WandaVision

USA, 2021, 5 h 30 min (Minutáž: 27–47 min)

Seriál WandaVision od Marvel Studios je zmesou klasických televíznych sitkomov a filmového sveta Marvel. Wanda Maximovová (Elizabeth Olsen) a Vision (Paul Bettany), dve superbytosti žijúce v malom mestečku, zisťujú v tomto seriáli, že nie všetko je také idylické, ako sa na prvý pohľad zdá. (Disney+)

Recenzie používateľa Kinofil k tomuto seriálu (10)

WandaVision (2021)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || Rozpočet: $150 mil. || Úvod minisérie WandaVision chtěl být až příliš odlišný. Zpětně sice hodnotím černobílé epizody o trochu lépe, pořád si stojím za tím, že je šlo shrnout do jedné nebo dvou epizod. Sitkomový humor byl na mě moc infantilní a diváci současné televizní zábavy jej asi neocení. Přesto chválím odvahu přijít s úplně jinou marvelovkou. Od čtvrté epizody se seriál pozvolna přibližuje k zajetým komiksovým kolejím, což je dobře i špatně. Jako někdo, kdo sledoval různé teorie vycházející z easter eggů, jsem měl až příliš velké očekávání ohledně závěru. Proto mi trochu vadilo pomalé odhalování zápletek včetně samotného záporáka, kterého se dočkáme až před koncem. Vedlejších postav je tu víc než dost a každá z nich má aspoň jednu epizodu zazářit. Jenomže jak se náhle objevují, tak i náhle mizí. Seriál je především o Wandě a Vision je pouhým prostředkem dění kolem Hexagonu. Nejvíc času tak strávíme s ní a prožíváme její utrpení i radost z umělé reality. Díky tomu se o Wandě dozvídáme dostatek informací jako o ostatních Avengerech a rozhodně tak bude důležitá pro budoucnost MCU. Chválím technickou stránku, která se nijak neliší od celovečerní tvorby. Byť se nacházíme stále na stejném místě, prachy jsou na projektu vidět. Možná jen ke konci mírně pokulhává CGI z důvodu nedostatku času, ovšem na to trpí každý druhý blockbuster. Škoda, že si Marvel držel ústřední záporačku Agathu Harkness až k závěru. Má totiž málo času zazářit a působí jen jako povinný konflikt pro hlavní hrdinku. WandaVision je skvělá alternativa celovečerních filmů (na které stále čekáme) a lehkou variantou pro fanoušky akčního žánru. Kdo však čekal „gamechanger“ světa MCU, ten bude zřejmě zklamaný. 85%. ()

Pred živým publikom (2021) (E01)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || Oceňuji snahu Marvelu přijít s originálním žánrovým pojetím, ať už to v dalších řádcích budu jakkoliv popírat. Nápad na sitcom je velmi odvážný a docela jsem se na něj těšil, ačkoliv jsem si těžko představoval, jak se s ním tvůrci poperou. Výsledek je bohužel dost chatrný a ty, kteří skutečně čekali na humorný sitcom, nepotěší. Zasmál jsem se asi 2x a ani jedna z řešených pod zápletek mě nijak nebavila (Co nezachrání ani Kitty ze Zlatých sedmdesátých...). Tyto nápady se jaksi míjí s cílovou diváckou skupinou 15+, která o primitivní televizní tvorbě 50. let nemá ani šajna. Někteří se možná proto budou smát, jiní nudit. Raději bych si tyto sitkomové díly představil jako desetiminutové skeče ze SNL. Přitom Olsen i Bettany do svých ujetých rolí dávají opravdu hodně. Bohužel tam, kde máme končit vypointovaným vtipem, odhalujeme, že tu něco smrdí a jejich idylický život je pouhou iluzí. To nás diváky pomalu svádí, že to bude celé o něčem úplně jiném, jen si musíme několik epizod počkat. Sami tvůrci (nejpozději ve střižně) očividně prozřeli a sestříhali úvodní díly na 20-30 minut, aby ty další mohly atakovat celou hodinu. Buď jejich originální nápad vzal rychle za své nebo jde o nový tipy šetření peněz na velkolepou akci a natahování stopáže série. Zkrátka tyto 2-3 epizody si nikdy znovu nepustím a budu rovnou přeskakovat do poloviny, kde by se měl seriál skutečně rozjet. Proto zklamaným divákům radím: „vydržte to, bude líp.“ a těm spokojeným: „užijte si to, než z toho bude další marvelovka.“ 50%. ()

Nechaj ten ovládač (2021) (E02)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || To stejné jako první díl. Jednoduchý až infantilní sitkomová zábava, jejíž dění nebude mít žádný vliv na budoucí epizody (žádný sitkom na sebe v podstatě nenavazuje), a tak jediné kvůli čemu by mělo 2. díl smysl sledovat jsou vtipy. A ty tu nejsou nebo nemají takový říz. Nápad na kouzelnické vystoupení alespoň spojuje komickou zábavu s jejich superschopnostmi. Opět tomu chybí ten říz a moment, který by z toho udělal víc než jen splácaninu, kterou vymyslel scénárista ráno po cestě do studia. Ono člověk, jenž stojí za kraťasy s Olafem z Ledového království asi víc nevymyslí a Feige si vzal dovolenou. Představa, že čekám týden na minimálně jeden podobný díl ve mě vzbuzuje zoufalství i naději. Tak snad se to ve druhé polovině rozjede v to, v co všichni doufáme - akční nálož. 50%. ()

Teraz farebne (2021) (E03)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || Přiznávám, že po dvou černobílých epizodách jsem si na originální retro-sitkomový styl poměrně zvyknul. Pochvala stále nejvíc míří na stranu dekorátérů a kostimérů, kteří do sebemenších detailů precizně rekonstrují 70. (a ostatní) léta. Olsen i Bettany si to neskutečně užívají a záměrně svoje role přehrávají. Škoda jen, že jim scénář ani tentokrát nepřináší žádné úderné vtípky a na rozdíl od skutečného sitkomu se omezí jen na jednu situační komedii (porod). Je to sice WandaVision, ale větší prostor mohli dostat i vedlejší postavy, aby nepůsobili jen jako křoví. Domnívám se, že ještě budou pro příběh důležité. Zároveň se začíná budovat něco hlubšího a seriál brzo přepluje do marveláckých vod. A mě to až tak vadit nebude. 70%. ()

Prerušujeme vysielanie (2021) (E04)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || No sláva! Změnu žánru WandaVision potřebovala jako sůl. Tentokrát se po třech sitkomových epizodách přepneme do úvodu běžné filmové marvelovky na pozadí nové hrozby zahalené tajemstvím. Zároveň se dočkáme úchvatného úvodu krátce po Hulkově lusknutí v Endgame a přímo vidíme všechen ten chaos okolo návratu 5 let pohřešovaných (a leckdy pohřbených) lidí. Sice si to mírně rozporuje s druhým Spidermanem, ve kterém se lidé z ničeho nic zjevovali na místech bez nějakého slučování částit, ale konečně jsme se dočkaly důležitých odpovědí (do Spidermana se to nechodilo kvůli komediálnímu tónu). A ty přichází i okolo existence Wandina idilického světa. Celá 4. epizoda jen retrospektivně vysvětluje všechny podivnosti, nad kterými jsme 3 díly spekulovali. Je jasné, že od teď to bude úplně jiná minisérie, ale vlastně taková, kterou všichny očekávali. Chválím návrat vedlejších marveláckých postav, jenž mají slušný potenciál a do minisérií se krásně hodí, pakliže ve filmech pro ně není místo (totéž potká určitě i další seriály). Přestože jsem si na sitkomový styl celkem zvykl (a absence 80's mě mrzí), už teď můžu říct, že při dalším zhlédnutí 3 epizody rovnou přeskočím a začnu až 4. Nejspíš nebudu sám. 75%. ()

V špeciálnej epizóde... (2021) (E05)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || Seriál začíná směřovat tam, kam chce směřovat. Po hromadě otázek dostáváme i nějaké odpovědy a další kupu otázek. Svět, který stvořila Wanda se začíná rozpadat hlavně jejím zapříčiněním a ztrátou kontroli. Líbí se mi, že tentokrát není předem prozrazený záporák a i když existuje několik teorií, může jím být kdokoliv. To z WandyVision dělá unikátní podívanou stupňující se s dalšími díly. Na pomalý úvod nemá už moc cenu nadávat - záměrně nás vodil za nos. No a závěrečné cameo páté epizody potvrzuje, co všichni víme, jen jsme to něčekali zrovna v tomto seriálu. Líbí se mi jak Marvel dokáže navzdory šťouravým fanouškům vyzrazující zápletku z prvního traileru poskládat funkční děj se spoustou překvápek, které do sebe zapadají a hlouběji rozšiřují celý vesmír. 90%. ()

Úplne nová halloweenská strašidelná epizóda (2021) (E06)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || Wandě se opět rozpadá svět a Vision si toho je vědom. Pietrova účast je stále nevysvětlená a pořád je na co se těšit. Šestá epizoda definitivně opouští sitkomový žánr a díky skvělému závěru je předzvěstí velké akční scény po následující 3 díly. Teda alespoň doufám. Na zpomalování už není čas. Jsem rád, že WandaVision nedělá stejné chyby jako Mandalorian. 90%. ()

Preborenie štvrtej steny (2021) (E07)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || Na před-předposlední díl to trochu šlape na brzdu a po epickém závěru šestky bych čekal zahájení velké bitvy o Hexagon. Místo toho dostáváme pomalejší díl se spoustou vysvětlovaček a pseudodokumentární styl ála sitkom Kancl. To by mi ani nevadilo být to ve starším díle, a ne před závěrem. Nejdůležitějším prvkem je pak představení záporáka, nového superhrdiny a poodhalení celé existence Hexagonu. Byť je to jedna ze tří variant, o které se od prvního dílu spekulovalo, musím Marvel pochválit za pohrávání si s divákem a nechávání si překvapení až na závěr. Kvůli šťouravým "fanouškům" hrabajících se v komiksech dávno před premiérou, Marvelu ani nic jiného nezbývá. Škoda malého prostoru pro vedlejší postavy, ostatně i Vision tu je posledních pár dílů spíš do počtu. Osmička a devítka by měly být epickým dvojfinálé, takže je stále na co se těšit. 80%. ()

V predchádzajúcich častiach (2021) (E08)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || SPOILERY Vysvětlovací díl byl potřeba, ale za mě mohl příjít o 2 epizody dřív. Takhle těsně před koncem je to trochu podivné a laciné, avšak důležité. Nyní víme, kdo je záporák, jak přišla Wanda k Hexagonu a co se stalo (a děje) se skutečným Visionem. Kromě toho epizoda 8 nabízí rychlý origin mladé Wandy od Sokovie po Age of Ultron a víme o níc víc, než z předešlých několika filmů (zřejmě bude pro MCU velmi důležitá, že). Marvel si stále drží napětí pro poslední díl a nedá se s jistotou říct, co se stane. Jeho produkční dohled je oproti konkurenčním minisériím výborný, ale ne bezchybný. Pořád pro mě platí, že je minisérie jen několikahodinovým celistvým filmem. Pokud by se nějaká část dala vynechat (a jakože první 3 epizody by šly), není to úplně dobře a rozvrací to celkový produkt. Vedlejší i hlavní postavy stále někam mizí a objevují se až, když je jich třeba, což po týdením čekání znásobuje jejich absenci (kam se poděla Monica z konce předešlé epizody?). Nicméně se už nemůžu dočkat závěru, který (snad) otevře nové dveře do světa MCU. 85%. ()

Finále (2021) (E09)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || SPOILERY Epizoda 8 a 9 se snaží být finálním dvojdílem, jenomže každý má jiné tempo a obsah. Zatímco osmička byla vysvětlovacím dílem, který byl ale potřeba dříve, devítka je čistokrevná závěrečná bitva, kterou známe z MCU. Přestože je Agatha originálním záporákem, není to někdo, z koho by šel strach a jako ve spoustě jiným marvelovek je jen prostředkem ke konfliktu. Snaží se nám namluvit, že Wanda nemá okolní svět pod kontrolou, já mám ale pocit opaku. Wanda dokáže ovládat své schopnosti víc než dobře, pouze je občas sama překvapená. Samotná bitva tak není ničím extra v porovnání s celovečerními filmy, u seriálů jde o vysoký nadprůměr. Opět škoda malého prostoru vedlejších postav. Buď měla WandaVision příliš velké ambice, nebo jsem si je tak oblíbil, že bych Parka a Dennings viděl rád znovu. Bohužel náznak multivesmíru se nekoná (alespoň jsem ho nepostřehl) a veškeré troufalé teorie byly smeteny ze stolu jednoduchým vysvětlením. Skoro by se dalo říct, že malý vesmír byl samotný Hexagon, ve kterém se děly věci, které nemají důsledek pro okolní svět. Věřím, že Marvel má stále vše pod kontrolou a pouze nás koriguje správnou cestou (viz 1. potitulková scéna). Druhá série logicky nemá smysl a spíš bychom se měli těšit na Wandu v Doctor Strange 2, popř. Spider-Man 3. 80%. ()

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

04.04.2024

Fantastická čtyřka, vlajková loď příštích marveláckých let, opět získává reálnější kontury. Ústřední kvartet je již jasný, v hlavních rolích se objeví Pedro Pascal, Vanessa Kirby, Ebon Moss-Bachrach… (viac)

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři