Skupina amerických vojáků na sklonku druhé světové války obsadí malý zámeček na hranici Francie s Belgií. Čekání na tvrdou srážku s německou armádou, jež tudy nejspíše brzy projde, je pro všechny nekonečně dlouhé. Velitel Abraham Falconer se zatím zamiluje do hraběnky, které zámek patří, jeho podřízený Beckman se snaží zachránit zdejší umělecká díla, poručík Amberjack se oddává milostným hrám v nevěstinci, seržant Rossi „zaskakuje“ v dílně i v manželském loži místního pekaře a také ostatní vojáci se baví, jak můžou… Komorní příběh, odhalující reakce jednotlivých osob na válku a její brutalitu, vznikl podle stejnojmenného románu Williama Eastlakea. Snímek natočil ikonický režisér americké kinematografie Sydney Pollack (Tři dny Kondora, Tootsie, Jeremiah Johnson, Koně se také střílejí), který kladl důraz na pronikavé herecké obsazení. Tvrdého majora Abrahama Falconera zde ztělesnil Burt Lancaster (Gepard, Půlnoční muž, Mojžíš), postavy esteticky založeného kapitána Beckmana se ujal Patrick O’Neal (Otázky a odpovědi, Přepadení v Pacifiku) a seržanta Rossiho hraje Peter Falk (známý ze seriálu Columbo). V dalších úlohách vystupují Astrid Heerenová (Případ Thomase Crowna), Bruce Dern (Velký Gatsby, Návrat domů) a Scott Wilson (Mladé pušky II, G. I. Jane). Mimo osobitého hereckého ztvárnění nelze opominout snový filmařský styl, který je kafkovsky porovnáván s neutěšenou realitou. Ať už se to týká absurdní zápletky, asociativního střihu symbolické síly či zdobného řešení výpravy. Výsledkem není klasický „válečný“ film, ale originální tragikomická studie psychologické povahy, jež vykresluje nepříčetnost válečného běsnění. (Česká televize)

gizi

Velmi příjemné překvapení. Fascinující je hned začátek - kontrast zablácených vojáků a téměř démonické zjevení šlechty na koních. Od této chvíle není pochyb, že jde o mimořádný snímek. Pollack zde není až tak moc rozvláčný, jak jindy. Chvílemi je film i dost krutý, někdy i trochu absurdní, ale celkově opravdu netradičně pojatý pohled na 2. světovou. 85%. ()

DrifterSoul

Jeden z nejlepších "antiwar" filmů, jaké jsem kdy viděl. Noblesně inteligentním a zároveň drsně drastickým způsobem zobrazuje šílenost, absurditu války, která bezohledně ničí hodnoty, mající v životech normálních lidí nějaký smysl. Silné herecké obsazení, vtipné postřehy a dialogy. Vše zasazeno do tichého městečka někde v Belgii a nádherných kulis místního hradu, kam s příchodem válečného běsnění vtrhne samo peklo... Na závěr cituji komentář z jiného webu, který vystihuje dokonale podstatu celého filmu: "I suspect those that find it confusing haven't lived much life yet, or don't want to. This film is not dated in the least; it will survive .......as long as there are people who want to think and to feel while watching a film." Tož tak. ()

Dodge-I

Knizka se mi libila, tim vic jsem byl zvedavy na film, ktery byl hvezdne obsazen i rezirovan. Trosku mne to provedeni zklamalo, morality a nevyvazene vykony se mi porad ne a ne zaryt do pameti - zustal jen prumer, o fous lepsi... ()

Whiterose

Velmi působivý válečný film podle slavné knižní předlohy. Bojové scény zde prakticky nejsou, střílí a válčí se až na konci filmu. Válka a její hrůzy jsou však přítomny stále a dýchají hlavním hrdinům na krk. Příběh skupinky amerických vojáků, kteří na sklonku války bojují s německým obklíčením kdesi na hranicích Belgie s Francií a jako zázemí jim slouží starobylý hrad je především studií jednotlivých charakterů a potvrzením toho, jak válčení ničí lidské hodnoty. Marný boj kapitána Beckmana (v civilu historika umění) o záchranu hradu a jeho uměleckých skvostů či marný boj mladičké hraběnky o dlouhodobou lásku a city otrlého majora. To jsou jen některé z mnoha příběhů v tomto filmu. Krutý a černý humor je zastoupen rovněž. A svou chvilku slávy zde má i VW brouk ("....to se jen tak předvádí..."). Výborné je herecké obsazení - skvělý a naprosto přesný je zejména Burt Lancaster v roli majora. Hudba Michela Legranda jen umocňuje celkový dojem. ()

PORTER44

Za herecké obsazení a za konečnou bitvu se to nechalo,Lancaster jako válečnej fanatik,Falk jako bláznivej pekař,a parta lehkých žen z bordelu které se nakonec taky zúčastní bitvy,první polovina slabší. ()