Hviezdna brána

• Česko Hvězdná brána (viac)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Recenzie používateľa Xeelee k tomuto seriálu (181)

Křehká rovnováha (2003) (S07E03)

E02S02E15 ⤶ Asi nutně potřebuji spin-off s mladým Jackem na střední :D. Michael Welch v roli Jacka O'Neila je dokonalý a měl jsem chvíli obavu, že když se setkají, tak vesmír imploduje pod náporem hlášek. Loki pracuje za hranou asghardské etiky a podíváme se jak asi vypadalo to studování lidské rasy, o kterém se kdysi zmínil Jackovi jeden asghardský muž na jejich domovské planetě. ⤷ E04 ()

Orpheus (2003) (S07E04)

E03 ⤶ Teal'c kek. Dokáže být bez Juniora dost silný, aby zachránil Bra'taca a Ry'aca? Aneb i Jaffové mohou mít krizi osobnosti a musí znovu najít sami sebe a svou vnitřní sílu. Linka s Danielem je slabší, ale pomohl Teal'covi cítit se lépe díky návratu ke kelno'riem, které už nepotřebuje a bez symbionta není jako dřív. Docela mě překvapuje, že nezastřelili Bra'taca při jeho předstíraném pokusu o útěk. Silové pole, chránící hvězdnou bránu, je zajímavý nápad. ⤷ E05 ()

Revidování (2003) (S07E05)

E04 ⤶ Takhle třeba skončíme. Napojení na AI, která nám bude podle potřeby měnit vzpomínky a ovládat nás. Bez Linku budeme obětí svých mozků. Má to potenciál vytvořit hutnou atmosféru Invaze lupičů těl, jako v epizodě Noční směna, ale nakonec se vše odehraje moc rychle a snadno. Link dělá to nejlepší pro přežití lidí, jejichž životní prostor se zmenšuje, ale nepočítal se zásahem zvenčí. ⤷ E06 ()

Záchranný člun (2003) (S07E06)

E05 ⤶ SG-1 našla havarovanou loď s mnoha kryogenicky zmrazenými těly. Herecký orchestr Michaela Shankse. Jackson se vrací z havarované lodi s mnohočetnou poruchou osobnosti. Má v hlavě uloženy osobnosti mnoha členů posádky. Taky by mě z toho bolela hlava. Škoda, že scénář moc nevyužil potenciál námětu a vše se vyřeší moc snadno a přímočaře, jen za cenu obětí. Ty emoce a dilemata udržují epizodu zajímavou a odvádí pozornost od nedomyšlené technické stránky věci. ⤷ E07 ()

Nepřátelský důl (2003) (S07E07)

E06S05E07 ⤶ Dozvídáme se, že po událostech z epizody Domácí zvířata došlo k úspěšné vzpouře Unasů a poté Chaka s lidmi dojednal příměří. Teď ho Daniel přivedl na jinou planetu Unasů, kde lidé potřebují vytěžit 53 tisíc tun naquadahu. Problémem je, že jde o posvátné území dolu, kde byli zotročováni. A druhým problémem je přítomnost spousty zelených mozků. Navíc je Unasů tolik, že by nebylo možné je porazit. Dojde k několika útokům a mrtvým na obou stranách, takže Daniel to bude mít složité, když se to snaží diplomaticky urovnat. Původní název epizody přímo odkazuje ke stejnojmennému filmu z 80. let, který byl předlohou pro epizodu, kde se poprvé Daniel potkal s Chakou. ⤷ E08 ()

Vesmírný závod (2003) (S07E08)

E07S06E18 ⤶ Warrick se vrací a Sam nadchne pro nebezpečný závod. Když vyhraje, koupí lidem nějaké technologie. Ale ukazuje se, že vše nebude tak snadné a fair play. Je to něco jako závody ze Star Wars nebo ze Speed Racera, akorát ve vesmíru. Akorát bez napětí, protože ty problémy nejsou moc uvěřitelné a mají moc rychlá řešení. V druhé dějové rovině nesmí chybět mezirasový konflikt, boj za čistou rasu, korupce a silně komercionalizovaný, drsně komentovaný živý přenos, balancující na hraně parodie a kritiky konzumu. Radonový krém typ 55 ochrání vás i vaši rodinu před slunečním zářením. Možná i když s lodí padáte do slunce. ⤷ E09 ()

Mstitel (2003) (S07E09)

E08S06E08 ⤶ Jeden z vyznamenaných hrdinů se vrací na scénu jako brilantní vědec, ale především jako nerdovský ňouma, kterému se nedaří dokončit nic z toho na co šáhne. Nic nenasvědčuje tomu, že by byl v něčem dobrý a mohl pracovat na SGC s mimozemskými technologiemi. Proto ho chce Hammond vyhodit. Tak se vytasí s esem v rukávu. Se Sam dokončí virus na znepřístupnění konkrétní brány. Akorát že se to trošku zvrtne. Nejzajímavější bylo to rozvedení fungování protokolu hvězdných bran, které spolu komunikují, ale komediální potenciál je velký a většinou vybalancovaný na hraně pubertální trapnosti. Bože, ten závěr! :D ⤷ E10 ()

Právo na zrození (2003) (S07E10)

E09 ⤶ Jaffské Amazonky vraždí Jaffy a kradou jim symbionty, aby mohly žít. bylo to morálně jednodušší, když neexistoval jaffský odboj. Přišlo mi zvláštní v epizodě o ženské rovnoprávnosti vnutit ženám tretonin souhrou okolností místo toho, aby je přesvědčili argumenty. A dvakrát po sobě zaútočí na svobodné Jaffy a neví o tom? Každopádně po dvou úspěšných aplikacích tretoninu přišel čas na to otestovat ho na širším vzorku a některé ženy se rozhodly, že to podstoupí dobrovolně. Konec závislosti Jaffů na symbiontech je zase o něco blíže. A Teal'c má novou holku. Scénář zase psal Judge své postavě na tělo. Jeho hasičský díl byl perfektně vystavěný, ale tahle epizoda i s pokračováním patří k tomu slabšímu, co seriál nabízí. Dobrý námět, ale zpracování vázne. ⤷ S08E09 ⤷ E11 ()

Evoluce 1 (2003) (S07E11)

E10 ⤶ Anubisem vypěstované supervojáky ve zbroji, kterou nic nepoškodí, vážně nechcete potkat. A Honduras zdá se není moc dobrým místem na dovolenou. Daniel tam hledá technologii, která by mohla pomoci v boji s kull vojáky. V SGC vznikne plán na zajetí jednoho živého a Daniela mezitím zajmou a mučí povstalci poté, co našel nebezpečnou fontánu mládí. Pokračování příště… ⤷ E12 ()

Evoluce 2 (2004) (S07E12)

E11 ⤶ Tak za všechno s kull bojovníky vlastně může Jonas? Chudák... Každopádně diverzní akce na Anubisově mateřské lodi se povede a zpomalí ho ve výrobě dalších monster, ale to je teď docela k prdu, když už jich má slušnou armádu. Mezitím ale na Zemi graduje dějová linka s únosci, kteří aktivovali Fontánu mládí, začínají šílet a po smrti se z nich stávají zombíci. Ale jakto, že to nemělo žádný vliv na Daniela s kolegou, když tomu byli vystaveni? ⤷ E13 ()

Grace (2004) (S07E13)

E12 ⤶ Samanta halucinuje a promlouvá si do duše. Velmi niterný a atmosférický díl. Hlavně rozhovor s otcem to rozseknul. Příběhy, kde nevíte, co je realita, mají vždy něco do sebe. Obvzlášť v kombinaci s neznámou hrozbou. Ale taky máte pocit, že se najednou koukáte na Star Trek? :). Něco zkoumáte, najednou vás bezdůvodně napadne obrovská neznámá a mnohem vyspělejší loď, ocitnete se uvězněni v inteligentní mlhovině... Ale zpět k Sam, která není šťastná a jejíž osobní život poněkud vázne. Asi se moc fixuje na Jacka. Románků měla spoustu, jako všichni členové SG-1, ale žádný nemá budoucnost. Možná by si měla najít nějakého Johna, Billa…, nebo Peta? Už v další epizodě velmi emocionálně vyjádřila, jak moc je ráda, že je Jack v pořádku, a tím to teprve začíná. ⤷ E14 ()

Hrozba z podzemí (2004) (S07E14)

E13 ⤶ Ten pocit, když se lidé chovají mnohem hůř než Goa'uldka… A Kelowňané jsou pořád stejně otravní blbečci, co se nemají rád. Na první dobrou jde o zajímavý díl, očividně vycházející z filmu Jádro, ale když se trochu zamyslím, tak mě napadá spousta otázek. Proč stavěli ten vrták? Jakto, že nevěděli o tom magmatu, které měli po cestě? A jak tam proboha dali zpátečku? Do toho je to taková náhoda, že tam je ta trhlina na tom správném místě, že jim dochází štáva a stihnou nastartovat na poslední chvíli a akorát jim stačí energie na návrat… Napětí se dá dělat i jinak než budováním sledu nepravděpodobných událostí. Ale linka se zamilovanou Goa'uldkou je fajn (i když vyvolává spoustu otázek, na které nedostaneme odpovědi) a osvětlení jak vznikla naquadrie je také zajímavá. Ale kdo vymyslel způsob přeměny naquadahu a jakto, že tu informaci doteď nikdo neměl? ⤷ E15 ()

Chiméra (2004) (S07E15)

E14S01E03S04E13 ⤶ Sam od Zrovnoprávnění hodně změnila názor na dámské šaty :). Vrcholí tu dějový oblouk z Grace a ukazuje se, jak moc transformační zážitek to pro ni byl. Došlo jí, že by si měla dovolit začít být šťastná. A hned na začátku vztahu Pete málem umře, je mu po tom co viděl udělena prověrka (docela klika, narazit napoprvé na někoho, komu může být udělena, co?) a zjistí co Sam doopravdy dělá. Mezitím se Danielovi vrátí bejvalka, chytnou ji a dostanou z ní hada. Daniel se asi díky Usirevovi posunul v hledání ztraceného města Antiků. Ale proč už se po záchraně Sára v seriálu neobjeví, když na ní Danielovi tolik záleželo? Všichni ostatní členové SG-1 mají nebo budou mít nějaké partnery a Daniel nic? V Kletbě se zdálo, že se k sobě docela mají. ⤷ E16 ()

Umíráček (2004) (S07E16)

E15 ⤶ Utajování stanovišť Alpha se moc nedaří. Asi jako utajování čehokoliv jiného. Sam uniká před supervojákem jako Arnie před Vetřelcem a mezitím se na Zemi rozpadá spojenectví s Tok'ry a Jaffy a Jacob zjišťuje, že v radě Tok'rů má už jen málo příznivců a neříkají mu vše. Aspoň že ten prototyp zbraně proti supervojákům aspoň částečně funguje, supervoják neumí moc mířit a pomoc je na cestě… ⤷ E17 ()

Hrdinové 1 (2004) (S07E17)

E16Majore Samantho Carterová, pozdravte 6,5 miliardy obyvatel planety Země. Sam je před kamerou neskutečně roztomile nervózní. Reportér má na příkaz prezidenta dokumentovat pro budoucí generace co se děje v SGC a nikomu to nepřipadá jako dobrý nápad. Probíhají nějaké mise mimo Zemi, vědci ukazují na čem pracují (keramický polymer, který ochrání před zásahem tyčové zbraně) a režisér dělá rozhovory. Teal'c to pojal vskutku svérázně, Daniel ho trollí, Jack je upřímně a otevřeně nespolupracující a super byla výměna názorů mezi ním a senátorem Kinseym. Je to takový slabší rozjezd pro nečekané a silné vyvrcholení v dalším dílu. ⤷ E18 ()

Hrdinové 2 (2004) (S07E18)

E17 ⤶ …ale nemůžu si pomoct, k některým lidem máte blíž. Silná epizoda, kde se dost filosofuje a na základně se objevuje neznámý člověk, pracující pro NID, který začíná vyšetřovat co se tam děje. Mimo Zemi došlo k ne moc povedené akci, jsou tam zranění a jsme dlouho drženi ve velkém napětí kdo nepřežil, když vidíme, jak všichni hluboce truchlí. Postřelený byl i Jack a Sam v slzách pouští uzdu svým emocím. Výměna mezi režisérem a Danielem má hloubku, stejně tak výčitky zachráněného vojáka a proslov Sam na pohřbu, jehož záznam určitě hodně přispěl k Hammondově změně názoru. ⤷ E19 ()

Zmrtvýchvstání (2004) (S07E19)

E18 ⤶ Neetické pokusy genetika, pracujícího pro NID, naquadahová bomba a jedna nebohá oběť s rozdvojenou osobností a s částečně goa'uldskou DNA, která má v hlavě klíč k jejímu deaktivování. Děj je dobře odvyprávěný. Velmi pozvolna se tu dozvídáme potřebné informace a je složité složit si z nich dohromady celkový obraz. Daniel se snaží narozdíl od Mengeleho získat informace po dobrém a pomoct nebohému pokusnému subjektu. Dr. Keffler je bravurně zahraný. Člověk má nutkání ho vlastnoručně nějakým obzvlášť trýznivým způsobem zprovodit ze světa. Připomnělo mi to pokusy na lidech ze čtvrtého Vetřelce. Tam chtěli vytvořit zbraň, tady získat geneticky předávané znalosti Goa'uldů. ⤷ E20 ()

Inaugurace (2004) (S07E20)

E19 ⤶ Yay, USA mají nového prezidenta a vypadá jako sympaťák. Co jiného čekat od amerického seriálu, že? Jedinou vadou na kráse je jeho viceprezident a sponzor kampaně Kinsey. Jde o docela nudný a černobíle nalajnovaný opakovací díl, který se zvedá až ke konci, když se agent NID Piccard projeví jako true neutral a pokusí se zastavit Kinseyho, kterého podezřívá ze spolupráce se stále existující nelegální sekcí NID. Ale jak ho kompromitovat a spojit s nezákonnou činností? Pomůže disketa(!) od Hammonda? Je rozehrána velká hra v intru k závěrečnému finále. ⤷ E21 ()

Ztracené město 1 (2004) (S07E21)

E20 ⤶ A sakra, Jack to udělal znovu! Seriál už zase měl skončit a tohle měl být závěrečný film. Určitě by mu to slušelo víc než téhle uspěchané dvojepizodě. Na scénu přichází Elizabeth Weirová, prezidentem dosazená velitelka SGC. Zemi hrozí největší nebezpečí od začátku seriálu. Velmi příjemně působí odlehčená civilní návštěva u Jacka. Ukazuje se, že politicky dává dosazení Elizabeth smysl, ale ukazuje se prakticky jako dost nepoužitelná. A padoušskou roli Kinseyho tu naprosto přestřelili. Aktivně bojuje proti opatřením, která by odrazila Anubisův útok. ⤷ E22 ()

Ztracené město 2 (2004) (S07E22)

E21 ⤶ Daniel rozluští Jackovo atnikoblábolení a zjistí adresu planety se ztraceným městem. Akorát se tam nemají jak dostat, protože Prometheus bude potřeba na Zemi. Tak tam letí s Anubisovým jaffským špehem. Ještě že Antikové umí léčit dotykem… SG-1 se dostane do podzemní energetické kapsy na hvězdou kdysi dávno spálené planetě. Ne, fakt nenašli ztracené město, jen si tam skočili na otočku pro generátor a zjistili kam přesně mají letět zpátky na Zemi. Sice ani doma nenarazí na město, ale i základna jim pomůže. Otevírají se tu vrátka k Atlantis, která od příští sezóny poběží paralelně s další sezónou SG-1. Naštěstí Elizabeth Weir moc nefandí přehrávajícímu zemězrádci Kinseymu a nemá v plánu nechat zničit Zemi. Zakončíme tedy sezónu monstrózní nepřehlednou leteckou bitvou a Prometheus s Hammondem na palubě jledí za Apophisem. Vyhrajeme a rozloučíme se s Jackem Frostem (který se za 3 miliony let probudí na lodi letící hlubokým vesmírem s hologramem Maybourna, Alfem a retardovanou energetickou bytostí, která napadla lodní systémy), ale celé je to kvůli krátké stopáži divně uspěchané a to se dost podepisuje na napětí. Měli tomu dát trojdíl, nebo zakončit sezónu filmem, který měl být původně tečkou za celým seriálem. Dějově to sráží už fakt přehnaně záporácký Kinsey, který teď chce nechat zničit Zemi prakticky vědomě s tím, že by kdyžtak zbaběle zdrhnul, kdyby mu mocenské plány nevyšly, a i zpracováním bohužel jde o nejslabší závěr sezóny. ⤷ E01 ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě