Toto je povídka o dvou světech: jeden známe a druhý existuje pouze v mysli mladého letce, jehož život a fantasie jsou hluboko otřeseny válkou. Vedoucí eskadry Carter se vrací ze své 67. bombardovací výpravy. Jeho letadlo je poháněno jedním a jen z části druhým motorem, kontrolní zařízení mu byla ustřelena, jeho padák je zničen a přistávací zařízení jsou pryč. Je v letadle sám s mrtvým tělem telegrafisty, ostatní část posádky vyskočila. Není pravděpodobné, že se mu podařilo vyváznout. Zatím co cítí, že prožívá poslední okamžiky svého života, mluví mikrofonem k americké letadlové rozhlasové službě. Protože je básníkem a protože se cítí být mlád a je doposud živ, mluví o lásce - pak skočí... (oficiálny text distribútora)

RockChick

Souboj UK vs. USA na konci mě docela sral, stejně jako je to místy samozřejmě hodně patetické a hloupoučké. Protože je ale takových kouzelných filmů jako šafránu, dávám plný počet! Nechce se mi až věřit, že tohle bylo natočeno v roce 1946. Jak je možné, že tenhle snímek úplně zapadl? Tohle by měla být klasika, která se pouští o Vánocích! (Btw nejlepší byly scény s vtipným francouzským andě..., eh, teda smrtí.) ()

wosho

Z dnešního pohledu velice naivní a směšný film. Ale i přesto mě nadchl svojím pozitivním vyzněním oslavující život a právo na něj, jakože právo na lásku a štěstí. A to vše v klasickém kabátě-velice podobné jak Život je krásny od Capry. ()

conejo

Už se mi stýskalo po Technicoloru... :)) Krásné, originální, sice krapet naivní, ale souboj Velká Británie vs. Amerika (důkaz upadlého ducha doby podle toho jaký hlas vydává - naladěním rádia) to vyrovnává. ()

Rozjimatel

Film je určite originálny, myšlienka je to celkom zaujímavá. Páčil sa mi vizuálne, najmä ten farebný rozdiel medzi nebom (čiernobiele) a zemou (farebná). Herci sa mi však už páčili podstatne menej, prišli mi takí nevýrazní a často dosť strojení. Dramatické momenty boli zahrané akosi nezúčastnene, nezaujímavo, láske som neveril ani zamak. Ak to napríklad porovnám s filmom z toho istého roku a s podobnou nadprirodzenou tematikou Život je krásny (tiež tam vystupujú postavy z druhého sveta), tak ten je úplne iná liga. Najväčší problém som mal so záverečným súdom, ten bol riadna fraška. Žeby na onom svete riešili také prkotiny ako národné trenice medzi Angličanmi a Američanmi? Tu sa už žiaľ naplno prejavil propagačný charakter snímku. ()

Saur.us

Krásné fantasy s angličanem nejangličtějším z nejangličtějších, Davidem Nivenem a Kim "Zirou" Hunterovou, kterou jsem konečně viděl někde jinde, než v Planetě opic. Pochválit musím na svou dobu výborné efekty z nichž musím vyzdvihnout hru s technicolorem. Takže my vysvětlete, jak je možné, že je to u nás tak neznámé? ()

Narciska

Určitě neobvyklý a ojedinělý námět, což lze říci i dnes, kdy se s filmy daleko více experimentuje, myslím, co teprve tehdy... ()

JimiH

Velmi příjemný film. Zženštilý Niven mi byl občas protivný a Hunterová není zrovna královna krásy, ale zásluhou skvělé nadsázky a humoru (a Rogera Liveseye) jsem se nakonec většinu filmu bavil. Střídání techicoloru a čb filmu bylo velmi příjemné a pomáhalo navozovat atmosféru země i nebe. ()

sanikope

Viem si predstaviť ako "a Matter of Life and Death" v 1946- rok po vojne zapôsobilo. Muselo to byť čosi ako Inception či Avatar v porovnaní so súčastnosťou. Ľudia po vojne museli tento príbeh zožrať i s navijákom. I ja by som hodnotil 5 nebyť súdu v nebi kde sa viac rieši štátna príslušnosť ako čokoľvek iné. Samozrejme láska zvíťazí bez ohľadu na farbu pleti. Keď sa na spomínanom súde preberá vzťah dvoch zaľúbencov je hrdinka menovaná ako " young lady of good American stock" čo mne osobne prišiel skôr mäsiarsky výraz než vyjadrovací prostriedok súdu. Plus ostrý britský humor a hra s farbou mi vychádza jasne do červených percent... ()

Amonasr

Na dobu svého vzniku zajímavý námět a nápaditý film. Dnes už působí možná až příliš romanticky a v závěru i poněkud přeslazeně, nicméně stále je to neotřelá pohádka pro dospělé, na kterou je příjemné se dívat a nezaslouží si proto jen zůstat ležet v archivu. S přihlédnutím právě k nadčasovým kvalitám se přikláním ke čtyřem hvězdičkám. ()

elgreco

Jeden z nejkrásnějších pohádkových příběhů, z doby, kdy ještě mělo smysl používat slovo duchaplný... Pro mladší generaci (sám jsem si to musel najít ve wikipedii): to slovo znamenalo něco jako vzdělaný, inteligentní, zručný, nevážný, hravý a zábavný najednou. Už úvodní scéna flirtování s leteckou dispečerkou a odhalení situace hovoru, činí s filmu klasiku. Když to shrnu - film v ničem nezaostává za legendární Casablancou a když, tak jen v oficiálně uznávané legendárnosti... a ovšem není tu Bogart ani Bergmanová, toho si všimlo i mé okouzlené já. ()

pollstro

Nápadité, chytré, ve finále jednoduché, ale přesto působivé využití metody technicoloru, která pokaždé zvýrazňuje určitou barvu, charakterizující danou scénu. Navíc zde dochází k prolínání barevného a černobílého obrazu, každý z nich vystihující jiné prostředí filmu, ve kterém se příběh odehrává. Velmi zajímavé kamerové přechody mezi těmito dvěma světy. Na svoji dobu vynikající a obdivuhodné filmové triky a efekty, které i po tolika letech dokážou neustále nadchnout a s údivem člověk sleduje úroveň filmových triků v tehdejší době. Svým příběhem a zpracováním je A Matter of Life and Death nadčasovou záležitostí. Zajímavý a originální romantický příběh pohrávající si s myšlenkou, že po smrti stále existuje život a že od samotného narození máme přesně určený okamžik, kdy máme zemřít a jakmile se tak nestane, tak tento osud je těžké oddálit, či úplně změnit, pokud tedy na řadu nepřijde láska, která je schopna zvrátit a překonat i nepřekonatelné a pokaždé dokáže zvítězit. I když se ve filmu objevují náznaky vlastenectví, propagace a svobody, skoro jako v každém filmu vznikající v tomhle období, a taktéž přijde na souboj mezi USA a Anglií, kde se začnou jednotliví zástupci dohadovat o tom, jaká země je lepší a která horší, tak i přesto se jedná velmi vydařený film, jehož filmové zpracování je dechberoucí. "A weak mind isn't strong enough to hurt itself. Stupidity has saved many a man from going mad." ()

PTuranyi

Originálny snový romantický príbeh krásny svojou jednoduchosťou založený na prostej myšlienke - môže nás láska zachrániť pred smrťou? Samotný film však k snovému príbehu pridáva "vedeckú" rovinu, ktorá posúva celý film o úroveň vyššie. Vďaka nemu dostáva snová rovina pevné nohy a naopak zasa reálny svet krídla. ()

remotrumpet

"Vidíte, milióny ľudí na Zemi si myslia, že byť úradníkom je raj." - " So škótskou je to slabšie." Klišé padnutého anjelo/diablo/mohamedo/jahve/kršno/budho/šivu... Mefistožena je vždy TENET istota. "A ja by som vám rád pripomenul , že nežijeme vôbec." - "A to všetko pre jeden kliniec..." ()

charles3

Nádhera! Úžasná mnohovrstevnatá podívaná s britskou ikonou Davidem Nivenem v jeho mladších letech. Zcela originální mix pohádky, válečného filmu, melodramatu, fantasy, love story, soudního dramatu a spirituálního příběhu. Na svou dobu jsou ve snímku úžasné triky (z nichž mě zcela dostal průchod postav skleněnou stěnou), skvěle zvládnuté přechody z černobílého do barevného obrazu a naopak a v neposlední řadě také minimum zadní projekce - např. dialog postav jedoucích automobilem v první čtvrtině filmu točený "živě". Poprvé viděno před více než 10 lety na karlovarském MFF, podruhé včera z i-vysílání ČT. ()

RoGo01

Vynikající film, jehož schody do nebe předběhly o několik desetiletí eskalátor v Go West od Pet Shop Boys. Anglický důstojník David Niven hraje anglického důstojníka tak dobře, jak to umí jen on, Marius Goring šišlá s francouzským přízvukem svého andělského průvodčího č. 71 a Roger Livesey v roli místního doktora hraje z mého pohledu hlavní odbornou roli. A snaží se, seč může, svého pacienta zachránit. Barevná (technicolorová) anglická krajina je i v dešti příjemnější než černobílé nebe a když se k tomu přidá roztomilá Kim Hunter, je jasné, proč se našemu statečnému letci do nebe nechce. Už v něm totiž je. ()

Carlito1

Na tu dobu velmi unikátní koncept s fantastickým hereckým obsazením. A posledních 20 minut, kdy se odehrává soud je naprosto perfektních. ()