Hviezdna brána

• Česko Hvězdná brána (viac)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Recenzie používateľa Jan.Cada1 k tomuto seriálu (224)

Hviezdna brána (1997)

Tak kde začít, no asi tím, že seriál Hvězdná brána je můj nejoblíbenější seriál ever. Už jako dítě jsem se vždycky těšil na vesmírné dobrodružství týmu SG-1 a další záchranu Země. Seriál navazuje na pilotní film z roku 1994 - využívá potenciálu tohoto filmu na maximum. Jak řekl režisér Robert C. Cooper, zařízení hvězdná brána je vlastně taková nevyčerpatelná studnice příběhů, které mohou být vyprávěny. První série se řadí k naprostým kultům sci-fi akčních seriálů, který prostě musí každý fanda sci-fi vidět. Naprosto geniálně vymyšlení záporáci - parazitičí Goa'uldi, kteří ovládnou svého hostitele a konají bez jeho vědomí. Další série jsou kvalitou na podobné úrovni, ale SG-1 se potýká s ještě silnějším, podle mého názoru naprosto neporazitelným, nepřítelem - replikátory. Scénář je v těchto sériích mnohdy tak nereálný, že i na sci-fi je to moc - například zbraň na Dakaře - ale jak jinak se těchto nezničitelných robůtků zbavit, že? V dalších sériích se mírně obměňuje skladba týmu SG-1. Corin Nemec byl fajn, ale na Michaela samozřejmě nemá. Posledních pár sérií se všechno motá okolo povznesení, Antiků a jejich fanatické odnoši - učení Ori. Kvalita seriálu v těchto sériích (9, 10) jde mírně dolů. Co se týče herců - Richard Dean Anderson dává celému seriálu, a nejen jemu, ale i navazujícím (SGA, SGU) jiskru. Role Jacka O'Neilla je výborně vymyšlená. Spolu s Amandou, Michaelem a Christopherem tvoří nezapomenutelnou čtyřku, který si natáčení opravdu (jak je vidět ze zákulisních dokumentů) užívá. Abych jen nechválil, tak postavu Valy Mal Doran jsem naprosto nepochopil a toto je největší chyba co tvůrci seriálu provedli. Je zahraná dobře - Claudia Black je přesně taková, jaká má Vala být. Ale proč vůbec v seriálu je? Jak by se sakra mohla dostat do týmu SG-1? Vždyť je to zloděj a ani se jí nedá věřit... No, naštěstí byla v seriálu jen krátce. Na dobu vzniku a rozpočet jsou díly slušně graficky zpracované, kulisy a kostýmy taky supr. Celý seriál jsem zhlédl v českém dabingu, který si troufnu říct, že je i lepší než originál. Všichni dabéři se prostě k postavám tak hodí...hlavně Miloslav Mejzlík a Pavel Rímský to dávají jak bozi. Hudba - další top. Nezapomenutelná úvodní znělka, hudební podkres akčních scén i těch dojemných. Se seriálem jsem strávil tolik dní a nelituji ani minuty. Všechny díly jsem prozatím viděl nejméně dvakrát a vždycky se k nim rád vrátím třeba když je pochytím v televizi. Pokud bych měl říct, jaký seriál mi nejvíce přirostl k srdci a jakým jsem jeho nej nej fanouškem, tak bez pochyb Stargate SG-1. ()

Season 1 (1997) (S01)

První série SG-1 rozjíždí můj asi nejvíce oblíbený seriál ever se vší parádou. Z prvních 21 dílů jsem se nebavil asi jen u dvou, jinak všechny epizody skvělé a originální. ()

Deti bohov (1997) (S01E01)

Jeden z nejlepších pilotních dílů co kdy vyšly. Díl samotný nám dá zápletku na téměř 5 dalších sérií. Malá nepřesnost hned na začátku kvalitu nesnižuje - Apophis by přece nemohl nikdy z komplexu SG-1 odejít, brána je pouze jednosměrný průchod. ()

Nepriateľ vo vnútri (1997) (S01E02)

V díle se seznámíme s nepřítelem, jak vlastně spojení hostitel Goa'uld funguje a že opravdu ani ten nejtvrdší voják nemá proti moci parazita šanci. ()

Zrovnoprávnenie (1997) (S01E03)

Díl zaujme a má i důležitý morální podtext. ()

Medzi svetlom a tmou (1997) (S01E04)

Velmi originální díl, ne však tak dobrý jak ostatní. ()

Prvé prikázanie (1997) (S01E05)

Jeden ze slabších dílů první série. ()

Zmŕtvychvstanie (1997) (S01E06)

Zápletka ve formě energetických krystalů mě moc nezaujala. Avšak bylo velmi důležité nastínit historii hlavní postavy. ()

Noxovia (1997) (S01E07)

Mega dobrý díl - divák je celou dobu klamán a až na konci se dozvíme, že Noxové nejsou jen lidé z lesů. ()

Krátky život (1997) (S01E08)

Glassner a Wright zase válí, opět geniální epizoda a super nápad i zpracování. ()

Thorovho kladivo (1997) (S01E09)

Velmi dějově posunující epizoda - setkání s Asgardy a Únasy. ()

Tantalove muky (1997) (S01E10)

Chudák Ernest fakt :( ()

Pokrvné puto (1997) (S01E11)

Velmi slušná epizoda, které jasně kraluje Bra'tac. ()

Oheň a voda (1997) (S01E12)

Epizoda mě moc nezaujala. ()

Hathor (1997) (S01E13)

První setkání s jedním z nejvíce zajímavých Goal'dů, skvělá práce od Dona při hraní zblblého samce. ()

Singularita (1997) (S01E14)

Jedna z nejvíce srdcervoucích epizod první série. ()

Cor-Ai (1998) (S01E15)

Soudní díl, ve kterém našeho Jaffovi pomůže jen velká náhoda. ()

Záhada (1998) (S01E16)

První seznámení s Tollány a Maybournem. Důležitý díl pro další epizody. ()

Osamelosť (1998) (S01E17)

Druhá brána na Zemi, velmi dramatický díl. ()

Montér (1998) (S01E18)

Robotí SG-1 s lidským vědomím. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě