Pianista

Scenár:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (viac)

Wladyslaw Szpilman je vynikajúci pianista, ktorý  žije vo Varšave so svojou rodinou. Po napadnutí Poľska nacistickým Nemeckom sa však ich život tragicky zmení. Ako židia musia nosiť na rukávoch pásky s hviezdou a postupne sú nútení rozpredať svoj majetok, vrátane Wladyslawovho piana, aby prežili. Napokon sa ocitnú na mieste, ktoré vstúpilo do dejín ako Varšavské ghetto... (RTVS)

Vendys958

S válečnými dramaty (a hlavně s těmi z druhé světové) je to hodně těžké, protože patří mezi nejkrvavější a nejstrašnější období v lidských dějinách a člověka hodně zasáhnou. Pokud se k tomu přidá ještě příběh podle skutečné události (klobouk dolů panu Szpilmanovi...), musí to po emocionální stránce dostat skoro každého diváka. Adrian Brody hraje vlastně tak přirozeně, že jeho herecký výkon vypadá jako každý jiný, a přitom je opravdu úžasný. Pro pana Polanskiho asi srdeční záležitost, a u těch se obzvlášť člověk snaží dosáhnout něco k dokonalosti. To se mu vlastně povedlo, dostal Oscara. Avšak čistá dokonalost to samozřejmě není. Je to "jen" výjimečný film. ()

TheAuthor

95%. Ať už je to Polanského polským původem, blízkostí k tématu, nebo prostě jen režisérskou genialitou, to jakým způsobem ztvárnil Pianistu se člověku doslova vryje pod kůži. Pamatuji se, že jsme s mámou ještě chvíli poté, co doběhly titulky, seděli v kině a nemohli se zvednout. Krom pár trhaných vět, jsme po cestě domů nepromluvili. Jednotlivé scény svou důvěryhodností bez optání prostě vtáhnou do děje. Když se objeví nacisti, padne na Vás strach, krčíte se v davu, jen aby z řady náhodně nevybral Vás. Díváte se na rodinu, jež sedí mlčky u stolu, naslouchají dunění vojenských bot, které se burácí z chodby domu a modlíte se, aby to nebyly Vaše dveře, do kterých vtrhnou. Zhasnete svíce a doufáte, že splynete s tmou v sále kina. Hrůzu a zoufalství Polanski divákovi nekompromisně porcuje celým filmem a jen tu a tam nechává diváka nadechnout. Adrien Brody, zobrazil roli Wladyslawa Szpilmana, jakoby se snad v ghettu narodil. Bravo! ()

OK11

Filmaři, kteří se rozhodli natočit film z doby 2. sv. války jsou chytří chlapi. Je to totiž období, které je velice zajímavé, poučné a na filmové plátno se velice hodí. Jenže takový filmař, který chce natočit film z této doby, bere zároveň na svá bedra i velikou odpovědnost, poněvadž není jednoduché natočit snímek s tematikou, která tu byla už několikrát. To totiž ohrožuje jeden z nejdůležitějších atributů filmu: originálnost. Já osobně se na každý film z války dívám rád a o to více jsem se těšil na Pianistu vzniklého zpod rukou Polského režiséra, který, a teď pozor, osobně válku zažil. A zklamán jsem určitě nebyl. Hudba je dobrá, režie výborná a střih je přímo famózní, řekl bych. Co se týče Brodyho, nevím kde ho Polanski vyhrabal(nikde před tím jsem ho neviděl), vím jen, že je v roli naprosto geniální a že si tam nedovedu představit někoho jiného. Vadí mi jen jedna věc, ale docela důležitá. To, že některé scény jsou opravdu moc protahované, až doslova ztrácí kouzlo a na druhou stranu, některé scény příliš krátké na to, abych se stihl dostatečně pokochat (např. scéna s "němým" pianem). Dávám tedy 4 etoilky a myslím, že spravedlivě. ()

gezper

Silné, kruté, místy až naturalisticky syrové drama o holocaustu v Polsku. Sice zde temná stránka hraje prim, ale celá válka je lehce upozaděna do několika málo uliček, místností či domů. Ovšem to neznamená, že je to méně působivé. V jednoduchosti - a zde určité komornosti - je přece (dost často) síla. A tady to dost často síla opravdu je. Na první pohled odrazující dlouhá stopáž není na závadu, snímek plyne přirozeně a nenudí ani na chvíli. Polanski si na plátno zhmotnil pro něj obzvláště citlivé téma (rodinu mu vyvraždili nacisti) a Brody to zahrál skvěle - po právu za výkon dostal sošku. [90%] ()

unclejack

Neuveriteľná nádhera. Adrien Brody v hereckom megakoncerte skvelého Romana Polanského. Jednoducho všetko úžasné - hudba , scenár , herci , kamera , príbeh... Dojímavý a veľavravný príbeh o utrpení muža , ktorého nadanie vás úplne uchváti. Jednoducho Pianista. ()

JackieBliz

Nechce se mi ani představovat, co by byl Pianista bez Adriana Brodyho, protože jeho výkon byl jedním slovem neuchvacujícnější z celého filmu. Já si nemohu pomoci - dle mého názoru je Pianista o kousek lepší než Schindlerův seznam. Škoda jen, že měl takové ty mouchy, např. jeho délka byla docela frustrující, ale kupodivu mi nevadila až tolik. Filmový zážitek na jedničku s mínusem. ()

Eniaswow

I když to není tak úplně válečný film, pro které já mám slabost, tak mě Pianista doslova přikoval k obrazovce, hltal jsem každou minutu. A přál jsme si, aby film ani nekončil. Dokonce jsme přetáčel některé momenty i zpět, jen abych si je mohl znovu prohlédnout a snažil jsem se je více pochopit a zamyslet se, co já bych dělal v takové situaci. Zvlášť to, zda bych jako "obyčejný" člověk riskoval vše, abych pomohl svému příteli, kterého pro nic za nic pronásledují nacisté. ()

sanovicka

Velmi dobry vojnový film. Je v nom nieco nad...co je velmi dobré, aj ked hrozy vojny nieje moja parketa preto asi len 4 hviezdy. Inak fak putavy film. ()

hastafix

Bravurně natočený film o všech stránkách lidské povahy v blátě špinavé lidské historie se skvělým Adrienem Brodym v hlavní roli. ()

Desmi

Cenami ověnčený válečný snímek slibující emotivní zážitek. Tak by to asi mělo působit, že ?! Popis osudu Wladyslava, jenž žije mezi 2 tábory a ačkoliv je uprostřed všech a všeho je absolutně sám a v prázdnu, je možná věrný, ale postrádá více emotivních scén. Jednoduše tenhle film vás nechytí za srdce jako to bylo třeba u Schindlera. Což by chytit měl! Toť můj názor. ()

Zirael

Na můj vkus to bylo poněkud dlouhé. Má to spoustu silných momentů, ale i spoustu zdlouhavých, ne-li nudných scén. Jako spousta lidí tady se nemůžu ubránit srovnání se Schindlerovým seznamem, který mi přišel syrovější, působivější, lepší. Spousta toho zvěrstva, co bylo pácháno je v Pianistovi podána tak nějak netečně, všichni víme, že hlavní hrdina neumře, takže veškeré to tahání lidí z řady a střílení mě nechávalo povětšinou v klidu. Jediná scéna, kdy se Pianista v tomto směru přiblížil Schindlerovi byla ta s "vyváděním ven" pána na vozíku. Brrr. Ale Pianista není primárně o líčení válečných hrůz. Je to spíš příběh jedné postavy, kterou zahrál Adrien Brody naprosto dokonale. Strašně ráda bych tomuto filmu dala plnou palbu, už jen za toho Brodyho, ale nemůžu, kdyby to bylo o půl hodiny kratší, tak by to bylo lepší. ()

vooddoo

Vynikající výkon Adriena Brodyho, téma filmu samozřejmě velice citlivé a bolestné. Úžasný soundtrack, který nás provází celým filmem. Nejlepší scéna je pro mě ta, jak Wladyslaw hraje nacistiskému důstojníkovi... Pianista zůstane v mé paměti ještě hodně dlouho... ()

Kozlowski8

Film nám rozdal všeho v nadměrných dávkách. Smutek, dojetí, strach, naději, krásnou hudbu, atmosféru, excelentní herecký výkon. Adrien Brody v roli Wladyslava Szpilmana ukázal, jak výtečný je herec a Polanski šťastnou ruku při jeho výběru. Brodyho nevinné, nesmělé oči a vzhled - v kontrastu s prostředím plném hrůzy, ponižování a bezmoci - zvláštně vynikly. Po Schindlerově seznamu další výtečný snímek o hrůzné likvidaci polských židů, o jejich, většinou marném boji o holý život a o lidech, kteří jim pomáhali a tím neuvěřitelně riskovali vlastní životy. U mne o kousíček lepší než "seznam". 95%. ()

fafejt001

Vynikající Adrien . A film rovněž . Už jenom to přežívání sám v cizím bytě v té době , muselo být na palici . Rovněž výborný scénář a režie . Prostě mimořádný film . ()

Hilly

Filmů s problematikou 2. světové války a holocaustu bylo natočeno mnoho a pokud vynecháme Tarrantinův trhák "Hanebný pancharti", můžeme říci, že zrovna "Pianista" je atmosférou něčím výjimečný. Podobný dojem na mne zanechala snad už jen "Sofiina volba". Jednak nás detailně "protáhl" hrůzostrašnými zdmi Varšavského ghetta, všemi nesmyslnými restrikcemi německé armády, bídou, hladomorem a zároveň nemožností hlavního hrdiny Wladyslawa Szpilmana prosadit svůj hudební talent. Ztvárnil jej americký herec Adrian Brody a oprávněně získal Oskara již ve svých devětadvaceti letech. Věrohodnost a podání jeho role pramení z faktu, že pro dokonalejší sžití s rolí se na delší dobu izoloval do ústraní od veškeré společnosti, aby hlouběji pochopil samotu, strach a zoufalství. Málokdo z nás si to mohl prožít na vlastní kůži a myslím si, že Roman Polanski svým filmem důstojně uctil památku obětí války alespoň tím, že lidem připomenul a vyobrazil zločinné události, kterým by se měla společnost a politika vyvarovat, a které by se v žádném případě neměly opakovat. ()

v.indruchova

Možná nedokážu docenit tak silné dílo, ale na mě toho bylo moc. 1. polovina je jen katastrofa za katastrofou. Pláč, vztek, zoufalství střídá beznaděj. Pro melancholiky tohle fakt není. Na konci filmu si řeknete díky bohu že nejsme ve válce a pro jistotu nejsem ani věřící. Možná až drsný výchovný prvek, ale puberťáky k tomu posadit aby jim došlo jak se mají skvěle.. Obdivuji, že to někdo natočil a ještě takovým způsobem, máte pocit, že jste právě uprostřed 2. světové války. Nedokázala jsem ani brečet jak mě to šokovalo. Realita bývá těžko stravitelná. Herecké výkony výborné, kamera parádní a hudba sedí jako zadek na hrnci. Díky pianistovi mě zase začínají svrbět prsty, třeba začnou i vás. Mě se to naposledy stalo u filmu Piano. Ano souhlasím, těžko se hodnotí filmy o krutosti války. Velká část hodnocení je stejně emoční obraz. Dávno jsem pianistu měli na DVD a já si na to netroufala až o tolik let později, nelituji toho na některé věci člověk musí "dozrát". Říkám si proč Němci tak nenáviděli Židy? Jakýkoliv důvod není pochopitelný a omluvitelný. ()

SamaelMors

Film chvílemi velice autenticky zobrazuje hrůzy holokaustu, je dokonce i pěkně filmařsky zpracován, jen bohužel jaksi nemá závěr, který by se k němu hodil a ke kterému celý film směřuje. ()

The.Pianist

Hlavný predstaviteľ pianistu Adrien Brody bezpochyby svoju úlohu zvládol bravúrne. Rovnako presvedčivý je jeho kultivovaný Szpilman-umelec, ako aj úbohý chátrajúci človek, duševne aj fyzicky na dne. V druhej polovici filmu je to už iba troska, ktorá sa ledva pohybuje a riadi sa len základnými pudmi. Aj vtedy však žije svojou hudbou. Pološialenému mu v ušiach znejú náročné party krásnych klavírnych skladieb. Celkovo je postava pianistu zaujímavá z viacerých pohľadov. V kontexte udalostí a postáv totiž nepredstavuje super kladného hrdinu. Je totiž iba človekom, ktorý mal šťastie, pretože mu druhí pomáhali. Zatiaľčo iní pripravovali povstanie s rizikom, že prídu o život, on si ten svoj chcel iba zachrániť. Iba? Ďalšia zložitá otázka a ešte zložitejšia odpoveď. O Pianistovi by sa toho ešte určite dalo napísať neúrekom. Hovoriť môžeme aj o vynikajúcej a správne použitej hudbe, jednoducho o všeličom. Film je totiž skutočným zážitkom a rozhodne sa ho oplatí vidieť. ()

Anetulicek

Filmom Pianista sa Roman Polanski vracia k svojej nočnej more z detstva, kedy bol sám prenasledovaný nemeckými nacistami. Príbeh sa venuje klaviristovi Wladyslawovi Szpilmanovi a jeho prežívaniu vo Varšavskom gete. Adrien Brody čoby hlavná postava predvádza životný výkon aký spoločne s nádhernou hudbou a depresívnym poňatím látky patrí k tomu najlepšiemu čo film o najhoršej dobe priniesol. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (viac)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Polští orli

Polští orli

11.05.2016

Do sekce Ocenění přibyli Polští orli. Ocenění našich severních sousedů má za sebou teprve krátkou historii. Uděluje se od roku 1999 a momentálně oceňuje filmy a seriály v devatenácti kategoriích.… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz