Síla psa

• Veľká Británia The Power of the Dog (viac)

Charismatický, ale despotický majitel ranče se chová krutě k bratrovi, který si domů přivedl novou manželku a jejího synka. Jenže pak se stane něco nečekaného. (Netflix)

Marze

Na rozdil od filmu Piano, ktery zkoumal zenska prani, Sila psa rozjima nad maskulinitou, ale zenskyma ocima, ktere kontroluji a utiskuji. Je to pomale vystavene a celou dobu jsem nemel paru, kam tato charakterova studie tragicke homosexuality miri.Mozna k sokujicimu zaveru. ()

marhoul

Otravné, nudné, bídně napsané, kamera i hudba pěkná. Benedict hraje, to jo, jen si říkám, jestli je ošklivější on nebo Kirsten, která to dává na uondanou šedesátku z Kolbenky. Krásu ani sympatický projev nepobrala nikdy, vím dávno, ovšem tentokrát se v obřidlivé cuchtovitosti překonala. Koukám na její datum narození, holka, holka... Piáno je Piáno, jinak mě tvorba paní režisérky míjí. Zlatá Zkrocená hora. ()

Flakotaso

Cumberbatch je tak strašlivě krutý zmrd, že pálí papírové růže, blbě čumí, trousí rýpavé poznámky, pomalými pohyby si balí jedno cigáro za druhým, dokonce má tolik drzosti, že si píská pochod Radeckého a když jej jednou zčistajasna zahraje na banjo, šokovaná Dunst se nevyhnutelně proměňuje v trosku, neřkuli hnijící zombie. Jednou za půl hodiny se jako dřevěný panák zjeví její manžel, přestože na ranči také žije. A i když milý rančer přece jenom začne projevovat trochu lidského tepla (i "tepla") k něčemu jinému, než k posvátnému sedlu svého dávného guru Bronca, stejně si zaslouží chcípnout na sněť. S touhle tzv. revizí westernu se může jít nejpřeceňovanější žijící režisérka vycpat. ()

Stanislaus

"Co bych byl za člověka, kdybych nepomohl vlastní matce, kdybych ji nezachránil." Nejnovějšímu snímku Jane Campion se rozhodně nedají upřít viditelné ambice a tah na filmová ocenění. Síla psa má ve svém arzenálu solidní herecké obsazení a poutavý námět, který se v průběhu děje rozprostírá do různých žánrových rovin a zákoutí. Vedle toho disponuje pěknými exteriéry hornatých planin kdesi v Montaně. Snímku však celkem podráží nohy místy až příliš pozvolná gradace děje a utahanost. Campion pracuje veskrz umně s náznaky a slepými uličkami v ději, a proto mi samotné rozuzlení přišlo překvapivé, ale nikoliv šokující. Způsob, jakým Campion buduje napětí a vztahy mezi postavami, ve mně zanechal rozpačité pocity - interakce Phil-Peter či Phil-Rose mě zaujaly, zatímco Phil-George a George-Rose mě minuly. V neposlední řadě musím vytknout použitý hudební doprovod, který mě napříč filmem spíše rušil, než aby posiloval atmosféru. Akademicky chladný, ale zároveň chytře náznakový a žánrově nepředvídatelný adept na několik Oscarů. ()

BMW12

Zajímavé, ovšem pomalé westernové drama. Benedict Cumberbatch zde vypadá jak Matthew McConaughey a dokonce se podobá i charakterově jeho postavám. I když zde to byl takový hajzlík, takže mě byl daleko sympatičtějí jeho brácha slušňák Jesse Plemons. Kirsten Dunst jsem také od začátku fandil, ať má fajn život, ale ta se postupně uchlastávala. Celkově tedy průměrné 3*, nápad na drama zajímavý, ovšem s přepálenou stopáží a utahanými scénami. ()

hrona

Tak předně fandové westernového žánru, tomuto bijáku se vyhněte, krom ranče, prostředi a Benedicta pobíhajícího v kovbojském, je to jediné, co western připomíná. Jedná se o těžké rodinné drama, s dlouhými záběry a pomalou hudbou. Přees vražednou délku ale i film v celku utíká. Atmosféra houstne postupem děje a chvilkama má člověk pocit, že se buduje vyloženě Alfredovska atmosféra. Bohužel nebyl by to Netflix aby si nevybrali opět jeden ze svých oblíbených sociálních témat, kterými poslední dobou cpou všechny své bijaky. Zlatá střední cesta. ()

rikitiki

Tváří se to jako western, ale western to není. Tedy ne v klasickém smyslu. Jane Campion záměrně zvolila typicky mužný žánr pro vyprávění příběhu, který se zabírá hlavně tím, co to vlastně mužnost je. Umět jezdit na koni, usoukat laso, pomáhat slabším, být vždy vůdcem? Definice mužnosti v podání Benedicta Cumberbatche je okázalá na povrchu, zato uvnitř je zoufale křehká. Zatímco jeho protihráč se jeví jako bledolící mimoň z Marsu, ale jeho přesvědčení o vlastním pohledu na svět je skálopevné a smrtící. Oba dva postoje značí, že hlavní protagonisté jsou maniaci. Jeden z nich si to aspoň uvědomuje. _____  Děj je zdánlivě poklidný až banální: farmář se ožení a nové osoby na ranč přinesou problémy, protože naruší staré pořádky. Žena v typicky mužském prostředí nemůže najít své místo. Ona ale není osobou, je spíš okolností, rozbuškou pro nevyhnutelný konflikt. Nic navenek dramatického se neděje, přesto se ukáže, jak krutou urážkou a ponížením může být i perfektně zahrané sólo na banjo. Napětí je pod povrchem, to v myslích se odehrávají ty nejstrašlivější bitvy a je zřejmé, že tento boj se neobejde bez krve a ztrát. Pomalé tempo psychologického dramatu právě proto obsahuje i značnou porci napětí. SHRNUTÍ: Tak na tomhle Západě Johna Wayna nehledej. ()

HellFire

Nic jsem nečekal, nic jsem nedostal. Při sledování jsem měl pocit, že se Campion pokouší napodobit Malicka, ale střílí prázdnýma. Největší šok pro mě byl, když jsem zjistil, že Dunst a Plemons jsou manžely i ve skutečném životě, protože jsem jim jejich manželství a zamilovanost vůbec nevěřil. ()

Janek

Asi takhle, jsem rád, že má netflix funkci 1.5 zrychlení, tomuto moc hezky nasnimanemu, ale jinak velmi mdlému filmu bodnul... Krásná novozelandska scenérie je tim nejlepším hercem tady.. Podivná pointa, ktera nemá nijak extra katarzi. Akademických 50% ()

claudel

Netflix mě nyní dvakrát příjemně překvapil - k jeho filmové produkci jsem byl vždy zdrženlivý, preferuji více seriály. Po Temné dceři jsem dnes viděl Sílu psa a v obou případech nemůže nikdo spekulovat, že by u Netflixu predikovali divácké šílenství. Oba filmy velmi komorní, psychologicky vybroušené a herecky excelentní. Pokud v noci 27. března nedostane Benedict Cumberbatch Oscara, tak to budu vnímat za nanejvýše nespravedlivé. Zapomeňme na uhlazeného a elegantního Brita, tady hraje špinavý, nemytý, neotesaný, ale současně prudce inteligentní honák dobytka zmítající se ve vnitřní rozpolcenosti. Bravurní výkon, který doplňuje zbylé osazenstvo, Kirsten Dunst jsem dlouho v žádném filmu neviděl a evidentně hrát nezapomněla. Skvělý filmový zážitek od začátku do konce. ()

Necrotongue

Základní dojmy: Benedict Cumberbatch je skvělý herec s fantastickým hlasem, kamera byla výrazným kladem snímku a čas není ke Kirsten Dunst příliš vlídný. Oficiální obsah mě poněkud zaskočil; mě se nezdálo, že by byl Phil Burbank krutý. Jasně, byl to člověk, při setkání s nímž začaly člověku slzet oči a kudrnatit se nosní chloupky, uměl být řádně nepříjemný, ale krutý mohl připadat snad jen zhýčkaným mladším generacím, které rozpláče i to, když se jim rozváže tkanička. Hlavním nedostatkem filmu byl fakt, že mu jaksi chyběl děj. Byla to poctivá dvouhodinová nuda s občasným světlým momentem, která mě neměla čím nadchnout, na druhou stranu je pravdou, že mě ani neurazila. Tempo bylo vskutku pomalé, děj se mi jevil jako krajně bezobsažný a Benedict Cumberbatch to prostě zachránit nemohl; i on by potřeboval pořádný scénář, aby jeho snaha vůbec k něčemu byla. / Poučení: Pardon, ale Phil pro mě nebyl zlounem. ()

luka4615

Melancholický, pomalu ubíhající western, jehož největší síla je ve tklivých obrazech zasazených do drsné krajiny a atypicky vykreslených charakterech. Snímek The Power of the Dog režisérky Jane Campion rovněž zaujme faktem, že žádná postava nemluví o svých pocitech, nýbrž je nechává pomalu “bublat” pod povrchem, což následně vyústí v neočekávané finále. Bohužel zde ale velmi zamrzí roztěkaný scénář a příběh rozdělený do několika po sobě jdoucích fragmentů, díky čemuž mě nějaký větší dějový oblouk minul alespoň o kilometr. Ve finále tedy dostaneme vizuálně opojný ale zoufale vykleštěný snímek, v němž je největší předností skvěle hrající Benedict Cumberbatch, což je, jak určitě sami uznáte, opravdu tak nějak málo. Škoda. (Netflix) „Bronco Henry told me that a man was made by patience in the odds against him.” ()

Morholt

Tady se pořád na něco čeká, ale nakonec nic nepřijde. Je sice super, že režisérce se daří udržovat nervóznější atmosféru, ale co z toho, když se příběh prakticky nikam nedopotácí. Zůstalo tak jen spousta hezkých záběrů a solidní Cumberbatchův výkon. A to je sakra málo. 35% ()

seale

Sledování filmu žádný pozitivní efekt nepřináší - mnoho pomalostí, zbytečností podkreslených nepříjemnou hudbou. Něco málo přinese po jeho skončení - pocity doznívají, uznávám, že se na konci vyvrbila zajímavá příběhová pointa. ()

ScarPoul

The Power of the Dog nie je zlý film. Campion citlivo a tajne (len tak medzi nami divákmi...wink, wink) rozohráva emocionálnu hru, ktorej hlavným účelom je predostrieť, ukázať a naznačiť v postavách niečo, čo by sme do nich za iných okolností nepovedali. Táto premisa funguje. Greenwoodova hudba je vťahujúca. Prostredie Austrálie zase dychberúce. A postavy sú zase presne zadefinované vo svojich charakteroch. Finále je dokonca veľmi pôsobivé (ak teda zachytíte všetky tie wink, wink od režisérky). Ale aj napriek tomu tomu chýba silnejší a razantnejší dôraz na...vlastne na čokoľvek. Ono je to tak veľmi nekonfliktné, že sa človek v tej náznakovosti utápa. Nie stráca, ale utápa. A v tomto smere je to nepríjemne vyčerpávajúce. Hlavne, keď vezmeme do úvahy, že postavy sú síce fajn zahrané aj znázornené, ale prečo by sme mali v sebe riešiť podobné príbehy a sledovať podobné postavy, keď stačí ísť do Gajar a spýtať sa akejkoľvek ženy, aký to mala vlastne deň a dostaneme podobný príbeh z prvej ruky? To, že vieme uchopiť motivácie a presne ich viesť k divákovi je skvelé. Ale vo finále je to film, ktorý je práve kvôli tej nejednoznačnosti a bez pamätnej scény odsúdený zapadnúť do zabudnutia. Nie je zlý. Len sa hrá s pomerne jednoduchou schémou a svojim prevedením ju posúva akože niekam vyššie. Ale tie skutočné emócie...tam v konečnom dôsledku nie sú. Aspoň u mňa neboli. ()

Hwaelos

Rozhodně jeden z nejzvláštnějších filmů, co jsem za poslední roky viděl. A že jsem viděl divnejch filmů. Ne, že by Síla psa nějak zásadně narušovala narativní struktury, pokud tím nemyslíme fakt, že je tu víc záběrů přírody než v běžném dokumentu National Geographic. To, čím je snímek Jane Campion zvláštní, je divákem vnímaná ztráta motivické kontinuity, resp. její rozrušování. Jednoduše řečeno: postavám vůbec nevidíme do hlav. To, co herci pronášejí, stejně jako distancovaný způsob herectví, dává divákovi pramálo vodítek k tomu, aby si byl jistý, jaké jsou úmysly a agenda dané postavy. Můžeme se jen domýšlet, co vedlo k tomu, že je Georgův vztah k jeho bratrovi tak napjatý, jestli začala Rose pít kvůli manželovi nebo kvůli Philovu teroru, proč se Phil začne najednou chovat k mladému Peterovi tak otcovsky (a posléze milostně) atd. Jisté je, že nad tím budete přemýšlet. Síla psa je filmovým zážitkem, který lze k máločemu přirovnat. A nutno říct, že si ho užijete jenom, pokud tenhle ultrapomalý film v průběhu nevypnete. ()

Marcos22

Velmi silné vztahové westernové drama, rozdělené do pěti kapitol, s výjimečnými hereckými výkony Kirsten Dunst, Kodi Smit-McPheeho a Benedicta Cumberbatche, a jedním z nejepičtějších závěrů světové kinematografie vůbec. Žádné explicitní vysvětlení, vše hezky v náznacích poskládáno do několika po sobě jdoucích scén. Režisérka Jane Campion naprosto zazářila a na světlo světa přivedla jedno z nejlepších komorních vztahových dramat s interesantní výpovědí a jedním z "největších" zloduchů všech dob. Kam se hrabe Phoenixův Joker. Závěr je dokonale mrazivý. 100% flák, kterému nechybí absolutně nic. TOP! 💯 (18.01.2022) ()

Padme_Anakin

S upřímným politováním jsem nucena konstatovat, že mi tento příběh vůbec nesedl, bezprostředně po odkoukání jsem to chtěla hodit do odpadu, ovšem nechala jsem to uležet a s odstupem času hodnotím o něco výš.. Chce-li scenáristka situovat hlavní postavy do roku 1925, neměla by se držet současných měřítek a dnešních trendů (rozmazlenosti, zpovykanosti, omlouvání vlastní neschopnosti atd.). Jediný Benedict Cumberbatch upoutal mou pozornost, nepůsobil na mě jako krutý despota, byl to prostě chlap, co se živí těžkou prací, pětadvacet let dře na ranči, u poctivé práce se zpotí a papulu má správně proříznutou, mně byl svým způsobem sympatický a tuším, že u něj měl otevřené dveře každý, kdo uměl vzít za práci, mluvil na rovinu a byl ochotný se učit, jak na tom ranči žít a pracovat..  Další postavy mě buď iritovaly (vdova) nebo mě jednoduše řečeno nebavily (bratr).. Rozuzlení se mi ani za mák nezamlouvalo, dovedlo mne totiž k myšlence, že ti hodní, slušní, dobře vychovaní jsou ve finále ti nejkrutější.. ()

tomeš

Uznávám, že ten film je sám o sobě masterpiece - atmosférou, herectvím, designem, a vlastně i tím tématem podivný samoty uprostřed montanskejch plání doby před sto lety, na to člověka baví koukat a Oscar za režii je zaslouženej. Na druhou stranu mě to nějak minulo, takže "jen" 3*. PS: Tím tématem rozložený rodiny mi to trochu připomíná oklahomskou August: Osage County. PPS pro fajnšmekry: z příběhů o divný lásce v těhle končinách a v týhle době mě uhranuly zatím nezfilmovaný romány Man Who Fell In Love With the Moon nebo Days Without End. ()

vurhor

Příjemně znepokojivý film. I přestože Síla psa v podstatě není thriller, tak dokáže v divákovi vyvolat pocit úzkostlivého napětí, které si mimo jiné snímek udržuje téměř po celou dobu. Vlastně jsem se i sám přistihl, že jsem při sledování dlouho nervózní, protože jsem čekal na to, až se tam stane nějaká strašlivá katastrofa. Svým ponurým/depresivním pojetím a vztahy mezi jednotlivými charaktery se ten film častokrát vlastně přiblíží blízko hranicím psychologického hororu, ale nikdy ji nakonec nepřekročí. Celé to dost připomíná Andersonův film Až na krev, přičemž se vlastně není čemu divit, hudbu k tomu totiž také dělal Johnny Greenwood, který se v těch depkařských skladbách asi fakt vyžívá. Atmosféru to má jak prase. A to nejenom kvůli zmíněné hudbě, ale i parádní kameře, u které je ta nominace na zlatého plešouna rozhodně zasloužená. A Cumberbatch taky skvělej. Letos je ta kategorie Nejlepšího herce v hlavní roli teda pěkně silná. Až na nějaký zbytečně utahanější sekvence a možná i trochu uspěchaný konec hodně dobrá podívaná, která ale rozhodně nebude pro masy. Průměrné 4* ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.03.2024

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

28.03.2022

Dnes v noci proběhl 94. ročník předávání Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS), a i letos se psala oscarová historie. Celý ceremoniál se odehrál v hollywoodském Dolby… (viac)

Ceny BAFTA 2022 - výsledky

Ceny BAFTA 2022 - výsledky

13.03.2022

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních cen Britské filmové a televizní akademie (BAFTA) za uplynulý rok 2021. Průvodkyní slavnostním večerem byla komička Rebel Wilson.… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022