Duša predstavuje stredoškolského učiteľa hudby Joa Gardnera, ktorý získa šancu svojho života hrať v najlepšom jazzovom klube v meste. Ale jeden malý chybný krok ho zoberie z ulíc New Yorku do Veľkého pred – fantastického miesta, kde nové duše získavajú svoje osobnosti, vlastnosti a záujmy predtým než idú na Zem. Rozhodnutý vrátiť sa do svojho života, Joe spojí sily s drahocennou dušou 22, ktorá nikdy nerozumela príťažlivosti ľudských skúseností. Ako sa Joe usiluje ukázať 22 čo je úžasné na živote, môže pritom získať odpovede na niektoré dôležité otázky života. (Cinemart SK)

Firebug

Pro mě další z pixarovek, která mě míjí a vlastně ani nechápu, kdo by měl být cílovka. Připomnělo mi to Inside Out, ve kterém mě úplně stejně nebavilo dění v abstraktním světě a těšil jsem se na návrat do toho "reálného". Ubylo ale na dětinském humoru a obecně lze Soul považovat za snímek pro odrostlejší děcka. Jinak jazzové prostředí a hudba má pro mě specifické kouzlo a objevování smyslu života je zkrátka vděčné téma. Byl bych ale radši, kdyby se ty astrální výlety zredukovaly na úplné minimum. Relativně nudný, ale snesitelný průměr a studená sprcha po skvělém Onward ______ppč.: Ke 2* se přikláním kvůli zdejšímu hodnocení. Pro mě je to fakt mezi 2-3* ()

Sdoom

Fajn animák spíše pro dospělé, ale to je na Pixar a jeho vysoké standardy málo. Super nápad, ale jednoduše jsem čekal o dost víc, než poměrně chytrý a nápaditý film, který ale častokrát ujede úplně do dětské formy a který oproti třeba Inside Out postrádá vtip a emoce. Vzhledem k očekávání spíše zklamání. (4k UHD blu-ray, orig.) ()

JADIM

Nepovažujem to za až tak vyspelý film ako som čakal, ako to na prvý pohľad vyzerá a ako mnohí iní hovoria. O vyspelosti myšlienky, ktorá celkom obchádza detské publikum niet pochybovať, avšak jej prevedenie je v rámci Pixaru dosť klasické, čiže otvorené aj pre deti, takže sa vo výsledku nejedná o až tak hlboký film, ako by mohol byť, avšak je otázne, či by ho to spravilo lepším. 7,5/10 ()

Elerrina

Tak tohle je opravdu film s nebývalou psychologickou a ideovou náplní, sice ne tak napěchovaný nápady jako V hlavě, za to ovšem konzistentnější a s hlubším poselstvím. Mimochodem: dětí, které se na to vypraví se svými rodiči, je mi upřímně líto, protože se budou bavit pouze prvních 40 min a pak se v ději zcela nevyhnutelně ztratí. Základní psychologickou linkou jsou totiž trable a životní prozření naprosto nudného čtyřicátníka Joe Gardnera, jehož život se zaseknul na mrtvém bodě, a který se proto upnul k vysněné životní šanci hrát v jazzovém klubu. Nadstavbovou ideovou linkou je pak zobrazení Neznáma Před, místa, kde duše, které se teprve mají narodit, získávají svoji osobnost. Fascinuje mě, jak se při zobrazení tohoto asi původně ryze křesťanského konstruktu podařilo tvůrcům dokonale se vyhnout jakýmkoliv náboženským symbolům - inteligentní entity, které ten prostor spravují, jsou pojaty jako abstrakta, což je vyjádřeno jednoduchou picassovskou kresbou. Dokud se Joe seznamuje s tímto světem a jeho pravidly za pomoci cynické Duše 22, je to nabušená a třeskutá zábava. Bohužel se ale asi tak v 35 minutě vracíme zpět na Zem a tady začíná proměna vyprávěcího stylu. Útěk z nemocnice je ještě čistá groteska, ale potom se to začne komplikovat, protože tvůrci mají příliš rozsáhlé ambice. Musejí vyřešit Joeovy životní problémy (včetně vztahu s matkou, ano, bohužel ..), musejí nám vnutit představu, že protřelá a nihilistická Duše 22 pomocí smyslových zážitků najednou najde radost ze života, musejí vyvolat konflikt, vybudovat tajemno a hlavně musejí dovést Joea k naplnění jeho životního snu a poté k poznání, že stejnou cenu mají i sny a touhy ostatních. A ve finále je samozřejmě nutno vnuknout divákovi pocit, že na životě každého záleží, a že i ten největší looser se může stát inspirací pro ostatní. Oceňuji, jak to mají všechno dokonale promyšlené, aby jim to na konci klaplo, ale kvůli věrohodnosti existencionálního dramatu v poslední třetině bylo bohužel nutno obětovat všechnu tu vtipnou hravost a nadsázku, kterou se vyznačoval začátek příběhu. Což je fakt škoda. Edit po opakovaném shlédnutí: Seznamovací první půlhodinka pořád baví, ale zbytek je napodruhé nekoukatelná nuda. Joe je prostě nezajímavá a příliš jednorozměrná postava a jeho snažení je v podstatě otravné sledovat. ()

radecacek

Grafická stránka byla opravdu krásná, ale ten příběh mě bohužel nevzal. Postavy byly nezajímavé (kromě "detektiva" ). Zbytek filmu prostě neměl duši. ()

Zagros

Další animák z fabriky Pixaru. Je to jednoduché, pro někoho naivní, ale hravé a vtipné. Naštěstí to neupadá do neustálých honiček, hlasitého křiku a trapných dialogů. Na mainstreamový animák je to nadprůměr. Duše je spíše odlehčenější snímek pro dospělé než pro děti. Za fajn náladu po konci filmu a za hlavní myšlenku filmu nechávám nakonec slabší čtyři hvězdy. Pokud máte rádi Pixary, můžu doporučit. Jestli ale chcete něco ještě lepšího a originálnějšího, mrkněte se raději na Vlkochodce. ()

keoma26

Oslava života a snů ve všech jejich podobách. Připluje mladá ryba k té staré a říká,  že hledá oceán. Stará ryba jí odpoví,  že oceán je vše tady okolo ...a mladá na to: to je jen voda. ()

JamesSi

Soul je techniky dokonalý a strašně kreativní film. Hudební scény jsou naanimované mistrovsky. Ale mám strašné problémy s vystavěním fikčního světa posmrtého života. Tvůrci neustále porušují svá pravidla a když je neporušují, tak jsou nesmyslná. K čemu je, že nemůže nová duše předat odznak bez jiskry, ale s jiskrou může. Proč se Hogofogo tak rozhodli? Udělat to nedává smysl ve světě, kromě vytvoření konfliktu mezi hrdinou a 22. A podobné je to i s dalšími věcmi. Doufám, že ve skutečnosti není posmrtný život takhle neorganizovaný. Ale důvod, proč tomu dávám 3 a ne 4 je konec filmu... Spoilery: Konec vynuluje obětování hlavního hrdiny. Skoro to působí, že Disney jim řekl, že nemůžou nechat na konci zemřít hlavního hrdinu a tak to přepsali. To řečeno, jsem rád, že film vzniknul - má dospělejší tón než jiné pixarovky + je o jazz komunitě, což se v animácích často nevidí. ()

666Carnage

Pixar umí to se ví už léta. Tenhle snímek, ale krásně pohladil na duši. Příjemný, vtipný a dojemný. Krásná animace, miluju animáky a tenhle se mi opravdu líbil. 85% ()

iXtr3m3

Pekný filmík so srdcom i dušou, ktorý mal super animáciu, originálnu myšlienku, originálne fantastické scenérie vo svete po a pred životom a to najhlavnejšie je, že mal aj pekné posolstvo, ktoré nebolo smerované priamo len na najmenších, ale aj na ich rodičov a rodičov ich rodičov, pretože dnešný uponáhľaný svet ide úplne naopak, ako by mal ísť. ()

SpaceOdyseus

Po technicke strance jsem snad lepsi animak nevidel. Ale po obsahove se to se mnou celkem miji. Je mi uz ta pixarovska popikovost a doslovnost trosku protivna. ()

showxman

Pěna dní, obyčejné je krásné, žij naplno! Výborná hudba, pohodová atmosféra, hodně vtipné převtělení do kočky, odkazy na osobnosti historie, ... 90 % ()

Hanys_

Nejmíň dětská pixarovka. Pořád ale chytrá, vtipná s jednoduchým ale silným poselstvím. Vlastně mi asi jenom nesedly scény z nebe, jinak by to nejspíš bylo za pět. ()

Litvicek

Pixel/Disney v tomhle málokdy zklame. Podle hodnocení mělo jít o další výbornou podívanou a já už se připravoval na to, že budu opět u filmu bulet, jako tomu bývá pravidelně u podobných animáků, které drtí moje srdíčko.  Není potřeba spoilerovat víc obsah a víc rozvíjet komentář, tohle si zkrátka musíš pustit a užít. Vynikající. ()

mclenin

Hudobne a vizuálne už štandardne na špičkovej úrovni, konceptuálne vyzretejšie cielene pre staršie publikum, avšak miestami som mal dojem skratkovitosti v príbehu a nevyužitia celého potenciálu, jednoducho mi tu chýbalo To niečo (naviac), vďaka čomu sa niektoré zo snímok Pixar stali kultovými. Avšak určite sa oplatí zhliadnuť. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (viac)

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (viac)

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+