Devatenáctiletý Adam (Josef Trojan) je pacientem protialkoholní léčebny. Ocitá se tak na místě, které si většina lidí spojuje s už staršími, profesionálními opilci. Jenže realita je jiná. Alkoholově závislými se stávají čím dál častěji i velmi mladí lidé. Stačí k tomu málo. Adam měl život před sebou. Zbývalo mu jen dodělat maturitu, poslat přihlášku na vejšku. Ale to nespěchalo, byly to hlavně správné časy na pořádnou pařbu s partou, na rande s holkou nebo na pivko či něco ostřejšího s kámošem. Adam byl přesvědčený, že má všechno pod kontrolou. Pití vnímal jako účinný lék proti nudě, připadal si po něm mnohem odvázanější a vtipnější. A jeho rodiče? Ti byli v pohodě a díky bohu si ho moc nevšímali. Jenomže pak se to podělalo a přišel nevyhnutelný průšvih. Adam se nedobrovolně dostal do léčebny. Zde přísnému odvykacímu režimu zpočátku vzdoruje, setkává se s dalšími pacienty a s jejich životy poznamenanými alkoholovou závislostí. Negativní postoj k léčbě a v podstatě i k vlastnímu životu Adamovi vydrží do chvíle, než se sblíží s empatickým terapeutem. Nehostinné prostředí léčebny se pro Adama mění v útočiště a postupně se stává místem sebereflexe nedávné události, která nenávratně změnila jeho život. (CinemArt)

topi80

Oceňuji, že mladému Trojanovi je na rozdíl od táty aspoň rozumět, ale jinak mě tato verze Ikarova pádu pro teenagery nějak nevtáhla. To komorní provedení má své kouzlo, ale tady to příběhové vystavění vyloženě chybělo. ()

RedEagleSK odpad!

Při letmém pohledu na první fotku k tomuto filmu na které vidím mladého gaye s patkou až po zem, jsem nabyl dojmu že se jedná o romanci o dvou zamilovaných buzících, což jsou filmy za které se dnes v Hollywoodu instantně dávají oskary, v Karlových varech se tleská takovým filmu ve stoje ještě hodinu po závěrečných titulcích, a na homopamfletech čsfd a moviezone se dává takovým filmum instantně desítkové hodnocení. Pak jsem zjistil že film je o něčem jiném..což nechápu, páč když takovýto herci nehrají buzíky, je to stejně promrhanej potenciál i potence jako sledovat Sylvestra Stalloneho a Arnolda v romantickém gay melodramatu o dvou zamilovaných seniorech. Když dávám takévéto sračce odpadní hodnocení, mám pocit že film ještě chválím. Natočit film o chlastání v době ve které z deseti tínedžerú 8 chlastá a dva fetujou marihuanu má totiž na diváka zcela opačný účinek, a nahodilé abstinující diváky téhle sračky to spíše přinutí také začít s chlastem, páč pokud doteď nechlastali po zhlédnutí filmu zajisté nabyli dojmu že vyčnívají z davu. ()

estik97

Josef Trojan se potatil, líbí se mi, jak postavu Adama ztvárňuje a věřím, že o něm ještě v budoucnu uslyšíme. Celkově jsem od filmu čekala asi trochu víc, místy na mě působí příběh trochu neprovázaně a některé scény mi přijdou nedotažené, střihnuté moc brzy. Jak tady komentuje Matty, mě se naopak podkreslení Čajkovským a Mozartem líbí velmi a beru to jako originální nápad. Jediná věc, která ve mě zůstala, jsou stovky otázek na průběh takovéto léčby, které bych položila Petru Harazinovi.. věřím, že pro všechny abstinenty to musí být mnohem intenzivnější podívaná. Určitě doporučuji zhlédnutí, ať si v tom najde každý kousek sebe nebo svého okolí ;-) ()

hrumsrt

Daleko surovější a dramatičtější než-li Úsměvy smutných mužů. Současně ale komornější a se zcela jinou vizí. U zmíněného filmu je hlavním tématem naděje spojená s procitnutím. Tady se na alkoholismus dívá zcela jinak, snad až jako na civilizační chorobu. Nemá to v podstatě nějaké originální téma a i do obsazení to je dosti slabé. Táhne to jen Trojan ml., který sice dělá, co může a jeho pragmatický pohled na svět je vynikající, nicméně vcelku právě tohle je jediné plus filmu. Zbytek je jen taková vata. Bohužel se tomu ale nevyhnuly ani chyby - záběry z opilecké cesty autem, kde to nikdo ve filmu netočí, ale přesto mají herci červené oční zornice... Z vodky vám nezbude nic než vomitus. Buďte Češi, pijte pivko! 45% ()

ostravak30

Potřeba zobrazit příběh někoho mladého, kdo také může skončit v léčebně, protože dosavadní filmy sledovaly spíše starší - životem protřelé chlápky, je zcela správná. Vždyť hlavně mladá generace pije jako půlka Dánska. To jsou večírky, pařby, Silvestry apod. V tomto ohledu je ale Adam trochu výjimka a proto si myslím, že je film málo hodnocený. Hlavní hrdina totiž působí v první řadě dojmem, že pije spíše jen tak z nudy. Co budeme dělat? Chlastat. I léčebný režim je filmaři chvílemi postaven tzv. na hlavu. Na jedné straně přísný režim, na druhé si pacienti někde v suterénu vesele pochlastávají aniž by je zprvu kdokoli načapal. Jednotlivé flashbacky vlastně nic pořádného nevypovídají ani o rodinných poměrech a těžko se hledají důvody Adamova chlastání. Pije protože se cítí osamělý nebo naopak proto, že je s kamarády a to se prostě chlastá? Je to něco jako snaha ukázat, že mladí též pijou a ničí si tím budoucnost, spadnout do toho mohou velmi jednoduše, ale lehce nedotažená. Přestože výkon hlavního hrdiny není špatný, ale hlavní problém vidím v nezkušenosti scénáristů. ()

Prubner

Od Vignera jsem viděl film Mezi nimi (2010) a ve srovnání s tímto diletantským dílkem lze říct, že Vigner urazil kus cesty, protože Abstinent konečně vypadá jako profesionální film. Ale pořád to není dobré, scénář je konvenční a potřeboval by víc nápaditosti (to samé platí o režii), navíc dialogy jsou často nepřirozené. Josef Trojan má charisma a zvládne utáhnout sám celý film, ale herecky se má pořád co učit, některé scény v jeho podání vyznívají křečovitě. Potěší přirození herci ve vedlejších rolích, jako Vasil Fridrich či Andrea Berecková. Pro mě je Abstinent lepší než Úsměvy smutných mužů, ale stále průměr. ()

Alden_Larson

Celkem dobrý snímek se zajímavou tématikou. Zápletka je fajn, ale v nelineárním ději jsem se trochu ztrácel. Protagonista je moc dobrý, hlavně díky Josefu Trojanovi, jeho herecký výkon je výborný. Vůbec se mi ale nelíbí, jak je film natčený, 95 procent záběrů jsou ruční a pořád se třesou, v některých scénách se to hodí, ale většinou by bylo spíš lepší mít statické záběry z dálky, než mít neustálé přiblížené třesavé záběry. Hudba byla ale slušná, použití klasické hudby bylo zvláštní, ale rozhdoně se hodila. 6/10 ()

tsatsiki

Nebýt Josefa Trojana a Vasila Fridricha, tak bych ten film ani nedokokal.Bylo to sice zajímavé, ale nic moc nepropracované a až na pár momentů, které byly zajímavé, to byl průměrný nudný film.U mě si zaslouží 50% a to ještě přidávám za Trojana ()

Dawe2

Trojan skvělý. Ale úplně to zachránit nemůže. Flashbacky mohly být podařenější, občas bylo znát až po chvíli, kde se film nachází. Divák by si myslím zasloužil více konce, když už na to kouká. Obávám se ale, že s návratem mezi stejné lidi by to měl velmi těžké ustát. Na film jsem koukal především kvůli Trojanovi, ten nezklamal, zvedá to o hvězdu výš, jinak je film slabší. ()

Saxos

Proč ho před začátkem natáčení pořádně nevožrali, aby věděl co ma vlastně zahrát. Tohle je fakt trapný. Dobří holubi se vracejí mají náskok stovek kilometrů. Tam páni herci využívali vlastních zkušeností. To byl koncert. Závěr: nedoporučuji. ()

Slepejsek

Už z traileru jsem měl strach a film tohle očekávání bohužel naplnil. Je hodně špatný, tak nějak nevěrohodný a hlavně zoufale didaktický, poučný. Samotný děj přitom není až tak ztracený. To, co ho sráží je jeho zpracování. Nejsem odborník ani na mládež ani na alkoholismus, ale nemohu se zbavit pocitu, že tu někdo míchá hrušky a jablka, že zaměňuje hodinky a holínky. Alkoholismus má různé fáze - stejně jako láska - od počátečního okouzlení až po fyzickou závislost. Autoři jakoby v tom měli zmatek, takže u svého hrdiny míchají příznaky jednotlivých fází jako barmanský zajíc jednotlivé alkoholy. Vznikají tak scény, nad kterými se divák může jenom pousmát - vysrkání basy piva vs. lití tvrdého jako vody; rozhodování "pít či nepít" na školním záchodku či později dokonce na stužkovacím (?) večírku - mimochodem jenom absolutní hňup na takový večírek s předpokládanou konzumací jede vlastním autem. Mimochodnost těchto scén ještě podtrhuje následující léčebna s hrdinovým tvrďáckým postojem "mám to pod kontrolou" a faktem, že v léčebně nemá naprosto žádné fyzické problémy provázející závislost (opět "vtipná" scéna se vzpomínkou na pití na záchodku). Léčebna je vůbec kapitola sama pro sebe - její potenciál (alkoholici) je zoufale promrhán (zúžen do scén dvou příjmů delírií) a nahrazen dlouhými nicneříkajícími pohledy do tváře hrdiny. A tady se dostávám k největší slabině filmu, a to je Josef Trojan. Jeho tvář rozhodně není okno do duše. Nedokáže odzrcadlit duševní pochody a nechává diváka, ať si sám myslí, co si myslí. A může to být cokoli. Místy mám pocit, jakoby Trojan i vypadl z role a do jeho výrazu se vloudil úšklebek nad tím, že sám neví, jak z těch rozpaků ven, a střihač to tam nechal... Mohl bych pokračovat výčtem dalších much, ale rozumnější bude spláchnout to všechno pořádným panákem... ()

Missanpassad

Obecně nemám moc ráda tady ty filmy o alkoholismu. Vzpomínám si, že ho hodne tlačili v médiích než šel do kin. Káždopádně mě hodně zklamal, jediný zajímavý na něm byl Pepa Trojan a to tím způsobem, že jsme v něm pozorovala podobu jeho slavných rodičů. Jinak herecké výkony herců byl příliš teatrální a spíš by se tak hodili pro divadlo než film. Neuvěřitelně rušuvé a zmatečné bylo skákání na časové ose děje... něco z léčebny a něco zase z minulosti a pak to zase nedávalo smysl. Ovšem nejvíc mě naštvala vykradená scéna s tím glóbusem plným chlastu, která se objevuje ve filmu Úsměvy smutných mužů. ()

Hombre8

Plně chápu, že pro diváky odchované ulicemi, ordinacemi a pojišťovnami (a odpadem bezmyšlenkovitě dotované české kinematografie posledních let) bude tohle vysoce umělecký a hodnotový zážitek. Pokud se ale člověk bude snažit o elementární objektivitu a srovná s jinými snímky na podobné téma - Ikarův pád, Úsměvy smutných mužů nebo excelentní "Holuby" (od kterých se těžce a přitom blbě opisovalo) musí zaplakat. Možná tak s poloviční stopáží a jako studentský film. Většina dialogů je úplná katastrofa, když se na to člověk zaměří. ()

PoprockCZ

Celé to působí spíš jako studentský film - spoustu polodetailů (celky by člověk pohledal, tzn. orientace v prostředí a jeho vykreslení velmi minimální), kamera se místy třese až rušivě a pro ruční kameru není důvod (působí to spíš jako chyba) a celý grading a záběrování působí dost nedotaženě (občas záběr vůbec nenese informaci). Co se týče hereckého projevu, nebylo to úplně špatné, ale promluvy a některé situace působily velmi strojeně. Ještě musím dodat podivné svícení (vše je hrozně zašedlé a bez výrazu), nevyrovnaný zvuk (herci mluví tiše a hudba s nepříjemnými zvuky je velmi hlasitá) a velmi ploché záběry (jednoduchá prostředí bez hloubky obrazu, tzn. sezení u zdi). Ve zkratce je to o mladém alkoholikovi, co opilý sedl za volant a nyní tráví čas v nekonečně dlouhých záběrech alkoholické léčebny. Slabé. ()

Dechman

Chápem všetkých, že ich príbeh príliš neoslovil. Mňa áno pretože som ho v skutočnosti prežil z podobne mladým chalanom nedávno. Avšak to prekliatie u nich bolo cez dedka a otca, ktorý mu napokon aj zomrel. Alkohol desivá droga a ničí všetko okolo nás. Práve preto som tomuto príbehu uveril, a je dobré, že hlavnú postavu hrá takmer dieťa. Málokedy okolie od seba odsúva alebo berie vážne práve pekných ľudí, akokeby im by sa to nemohlo stať. Samozrejme, veledielo to nie je, ale téma je aktuálna až moc... ()

Qer

Tak tohle je spíš nějaké vycucané fantasy, než drama z léčebny. Skoro jako by se scénárista Ulice najednou rozhodl, že udělá vážný film. A Josef Trojan mě nenadchnul a nepřesvědčil. Scény s opilou mládeží jsou vyloženě trapné a nevěrohodné. ()