Dětská pohádková komedie o malé Lucii, protivném vůdci klukovské patry Osvaldovi a dvou kouzelných postavičkách z formely. Lucie je šestiletá holčička, která se už nemůže dočkat, až půjde poprvé do školy. A protože všechny její kamarádky jsou ještě na prázdninách, nemá si s kým hrát. Parta páťáka Osvalda totiž o malé holky nestojí. Jedině, že by dokázala svou odvahu krádeží v obchodě. Lucie se vydá do obchodního domu a tam sáhne po krabičce s formelou. A to je začátek neobyčejného dobrodružství, neboť z krabičky vylezou dvě postavičky kouzelných formeláků, které se stanou pro Lucii bájenými kamarády, s nimiž prožije na konci léta to nejbáječnější dobrodružství. (oficiálny text distribútora)

Nancy

Můj oblíbený film z dětství. Prostě dokonale přidrzlá Lucka a roztomilý formeláci Ferda a Ferda. Jé kolikrát já jsem tenhle filmeček jako malá viděla... ()

honajz

Oba filmy mne docela nudily, i když ano, je zde kus fantazie a oba formeláci mají být vtipní - i tou žravostí, ale na mne to prostě nefungovalo, přišlo mi to utahané, pomalé (což je dáno i tím, že jde o sestřih seriálu) a přijde mi, že autoři, jakkoliv kvalitní, to točili spíše z povinnosti a kvůli finančnímu zajištění. ()

anais

I dnes mi přijde působivé jak plynule se v příběhu prolíná fantazijní svět malé holčičky ("Jsem vládkyně všech moří!") a poměrně civilní svět dospělých a ostatních dětí. Přitom je to celé vyprávěné velmi úsporně s cílem efektivně vybudovat komické nebo fantaskní situace. Prakticky tu není vata. Což může být i tím, že se (asi) jedná o sestřih televihního seriálu. ()

Ivoshek

Pro děti určitě výborný film i teď. ŽF byl nepochybně talent. Zajímavé je, že díky koprodukci se západními Němci ve filmu sice jsou čeští herci, ale západoněmecké reálie (obchoďáky narvané zbožím, pěkná auta, vybavení domácnosti u Lucie...). ()

codeas

Film mého mládí a možná i mého stáři. Friedrich & Friedrich jako postavičky modelíny jsou dokonalé, dokonce jako opravdu živé. Kdo by nechtěl mít takové kamarády na toho protivného Osvalda. ()

BoPo

Takové to zhmotnenie detských snov. Prihodiť partičku známych hercov, upatlať plastelínu a máme tu TV klasiku čias minulých. Seriál pre nemecký trh, ktorý bol u nás premení na dva filmy. Dvojka (...a zase ta Lucie!) ma bavila o trošku viac. No ten správny pomer trafili až v Chobotnice z II. patra. ()

Marsik

UPC My Prime - Pěkné, téměř vyrovnané s pokračováním. Synovi se Lucka s formeláky moc líbí a já mu musím dát za pravdu :) 70% (with A.) ()

blackrain

Jak málo stačí ke štěstí. Kousek formelíny se promění ve dvě kouzelné postavičky. Nesmrtelný dětský film, na který se koukám i dnes, protože on není jen pro děti. Jsem jen o něco málo starší než film. ()

rt12

Neskutečný dětský talent Žaneta Fuchsová dokázala táhnout všechny filmy, ve kterých se objevila. Její spojení s roztomilými figurkami nemělo chybu. Moc povedené. ()

topi

Jako děcko jsem si vůbec neuvědomoval, že se příběh neodehrává u nás, ale v Západním Německu, kde obchody překypují zbožím, ulice jsou plná moderních aut, vybavení bytu kde Lucie bydlí je na hodně vysoké úrovni, Osvald že si čte německého Batmana nebo že mamka Lucie předčítá česky z německé knihy o akvaristice. Tohle všechno šlo tenkrát mimo mě, neboť co mě zajímalo nejvíc, byli formeláci Ferda a Ferda. Po shlédnutí po delší době mi ten markantní rozdíl mezi tehdejším NSR a Československem docela vyrazil dech a docela se divím, že se komouši nebáli ohlasů od diváků, že by chtěli žít také v takovém přepychu :). Každopádně je to film pro celou rodinu, ve kterém má hlavní místo dětská fantazie. ()

type_B

Nedávno jsem si natenhle film vzpomněl. Už jako dítě jsem z něj vždy měl takovou podivnou nostalgickou náladu. Dětství na sídlišti, dědeček na venkově, jo to je ideální model (nejen) socialistického dětství, z jehož neútěšnosti vzejdou přízraky formující se z plastelíny ukradené v obchoďáku. Figurky jsou doslovným ztvárněním hrdinčiny dětské fantazie, a je v tom něco z božského stvoření, uhněteny z hlíny, no dobře z plastelíny, vnášejí lehkost do předškolních dní, které zotročují malé děti několikahodinovým mučením v lavicích. Nechte je vyrůst jako plevel na skládce, jak by vám možná řekl Kafka. Ať se mysl osvobodí. ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)