Česká rodinná komédia nakrútená podľa predlohy M.Twaina o dobrodružstvách a láskach chlapčenských liet. Traja nerozluční kamaráti Tomáš, Jožka a Hubert žijú v pokojnom mestečku Levín. Tomáš žije u energickej tety a strýka, ktorým poriadne oživuje život. Jemu zasa robí prieky zlomyseľný bratranec Štěpán. Po neskorom príchode a potupnom potrestaní sa Tomáš rozhodne získať odmenu pre najlepšieho žiaka... (RTVS)

kingik

Je to povedený dětský film. Režisérka Věra Plívová-Šimková odvedla vynikající práci s herci a Tom Sawyer, zde jen Tomáš, a Huckleberry Finn, zde Hubert, jsou sympatičtí uličníci, kteří u diváků jasně zabodují. Stejně tak zabodují i dospělí herci jako je přísná tetička Ivy Janžurové, dobrotivý Karel Augusta, brusič Jiřího Lábuse nebo profesor Josefa Somra. A v neposlední řadě se o skvělý zážitek postarala hudební složka filmu. Ačkoliv má film spíše řidší děj, jeho trumfy jsou silné v jednotlivých scénách, takový Štrůdl, pumpující do sta, je jednoznačně kultovní postava. Prostě klasika mezi dětskými filmy, na kterou se vždy dobře dívá. ()

sochoking

I po toľkých rokoch je to dobré , i po toľkých rokoch ma opäť sralo to ich kreténske revanie a tá debilná melodia, ktorú si furt pohvizdávali ! ()

Anderton

Tak Páni, kluci, moc ste mne nebavili....Tento film som videl prvý krát až teraz, v čom vidím najvačší problém môjho chladného prijatia. Detská klasika, ktorú každý videl a tak si uložil do pamate jej prvé zhliadnutie v nízkom veku, keď sa dokázal identifikovať s hlavnými hrdinami a tak pri každej scéne pri každom opakovanom zhliadnutí cíti ten neopakovateľný nostalgický pocit, ktorého som bohužiaľ ušetrený. Film je zameraný na presné vystihnutie doby, v ktorom sa odohráva, v kontraste s figúrkovitosťou až karikatúrnym zobrazením jednotlivých dospelých postáv. Vidíme ich tak detskou optikou. Dej sa postupne vyvinie až v záverečnej tretine, keď film dostane aspoň nejaký spád, ale o ňom Páni a kluci nie sú. Ja som očakával vačšie dobrodružstvo, ako lezenie po rebríku do riaditeľne. ()

Frajer42

Mě to tedy kdovíjak nenadchlo. Takové Bylo nás pět a další stejně laděné filmy či seriály se mi líbily daleko víc. Tohle byla docela nuda. Vtipné to nebylo vůbec. Zajímavé také ne. Celý příběh je detailně popsán v obsahu, takže nevím nač ztrácet čas. Jen vám řeknu, že je to opravdu tak trochu o ničem, ale ta hvízdací melodie těch malých frajerů je docela návyková. Dávám takové strašně moc slabé 2*. ()

boshke

Ten vůl řekne Blance, že pusa od ní je hezčí než od Apolenky. Ještě že to neřekl naopak... Milý, sympatický film, kde jsou dětští herci vhodně doplněni těmi dospělými, obzvláště Janžurovou a Somrem. Páni kluci měli krásné dětství. To už nikdo z nás, počítačové generace, zřejmě neprožije... 80% ()

Sašenka165

Jeden z mých nejoblíbenější českých rodinných filmů. Vtip, zábavnost a sladký návrat do dětství. To vše je možné zažít, při sledování tohohle filmu. ()

nascendi

Uvedomujem si, že po šesťdesiatke si premiérovo pozrieť starší film pre deti, je priam zvrhlé. Ale keď je jedným z mojich drobných cieľov je mať odsledovanú prvú trojstovku filmov z rebríčka, musel som pretrpieť aj aktuálne číslo 243. Na dobré až vynikajúce hodnotenie je potrebné mať u detských filmov nostalgické spomienky, u romantických filmov podobný zážitok a u niektorých, pre istotu, nekonkretizovaných filmov znížené IQ. A keďže moje spomienky na detstvo sa výrazne odlišujú od tohto filmového príbehu, nemôžem mu dať iné hodnotenie, ako široko chápané tri hviezdičky. ()

nash.

Takhle vydařený rodinný film je jako zjevení... vzácný, milý, příjemně nostalgický ve způsobu jakým dokáže evokovat vzpomínky na dětství i když byly třeba úplně jiné, plný kouzelných scén, skvělých hlášek a také geniálních hereckých miniatur (Nárožného ředitel).. a nikdy neomrzí... ()

Slarque

Česká variace na Toma Sawyera patří k tomu nejlepšímu, co u nás v žánru filmu pro děti vzniklo. A že toho nebylo málo. Navíc film vůbec nezestárl. ()

WANDRWALL

V dětství se mi to líbilo. Později už jsem viděl nápadné nedostatky. Ale dokud jsem je neviděl, tak mi bylo i při tomhle filmu hej. Inu lépe řadu věcí nevědět. Škoda, že už to nejde. ()

dopitak

Legendární hudba, legendární dětské herecké výkony, hlášky. Letní atmosféra a nádherné lokality, pasující herecké obsazení (Nárožný, Somr, Lohniský, Janžurová, Hadrbolcová, Augusta, Lábus, Kostelka). Já si navíc budu pamatovat Mirko Musila, který tu nadaboval asi desítku vedlejších postav. ()

Šandík

Neodpustím si "standardní" postesk, že ač jsem to jako dítě miloval, dnes mi to zase tak skvělé nepřipadá. Ale to je asi normální. Jako dítě jsem rozhodně neřešil takové věci jako otázku, kde dětičky sebrali tu podivnou bicyklo-drezínu a jak je možné, že je někdo nechal prohánět se na ní po trati, proč nemá ten roztomilý altánek v parku střechu, proč jsou ty štětky, jimiž pánové natírají plot, prakticky suché, proč jsou (stejně jako v řadě jiných českých filmů) rozjeté postsynchrony a vůbec řadu jiných zjevných nedotažeností, polovičatostí a chyb... Herecké výkony jsou velmi slušné a především Petr Nárožný hraje téměř skvostně. Také Lábusova role je velmi půvabná. Suma sumárum, nedopadl ten v podstatě bláznivý pokus s přenesením amerického příběhu z okolí řeky Mississippi do českých reálií jakési vesničky na Litoměřicku tak zle a především děti si při jeho sledování budou užívat asi ještě hodně dlouho, mohl ovšem být ještě o dost lepší. Zdánlivě přece stačilo velmi málo. Být důslednější a neříkat si, že když je to pro děti, tak na detailech přece tolik nezáleží... ()

honajz

I když to vykrádá Marka Twaina, vůbec nevadí, přepis je kouzelný a příjemný, vtipný, dobře zahraný, pořád se na to dobře dívá. ()

rikitiki

Bravúrní převedení Toma Sawyera do rakousko-uherských poměrů. Pískaná písnička se zadírá pod kůži a vždycky mě donutí k pousmání. /28. 9. 11./ ()

Ivoshek

Já dětský filmy obvykle nesnáším, tohle je výjimka. Asi to dělá ta poklidná atmosféra malého města za Rakouska-Uherska. A taky dobrý herci a tak vůbec. ()

Kimon

Pěkný film, na který se již dlouho, dlouho od svého mládí vždycky rád podívám. Bez hereckých osobností, které v něm vystupují a té krásné hudby by film nebyl tím, čím je. Milým, příjemným zavzpomínání na klukovská léta. ()

Handle

Celkem příjemná česká klasika.. i když zas tak moc nechápu proč je označována za takovou klasiku - trochu přeceněno, nevidím v tom žádnou vyjímečnost. ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

17.07.2023

Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech (!!!) od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká… (viac)

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Česká kinematografie v neděli přišla o jedno z velkých hereckých jmen, ve věku osmaosmdesáti let totiž odešel známý český filmový a divadelní herec Josef Somr. Mnozí diváci si na něj vzpomenou jako… (viac)