Skupina amerických vojáků na sklonku druhé světové války obsadí malý zámeček na hranici Francie s Belgií. Čekání na tvrdou srážku s německou armádou, jež tudy nejspíše brzy projde, je pro všechny nekonečně dlouhé. Velitel Abraham Falconer se zatím zamiluje do hraběnky, které zámek patří, jeho podřízený Beckman se snaží zachránit zdejší umělecká díla, poručík Amberjack se oddává milostným hrám v nevěstinci, seržant Rossi „zaskakuje“ v dílně i v manželském loži místního pekaře a také ostatní vojáci se baví, jak můžou… Komorní příběh, odhalující reakce jednotlivých osob na válku a její brutalitu, vznikl podle stejnojmenného románu Williama Eastlakea. Snímek natočil ikonický režisér americké kinematografie Sydney Pollack (Tři dny Kondora, Tootsie, Jeremiah Johnson, Koně se také střílejí), který kladl důraz na pronikavé herecké obsazení. Tvrdého majora Abrahama Falconera zde ztělesnil Burt Lancaster (Gepard, Půlnoční muž, Mojžíš), postavy esteticky založeného kapitána Beckmana se ujal Patrick O’Neal (Otázky a odpovědi, Přepadení v Pacifiku) a seržanta Rossiho hraje Peter Falk (známý ze seriálu Columbo). V dalších úlohách vystupují Astrid Heerenová (Případ Thomase Crowna), Bruce Dern (Velký Gatsby, Návrat domů) a Scott Wilson (Mladé pušky II, G. I. Jane). Mimo osobitého hereckého ztvárnění nelze opominout snový filmařský styl, který je kafkovsky porovnáván s neutěšenou realitou. Ať už se to týká absurdní zápletky, asociativního střihu symbolické síly či zdobného řešení výpravy. Výsledkem není klasický „válečný“ film, ale originální tragikomická studie psychologické povahy, jež vykresluje nepříčetnost válečného běsnění. (Česká televize)

BrunoA

Solidní film, který ale jakoby hledal svoji parketu, není to dost akční záležitost, ale ani tam není dost hluboké prokreslení postav, které by z toho udělali psychologické drama. ()

miki68cz

Zobrazení nesmyslnosti a absurdity války ve všech detailech. Opravdu komorní drama se skvělými herci a jejich výkony. Krásná hudba, krásné ženy. ()

Pitryx odpad!

Tak jsem se musel řádně seknout, měl jsem pocit, že jsem tu knihu kdysi dávno četl a dobře se bavil. Nevím, s čím jsem si to spletl. Ani herci to totiž zde nemohou zachránit. Je to jen jednoduché vyprávění drobných příhod z války. V podstatě vlastně nic a o ničem. Ani ryba ani rak. 201209123500/????/10253 ()

MirkaP

Docela netradiční válečný film. Hodně se mluví, trochu humoru (nejlepší je obojživelný VW), akce je tam víc až ke konci. Pekař Petera Falka je až dojemný. ()

LuckyK

Velmi netypický válečný film s minimem válečných scén, alespoň na počátku, ale o to více silných a sugestivních. Zároveň bojové scény měly skvělou choreografii a minimalistické pojetí, které je ale dělaly jedněmi z nejlepších na poli válečných filmů (scéna v altánu či s letadlem nebo zapálením tanku). Neobvyklý pohled na válku se specifickou poetikou a nezničitelný plovoucí Volkswagen Brouk je jedinečný. ()

SNCF

Rozhodně to není špatný film, jen má trochu zdlouhavý začátek. Jak už tu bylo zmíněno je v něm trochu Hlavy XXII, ale opravdu jenom pomálu. Ale celkově dobrý film, který dovede zaujmout a tvoří menšinovou opozici těm válečným filmům ve stylu vojína Ryana... Jediné co je podstatné " - " filmu je skutečnost, že se v něm objeví SOVĚTSKÉ tanky T-34 na straně Němců a k tomu ještě v Ardenách! (potažmo v Belgii) ()

Delmondo

Musím se přiznat že film si mě dlouho nemohl získat ale jakmile se začalo schylovat k boji dostalo to ty správný koule a na konci už jsem jen žasl při tom skvostném boji. On samotnej nápad bránit za druhý světový proti náckům hrad v Ardenách je dost zajímavej. Jenže ono ve skutečnosti vůbec nejde o žádný válčení jde hlavně o to ukázat chování lidí v bezvýchodný situaci. Podle toho taky vypadá jejich chování, major klátí hraběnku, pekař Columbo se vrátí do pekárny, další v řadě kunsthistorik začne ochraňovat umělecký díla na hradě a máklej romantik se pro změnu zabouchne do Volkswagenu. Sypaj ze sebe jedno moudro za druhým a společně se choděj odreagovat k Červený královně. Ono co taky jinýho dělat když jsou němci na krku a celkem jistě to máte za pár. Originální válečnej film s dobrým obsazením a hlavně velmi dobrým Falkem. ()

BarGoldstein

Oproti knize, u které jsem se vždy válel smíchy, je to krajně vyžvejklá teploušská burleska, kde se promenujou různý dementní panáci s plnou hubou velkých hesel a nic, ale KURVA vůbec nic, se tam neděje! Občas je k nahlédnutí krupon paní hraběnky, na jehož vydělávání se s železnou pravidelností střídají různé šarže všech procházejících armád. Ale i to se po chvíli omrzí. Naštěstí byla poblíž láhev slivovice a šiška salámu, tak jsem to dokázal dokoukat! ()

buchannon

Tento "film" skutečně výrazně vyčnívá mezi ostatními filmy o druhé světové válce, a to sice svou nepovedeností a nudností. Citace obsahu: "Izolace jednotky od zbytku armády v odlehlém hradě zapříčiňuje nudu, se kterou se jednotliví hrdinové vyrovnávají po svém." Já, jakožto další hrdina, se s nudou v tomto filmu také vyrovnám po svém, takže se už na něj nikdy nebudu dívat. Když je skoro celou dobu jen samé žvatlání o ničem, tak to opravdu není nic pro mě. Režisér Sydney Pollack ve snaze vytvořit tímto snímkem věčný pomník hrdinům druhé světové války místo toho vytvořil betonovou skulpturu, když nešťastnou náhodou na sebe vylil obsah míchačky a tím si skutečně vytvořil věčný pomník navždy připomínající nepodařenost tohoto filmu. Aspoň tedy pro mě. ()

Ironhead

Vím, že ten film není primárně o bojových scénách, ale ty byly i přesto strašlivě špatné a naprosto nevyvážené... třeba to nesmyslné zajmutí tanku v kostele? Tank vjede dovnitř naproti dvěma vojákům s nenabitou bazukou (filmová chybka :_), a nevystřelí a to ani z kulometu, který na ty dva míří z pár metrů?! Jak to dokázali, když byl vlastně v následující scéně nepoškozený (bazukou probít pancíř nešlo a pásy měl v pořádku) a hrdinové v něm pak odjeli, přesto asi ne až k hradu, protože tam už nebyl. Nebo místní lehké děvy, co beztrestně hází na divizi SS z balkonu na hlavní ulici Molotovovy koktejly a nikdo po nich ani nevystřelí atd. Takže z filmu zbývá spíš se soustředit na to sociálně filozofické drama a motivy jednotlivých charakterů a jejich chování. Ale že by mi nějaká postava, snad krom pekaře, přirostla k srdci nebo byla alespoň sympatická se říci nedá. ()

Radek273

Ano, vojáci si svůj slovník zrovna nevybírají, ale .. postavit na tom film?? Trapas!!! První třetina zaměřená na to, jak dobře šoustá ten, jak špatně zase onen, jak ji přivést k orgasmu, jak se mu postavil a pak mu uvadal,.. a tak dále. Kvůli tomu si film doufám nepouštíte, takže holt smůla, dál už koukat není třeba, byť by zbytek byl sebeúžasnější. ()

PTuranyi

Dadaistický pohľad na vojnu, ktorý vznikol skĺbením 2. svetovej vojny a histórie stredovekého hradu. Oddiel hlavných hrdinov je pozliepaný z divných týpkov, ktorí svojimi úletmi obracajú vojnu naruby. Je tu nedoštudovaný kňaz, kunsthistorik, pekár (skvelý Peter Falk). Najviac mi to pripomínalo Hlavu 22, ale kým Josarian je normálny a o bláznovstve len rozmýšľa ako o východisku z vojny, tu sú blázni všetci. Hrad je iba kulisou a kontrapunktom moderného masakru. Tento film treba zrejme vidieť niekoľko krát aby ho človek strávil a pochopil vcelku. Jednoducho to nie je jednohubka. Na jednej stráne chápete ten humor pod povrchom, ale nie je vám do smiechu. Na druhej strane chápete vážnosť myšlienok, ale toto je fakt vážne. 70% ()