Síla psa

• Veľká Británia The Power of the Dog (viac)

Charismatický, ale despotický majitel ranče se chová krutě k bratrovi, který si domů přivedl novou manželku a jejího synka. Jenže pak se stane něco nečekaného. (Netflix)

D.Moore

Burbank v ďábelsky odporném, ale zároveň hypnoticky přitažlivém podání Benedicta Cumberbatche je postavou, která se v novém filmu neobjevila snad od roku 2007, kdy do kin vtrhl film Až na krev a s ním ropou zbroceny Daniel Plainview v podání Daniela Day-Lewise. Síla psa je až fascinujícím způsobem podivná podívaná, ve které každou minutou tušíte, že se stane něco strašlivého, a ono se to většinou opravdu děje. Kdo se chce podívat na klasický western nebo na moderní western, ať se podívá raději jinde. Kdo chce vidět hutné, nemilosrdné, hnusné a zaprášené psycho, ať si počká na co nejlepší náladu a Sílu psa si pustí. ()

Davies182

Škrábání křídou po tabuli. Zbožňuju filmy, jejichž finální pointa si diváka namaže na prsa, a zároveň si po nich přijde chytřejší než před zhlédnutím. V tomto případě sice dílčí část mrazivého příběhu umocnila předloha, což je jasné, ale i natočit to celé "správně" muselo dát pěknou dřinu. A navíc: kde jinde odvyprávět silné westernové drama s tolika rozbitými postavami než na úpatí Mordoru, že? S tím neustálým pobrnkáváním na hitchcockovskou basu jsem už jenom čekal, kdy se z těch kopců konečně přižene Odula, a pošmákne si na Cumberbatchově herce. Prosím jednoho Oscara, díky, nashle. [Netflix] ()

Xmilden

Za závěrečný twist dávám jasný palec nahoru. Ten film se mnou tedy pořádně vyje..l. To co se zhruba v půlce začne tvářit jako Zkrocená hora 2, se zvrhne v ... Nebudu prozrazovat. Čekal jsem alespoň jednu nějakou přestřelku, ale je jasné, že zde by se vůbec nehodila. Benedict předvádí velmi kvalitní herecký výkon, ale film mě celou první půlku poctivě nudil a to mu zapomenout nemůžu. 60% ()

LiVentura

Šílené těžké téma, plynoucí příběh nám ukazuje těžkosti jedné rodiny, kde se city příliš nenosily a důsledky pokryteckého chování většiny k jinak smýšlející a cítící menšině.. velmi aktuální. Skvělý B.C.! ()

misterz

Natočené to bolo celkom zručne, aj keď tie artové zábery a dlhšie sekvencie začali po čase nudiť. Ale to je asi tak všetko. Z postáv upútal jedine Benedict Cumberbatch, tie ostatné buď vyslovene nudili, alebo iritovali. Tiež nechápem ten popisok k filmu, hlavná postava rozhodne nebola žiaden krutý tyran, ale normálny chlapík, čo drie na ranči ako kôň. Normálny chlap. Aj to samotné finále ma iritovalo, rozuzlenie ako hrom, len čo pravda. Fakt nechápem, čo chcel tým autor povedať. Asi to, že mrzkejšie a tyranskejšie sú často vyziabnuté cintľavky, ktoré pustia do gatí, keď si pri nich niekto prdne. Vážne myšlienka ako hrom - Zlatú malinu tomu poetovi. 40/100 ()

HAL

Označení "western" je tu silně matoucí. Cumberbatchova postava na první pohled vypadá jako klasicky westernový archetyp, ale ve skutečnosti je to o něčem jiném, tak jako i on se nakonec stane postavou výrazně jinou. Drama o zlu dřímajícím v dobrých postavách a dobru skrytém v postavách, kterým by jste ruku nepodali. Odhalit pravou tvář zabere čas, a tenhle film si svou pomalostí načas opravdu dává - ale stojí za to u něj vydržet. 8/10 ()

Goldbeater

V první půli Síla psa rozehrává velmi zajímavou a poutavou psychologickou hru ústředních postav, u nichž čekáte a přejete si, aby jejich frustrace uvnitř nich tiše vřely a nakonec razantně vybuchly na povrch. To se ale nestane, druhá půle to celé docela zahraje do kouta tak předvídatelným a nevzrušivým způsobem, že je vám až líto toho nadějného začátku. Benedict Cumberbatch mě každopádně poprvé přesvědčil, že je výborným hercem - jestli je jeden důvod, proč na tenhle film koukat, je to právě jeho výkon. Plus velmi působivá hudba. ()

k212

Radši tady ani nebudu psát po kolika letech (hm hm desetiletích) jsem si dala čisté a průzračné rande s filmem Jane Campion.... A hleďme ono to zase bylo vcelku intenzivní! Máme tu striktně nedoslovnou optiku, k (anti)hrdinům si hledáme postoj skrz jejich nejednoznačné činy a jen těžce v nich hledáme emoce, a přesto oni v nás ty emoce vyvolávají. Hraje krajina, dobytek, koně, interiéry, banjo, piáno, divná hudba a taky samozřejmě Benedict, kterej mě ve své kreaci s pozérsky ošuntělým honák feelingem spolehlivě přesvědčil o tom, jakým lidským monstrem se jeho hlavní zmetek díky drásavé vnitřní samotě stal, jak dokonale si dokázal objektivizovat svůj vnitřní mindrák a s jakou klidnou krutostí si na něm pochutnal. Ale co už, spravedlnost si ho naštěstí našla! ()

dr.horrible

Podobne zvolený prístup ako mal pred pár rokmi Moonlight. Tiež je to najsilnejšie v nevyslovenom, traumy sa snažia bolieť skrz dusenie sa v postavách, myšlienka a záverečná pointa tvrdia viac vecí naraz, a tak nejak akademicky to ukazuje fuckera konvenciám sveta mužov. Akoby v psychologickej dráme ekvivalent hororového strachu z nevideného, hlavne tá hudba. Campionovej réžia precízna. Hlavní štyria herci všetci výborní; ostatní traja podľa mňa o chlp lepší než Cumberbatch (Mladý dostane oscara). 85% ()

Anderton

Po Top of the Lake ďalší Campionovej počin, o ktorom neviem, čo si mám myslieť a dokonca ani to, či sa mi páčil. Ale zase istý čas vo vás bude rezonovať. Neustále čakáte, kam to bude smerovať, aký konflikt prevládne, až zistíte, že týmito úvahami strávite celé dve hodiny a že o konfliktoch, klaďasoch a záporákoch to rozhodne nie je. Pozor, nejde o western, to, že tu máme kovboja a kravy, z historického filmu odohrávajúceho sa približne pred sto rokmi strieľačku s koltami ešte nerobí a je to len dobre. O osudoch postáv, ale aj o ich povahách a spôsobe myslenia, si veľa vecí budete musieť domyslieť sami. To berte zároveň ako varovanie aj ako odporúčanie. ()

leila22

The Power of the Dog je náročným filmom, ktorý si bude rozumieť iba s trpezlivým divákom. Ponúka jazdu vo veľmi pomaly sa rozbiehajúcom vlaku, z ktorého budú postupne vystupovať zástupy pasažierov v podobe divákov otrávených z rozvláčneho tempa. Ja však rozhodne odporúčam kúpiť si lístok až do cieľovej stanice. Britský western, ktorý klame obalom a v skutočnosti je skôr komornou drámou, zachytáva široké spektrum tém. Za jeho najväčšiu výsadu považujem vysokú mieru nepredvídateľnosti, ktorá nás sprevádza celým dejom. Či už z hľadiska vývoja samotných postáv a rozvíjajúcich sa väzieb medzi nimi, tak aj v rovine vzťahu a sympatií, ktoré si k nim buduje časom zmätený divák. Režisérkine hrátky s nejednoznačnosťou nesmierne bavia, rovnako ako aj nepríjemná hutná atmosféra v zvláštnej (no fungujúcej) kombinácii s hmatateľnou elektrizujúcou sexualitou, ktorá na ranč dokázala preniknúť aj cez stádo kráv a litre páchnuceho chľastu. Hereckému obsadeniu niet čo vytknúť. Zoskupenie Benedict Cumberbatch, Jesse Plemons, Kirsten Dunst a iba 25-ročný Kodi Smit-McPhee stvárňuje svoje emocionálne roztrieštené postavy na výbornú. Jane Campion výrazne vybáča zo zabehnutých žánrových kolají a ja len verím, že to Akadémia patrične ocení. ()

silentname

"The Power Of The Dog" asi je trošku návnadou pre tohtoročné oscary. Po tom ako som si to pozrel som zhodnotil, že nemá to veľkú dávku príbehu, miestami mie niektoré veci neboli jasné, no tie herecké výkony, to spracovanie a všetko okolo je zvládnuté skvele. Osobne si myslím, že najlepší moment prichádza v poslednej sekunde, pretože ten pohľad dáva veľkú dávku otázok, na ktoré nám ale nikto neodpovie. A je to zaujímavé. Pretože môžeme si to celé vyložiť úplne rôzne. Nevedel som ako mi bude sedieť Benedict Cumberbatch v tomto filme, no jeho výkon mu musím uznať. Okrem toho som sa počas scénok v druhej polovici filmu začínal aj o jeho postavu oveľa viac zaujímať. Kde však je problém s filmom (aspoň pre mňa), tak musím povedať, že neponúka absolútne nič, čo by nejako vysvetľovalo zmenu v Philovom správaní sa k Peterovi. Prečo sa rozhodol odrazu zmeniť úplne svoj smer konania? Čo ho k tomu viedlo? A okrem toho by som bol zvedavý koľko sa toho vlastne ešte aj ukrýva v Peterovi. A ako to prípadne bolo vlastne s jeho otcom? Z toho čo som videli som si s jeho postavou vôbec neni istý na čom sme vlastne boli. A scenáre mohli byť rôzne. Vo výsledku to ale má spád, dobré herecké výkony, no ako celok je to pre mňa trošku nedotiahnuté. MInimálne to mohlo ponúknuť viac odpovedí na moje otázky. Hodnotenie: B+ ()

Claw

„Síla psa“ má nádherné vizuální zpracování, navíc se scénografii a kostýmům podařilo velmi dobře navodit atmosféru Ameriky počátku 20. století. Bohužel kromě kamery a dobového ztvárnění nemá tento film příliš co nabídnout. Intelektuálové se vám budou snažit namluvit, že jde o hluboký a smysluplný film. Budou tvrdit, že při vyprávění příběhu spoléhá na rafinovanost, ale to je jen elitářské pozérství. Smutnou pravdou je, že tento film je supernudný. Chybí mu ucelená vize a příliš se spoléhá na Cumberbatchův talent, aby vynahradil nedostatek pořádného dějového vývoje. Ačkoli dělá, co může, aby scénáři vdechl život, není v něm prostě dost místa, s nímž by mohl pracovat. Nakonec i přes veškerou jeho snahu film působí stagnujícím dojmem. Příliš se spoléhá na metafory a vizuální efekty, aniž by se snažil diváka nějak smysluplně zaujmout. Po celou dobu stopáže často nevíte, jaký příběh se Campion snaží vyprávět. Upřímně řečeno, po zhlédnutí si nejsem jistý, zda na tuto otázku zná odpověď. Zdá se, že tento film je důkazem toho, jak i zkušený režisér může zabloudit a zabřednout do symboliky natolik, že téměř zapomene, že by mu mělo jít především o vyprávění příběhu. Myslím, že tento film je tak špatný, že lidé začali vidět věci, které tam ve skutečnosti nejsou. Asi něco jako když jste na poušti, dostanete obrovskou žízeň a najednou vidíte přelud - iluzi vody. Možná dokonce uslyšíte cvrlikání ptáků. Konec filmu je tak jednoduchý, jako když malíř hodí plechovku s barvou o zeď, protože neví, jak dokončit, co začal. A závěrečná scéna je plná biblických blábolů. „Síla psa“ je film s malým napětím a sotva vygradovaným dějem bez jakékoli eskalace. Lze ho považovat za takovou "lite" verzi „Zkrocené hory“ – příběh o potlačované homosexualitě, která nachází jen slabě nabitý výraz. 12 nominací na Oscara si „Síla psa“ určitě nezaslouží. /40%/ ()

Happens

Film o jednom tichém psychopatovi, který se snaží opatrovat svou mámu, i kdyby přes mrtvoly musel kráčet. Což se tak nějak postupně krystalizuje průběhem filmu. Cumberbatch je zpočátku nepříliš uvěřitelný drsňák, ale postupně víc na farmě začne homosexuálně působit jako honák dobytka (Brokeback mountain prequel?), což během filmu zrealističtí příběh. ()

eLeR

Celý čas človek musí čítať medzi riadkami, to "tajomno" ma bavilo. Ten skratkovitý koniec už menej. Atmosféra celý čas výborná. Prostredie jedna veľká paráda. Herci tiež potešili. Jane to skrátka vie, skvelá réžia. ()

Arsenal83

Vynikajúco vybraní herci. Jesse Plemons aj Benedict Cumberbatch vynikajúco zapadli do tohto prostredia, netreba však čakať žiadny typický western. Westernové je len prostredie, inak ide o drámu s dobrou atmosférou a naozaj hlavne ten Cumberbatch tu herecký vyčnieva svojou odpudivosťou. Ale dve hodiny sú trocha priveľa a obávam sa, že niektorých zastihne po čase aj nuda. ()

classic

Sila psa” z roku 2021 bude zrejme často porovnávaná s majstrovským dielom rovnakej režisérky, t. j. Jane Campionovej, ktorej strhujúci, kinematografický počin Piano, mal v roku 1993 premiéru, čiže by sa mohlo zdať, že sa jej už "pravdepodobne" nepodarí znovu vkročiť do tej istej rieky, kedže zároveň mala i dlhšiu, režisérsku prestávku, však... ? K úvodu sa nakoniec vrátim, pretože teraz sa zmienim o niečom rovnak zaujímavom. Nakoľko pochádza z Wellingtonu, ktorý je v podstate hlavným mestom Nového Zélandu, práve preto sa rozhodla, že aby, povedzme, ušetrila na daňových úľavách, tak americkú, dobovú Montanu z 20. rokov minulého storočia, takmer »identicky zastúpi«, zrovna táto, praďaleká krajina, na ktorej sa trebárs nakrútila i úspešná trilógia Pán Prsteňov, a vedzte, že to nie je vôbec poznať, všetká česť filmovým architektom. Vezmite si, že napríklad také kanadské Toronto → koľkokrát už predstieralo, že je Novým Yorkom...  Jadrom recenzie by mohla byť taktiež aj podobnosť medzi jednotlivými počinmi, lepšie povedané medzi postavami: „ Jedna žena, vdova po samovrahovi Gordonovi, Rose, sa vydá za rančera Georgea Burbanka, kedy správcom ranču je jeho naprosto nevyspytateľný brat Phil, keď ich činnosť zvyčajne spočíva v chove dobytka, na čo si tiež najali aj niekoľko drsných chlapov, kam čochvíľa prichádza i novopečená manželka, ktorá to tam mať nebude určite jednoduché, čo si rýchlosťou svetla uvedomí aj jej biologický syn Pete, ktorý tam neskôr za nimi príde. ” Skrátka, na tomto odľahlom mieste sa vytvára akási mimoriadne dusná atmosféra, ktorú má na svedomí najmä → obzvlášť zakomplexovaný Phil, ktorý si svoju veľkú zlosť vybíja predovšetkým na švagrinej a nevlastnom synovcovi... Síce sa neskoršie predsa čosi ľudské v Philovi zlomí, ale to ešte neznamená, že je už vari po všetkých starostiach ? Skôr naopak, samozrejme, že príde ku konfrontácii tak, ako by ste to dopredu ani nečakali, no ďalej spoilerovať nemôžem, inak by som vyzradil dôležitú pointu, ktorá ma dostala → do kolien ! A na samý záver. Videl som jeden z najlepších filmov tohto roku, za ktorý sa režisérka nemusí absolútne hanbiť, i keď sa úplne kvalitatívne nevyrovnáva jej predchádzajúcemu „Opusu Magnumu” , no svoje kvality stopercentne má. Je určený náročnejšiemu divákovi, ktorého neubíja pomalejšie tempo. Je to psychologický western, ktorý už nepatrí do obdobia „Divokého západu” , keďže v roku 1925, vídať častejšie jazdiť automobily. Má vynikajúcu kameru → kameramanky Ari Wegnerovej, a to ani nehovoriac o hereckom obsadení. Ústredné kvarteto v zložení → Benedicta Cumberbatcha, Jesseho Plemonsa, Kirsten Dunstovej a Kodiho Smita-McPheeho, je priam elektrizujúce, zvlášte u niekdajšieho predstaviteľa televízneho Sherlocka, ktorý podáva hádam svoj najlepší, herecký výkon doterajšej kariéry. Možno sa dokonca dočká i nominácie na Oscara, ako aj film ako celok, keď by ich mohol pozbierať (zo)pár, čomu by som sa ináč ani bohvieako nečudoval... ? Uvidíme, necháme sa potom prekvapiť. Jednalo sa o nadštandardný filmový zážitok, nad ktorým budem ešte hodnú dobu premýšľať. () (menej) (viac)

Chrustyn

Vše směřovalo k homosexuálnímu westernu, ale naštěstí film hodil zpátečku. Ale nijak mě nebavil a podobná témata jsem viděl v daleko lepších filmech. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.03.2024

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

28.03.2022

Dnes v noci proběhl 94. ročník předávání Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS), a i letos se psala oscarová historie. Celý ceremoniál se odehrál v hollywoodském Dolby… (viac)

Ceny BAFTA 2022 - výsledky

Ceny BAFTA 2022 - výsledky

13.03.2022

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních cen Britské filmové a televizní akademie (BAFTA) za uplynulý rok 2021. Průvodkyní slavnostním večerem byla komička Rebel Wilson.… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022