3 herečky, 3 izby, 10 dní a 2458 sexuálnych predátorov. Experiment, ktorý naliehavým spôsobom otvára tabuizovanú tému zneužívania detí na internete. Tri dospelé herečky s detskými črtami dostávajú za úlohu, prostredníctvom falošných profilov na sociálnych sieťach predstierať, že majú dvanásť rokov. Vo verných kópiách detských izieb, postavených vo filmových ateliéroch, chatujú a skypujú s mužmi všetkých vekových kategórií, ktorí ich na internete vyhľadali a oslovili. Veľká väčšina z mužov požaduje sex prostredníctvom videohovoru, posiela fotografie svojich prirodzení, odkazy na porno, alebo sa dievčatá pokúšajú vydierať. Dokumentárny film hovorí o strhujúcej dráme troch hrdiniek alias „dvanásťročných dievčat“ od castingu až po osobné stretnutia, kedy sa s predátormi vidia tvárou v tvár pod dohľadom ochranky a šiestich skrytých kamier. Taktiky predátorov sa tak obracajú proti svojim strojcom a z lovcov sa stávajú lovení. (Filmtopia)

dr.horrible

Pridávam piatu hviezdu pre ústredné trio herečiek a celkovú vyváženosť. Môžte si o Klusákovi myslieť čo chcete, ale dal katarznú scénu na začiatok poslednej tretiny filmu, to je perfektný spôsob réžie. Slušný chalan mal po všetkých tých hovedách mega emočný dopad, a aspoň o pätnásť minút skorej, než sme to vôbec začali čakať. To je rovnaký efekt jak používa Haggis. Dievčatá nikdy nevypadli z role, až po moment konfrontácie v reštaurácii a teda znovu trefa. Tá na mňa dokázala zapôsobiť aj napriek tomu, že som vedel, že príde (videné na facebooku - díky corona, že si všetko zavrela, než nám stihli poslať film do zahraničných kín a ja som naňho musel čakať sedem mesiacov). Tiger King pozdravuje, Česko tiež tento rok fascinuje možnosťami zábavnosti dokumentárneho filmu. ()

InJo

Šel jsem na to, abych zjistil, zda v tom nevědomky taky náhodou neúčinkuju. Pak jsem si ale uvědomil, že se mnou přes net nechtěj komunikovat ani starý vyzobaný slunečnice, natož mladý holky - proto už se je dlouho ani nepokoušim kontaktovat (natož nějaký blbý dvanáctky, který jsou mi platný asi jako voliči SPD průkazka do knihovny). Nejlepší byl ten tmou zahalenej asi-cizinec, co prej hrozně fyzicky trpí, když mu holka neukáže prsa. ()

Anderton

Tak Klusák a Chalupová to načrtli veľmi obstojne. Čo ale ďalej? Čo na to polícia, psychológovia, pedagógovia, rodičia, umelecká obec a tak ďalej? V sieti sa silou mocou snaží obsahovať nejaký dramatický oblúk, ktorý by obsah priblížil nejakému naratívu, pričom ako reportáž na pokračovanie pravidelne vysielaná vo verejnoprávnej televízii by v tomto prípade sedela látke viac. Mám aj morálny problém s tým, že režiséri urobili fotomontáže dievčat a následne ich fotky zneužili netoví predátori na vydieranie, ako k tomu prídu dané herečky? A ako prídu k tomu, že na monitoroch museli sledovať, ako si nad ich tvárami honia úchylovia rôzneho veku? Klobúk dole pred odvahou tvorcov, ale mne osobne príde divné už aj to, že za toto si platím nemalé peniaze v kine, pričom ide skôr o materiál, ktorý by mal byť ihneď dostupný každému a zadarmo ako varovné memento. ()

boshke

Film, ač zpracovává (poměrně) depresivní a znepokojující téma, je pojat až překvapivě vtipně (vyhození králíka okna, "Pomoz mi, semeno se mi vrací do těla", "Něco tady leštím"). Což mi tedy vyhovovalo, protože dle mého nebylo vzhledem k obsahu nutné diváky ještě více vtláčet do sedaček. A ano, jak píší někteří mí kolegové, neobjevila se tu Amerika, tak nějak se ví, že děti jsou (nejen) na internetu zneužívány. Ale to ještě dle mého neznamená, že není dobře, že tento dokument vznikl a že se díky němu otevřela veřejná diskuze. Takže ano, jakkoli by se haló kolem tohoto počinu mohlo zdát přehnané, tak za ním stojím - běžte na to... až zase budete moci... 100% ()

MikeCool

Výchovný dokument Víta Klusáka, který opět předvedl svoji mistrnost námětu v oblasti dokumentárního filmu. Dokument, který bys se měl povinně pouštět všem, čerstvě náctileým. ___ (Cinestar, Praha Černý most) ()

Kothy

I přes velký hype jsem nevěřil, že mě tento dokument dokáže tak zaujmout. Místy to byla sranda a jindy už to bylo dost za hranou. Dost zajímavé jsou výsledky, které tento výzkum zaujal i konfrontace jednotlivých "predátorů." Člověk by ani nevěřil, čeho jsou schopní. O to horší je, že už se to asi děje dost dlouho a hodně dětem. Snad tento dokument poslouží jako dostatečná prevence. I tak se tam objevilo pár dost dobrých hlášek. "Cikáni nejsou super!" :D ()

nascendi

Zaujímavý a potrebný film. Navyše dobre nakrútený s presne stanoveným cieľom i postupom. Potrebný je predovšetkým pre rodičov, ktorí na svoje pubertálne dcéry nemajú čas, prípadne im ich bigotnosť bráni sa k tejto téme aj priblížiť. Neuvedomujú si, že keď dieťaťu neumožnia vidieť tento film, prispejú k tomu, že dieťa uvidí podobných úchylov bez rozostrenia. Najviac ma šokovalo tých 2458 záujemcov za desať dní. To iba dokumentuje, aké veľké pole pôsobnosti poskytuje internet anonymizovaným úchylom. Kedysi sa hovorilo, že zločin bol spáchaný pod rúškom noci. Teraz pod rúškom internetu. Z komentárov som sa dozvedel o existencii verzie 18+. To mi už dvíha obočie, pretože v tom vidím návod a povzbudenie hlúpučkých followerov. ()

silentname

"V Síti" bolo asi najväčším očakávaním v marci 2020. Napriek tomu, že sa nedostal na moju nástenku, išlo o veľmi dôležitý projekt, ktorý rozpráva o téme, o ktorej by sa malo hovoriť a tieto problémy by sa jednoznačne mali nejako riešiť. Lebo je až "fascinujúce" koľko predátorov číha na mladé dievčatká na internete. Čiste preto, že chcú mať pocit kontroly, ktorý ich vzrušuje a dáva im pocit mužnosti. Je to hrozivé. keď som to v hlave premietol, tak mi došli na rozum tri slová: "Smutné, strašidelné a nechutné". Taký je hlavný dojem, ktorý tento film zanechá. A to je dobré, lebo je potrebné, aby tento film zanechal tieto emócie. Občas sa mi skutočne z toho všetkého čo som videl pretáčal žalúdok a hovoril som si, do akého sveta sme sa to vlastne dostali. Toto sa skutočne deje? Starí chlapi si chcú písať s dvanásťročnými dievčatkami, manipulovať nimi a ukájať si svoje vlastné chúťky. Je to desivé. A hoci sa môže povedať, že väčšina tých konverzácií je síce odporných a odpudivých a desivých, tak jeden z nich bol podľa mňa skutočne nebezpečný psychopat. A keď pri konci Tereza na neho vysype čo si o tom všetkom myslí a chrstne mu limonádu do ksichtu (v jeho prípade sa slova tvár zdržím, lebo si niečo ostrejšie skutočne zaslúži), pôsobí to skutočne autenticky. Až som nadobudol dojem, že toto ani nebolo v pôvodnom pláne, ale proste to urobila. A bolo to zaslúžené. Neviem čo by som mohol filmu vytknúť. Po celú dobu ma to bavilo, nemalo to hluché momentky, miestami to vedelo aj pobaviť a niektoré hlášky skutočne boli neuveriteľné. (Myslím si, že na chlapa, ktorý chce zbaviť bolesti nezabudnem do konca života). A je super, že aj v tejto obrovskej predátorskej džungli sa našiel aj niekto, kto sa ukázal ako úprimne slušný človek. Keď sa toto stalo, bolo to pre mňa skutočne príjemne uvoľňujúce. A to dojatie z toho pôsobilo rovnako úprimne. No a čo sa týka Ústěňáka... jeho výhovorky boli skutočne chabé a nemyslím si, že by sa radšej mali točiť dokumentárne filmy o tom, že "MOST!" trepe somariny. Celkovo ide o veľmi silný, veľmi dôležitý a prínosný film, ktorý by si mali ľudia pozrieť. Veľmi silné a veľmi autentické. Môžeme to počuť miliónkrát, no napriek tomu si hovoríme, že sa nám to nestane. A to je niečo, čo by sa malo v mentalite ľudí zmeniť. Rodičia - všímajte si viac s kým vaše deti komunikujú. Dievčatá - buďte opatrné, nenechajte sa zlákať do pasce, nedávajte nikomu svoje nahé fotky a ak sa dostanete do skutočných problémov, zverte sa rodičom. Je to určite lepšie ako snažiť sa veci vyriešiť sami. Hodnotenie: A+ ()

Slarque

Rozhodně je dobře, že autoři zdokumentovali svůj sociální experiment kompletně od castingu hereček přes stavbu ateliéru atd. Stále jsou u nás témata, do kterých je dobře šlápnout a vyvolat mediální rozruch. Tohle je zrovna případ filmu, kterému by se to mohlo podařit. Smekám hlavně před trojicí mladých hereček, které po většinu filmu improvizovaly v zadaných mantinelech a byly při tom obdivuhodně přesvědčivé. Závěrečný Klusákův trademark byl podle mne zbytečný, stejně jako hudba oscilovala v mantinelech od snesitelné po neskutečně otravnou, ale to nejdůležitější je, že se tímto tématem (snad aspoň chvíli) někdo bude opravdu zabývat. ()

dopitak

Mnoho povyku pro nic. Bez překvapení. Pokud by tvůrci předhodili osmileté holčičky co vypadají na osm, tak chytají pedofily. Takhle "objevili Ameriku" tím, že všude na světě existují miliony chlapů, kterým se líbí náctileté pohlavně dospělé slečny. Dokument je cenný tím, že mapuje praktiky a způsoby, kterými "predátoři" lákají, oblbují a následně vydírají své oběti. Pokud verze 18+ obsahuje to stejné bez rozostření nádobíček, není potřeba vidět víc než tuhle verzi. ()

Arsenal83

Myšlienka výborná a názor, že tam nasadili dievčatá, ktoré vyzerajú určite staršie ako 12 rokov nijako neobstojí, predsa nie je normálne ak 50-ročný ukazuje penis dievčaťu, čo určite nie je dospelé a ešte mu oznámi, že má akože 12. Samozrejme tam to mala rovno riešiť polícia a týmto kokotom vykopávať dvere. Aktívnych pedofilov treba lynčovať, kľudne aj vešať na stromy a vždy to bude lepšie ako u nás libtardka Hanzelová-Kovačič si dovolí v plátku ako SME pedofíliu obhajovať a že ich treba vlastne chápať, že za to nemôžu. Takéto liberálne špiny treba pranierovať rovnako ako pedofilov samotných. Dokument inak celkovo veľmi ťažký na pozeranie, na honiacich úchylov nemusí mať každý náladu. Odporný hnus. ()

Chrustyn

Dost možná nejděsivější film pro všechny matky je ve výsledku zajímavým a poutavým dokumentem o tématu, které je všeobecně známé, ale přesto dokáže diváka nepříjemně překvapit. ()

Marze

Během deseti dní dívky oslovilo 2 458 mužů s návrhy. V diskusi o filmu říkají psychologové, že ne všichni jsou pedofilové. Už sestřih castingu napoví dvě věci: že se tvůrci do tématu trefili, jestliže i naprostá většina hereček přiznává vlastní dětskou zkušenost s internetovými predátory včetně žádosti o panenskou moč, a že tentokrát se musí postupovat s precizní úzkostlivostí. Psycholog, sexuolog, právník, ochranka jsou na místě, scházejí pouze zástupci sociálních platforem, na nichž si herečky vytvořily falešné profily. Architekt Jan Vlček pečlivě vybírá do ateliérových pokojíků přiléhavé rekvizity, od plyšáků po ságu Stmívání; iluze je dokonalá – a skutečně s výjimkou jediného odhaleného mikrofonu při osobní schůzce žádný z mužů filmařskou lest neprohlédl. Tvůrci se zdají být připraveni na cokoli, přesto je hned první hovor zaskočí. „Jako by mi psal můj děda,“ glosuje herečka veterána, jenž od zálib v houbaření či rybaření skočí k nejhrubším výrazům. Lavina oplzlostí se valí ze všech tří monitorů, proložená kouzlem nechtěného, když odpudivý obraz sebeukájení završí automat: „Jak byste ohodnotili tento hovor?“ Nevěřícnost střídá trapno, jež člověk pociťuje za upocené chlapíky s absolutní ztrátou soudnosti: „Vidíš ho přes to moje velké břicho? Tak já se zase obleču, už mi začíná být zima.“ Kdykoli přehlídka penisů či zvrácených videí směřuje k jednotvárnosti až otupělosti, mají tvůrci v záloze překvapení: jak odhalení šokující totožnosti jednoho z mužů členkou štábu, tak naopak okamžik vzácné normálnosti uprostřed beznaděje, který vykolejí celé zákulisí – třebaže se zbytečnými prostřihy na výraz vlastní tváře, které si Klusák prostě nedovede odpustit. Ale herečky, zejména Tereza Těžká, se drží skvěle. Nedovolí si ani náznak svádění, ani stopu znechucení; jejich pohotovost v rolích naivek dokonce místy rozesměje, třeba když na sdělení „Kámoška to dělá se psy“ odvětí: „A není to týrání zvířat?“ V druhé etapě přijdou na řadu fotomontáže, v nichž nahá těla propůjčily herečkám modelky, a spolu s nimi vydírání: nejprve citové, poté hrozící zveřejněním. Třetí kapitolu představují osobní schůzky, při kterých ohromí zejména muž se ženským doprovodem a nabídkou „trojky, orgasmus zajistíme“. Nepopsatelné finále pak zařídí setkání, ve kterém podle hesla Psi se brání útokem zazní bizarní sebeobhajoba pranýřující seriál Most!. Na účinku lehce ubírá jak sebeprezentace tvůrců v obraze, tak neustále zdůrazňovaná velkolepost projektu, zahrnujícího i knihu a „měkčí“ verzi filmu pro školy. Nicméně podstatné je, že díky nasnímanému materiálu již policie zahájila několik trestních stíhání a že se ospravedlnilo použití filmařského podrazu v užitečném boji se zlem, nikoli pro pochybnou zábavu „nachytávek“ nevinných lidí skrytou kamerou. Rodiče by měli V síti vidět povinně, jen ať se kvůli četnosti a sugestivitě lovců připraví na to, že ještě pár dnů po návštěvě kina uvidí podezřelého úchyla na každém rohu. ()

marhoul

Předně: Terezo, Anežko, Sabino, holky zlaté, byly jste úžasné! Smekám až k zemi. Tohle ustát? A jasně, chápeme všichni, co pak ty skutečné dvanáctileté děti, když je to i pro vás/nás takový nápor? Přesto vám chci vyjádřit obdiv, stejně tak celému týmu, který se na takto důležitém dokumentu podílel. S povděkem kvituji i rozsáhlou reklamní masáž, četné rozhovory, billboardy, potažmo trestní oznámení a rozsudky pro ty, co to vlastně bylo? To byli vážně lidi? Ty primitivní, amorální, nechutné, ke zblití hnusné existence, na které by člověk nesáhl ani třímetrovou tyčí, kterých se během deseti dnů přihlásilo 2458?!! 15 by mě šokovalo. Hnus! Přestože jsem věděla, na co jdu, přesto je to silná káva. Barbora Chalupová a Vít Klusák odvedli parádní práci, domnívám se, že museli být pořádně vycukaní, když zjistili, že se ani nemuseli "moc snažit" a rozjelo se to, až hrůza. Celé to bylo natolik odporné, že osobně bych o nějakých náznacích tendenčnosti ani neuvažovala. Humus, všechny xichty těch xindlů zasraných zveřejnit, na pokutu bychom v klidu vybrali. Jako na Národní divadlo. Toto bylo totiž svým způsobem taky národní divadlo. Fakt 2458?!? P.S.: A Jakube? Dobře vy! ()

Stanislaus

V síti se jistojistě zapíše (nebo se již dávno zapsalo) do dějin české dokumentaristiky, protože se zabývá (jak jinak) velice ožehavým a aktuálním tématem, které, doufám, nenechá nejednoho diváka chladným. Při sledování této přímočaré sondy do virtuálního světa sexuálních predátorů si člověk v nejednom okamžiku musí říct WTF?! Tvůrcům a herečkám rozhodně patří velký dík za odvahu se vypořádat s podobnou problematikou a přetavit ji apelativně-poučným způsobem na plátno. Divák se během sta minut setká se všelijakými individui - od naprosto neškodných lidí až po naprostou morální špínu bez špetky empatie a soudnosti. Doufám, že poselství tohoto odvážného počinu nepřijde vniveč a donutí mnohé k zamyšlení. ()

rikitiki

Je zbytečné psát, co ostatní. Vyděsilo mě a zhnusilo, kolik chlapů si troufne na dvanáctileté holčičky. To se nás tak bojíte? To nedokážete oslovit dospělou ženu? A i kdyby ne, nemáte snad ruce? ---- Jinak. Dávám plný počet. Dala bych čtyřku, ale za společenskou důležitost přitvrdím. Byť nemám ráda stylizované dokumenty a tenhle je. Ne v těch slizkých hovorech, ale kolem. ------------Klusák vybírá holky jak dívčí kapelu: bruneta, blondýna, zrzka. A pak holky malebně a zadumaně usínají v kašírovaných pokojíčcích. Kolik kamer by na place museli mít, aby to všechno nasnímali? Dohrávají prostě.---- OK, v tomhle případě beru. SHRNUTÍ: Vlk už dnes nemusí na Karkulku číhat v lese. Stačí mu počkat, až si v bezpečí u sebe v pokojíčku zapne počítač. ()

Film Zákon lásky do kin vstupuje 5. srpna

Film Zákon lásky do kin vstupuje 5. srpna

08.07.2021

Spolurežisérka úspěšného dokumentu V síti a držitelka Českého lva Barbora Chalupová představuje svůj celovečerní debut Zákon lásky. Tragikomická dokumentární roadmovie sleduje cestu zákona, jenž může… (viac)

37. ročník FAMUFESTu právě začíná!

37. ročník FAMUFESTu právě začíná!

26.04.2021

FAMUFEST a jeho 37. ročník již stojí za dveřmi a čekají, až je příští týden vpustí dovnitř. Od středy 28. dubna do neděle 2. května 2021 se v rámci festivalového dění můžete těšit nejen na nabitý… (viac)

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán

06.03.2021

Dnes večer byly v rámci svého 28. ročníku uděleny výroční ceny České filmové a televizní akademie (ČFTA), Český lev. Komorní ceremoniál se tradičně odehrál v pražském Rudolfinu, nicméně z důvodu… (viac)