Hviezdna brána

• Česko Hvězdná brána (viac)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Recenzie používateľa Xeelee k tomuto seriálu (181)

Mezi dvěma ohni (2001) (S05E09)

E08S04E22 ⤶ Tanith js zpět a slouží Goa'uldovi, který dokáže zničit Tollánce a skrývá svou identitu. V tomhle dílu Tollánci zdaleka nevypadají tak vyspěle, jak se prezentovali. Hlavně morálně. Chtějí zničit Zemi výměnou za jejich vlastní přežití. Ani jedno se jim nepovedlo. I kdyby mu ty zbraně dali a zničili Zemi, tak věřím, že i tak by je bůh smrti Anubis doprovodil na jejich poslední cestě. Galaxie má hrozbu, jakou zatím nepoznala a dějová linka s Tanithem se blíží k vyvrcholení. S05E14E10 ()

Rok 2001 (2001) (S05E10)

E09S04E16 ⤶ Po kolikáté už senátor Kinsley málem zničil Zemi? Neplodnost celé populace zní jako spiknutí Iluminátů a oni to jsou mimozemšťané, co vyhlazují populace a ze zbytku přeživších dělají rolníky na zeminou zasypaných civilizacích, kde jim pěstují jídlo. Jack jim nevěřil ani v alternativní časové linii ani tady. Ale tentokrát okolnosti hrály v náš prospěch. I když víceméně jen díky tomu, že farmář náhodou objevil pozůstatek města a šlo se do něj dostat, aby tam Daniel rozluštil co se jim stalo. ⤷ E11 ()

Zoufalé řešení (2001) (S05E11)

E10 ⤶ Linka s NID už je moc ohraná, chce to unést a málem zabít Sam, aby se mohl zrodit nový záporák. Jack blbě nese, že vlastizrádce Maybourne je už zase ten hodný. A za znovuzrození Adriana Conrada tak trochu mohou Rusové. A Simmons. ⤷ E12 ()

Seriál Červí díra (2001) (S05E12)

E11S04E11 ⤶ Martin začal suplementovat vitamíny, napsal povídku o dobrodružství týmu cestujícího červí dírou a teď dohlíží na natáčení seriálu. A někdo ho sleduje. Jeho spolubojovníci a NID. Jde o 100. epizodu a tvůrci se tu pořádně vyřádili. Nejlepší byla hláška, že rozložení třetím výstřelem zat'nik'atelu je strašná kravina. Protože on to byl opravdu ad hoc pokus jednoho z tvůrců, jak vymyslet, aby nebyl nikdo odhalený. A moc už se třetí výstřel nepoužíval. LOL. Tak trochu meta epizoda, kde si tvůrci dělají prdel sami ze sebe. ⤷ E13 ()

Zkouška ohněm (2002) (S05E13)

E12S04E19 S03E09 ⤶ Poněkud překombinované. A celá ta dějová linka s kadety brzy vyprchá do ztracena. Jennifer Hailey tu vidíme podruhé a naposledy. Kevin Elliot se tu objevil prvně a uvidíme ho brzy ještě v jedné dvojepizodě, kde i přes silný příběh jeho postavy herecky moc nezazáří, a to bude vše. Carl Grogan si pak střihne jednu generickou roli ve Strážci na konci sezóny a bude po všem. Dobrým nápadem je použití in'tarů jako cvičných zbraní. ⤷ S05E15E14 ()

48 hodin (2002) (S05E14)

E13S05E09 ⤶ Tanith's dead baby, Tanith's dead. Akorát že Teal'c při vykonaní pomsty dost zariskuje a zůstane uvězněný v bufferu brány, když se červí díra přeruší dříve, než se stihne reintegrovat na druhé straně. Skvělý nápad. Díl s Rusy, Simmonsem, Jackovým oblíbencem Maybournem a první díl s McKayem. Závěrečná scéna má grády. Jo a RIP DHD...⤷ E15 ()

Schůzka na nejvyšší úrovni (2002) (S05E15)

E14S05E13 ⤶ S příchodem Anubise na scénu přichází jeden brutání masakr za druhým. Tentokrát to odskákali Tok'rové a lidé na jejich základně, kromě nesmrtelné SG-1. Mezitím probíhá ambiciózní plán na zabití všech vládců soustavy. Jen mi přijde zvláštní, že bylo tak lehké použít tu kamuflážní chemikálii a Goa'uldi je po takové době, kdy hodili tu nebohou rasu, nemají. Vše je dobře rozehráno pro překvapivé zakončení v další epizodě. A je čas ukončit jalovou dějovou linku s kadety poněkud fatálním způsobem. ⤷ E16 ()

Poslední boj (2002) (S05E16)

E15 ⤶ Plán Tok'rů nabral dost zásadní trhliny. S nově představenými Vládci soustavy se (narozdíl od Tok'rů z jejich základny) nakonec hned loučit nebudeme, protože takovou radost by Daniel ani Tok'rové Anubisovi neudělali. V téhle dvojepizodě je tolik skvělých dějotvorných i charaktery prohlubujících momentů… A do toho vrznou naprosto zbytečnou smrt nováčka Elliota. Nechápu. ⤷ E17 ()

Kritický bod (2002) (S05E17)

E16Ten film jsem už viděl, spadne na Paříž. Bruce Willis like this. Armageddon je zpět, tentokrát s výrazně naquadahovou příchutí. Anubis si se smlouvou o chráněných planetách vytírá p...odlahu. Tentokrát se snaží útok na Zemi, chráněnou planetu, maskovat jako přírodní katastrofu, ale už brzy se postaví i samotným Asghardům. Jen nechápu, jak se tenhle incident povedlo na Zemi utajit. Nikdo jiný si tak blízkého asteroidu nevšiml? Ani na jedné straně Země? A vytěžili ho aspoň? ⤷ E18 ()

Bojovník (2002) (S05E18)

E17 ⤶ Goa’uld Imhotep, hrající okresní ligu, fanatizuje armádu svobodných Jaffů a nikdo si nevšiml, že je podvodník, vydávající se prvního muže sebe sama. Až SG-1 jeho chování přijde divné. A to ne že by ho podezřívali, ale čistě jen na základě rozdílných zvyklostí. Dozvídáme se zajímavé informace o jaffské kultuře a mentalitě a Sam jim názorně předvede co dovede P90, ale celkově jde o dost slabou epizodu. Teal'c se zachová jako idiot. Pod Imhotepovým vlivem se vydá (přes varování ostatních členů týmu) na sebevražednou misi. Nakonec ale má štěstí jako vždy a získá si respekt jaffské armády. ⤷ E19 ()

Hrozba (2002) (S05E19)

E18 ⤶ Replikátoři jsou vlastně jen hračky, které se vymkly kontrole. Kam se na ně hrabe panenka Chucky. Asi na její planetě neměli moc dobré psychology, když nedokázali usměrnit jednu nevyzrálou psychicky labilní robotku. Mít tam ta vyspělá rasa někoho jako Daniel, tak to možná mohlo dopadnout úplně jinak. Lidé zkoumáním Reese nakonec zjistili překvapivě hodně informací a objevení Reese se později ukázalo jako zásadní v boji proti replikátorům a také zásadně ovlivnilo vývoj samotných replikátorů. Navíc jsme celou dobu drženi v nejistotě jak to dopadne a jsme nuceni přehodnocovat, jestli ji zničit nebo ne. Skvěle se tu pracuje s atmosférou a s tímhle morálním dilematem. Ani po závěru se nedá jednoznačne říct, co bylo správné. ⤷ S06E12E20 ()

Strážce (2002) (S05E20)

E19 ⤶ Epizoda, kde se nic důležitého neodehraje. SG-1 napravuje to co zpackal tým NID, aby ochránili naivní důvěřivé posttechnologické obyvatele planety před zotročením. Jsou otravní, neví jak co funguje a slepě věří, že je rozbitý Strážce ochrání. V naprosto generické roli se tu objevil dřívejší kadet Grogan jako jediný přeživší z SG-9 a tímto vidíme nováčky naposledy. Epizoda nepřináši nic nového, nebo zajímavého. Jen je tu zajímavě zpracovaná ochranná technologie Strážce, o které se ale nedozvíme vůbec nic. ⤷ E21 ()

Velká cesta (2002) (S05E21)

E20 ⤶ Odchod Daniela byl vynucený, protože Michael Shans chtěl seriál opustit. Prý jeho postava nebyla plně využita. Příštím dílem Showtime uzavírá seriál (tedy aspoň nějaké zásadní dějové linky) a přebírá ho Sci-Fi Channel, který z Daniela časem udělá jednu z nejdůležitějších postav. Vzhledem k (ještě neodhalené) povaze nastupujícího Anubise a dějové lince s Omou to nakonec Showtime dějově udělal perfektně se zadními vrátky s povznesením, protože si to nakonec rozmyslel a brzy dal i hostovačku). Daniel odešel jako hrdina a Jonas, nový budoucí člen SG-1, snad ani nemohl nastoupit na scénu lépe. Na Kelowně se nachází vysoce energeticky účinný prvek naquadria, vzniklý přeměnou naquadahu, nenacházející se nikde jinde v Galaxii. Je vysoce nestabilní a možná v minulosti na planetě zničil veškerý život. Objevení Kelowny a získání strategicky důležité naquadrie je jedním z nejzásadnějších milníků seriálu. Stejně jako příchod Jonase. Na Kelownu se ještě několikrát vrátíme. ⤷ E22 ()

Překvapivá odhalení (2002) (S05E22)

E21 ⤶ Je tu vidět, že se narychlo ukončoval seriál na Showtime, a v době natáčení se nevědělo, že bude pokračovat pod Sci-Fi Channel. Takže se tu dozvídáme spoustu informací a je tu snaha narychlo uzavřít, nebo aspoň vysvětlit, spoustu věcí, ale Anubis se teprve začíná představovat a poprvé ho vidíme. Začíná to epicky porážkou a zajetím Thora, o kterém si Asghardi myslí, že zemřel. Truchlíme za Daniela a dozvídáme se něco o původu Asghardů a jejich intimním problémech, jejichž řešením se věnuje asghardskký vědec Heimdall na podzemní základně planety, kterou se z orbity snaží najít Anubis. SG-1 se tam vypraví a zjistí, že Anubis chce z Thora pomocí pokročilé technologie dostat všechna tajemství Asghardů, tak se pokusí o záchrannou misi na druhou. Mám rád seriály, které končí uzavřením hlavní dějové linie a nekončí díly na pokračování :) ⤷ E01 ()

Season 6 (2002) (S06)

S05E01 ⤶ Ty sezóny jsou čím dál lepší. Tahle ode mě má ještě víc 5* než ta minulá! Tahle sezóna je doslova narvaná perfektními dějovými epizodami. Anubis mnohokrát zaútočí na Zemi, většinou dost kreativně a sofistikovaně. Ukazuje se jako velmi brutální týpek a dojde vám, proč ho zavrhli i ostatní Goa'uldi. Na konci vše vyvrcholí odhalením jeho podstaty. Po povznesení Daniela ho velmi dobře nahradí sympatický Jonas, který dvakrát zachrání svět. Vyostřuje se střet s Rusy a nakonec se překvapivě domluví a odhalí program dalším velmocím. Dozvídáme se víc o Anticích a původu lidstva, zažijeme invazi lupičů těl, vyslechneme si spoustu hlášek od trekkieho, utuží se vztahy mezi Tok'ry a Jaffy, na scénu přichází tretonin a zjišťujeme spoustu informací o královnách, Tok'rové tretonin upravili, aby šel použít pro Jaffy (skvělá hasičská epizoda, kterou si napsal Christopher Judge na tělo), hodně prostoru se věnovalo a bude věnovat Kelowně a naquadrii, poprvé plánovaně startuje Prometheus na mezihvězdný let, brutálně prohrávající Asghardi se pokouší o konečné řešení replikátorské otázky, SG-1 se setkává s lidskými replikátory, máme tu detektivku s atentátem na Kinseyho a Maybourne se čím dál víc projevuje jako tragikomický chaotický klaďas. 55554534445555452354555* 88% ⤷ S07 ()

Spása I. (2002) (S06E01)

E22 ⤶ 6. sezóna začíná ve velkém stylu, prolínajíc spoustu zajímavých dějových linek. Anubis zas útočí na Zemi (tentokrát antickou technologií na ničení bran) a už se tím ani netají. Zdá se, že se Asghardů nebojí. Na všechny dopadá, že Daniel už tu není, SG-1 vystřídala zatím jen 9 nových čtvrtých členů, Hammondovi z Texasu dochází trpělivost, Rusové stupňují tlak a hrozí, že do SG-1 přiberou Rusa. Jonas se zabydluje na základně a snaží se získat důvěru lidí. Teal'c získává zpět důvěru syna po smrti jeho ženy… Nedaří se zkontaktovat Asghardy, hyperprostorový pohon nového letounu X-302 nefunguje a… pokračování příště. ⤷ E02 ()

Spása II. (2002) (S06E02)

E01 ⤶ McKay měl nápad jak odvrátit útok. Fatálně selhal. Sam je v koncích. Mezitím na planetě s antickou zbraní operují Bra'tac a Teal'c se synem. Rya'c je zraněný a zbytek zajmou. Nakonec Zemi zachrání Jonasův nápad, tak jednoduchý, že nenapadl nikoho jiného, a Rya’c, díky kterému už se to nemohlo opakovat. Tenhle dvoudíl byl plný překvapení. Ale proč ta zbraň byla tak slabě střežená? ⤷ E03 ()

Havárie (2002) (S06E03)

E02 ⤶ V Rya’cem ukořistěném Tel'taku se SG-1, Jacob, Jonas a pár dalších vydávají na opuštěnou nepoškozenou Anubisovu loď, která z nepochopitelných důvodů nevykazuje žádné známky života na palubě. Ale je tam živěji než se zdá. Míří k Zemi, tak se rozhodnou, že si z ní udělají velké podoceánské koupaliště a vezmou si krystaly s Thorovým vědomím. ⤷ E04 ()

V zajetí ledu (2002) (S06E04)

E03 ⤶ Ayiana je fakt hodně otužilá. Být pár milionů let v ledu, to musí být světový rekord. A k tomu ty nadpřirozené schopnosti... Že by Antikové byli ze Země a my byli jejich potomky? Antarktická brána je asi jednou z nejstarších bran s vystému. Na umírajícího Jacka čeká dočasný tok'erský symbiont, ale kdyby neměl důležité informace, tak by radši umřel? Fakt? On ty hady vážně nesnáší. ⤷ E05 ()

Noční směna (2002) (S06E05)

E04 ⤶ Co způsobilo smrt Dr. Fleminga krátce poté, co volal Sam? A co je ta tekutina, kterou po sobě zanechal? Adaptace Invaze Lupičů těl (1956), pojatá v detektivním stylu. Tenhle koncept je univerzálním generátorem napětí. SG-1 (bez Jacka) se ocitne v zapadákově, kde se dějí opravdu divné věci. Jsou tu samí Goa'uldi, ale tak slabí, že tělo ovládají jen během spánku. A staví si loď pro opuštění planety. Má tým šanci proti celé vesnici? ⤷ E06 ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě