Prvý zradca

• Česko První zrádce (viac)
Taliansko / Francúzsko / Nemecko / Brazília, 2019, 152 min (Alternatívna 146 min)

Osemdesiate roky v Taliansku. Klany sicílskej mafie medzi sebou neľútostne bojujú o moc. Vláda si so situáciou nevie poradiť, kým sa neobjaví prvý zradca. Tommaso Buscetta spraví doposiaľ nemysliteľné. Poruší prísahu, popíše praktiky najväčšej mafiánskej organizácie Cosa Nostra a pomôže sudcovi Falconemu dostať stovky ich príslušníkov za mreže. Čoskoro sa ale začne schyľovať k tvrdej pomste. (ASFK)

DAPDO

Výborně natočený životopisný film o vysokým mafiánovi Cosa Nostry, který později napráskal co mohl, aby ochránil svou rodinu a zároveň se pomstil. Já tyhle filmy prostě múžu, takže mi nevadily ani scény ze soudního přelíčení, který moc nemusím a většinou mě nuděj, když jsou natáhnutý jak špagety. Zde je to snad v polovině filmu, ale tady ty scény od soudu mají takovej průběh, až člověk kroutí hlavou, protože to není jenom takový to klasický kecání, ale člověk čumí, co si všechno mafiáni múžou dovolit za vymoženosti. Favino mě utkvěl v paměti v Subbuře, kde ztvárnil roli vysokýho politika, ale role mafiána mu seděla ještě víc. Celkem se divím, že Buscetta dožil v poklidu mezi svou rodinou a unikl pomstě siciliánů. ()

Amonasr

Zajímavě podaná anatomie zrady mafiána, která vlastně ani zradou v pravém slova smyslu nebyla. Film, který i nutí k zamyšlení. ()

CaladanChmur

Velmi zajímavé a velmi dobře zahrané dílo.Casting se povedl P.Favino se mi ve své roli moc líbil a taktéž se mi líbil F.R. Alesi v roli soudce Falconeho.Poctivých 85% ()

Mamlas

Film mě nezaujal ničím. Jen spousta keců a vážné obličeje. Nuda, bláboly, hádky, sny. Většina přetočena, nedívatelné. Stopáž nestoudná. (21%) ()

SAINTS

Buscetta znamy vo svojom kruhu ako muž dvoch svetov.Film sa odohrava nie len v osemdesiatych rokoch ,ale režiser Bellochio nam dava vizualny pocit ,že sa v tom čase aj natačal.Kostymy,produkčny dizajn,auta,všetko na obrazovke kriči že sme v 80.rokoch.Film tak ziskava vrstvu autencity,ktora je rozhodujuca pre uspech filmu.Buscettovo sudne svedestvô,ktore občas pripomina cirkus jasne ukazuje,že mocni muži klesaju po cele desatročia .Prvy zradca nam tiež ukazuje Buscettov čas straveny s rodinou,ktoru musi často opustit aby sa stal sučastou sudnych procesov.Buscetta si želal zomriet v posteli,či sa mu toto želanie splni sa dozvieme na konci filmu. ()

ostravak30

Asi bych úplně netvrdil, že je První zrádce strhujícím filmem o mafii. Určitě bych řekl, že z mafiánských filmů jsem viděl lepší. I proto, že mnohé snímky detailněji popisovaly praktiky mafie. Nejvíc asi zaujme fakt, že nešlo tentokrát o fantazii scénáristů, ale o skutečnou pravdu. Pro mě ale z filmu zůstávají takové smíšené pocity. Na jedné straně uspokojení nad tím, kolik mafiánů bylo po právu zavřeno, na druhé, jak se s Tommasem Buscettou zacházelo. On to totiž také nebyl žádný beránek a přesto k němu mnohokrát přistupovali, jako k dobrému člověku, který chce zavřít ty zlé mafiány a sám se úplně změnil, což jsem mu tak nějak ani na konci života nemohl uvěřit. Ačkoli T. Buscetta vzpomíná a retrospektivně se vracíme do minulosti, většinu z obviněných vidíme jen v soudní síni, jak se mezi sebou hašteří a obviňují mezi sebou. Jejich vzájemné zážitky se zrádcem nám ale zůstaly utajeny, takže je těžké si udělat relevantní obrázek. ()

solisoli

Možnože sa nedá zahrnúť celý život o svedectvách mafiána Buscetta do dva a pól hodinového filmu a tak zachytiť všetko o Cosa Nostre čo najcitlivejšie a najpravdivejšie. Tento dramatický príbeh, je príliš povrchný, v mnohom nepodstatne a nevierohodne, podaný. Javí sa žánrom, ako rozkol dokumentu, alebo filmovej drámy. Tu víťazí asi to tretie - paródia. Ťažko uveriť, že by Italská justícia a kriminalisti, by sa tak ortodoxne postavili k danej, až príliš ožehavej problematike Sicílskej mafii, kde súdne procesy pripadali až nad mieru groteskne. ()

DonBraso

Film s vcelku přesnou osudovou rekonstrukcí,hlavně co se týče soudu.Dnes akorát běží na STV2 o tom dokument.Já viděl film,který nahlodal moje zjištění,že tohle bude lahůdka.Popravdě jsem mírně zklamán,než nadšen.Netřeba říkat,že P.Favino je vynikajícím hercem a opět to dokazuje i zde.Chyba vlastně ani není v obsahu,takto měl být natočen a to je možná problém pro ty jako já,že možná nečekal až tak místy zmatený guláš v postavách,protože film má být o tom,dostat se k herci pod kůži.Výhra je,že do Buscetti se právě díky hlavnímu herci dostaneme hned,ale co ten zbytek?To je ta chyba lávky,která ještě díky časovým rovinám udělal v mém případě díru přes rozpočet a moje mozkové závity jsem ztratil jak při partičce žolíků při úplňku.Totuccio Contorno je vlastně druhá postava,která dostane menší hodnotu ve filmu a jeho příběh se zabije tím,že ve filmu není vidět.Ve filmu zazní,jak Contorno se bude mstít,pojede do Itálie a zabije všechny.No režisér to udělal za něj sám a "nezabilo" se nic,kromě poslední vizitky soudu,kdo byl odsouzen.Tohle mě doslova nasralo a opět to ukazuje na fakt,že to chtělo ubrat místy postav a možná se držet jedné a druhé strany a o tom vyprávět,než vlastně soudní drama o Coso Nostře v pelmelu odsouzených.Téma je to obrovské a kromě vynikajícího Favina a italské preciznosti a soudního líčení zde nic navíc není a můžete klidně se podívat na ten dokument,protože je to ještě víc hodnotnější.Škoda.65% ()

blondboss

Na tento taliansky snímok som sa celkom tešil, keďže mám rád filmy z mafiánskeho prostredia. V tomto prípade sa bavíme z väčšej časti skôr o justičnú drámu, ktorá ale skvelým a vyčerpávajúcim spôsobom vykresľuje väzby a detaily fungovania Cosa Nostry v minulom storočí a aj herecky to bolo zvládnuté bravúrne. Jednu hviezdu musím pridať za fakt, že miestami to ozaj pripomínalo súčasné slovenské pomery, kedy tí nedotknuteľní začínajú spievať jedna radosť. Tu sa pekne ukazuje ľudský charakter a tento film to pekne zobrazuje. 75 % ()

muti

V porovnaní s Irishman mi tu ozaj chýba nejaký prestrih do minulosti, kde by sme spoznali postavy ktoré sa ocitnú na lavici obžalovaných ()

JohnTheOne

Moc hezký a svižný mafiánský film. Je fajn vidět příběh Cosa Nostry z úplně jiného pohledu, zrádce, který je ale morálně konzistentnější než všichni ostatní obvinění kápové. Závěrečná scéna posune film ještě o level výš. Cosa Nostra si počká. [kviff 2019] ()

cinemafil

Na film jsem šel ze zvědavosti. Nic úchvatného jsem nečekal. a taky jsem nic výjimečného neviděl. Průměrná mafiánská historka. 145 min. na dějovou linku je moc. Zkrácení by filmu prospělo. Moc scén, ze kterých by se tajil dech film neměl. Víc než jako hraný film oceňuji snímek jako dokument o prostředí, době , politicích... (Andreotti). 3* ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočený film zobrazujúci život člena Cosa Nostry, ale hlavne komplikovaný proces jej odsúdenia. Miešanie osobného pohľadu Tommasa Buscetty s celkovou atmosférou spoločnosti vytvára dramatickú koláž, ktorá s filmami Božský, Sto dní v Palerme alebo Paolo Borsellino tvorí mozaiku neľahkého boja organizovaným zločinom v Taliansku. Produkcia odviedla rovnako ako herci dobrú prácu, takže napriek tomu, že je film trochu dlhý, nestráca atmosféru a ani v súdnych pasážach nenudí. 75% ()

funkyman

!!! tutto perfecto-pre rok 2019 hned vedla /a keby len dlzkou/ scorseseho ircana a tarantinovej hollywood story..ak nie pred nimi... klobuk dolu signore Bellocchio e Favino..evviva cinema italiana !!! ()

starydivak

Není moc italských snímků, které bych si vyloženě oblíbil a řadil je na osobní TOP. A ani u Prvního zrádce nedošlo k mému osobnímu přehodnocení italské kinematografie. Itálie prostě není můj šálek kávy, s tím se prostě nedá nic dělat. Ale... První zrádce je tak trochu výjímka. Vše, co mě totiž odrazuje na italských filmech (přehranost, rozmáchlá gesta, mluva, topornost a co já vím co ještě), tady dostává vzhledem k zasazení děje do minulosti celkem přijatelný nádech. Oceňuji celkem věrné dokumentární detaily a musím říct, že jsem si doplnil vědomosti 80 a 90-tých letech v Itálii. Výkon v titulní roli: excelentní. ()

Accuphose

Nevím a nechci soudit, nakolik to vše odpovídá skutečnosti, nicméně ačkoliv se to nevleklo, tak ten příběh samotný mě tolik nezaujal, částečně možná proto, že nejsem Sicilián a tato dějinná doba se mě tolik netýká, ačkoliv vraždu soudce a důsledek v podobě sjednocení spravedlnosti proti Mafii si pamatuju. Ono se totiž ukazuje, že tahle strategie nefunguje nikde ve světě. Tedy tam, kde není diktátorský režim. Nicméně nemám co vytknout zpracování a dávám 3 hvězdičky. ()

Modeman123

Makaróni mají svá pravidla. Mezi ně patří i omerta. Když jí někdo poruší, má problém, stejně jako hlavní "hrdina" tohoto strhujícího eposu. BTW: Maria Fernanda nebyla připosraná :-) ()

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)

MittelCinemaFest 2019 začíná

MittelCinemaFest 2019 začíná

27.11.2019

Středoevropský festival italského filmu v Česku již po sedmé představí to nejzajímavější, co aktuálně italský filmový průmysl nabízí. Od 28. 11. do 9. 12. si MittelCinemaFest 2019 užijí i diváci v… (viac)