Dobrodružná cesta vesmírem v jednom z nejslavnějších českých sci-fi filmů. Na jeho počátku se chodbou kosmické lodi potácí pološílený muž s popálenou tváří. Na obrazovce ho sleduje velitel Abajev a jeho myslí probíhají vzpomínky. V retrospektivě můžete sledovat start kosmické lodi Ikarie XB 1, která se v červnu 2163 vydala se čtyřicetičlennou posádkou do vesmíru, k planetám Alfa Centauri. Čtyři měsíce, během nichž loď urazila polovinu vzdálenosti, proběhly v klidu. Navazovala se přátelství, vznikaly lásky, řešily se běžné pracovní úkoly a mladá astronautka Štefa čeká dítě. Časem se však začala projevovat únava a omrzelost, vznikaly spory a hádky. Oslava 110. narozenin nejstaršího člena posádky Anthonyho Hopkinse byla přerušena poplachem - v dráze Ikarie se objevila cizí kosmická loď. Při jejím průzkumu se ukázalo, že jde o vrak pozemské válečné lodi a nakonec došlo nešťastnou náhodou k výbuchu atomových střel, který oba průzkumníky připravil o život. Během další cesty provedou astronauti Svenson a Michal důležitou opravu na povrchu lodi. Krátce nato se u posádky začne projevovat zvláštní únava a ospalost vyvolaná zářením Temné hvězdy, způsobující útlum biochemických pochodů v živých organismech. To mohlo znamenat zkázu celé výpravy, a proto Abajev odeslal dosavadní výsledky výzkumů pomocnou raketou k Zemi. Přestože měla působnost Tmavé hvězdy trvat šedesát hodin, už po pětadvaceti se posádka probudila, protože mezi Ikarií a Temnou hvězdou se objevilo záhadné ochranné silové pole. Odkud, nikdo nevěděl. U Michala a Svensona se však projevily následky ozáření z opravy na povrchu a zatímco lékař zachraňoval Svensona, Michal se v záchvatu šílenství zabarikádoval na jedné z palub. Tady končí Abajevovy vzpomínky. Po dramatickém pronásledování se MacDonaldovi podaří Michala odzbrojit a vědci mezitím zjistí, že silové pole bylo vyvoláno vysílačem z jedné planety Alfa Centauri. V okamžiku, kdy se Štefě narodí dítě, objeví se na obrazovkách Ikarie fantastické město mimozemšťanů...

Film s pracovními názvy Stříbrná kometa a Za dvě stě let koncem června vznikl v roce 1963 a patří mezi nejznámější česká sci-fi díla. Už v době svého vzniku se setkával s příznivými ohlasy kritiků, kteří upozorňovali především na první polovinu, kde nad dramatickým příběhem a technikou budoucnosti převládá popis všedních dní mnohačlenné posádky. Někteří, obzvláště polští recenzenti, zdůrazňovali jeho inspiraci Lemovou knihou K mrakům Magellanovým, ta je však, zvláště v druhé půli, velmi sporná. Za komunistů byl film citován, pouze když se mělo poukázat na fakt, že tu byly všechny celosvětové problémy vyřešeny komunismem. Přestože některé technické postupy a nápady byly později okopírovány a v monstróznější podobě rozvinuty i západními kinematografiemi, je Ikarie připomínána především pro způsob zachycující lidi budoucnosti. Snahu filmařů vyjádřil režisér filmu Jindřich Polák V mnoha utopistických filmech jsou lidé budoucnosti líčeni jako šedivé, nudné figury, bez jakýchkoliv znaků dnešního člověka. My tak k jejich kresbě nepřistupujeme. Lidé budou nadále bojovat o přízeň žen, o uznání, o štěstí, i když samozřejmě v jiné rovině. V hlavních rolích se představí největší hvězdy českého filmu: Zdeněk Štěpánek jako kapitán Vladimír Abajev, Dana Medřická coby Nina Kirová, František Smolík jako Anthony Hopkins, Miroslav Macháček jako Marcel Bernard, Radovan Lukavský jako MacDonald, Otto Lackovič jako Michal, Marcela Martínková jako Štefa a další. Bez zajímavosti není skutečnost, že nákladné dekorace byly využity také v souběžně natáčeném dětském filmu Klaun Ferdinand a raketa, kde si titulní roli zahrál Jiří Vršťala, herec, který v Ikarii ztělesnil postavu Erika Svensona. O čestném postavení filmu v historii české sci-fi svědčí i skutečnost, že byl podle něj v roce 1990 nazván český měsíčník pro sci-fi - Ikarie. (oficiálny text distribútora)

PfefferSalz

Přestože scénář místy více než pokulhává a některé z dialogů přijdou divákovi lehce úsměvné, musím dát klobouk dolů před stylizací celého filmu. Snaha vytvořit československé sci-fi se vším všudy (ve kterém se objevují i podobné výdobytky jako např. "skype") byla úspěšná a Star Trek se může jít vycpat. ¤¤¤ LFŠ 2013 (Klub kultury) ()

Zagros

Velmi slušně natočený český sci-fi film. Největším plusem je skvělé obsazení a kvalitní herecké výkony. Výprava v dnešní době již neoslní. Ale pokud si uvědomíte stáří filmu, padesát! let, tak už špatně nevypadá. Stejné je to s příběhem. Možná si řeknete, že není vůbec originální. Nicméně před padesáti lety mnohem vyjímečnější než dnes určitě byl. ()

Lukoboss

Z dnešního pohledu celkem nudná podívaná, ale je potřeba si uvědomit, že to je z roku 1963 a navíc je to český sci-fi!!! U nás věc naprosto nevídaná, do tohoto žánru takřka vůbec nebrousíme, i když pravdou je, že zrovna J. Polák tyhle ambice měl vždycky. Pan Tau, Návštěvníci, Zítra vstanu a opařím se čajem, Chobotnice... tam všude se objevujou prvky mystery až sci-fi, takže vlastně není až tak překvapivý, že to natočil zrovna tenhle pán. Navíc v dobách, kdy svět ještě neznal Star Wars nebo Startrek. Tady mně tedy jde pouze o časovou linku, jinak nesrovnávat samozřejmě. ()

Scytale

Jediná česká hardcore sci-fi nedopadla vůbec špatně, právě naopak. Škoda první nudné poloviny filmu demonstrující fungování komunismu ve vesmíru. ()

Paity

Je to svým způsobem určitě legenda československého sci-fi, ale už je to prostě dávno natočené a dnes už to nepůsobí nijak zvlášť zajímavě. V době ST, SG a SW už jsou holt nároky na kvalitu zpracování a výpravu zcela jiné, než tomu bylo před padesáti lety. ()

F.W.Colqhoun

Čím to, že většina sci-fi vyznívá moralisticky? Úplně jsem se té otázky zalekl, takže ji nechám pěkně na pokoji. Ikarie XB1 je jako chytrá epizoda Star Treku, v níž strhávání oblečení z kapitána [Zdeněk Štěpánek] nepřichází z estetických důvodů v úvahu. [Ano, jsem si vědom, že Ikarie je o tři roky starší než první díl věhlasného seroše.] Obvykle jsem z černobílých filmů utržený, ale špatný převod na DVD, nebo prostě jen stav materiálu, z něhož se konvertovalo, a pohled barevný plakát mi vnukal průběžně myšlenku, že v barvě by to bylo super ještě víc. Hlodání zubu času na tom znát je ostatně po všech stránkách, a to je dobře. Moje potěcha z filmu totiž víc než z etických meditací pramenila z futu-retro atmosféry, prýštící ze snímku nepřetržitě a dvojnásob ve scénách jako „taneční zábava budoucnosti feat. Zdeněk Liška“ nebo „kosmické fitko“. Uměl bych si to představit o hodinu (nebo o 30 dílů) delší. ()

Ixbalanke

Kam se hrabe Star trek::)) Trochu mi vadila dějová rozplyzlost a tak nějak chyběla zajímavější myšlenka. Ale kulisy výborné, herecké obsazení taktéž a atmosféru to má bezvadnou... Bylo tam načrtnutých více témat, které, kdyby se více rozpracovaly třeba do víc dílů filmu...(později komentář ještě upravím, novoroční kocovina:) ()

Abiosis

*DOMÁCE SCI-FI* Na mňa to pôsobilo ako krátka poviedka prevedená do celovečerného filmu, kde tých 90 minút nebolo čím naplniť. Pravdepodobne sa v knižnej predlohe Stanislaw Lem výrazne sústreďuje na jednotlivé postavy - ako zvládajú ponorkovú chorobu, nudu, nedostatočnú stimuláciu, odlúčenie - a i keď vo filme rovnakú snahu cítiť, nevyznieva to celé ako sonda do psychiky človeka; i keď určitú atmosféru šialenstva, zúfalstva, klaustrofóbie a napätia sa darí vytvárať. Na niekoľkomesačnej ceste vesmírom musia v podstate riešiť len jeden vážny problém a vyriešiť jednu záhadu a obidve veci sú vyriešené akosi príliš ľahko... Jednoducho povedané, vôbec sa mi nepáčilo, k čomu ten príbeh celý čas smeroval. Verdikt v 1 vete: Československý sci-fi zázrak sa nekonal. 30.10.13 ()

filipvrbik

Jediné české sci-fi? Asi jo-- a velká škoda......dnes- 4.11.2017 viděno v remastrované digitalizované verzi, a jako na svoji dobu opravdu bomba, světelné magnetické boty, fázery jak ze Star Treku, roboti, počítače, chytré hodinky, elektrické cigarety? i takové maličkosti jako že vědí jaké bude pohlaví dítěte, no a Pasažéři zjevně opisovali ještě v roce 2016...škoda, že na to nikdy nebylo v Československu navázáno, žádná hororová sci-fi už nevznikla- tak aspoň ten Holivúd se měl kde inspirovat...80% (v roce 1963-100%) ()

Spectre

Takéto niečo sa skutočne ťažko hodnotí. Film ako taký je nádherný, má myšlienku a dobrý koniec. Na druhú stranu má veľa blbých chýb a to nielen z hľadiska trikov - trikovú stránku na tomto kúsku proste treba brať takú aká je. Zdá sa mi, že autori motali viac tém bez toho, aby nechali priestor pre hlbšiu dramatizáciu. Pripadá mi to, ako keby mal byť film silou mocou prístupný najblbšiemu divákovi a zároveň sa film snaží upomínať a propagovať na prvky rádobyletudovesmíru niekedy v budúcnosti a to bez štipky logiky. Nadčasovosť tomuto snímku bohužiaľ priznaná byť nemôže. Skôr mi pripomína pôvodné série startreku (kombinuje niekoľko startrekových "tém" do jedného scenáru). Nemôžme sa však diviť, už aj tak je zázrak, že takéto niečo v Československu vzniklo, navyše to vzniklo pred Trekom, pred Odyseou atď. Na 5* (narozdiel od Treku a Odysei :) ) to však nie je, pretože StarTrek ako taký bol sympatický seriál s kontextom vtedajšej doby, zatiaľ čo Vesmírna odysea bola nadfilm a oslava rýdzeho filmového umenia. Skôr, ako z nedokonalosti filmu, je mi však smutno z toho, že sa u nás v tomto žánre prakticky nepokračovalo. Snáď aj preto tento film patrí do zlatého fondu (a možno aj preto je v zahraničí známejší ako u nás) ()

Ukko

Asi takhle, jedno z nejlepších českých scifi (space opera), co kdy bylo natočeno a úplně v klidu se může rovnat takovým hitům jako 2001vesmírná odysea, Solaris a jiné klasiky žánru. Navíc natočena v letech, kdy světoví scifi pisálci a filmaři ještě "tahali kačera". Ikarie právem patří do Zlatého českého filmového fondu. Skělá atmosféra, herecké výkony a technologie, kterou obkoukali tvurci startreku do mrtě. ()

Cement73

Videl som to v kine v roku 1985 a už vtedy ma napadlo že už o 2 roky vyštartuje to UFO so zlými kapitalistami smerom ku Alfa Centauri :) V každom prípade som od vtedy túžil tento sci-fi skvost vidieť ešte raz a podarilo sa mi o až o 26 rokov. A k mojmu prekvapeniu mi vôbec nevadila triková nedokonalosť filmu alebo trochu pro-socialistické dialógy. Tento československý (a nie český ako tu mnohí uvádzajú) zázrak je proste skvelý aj po takmer 50tich rokoch od uvedenia do kín. Howk. ()

KM Phoenix

Film který je naprosto ojedinělý v tuzemské produkci. Má hvězdné herecké obsazení a nadprůměrné herecké výkony. Na dnešní dobu však už úsměvné efekty, nicméně v tomto případě člověk musí brát v úvahu okolnosti vzniku. Celkově je film výborný i dnes a co se týče zmíněného herectví tak máloco ho dodnes v tuzemské produkci předčí. ()

MrKlobouk

Překvapila mě tak hutná atmosféra. Na druhou stranu mě mrzí na dnešní dobu pomalejší časování dialogů, které tomu trochu ubírá na kráse. Jinak samozřejmě klobouk dolů. ()

Chřástal

Ikarie XB 1 vypadá pěkně a epizoda s mrtvou lodí je výborná, ale co se týká celkově děje a postav, jako bych sledoval komiks z ábíčka. Kromě toho film působí jako pilot k seriálu, který nikdy nevznikl. A jako by to tvůrci museli tomu faktu přizpůsobit, vzhledem k tomu, kolik se toho najednou během posledních pěti minut odehraje. ()