostí, ale mně to sedí více. Oba palce nahoru. Jediné, co stojí za starou bačkoru, je překlad názvu. Vždyť přímo ve filmu se jasně jedna z postav ptá, jak se říká, stavu, do kterého se rodina Cladeových dostala - záplava. Potopa. Tak se to mělo jmenovat, troubové! Čas přílivu zní jako název romatické slaďárny, což toto rozhodně není. ()

Smrť pani McGintyovej (2008) (S11E01)

Výborný díl. Ještě více hollywoodský - temnější, slizčí, barevnější. Nemá sice tak zavrženíhodného pachatele jako třeba Čas přílivu, ale i tak je zápletka a rozložení figurek na šachovnici moc dobrá. Osmá série spojuje suchou britskost s hollywoodským šmrncem a celé to koření slovní i situační komikou s rozpustilou protiváhou Poirota slečnou Oliverovou. Stírá sice pel staromilství a nahrazuje ho spíše okázalostí, ale mně to sedí více. Oba palce nahoru. ()

Mačka medzi holubmi (2008) (S11E02)

Jen opakuji, co píšu už jinde: Osmá série spojuje suchou britskost s hollywoodským šmrncem a celé to koření slovní i situační komikou s rozpustilou protiváhou Poirota slečnou Oliverovou, jejíž roli v tomto díle supluje hned několik učitelek a žákyň dívčí internátní školy, v které se tak trochu vraždí. Stírá sice pel staromilství a nahrazuje ho spíše okázalostí, ale mně to sedí více. Tento díl je dost překombinovaný, ale odpouštím mu všechno, včetně kolen a možná až přílišné thrillerovosti (agenti, revoluce v exotických zemích, princezny a nějaký ten potratík). Jeden a půl palce nahoru. ()

Tretie dievča (2008) (S11E03)

Tento díl byl řádně zamotaný a motiv ke zločinu přestřelený. To ale k osmé sérii patří a už jsem si zvykl. Nechci moc prozrazovat, ale cílem je dohnat k vraždě či sebevraždě majetnou dívku. Poirot se tentokrát zapojuje až moc osobně, Ariadna Oliverová je při pátrání hodně k užitku a také prožije nejednu horkou chvilku. Tento díl disponuje až přepjatou atmosférou (Oliverová slídí v bytě, zahradní slavnost s nečekaným příchodem) a snad to mne nutí k ubrání hvězdy. Tvůrci cílí hodně na dámské publikum, emoce tečou z obrazovky a to mi úplně nevyhovuje. Pořád ale slušný díl, díky za něj. ()

Schôdzka so smrťou (2008) (S11E04)

Tohle už skoro smrdí velkým plátnem. Vizuálně jde o velmi působivého Poirota, také herci jsou velmi pohlední, přibylo brutality, i když spíše ve flashbacích. Velká plátna mají ovšem i negativa, například jsou cílena na tupější diváctvo, které je třeba zaujmout spíše přes první signální než jemnou hrou slov a jemným humorem (i když i tady se najde, viz scénu s polštáři). To mi k Poirotovi ale nesedí. Stejně tak mi k němu nesedí scénaristické veletoče na efekt, ale to je problém i některých starších Poirotů. Nikdo není tím, za koho se vydává. Kdo vraždil je v podstatě jasné, není ale jasné jak a hlavně proč. Celá závěrečná odhalovací scéna je tedy tentokrát doslova exhibicí, protože domyslet si během filmu více než polovinu informací, které Poirot tahá z klobouku mi přijde nemožné. Někomu to tak možná vyhovuje, ale mně ne, byť jsem si na to už docela zvykl. Co však hodnotím jako největší průšvih je místy křečovitý scénář a nevěrohodné jednání postav. Jejich představení je odbyté, jako bych naskočil do filmu po první třetině. Cicmání ve stanu nebo závěrečné rozesmáté "pojedeme se podívat na sfingu" je prostě pro onu postavu jedním velkým WTF. Samostatnou kapitolou je pak postoj tohoto dílu k víře v Boha a ke katolictví. Zprvu jsem skřípal zuby, jak lacino se do něj tvůrci strefují, ale nakonec, když se nad tím zamýšlím, se jim podařilo se rehabilitovat, což je malá pozitivní tečka za jinak zbytečně přebarveným, křečovitým a neanglickým Poirotem. ()

Halloweensky večierok (2010) (S12E02)

V Poirotovi bývají obětmi poměrně často i ti, kteří si to jakýmsi způsobem "zaslouží". O to více překvapí, že v tomto díle je to jinak. Temný a silně atmosferický díl, kde Poirot rozjímá o zlu. Bohužel také jeden z těch, kde je předem odhaleno nejméně indícií pro odhalení pachatele a Poirot vaří z vody. Efektní, ale laciné a neuspokojující. Závěrečná scéna působí jako kouzelnická scéna s taháním králíků (zločinů a vysvětlení) z klobouku. Škoda. Jinak výborné. ()