Hviezdna brána

• Česko Hvězdná brána (viac)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

+sfinx+

Mám drobné dilema, zda snížit hodnocení nebo ne. Kult to bude a už jím zůstane, ale s postupem času se mi přestávala líbit ta linie příběhu v duchu: "americká armáda je nejlepší na světě - co říkám na světě - v celém vesmíru, pouze oni mohou zachránit svět, pouze oni mají pravdu a jen oni jsou vzorem šlechetnosti a statečnosti". To je první a nejzásadnější chyba, která mi čím dál více leze na nervy. Ta druhá se týká Antiků - udělali z nich nejmocnější tvory, úžasné bytosti a přidali jim takové schopnosti, že se všem ostatním o nich může jen zdát, jenže když už se konečně v seriálu některý objeví tak buďto nic dělat nesmí nebo se ho do dalšího dílu zbaví. Až příliš často se opakuje ten motiv: to nesmíme, s tím vám nepomůžeme nebo - musím odejít, mějte se tu hezky. Naštěstí ten "zbytek" zůstává takový, jaký si ho pamatuji už od svého dětství - zajímavý, propracovaný, zábavný seriál. Je znát, že se na něm podíleli i myslící lidé a tak nejde jen o tupou akci nebo lacinou komedii. Nanejvýš v pár dílech o zmíněnou nazelenalost mozků a přehnaný patriotizmus, ale s tím se dá srovnat. Velká výhoda je vyrovnanost sérií - díly se většinou neopakují a když odejde Jack a dorazí za něj výrazně horší a o dost méně zábavná náhrada, objeví se zase Vala - má nejoblíbenější postava celého seriálu. ()

Sasancca

"Indeed"...ani nevím, co jiného napsat. Pro mě je to téměř srdcová záležitost. R.D. Anderson je v roli O´Neilla geniální a bez něj to později ztratilo své kouzlo. ()

Usirev

Seriál mého dětství. Skvělé epizody (až na pár vyjímek), dobré postavy. 1. řada: báječný rozjezd bez nudných dílů, 2. řada: skvělé díly, objevují se nová překvapení, 3. řada: seriál se stále veze na dobré vlně, navíc je v této řadě můj nej díl Mateřský instinkt, 4. řada: Pár dílů je slabších, ale převažují ty skvělé, 5. řada: úsvit před soumrakem, dobré díly sice vedou ale špatné tu také jsou. Mimochodem, kdo by nechtěl zažít povznesení, 6. řada: 7 - 8 nudných dílů, 7. řada: soumrak pomalu končí, aby nastal nejlepší konec řady od konce 2. série, 8. řada: začíná nadějně, ale poté se soumrak s úsvitem pravidelně střídají, aby na konci řady zavládl menší soumrak, 9. řada: obsahově skvělá, nové postavy špatné. Jackův humor nemůže nahradit Cameronova babička. Vala je na mě až moc sexuální, 10 řada: koncová řada je dobrá, bohužel se soumrak nevyhnul poslednímu dílu, který je naprosto nudný. ()

mistrq

Skvělý scifi seriál. Akce, skvělé kostýmy, kulisy....nezapomenutelný humor Jacka O'Neilla, rozvaha a klid Teal'ca. (Jen škoda odchodu O'Neilla.) Prostě..nejlepší ze všech Stargate. ()

hedgi

Občas je v některém díle zajímavá zápletka. Jinak je to standardní, celkem průměrnej seriál. Občas jeden se může bavit vyhledáváním nelogičností a různých podivností. ()

Isfio

Znova som si to pozrel všetky časti od začiatku. Ako to zhodnotiť? Na 5 seriál jasne nemá. Seriálu sa nevyhne tradičná seriálová gýčovitosť a miestami trápne zápletky. Ak si k tomu sadne nezaujatý divák čo vidí? Ako skupinka SG-1 každodenne chodí na samovražedné misie, kde sú schopní zničiť celú flotilu kozmických lodí, im sa samozrejme všetky guľky vyhýbajú, ničia jedného Goaulda za druhým, sami sa však vracajú bránou v nablýskanej uniforme. Na každú planétu dorazia pravidelne počas dopoludnia miestneho času, všetci mimozemšťania hovoria plynule po anglicky, Daniel je schopný za pár dní rozlúšťiť hieroglyfy staré tisícky rokov, Carterová je schopná opravovať hyperpohon tým, že vyberie kryštály z dosky a zmení ich poradie, nemá problém opraviť asgardské, goaldské antické technológie za pomoci notebooku a ethernetového kábla. Gen. Hammond pri každej kríze telefonuje prezidentovi, ktorý im stále poradí najlepšiu možnosť. Takto by sa dalo pokračovať hodiny. Zo seriálu sa na nás valí propaganda a nadradenosť USA, všetky ostatné národy Zeme sú vykreslené ako podradné a menej inteligentné národy. Kulisy pôsobia lacne, interiér každej mimozemskej lode sa natáčal asi v jedno štúdiu. Napriek tomu som si to rád pozrel a bavil sa pri tom. Stargate SG-1 patrí k tomu najlepšiemu čo sa dá v rámci sci-fi vidieť. Tým čím SG-1 exceluje je úžasná prepracovaná mytologická zápletka, ktorá sa prepletáva celým seriálom až do finálnej porážky Goauldov. Danikenovská myšlienka spojenia pyramíd, hvieznej brány, bohov a rozosiatych civilizácii v galaxii je proste úžasná. Ďalším aspektom je humor a nadsázka, ktoré sú pilierom celého seriálu, tvorcovia nemali problém parodovať samých seba. Potom sú to brilantné postavy, s ktorými sa dá jednoznačne stotožniť a človek si ich jednoducho zamiluje. 10 sérií je však veľa, po odchode Jacka na konci 7. série, ale hlavne po vyčerpaní hlavnej témy dochádza scénaristom dych. Áno, je tu nový nepriateľ, ale pôvodná téma SG-1 je už vyčerpaná, za 10 rokov sa tiež zmenil vkus a vnímanie divákov, a je tu aj nová sága Stargate Atlantis, ktorá je kvalitatívne na vyššej úrovni ako pôvodný seriál. ()

T5D6L

Jeden z mých dřívějších nejoblíbenějších seriálu , není vůbec špatný , ale na 5* určitě není . Nedá se přehlédnout , že některé epizody jsou až moc podobné jiným a tak dávám 4 * . ()

BelasM

Hvězdná brána, kus mého dětství a řekl bych že dnes už kultovní sci-fi seriál. Na tomhle jsem vyrůstal když brána běžela na TV nova takže pro mě je to víc než jen seriál - původní SG-1, O'Neill, Carterová, Daniel a Teal'c plus samozřejmě generál Hammond nás bavili prvních 7 řad opravdu královsky. Jasně,byly slabší díly, ale zápletky s goauldy, jaffy, mistrem Bra'tacem, tok'ry, asgardy jsou i po letech perfektní. Bohužel po 7 sezoně odešel generál Hammond, Jacka povýšili na generála a už to šlo pomalu z kopce. Po odchodu hlavní hvězdy po 8 sérii, vlastně seriál jen dožíval. Vypustění goauldů, z prstu vycucaná zápletka s Ori, dost nesympatický Jackův náhradník, tohle už bylá jiná SG-1. Ta byla vždycky jen jedna a tu vedl Jack O'Neill (s dvěma l, existuje i Jack O'Neil s jedním l ale ten nemá smysl pro humor). PS: jo a Daniel byl na archeologa docela nabouchanej ale řekl bych že by mu Jack stejně nakopal zadek :) ()

zaky7

Jedním slovem - PECKA! Tento seriál mně uchvátil už jako malého školáka. Nikdy jsem nevynechal jediný díl, protože tým kolem Jacka O´Neilla, člověka dokáže připoutat na gauč a nepustit ho. Díly jsou vždy o něčem jiném, ať se odehrávají na domovské planetě, dalekém vesmíru, či na jiných planetách. Všechny různé rasy byly promyšleny tak, že si člověk myslí jako by skutečně existovaly. U mně jasných 100%! A někde uvnitř doufám, že projekt Hvězdné brány skutečně existuje. ()

Johannez

Sci-fi seriálová legenda kalibru Akt X, která se nikdy nebrala zbytečně vážně. Navíc životní role pro R.D. Andersona, i když Anguse MacGyvera už mu nikdo neodpáře :-) 1. série: 4*, 2.-4. série: 5*, 5. série: 4*, 6. série: 5* (Corin Nemec se tehdy nevěnoval jen točení sračkofilmů pro Sy-Fy, ale poměrně kvalitně zastoupil M. Shankse a vůbec byly v šesté řadě velmi dobré díly a jen málo slabých míst), 7. série: 3* (hodně slabých dílů zachránilo grandiózní finále sezóny), 8. série: 4,5*, 9. a 10. série: 5* (ano, bez J. O'Neilla to byl téměř jiný seriál, ale po osmi sezónách už dějově lehce "unavený" seriál se podařilo parádně rebootovat a postavu trhlé Valy Mal Doran dobře zakomponovat do zbytku týmu. Když se k celkovému pozitivnímu dojmu připojí lehká nostalgie ("jó to byly tehdá časy" a "takovýhle scifárny už se dneska nedělaj"), vychází všechno na jasných 5*. Na závěr si už jen dovolím poznámku, že ani jeden ze spin-offů nesahal původní sg-1 ani po kotníky. ()

luko87

Pre mňa jeden z najlepších seriálov aké chodili v TV. Len ma mrzí, že v tých posledných sériách už chýbal Richard Dean Anderson. Na svoju dobu super seriál!!! ()

Ragnar

Viděl jsem asi polovinu dílů a ani pořádně nevím, jak mají jít chronologicky, ale zatraceně, na Jacka O'Neila se prostě můžu dívat pořád. Nejen že je to přesně ten typ hrdiny, jakého upřednostňuji (čestný, vtipný, charismatický a hlavně lidský), ale je to prostě frajer ve všech směrech. A fakt, že většina dílů, co jsem zhledl, byla přinejmenším perfektní, mi nedává jinou možnost než pět krásných generálských hvězdiček. Dialogy, prostředí, technika, herci, charaktery postav, hudba... já mám jasno v tom, že dokud je tam Anderson, tak je to seriál, který nemá příliš konkurenci. ()

Brisingr

Tento seriál způsobil, že jsem nespočet letních odpolední strávil na pohovce, očima přikovaný k televizní obrazovce. Ano, ale to bylo, v mých deseti letech. Teď tak nějak zjišťuju, že se děj točí v podstatě pořád dokola a nic moc nového nepřináší. Asi jen díky melancholickým vzpomínkám dávám 3 hvězdy. ()

YvLeZa

Mám ráda sci-fi seriály i filmy, ale Stargate mi nikdy nepřišla na chuť. Prostě mě nezaujali herci ani děj (o co že se tam jedná?), takže jsem se zatím ani na jeden díl nevydržela dívat do konce. A myslím, že v budoucnu se to nezmění. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě