Prvý zradca

• Česko První zrádce (viac)
Taliansko / Francúzsko / Nemecko / Brazília, 2019, 152 min (Alternatívna 146 min)

Osemdesiate roky v Taliansku. Klany sicílskej mafie medzi sebou neľútostne bojujú o moc. Vláda si so situáciou nevie poradiť, kým sa neobjaví prvý zradca. Tommaso Buscetta spraví doposiaľ nemysliteľné. Poruší prísahu, popíše praktiky najväčšej mafiánskej organizácie Cosa Nostra a pomôže sudcovi Falconemu dostať stovky ich príslušníkov za mreže. Čoskoro sa ale začne schyľovať k tvrdej pomste. (ASFK)

Foma

Ty události si pamatuju, taky jsem pár let v té době prožil v Itálii, dokonce chvíli na Sicílii, Falcone, Andreotti, to aw vrylo do paměti. Takže už jen proto se mi film líbil, a líbil se mi i svým zpracováním, hereckými výkony apod. ()

Streeper

Ze začátku mi film připomínal ikonického Kmotra, je tam skvěle cítit ta mafiánská atmosféra. Postupem děje se dostáváme k soudním procesům. Bála jsem se, že to bude nuda, ale je to naopak. Režisér Marco Bellocchio scény ze soudní síně natočil na jedničku, máme tam hádky, křik, výhružky, krásně to podněcuje vážnou atmosféru filmu. Příběh je navíc natočený podle skutečné události, takže na konci se může filmový divák potěšit reálnými záběry. ()

Bush13

Pokud máte obličej jako Robert de Niro, Joe Pesci, Chazz Palminteri, nebo jako v tomto případě Pierfrancesco Favino, mafiánský film už je z poloviny hotový. Tentokrát velice rychle vyeskaloval a následně se houpal na vlnách střídajícího tempa a občas z psychologicko-kriminálního dramatu sklouzl k čiré (nevím, jak moc chtěné) komedii při scénách u soudu, který Italové nazývají Maxiprocesso. I když Buscetta by neměl být vykreslován až takto s neskrývanými sympatiemi, tak za mě hodně dobrý, tohle je kinematografie. ()

SeanLSD

Realisticky poňatý skutočný príbeh o súmraku mafie bez coolovosti a idealizácie prítomných v amerických filmoch na túto tému, ktorá najviac pripomenie legendárnu CHOBOTNICU. ()

andrii

Ve zkratce. Popravčí dlouhého lóže. Stavidlo tepoucí žíly. Vír v keřích,  v peří havraních procesů. Tribunál  kodexu říše hříšné, pod olivami. ()

chelseaman22

Zrádce má nezměrný potenciál, který však zabili scénáristé. O Cosa Nostře není ve filmu řečeno prakticky nic, stejně jako o roli našeho milého práskače v celém tom prohnilém syndikátu. Ergo po většinu metráže filmu je divák nucen se dívat na práskače sedícího na kanapi či v soudní síni. Kdyby scénář přepsal například scénárista Clayton Trussell (Narcos: Mexiko), byla by to podívaná vskutku parádní. 62 % Celosvětový příjem k 4. 3. 2020: $8,616,219 ()

terunka003

Italské, skutečné, mafiánské, legendární, otřesné, děsivé. Dobrý italský film o italských mýtech, která existují. Cosa Nostra. Krásná vyprávění, ale občasné zvraty časů, míst a osob byly dost matoucí a únavné. Film byl dlouhý a konec zbytečně natahovaný. Pierfrancesco Favino hrál skvěle. ..obávám se, že dovolená po Sicílii nás čeká.. ()

cpt.Lynch

Rozhodně není film pro každého, ale fanoušek realistických mafiánských filmů bude nadšen. Stejně tak já. Zprvu mi vadila „VHS“ kamera, ale nakonec jsem ocenil její dokumentární ráz. V první části mírný chaos mezi postavami a útržkovitá snaha vylíčit důvody a atmosféru, které vedly k „první zradě“. Vše do sebe začne zapadat v druhé části u soudu. Přes někdy dlouhé dialogy nesmírně zajímavá pasáž. Závěr místy napínavý, místy doplňující poslední střípky mozaiky. Vše do sebe zapadne nakonec. Z místy nesourodých pasáží vznikne vyladěný celek. Přes velkou stopáž jsem se nenudil ani vteřinu. 4,5* ()

Autogram

Ako sa dalo čakať, vo filme o Cosa Nostre sa veľa zabíja. Dokonca hlava nehlava, takže mýty o slušných mafiánoch padajú. Druhá polovica je kľudnejšia, ale ten súdny maxiproces ma filmovo nudil. Pritom pre Taliansko asi znamenal veľa. –––– Nech sa najskôr zabije a potom mu odpustím. ()

Skeksis

Z tohto príbehu by sa dal spraviť veľmi dobrý seriál. Natlačiť život "prvého zradcu" Cosa Nostry do dve a pol hodiny bolo priveľa. Navyše keď sa podstatné udalosti (ako jeho predošlý život) vynechajú, a nepodstatné veci sú zbytočne naťahované. Na začiatku som nevedela, kto je kto, kto patrí do akej drbnutej rodiny, kto chce koho a prečo zabiť... A vlastne ani na konci. Keďže tam bolo asi sto postáv, tak sa to ani nedalo. Stupídne, až groteskné tliachanie v súdnej sieni - taký scenár by napísal aj žiak strednej školy. Neviem, či to mal scenárista zo záznamov, ale ak tak fungovalo v Taliansku súdnictvo, tak sa nečudujem, že si tam mafia urobila zo štátu ihrisko. Natočené to bolo dobre, však Rím je pekný, aj Brazília... Ale najviac ma štve, že film urobil z Buscetta obetného baránka, doslova baránka, lebo celý film vyzeral ako trpiteľ, pritom sám zabil ktovie koľko ľudí, a bol prvotriedny kurevník. Jasné, že je ťažké vybrať si (keď sa čírou náhodou ocitnete v Cosa Nostre) či niekoho zabiť, alebo zabijú vás a vašu rodinu, ale aj tak. Nik ho nenútil vstúpiť do zločineckej organizácie. Je pekné, že dostal do basy niekoľko stoviek členov, ale zradil nie z etických dôvodov či kvôli výčitkám svedomia, ale kvôli tomu, aby mohol byť so svojou rodinou, odprataný od všetkého v nejakej cool vile financovanej štátom. Čiže zo sebeckých dôvodov. Proste hajzel bonzujúci na iných hajzlov. ()

Maynard.

Hodně talijánskej film, jen co je pravda. Cosa Nostra, o tom asi každej trochu slyšel, ale pořádně sem nevěděl s kým mám tu čest. No a tenhle film mi toho docela dost prozradil, hlavně teda jak se tato mafiánská organizace začala rozpadat. Asi to tam funguje pořád, ale díky "prvnímu" zrádci se jejich počet členů značně zmenšil. Tuším, že 366 zatčených, což je teda mazec. Film je na můj vkus hodně ukecanej, i když ta svižná italština je k popukání :o). Taky je na můj vkus o hodinu delši než by měl bejt. No, na kino je to zbytečný, ale takle si to pustit na 2x doma je celkem v klidu. Podobnejch filmů je celkem málo, takže pokud si chceš udělat vejlet do talijánský mafie, neváhej :o) ()

Lukoboss

Omerta! Uchopit a hodit na plátno obrovskej propletenec Cosa Nostra, to není žádná sranda. Možná i proto je tady hodnocení vlažnější, než by si film zasloužil. Ale sám tomu taky víc nedám, to nejde. Postav je tam hrozně moc a pokud o tom nemáte aspoň nějaký ponětí, vůbec nebudete tušit, co, kdo, s kým a proč.. Samozřejmě určitá snaha vysvětlovat tam je, ale pak se párkrát skočí někam v čase a místě, zpět do soudní síně atd. a vy vlastně zjistíte, že jste si žádnej vztah k postavám nevytvořili. Historicky je to výjimečná záležitost, ale pro film to úplně není. Navíc je to hodně konverzační a dvě a půl hodiny fakt není málo. Škoda... Omerta! ()

Wally

Hodně mdlý film, který sice je dobře natočen, ale přeci jen jsem čekal, že bude mít větší grády....první půlhodina dobrý, ale pak už jen seznam jmen, spousta tváří a ve finále ani scény ze soudní síně nemají náboj... Je to důležitý historický bod pro boj s mafií v Itálii, ale mne moc neoslovil....raději si pustím Chobotnici s Corradem Cattanim :-) ()

HonzysKISS

Kvalitně natočené a herecky výborně zahrané, ale upřímně jsem zklamán. Čekal jsem pořádný mafiánský snímek, jenomže skoro celý film je hlavně o přiznání pana Buscetta. Jasný, o tom to celé má být, ale nějaké ukázky, jak se to vše stalo, tak do toho dát mohli. Na pár přestřelek přece jen dojde, sem tam se i objeví při výslechu flash backy, ale je toho vážně málo. Film mohl být o dost kratší. Naštěstí mě osobně soudní procesy celkem baví, jenomže koho ne, tak ten chcípne nudou. 70/100 ()

kolemjdouc

Famózní mafiánka.To umějí jen Italové Kvitovala jsem titulky protože jen Ital dokáže vyjádřit emoce a když k nim přidá i vražedný pohled tak je vymalováno.Nemůžete se splést v tom, co je "psáno mezi řádky".Je to můj několikátý film s Favinem a vždy svým charismem  cválá o koňskou délku před ostatními ()

angloumene

Drama o cti a strachu o rodinu, které trpí věčným zadýcháváním. Pokaždé, když se děj už už začíná někam posouvat, tvůrci udělají malou kličku zpět a představí nám další detail z Buscettova života. To že je tam těch detailů a jmen trochu moc, to už zůstává na každém divákovi. Z mého pohledu je Poslední zrádce určený spíš pro informované italské publikum. ()

mira007

Filmová rekonstrukce spolupráce mafiána Buscetty, která vyvrcholila maxiprocesem s třemi stovkami mafiánů . Buscetta jako první prolomil mlčení omerty a detailně popsal fungování Cosa Nostry. Dám čtyři hvězdy protože jsem přesně fanda takto zaměřených filmů a oceňuji bezchybný výkon Favina, kterého si pamatuji z Subbury nebo Rivalů, ale jako celku mi tam chybělo něco navíc - nad rámec dokumentárnosti. PS: Poprvé jsem viděl zfilmovanou vraždu soudce Falconeho ... asi nejsilnější moment filmu. ()

gumolit

Veterán talianskej kinematografie Mario Belocchio zaujal už v 60. rokoch svojim debutom Päste v kapsách.Jeho nasledujúca filmografia zahrnuje snímky rôznych žánrov od komédie až po spracovanie klasických literárnych diel. Jeho posledný dva a pol hodinový snímok Prvý zradca, ktorý natočil vo svojich 80. rokoch je jeho vyvrcholením.Podrobne sa zaoberá podstatným úsekom histórie talianskej mafie organizácie Cosa Nostra a životopisným príbehom jedného z nich Tomassa Buscetty. Nenechajte sa zmiasť úvodom, tých prvých 20 minút je trochu chaotických že absolútne nevieme čo sa deje no potom už postupne divák sa v príbehu zorientuje a má v tom jasno. Buscettov príbeh nám je podaný celkom detailne a so všetkými súvislosťami. Sledujeme všetko podstatné čo sa u neho udialo od roku 1980 až do jeho smrti roku 2000.Občas sa vraciame flashbackmi do jeho minulosti, ale dej plynie chronologicky a priehľadne.Veľká časť filmu je dialógová a polovicu zaberie hlavne súdny proces, kde v podstate hlavný hrdina nabonzoval a zradil všetkých svojich spolupracovníkov.Práve brutálne vyporiadavanie účtov medzi mafiánmi doviedlo Buscettu k tomuto rozhodnutiu.Možno sa mnoho rozhovorov bude pre niekoho zdať nudnými ale vďaka fantastickému výkonu Pierfarncesca Favina v hlavnej úlohe stojí príbeh za to. Favino kraľuje celým filmom a Buscetta v jeho podaní má záslužné charizma.Robí z objektu životopisného snímku reálneho človeka a scény s ním kontrastujú so zbytkom filmu, ktorý je v podstate súhrnom faktov.Herecky vyčnieva nad ostatnými a je jediný komu tvorcovia nahliadnu do duše.Prví zradca je vydarený film a ani cez svoju dĺžku ma nenudil. Prináša neznalému divákovi detailne objasnenie histórie talianskej mafie na pozadí súdneho procesu a prináša jeden z najviac koncentrovaných hereckých výkonov ktoré sú v súčastnosti k videniu. ()

Majkak

Rekonstrukce historické události, více jako hraný dokument. Rozhodně dějinný okamžik, první mafián, který promluvil, což byl neskutečný přelom. Důvod, proč promluvil, je zajímavý. Vadily mu drogy, vraždy ne. No každý má svůj žebříček. Jinak film mohl skončit po klíčovém procesu a zbytek do titulků. Procesy se pak opakují a scény z pobytu v USA nejsou zvláštním přínosem. Filmařsky by bylo atraktivnější, kdyby to bylo osekané na klíčové momenty, kdy Buscetta začal mluvit a ubylo postav. Bellocchio si vybral cestu historické přesnosti, což má pro Italy větší význam než pro nás. ()

strikeman

Film v takřka polodokumentaristické formě, který by mne při své stopáži a pojetí nudil, kdyby nezpracovával mou oblíbenou "cosa nostra" tematiku. Každopádně to mohlo být dynamičtější ... 70% ()

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)

MittelCinemaFest 2019 začíná

MittelCinemaFest 2019 začíná

27.11.2019

Středoevropský festival italského filmu v Česku již po sedmé představí to nejzajímavější, co aktuálně italský filmový průmysl nabízí. Od 28. 11. do 9. 12. si MittelCinemaFest 2019 užijí i diváci v… (viac)