Temné hmoty

• Česko Jeho temné esence (viac)
Veľká Británia / USA, (2019–2022), 20 h 54 min (Minutáž: 46–60 min)

Predloha:

Philip Pullman (kniha)

Hudba:

Lorne Balfe

Dafne Keen, Ian Peck, Ruta Gedmintas, Ruth Wilson, James McAvoy, Anne-Marie Duff, Lin-Manuel Miranda, Ariyon Bakare, Geoff Bell, Georgina Campbell (viac)

Temné hmoty, seriálová adaptácia oceňovanej rovnomennej trilógie spisovateľa Philipa Pullmana, ktorá je považovaná za novodobé majstrovské dielo imaginatívnej fikcie, sleduje Lyru (Dafne Keen), zdanlivo obyčajnú, ale odvážnu mladú ženu z iného sveta. Lyra pri svojom pátraní po zmiznutom kamarátovi odhalí zlovestné sprisahanie, ktorého súčasťou sú únosy detí. Zo všetkých síl sa snaží porozumieť záhadnému javu zvanému Prach. Kým Lyra cestuje naprieč paralelnými svetmi, z ktorých sa jeden nápadne podobá tomu nášmu, stretne odhodlaného a statočného chlapca menom Will. Spoločne narážajú na neobyčajné bytosti a nebezpečné tajomstvá. Osud živých i mŕtvych je pritom v ich rukách. (HBO Max)

hroubek

S01 - Knižní předlohu neznám, a film jsem viděl naposledy před několika lety. Nicméně to nemění nic na tom, že mě to dost sedlo, a po překonání prvního dílu jsem byl dost zaháčkovaný. Sedlo mě rozšíření příběhu(oproti filmu je tady snad o polovinu více zápletek a linek), bavilo mě, že je toho tady více, a je na všechno víc času(vztahy mezi postavy, budování charakterů, směřování k nějakému bodu). Hodně oceňuji, že je to drsnější a některé momenty mě dost nepříjemně překvapily(největší zvrat v poslední epizodě). Po herecké stránce super(Dafne Keen je skvělá, Lin-Manuel Miranda příjemně překvapil a takový James McAvoy si krade každý okamžik pro sebe), vizuálně velice dobré a tempo příběhu dost slušné. Já jsem spokojený a těším se na druhou řadu, a doufám, že to čekání nebude dlouhé. 8/10 ()

fabecc1222

Musim říct, že to trvalo, ale nakonec jsem si svou cestu ke světu Jeho temných esencí našel. Před pár lety jsem viděl film Zlatý kompas, který mě moc neoslovil, ale řekl jsem si, že třeba chyba tvůrců, a zkusil jsem seriál. Prvni dvě řady ale ve mě zanechávali podobný pocit, jako film, a říkal jsem si, že tenhel svět prostě asi neni pro mě. No ale nakonec přišla třetí řada, a já se konečně pořádně ponořil do světa Divoženek, Jordanské koleje, daemonů, Andělů... a mám i chuť si přečíst knihy a dát si seriálové opáčko. Jeho temné esence nejsou klasickým fantasy ve stylu Pána prstenů či Zaklínače, kombinují v sobě prvky dalších žánrů, a díky propojení s naší realitou dostávají i pevnější obrysy pro některé lidské charaktery. Jedno vám ale řeknu, Dafne Keen je jednou z největších hvězd budoucnosti, pamatujte na mě, ta holka to jednou dotáhne do nejvyšší třídy. P.S.: Celý seriál má ve všech řadách jedno z nejlepších inter posledních let, případně už jen to stojí za kouknutí. ()

Pump

První řada nadějná. Druhá řada nastavená kaše. Trapné. Prázdné. Ubohé herecké výkony. Hrozný casting... Takový zmar. ()

dragon94

Jedna hvězdička za pěkný vizuál a zpočátku celkem zajímavý příběh. S přibývajícími epizodami jde však kvalita sakra rychle dolů. Postavy začnou obyčejné banality řešit pořád dokola a pro jistotu s každým. Nelogické chyby jsou zde na každém kroku a opravdu to vyloženě bije do očí. Postavy jsou buď hrozně tupé nebo hrozně přeafektované, až zfanatizované. O nějakém logickém či normálním chování zde nemůže být u nikoho ani řeč. K tomu všemu mě naštvalo, že James McAvoy se objkeví v první epizodě a pak až na konci 7dmé... Ještě se snad nestalo, že bych něco utl takhle blízko konci série, ale víc jak 6 a půl epizody prostě vydržet nešlo. 1* 25% ()

Krasus

Jako velký fanoušek trilogie mám velmi rozporuplné pocity. Zřejmě nějvětší problém spatřuju u zcela nevhodného castingu a to jak u dvou hlavních ženských postav, tak u vedlejších postav jako je Lee Scoresby, Lord Boreal, Ma Costa, John Faa a hlavně Farder Coram. Narozdíl od zběsilého tempa filmu Zlatý kompas z roku 2007 jsou Jeho temné esence mnohem rozvláčnější a detailnější, ale právě doslovnost a přílišné lpění na detailech neúměrně zpomalují dynamiku seriálu až se divák vyloženě nudí. Chápu, že se chtěli tvůrci vyhnout přílišnému zjednodušování, neboť látka opravdu není jednoduchá na zfilmování, ale ději režii zkrátka chybí koule. Na druhou stranu se mí líbí záměr tvůrců vnést do děje první série úryvky z druhé knihy aniž by tím narušily kontinuitu. Naopak si tím docela šikovně pomohli a druhou sérii mají slušně nakopnutou. ()

kenkaku

Seriál během prvních pár vteřin zrychleně nastínil "nějaký svět a realitu" a pak nastal chaos. Kdyby se alespoň někdo snažil držet nastavených pravidel, ale to ne. Příběh nabaluje "fakta" a nová data, ale zjevně v tom není žádný systém ani cesta. Navíc výběr herců... taková snůška nesympatických ksichtů pohromadě se jen tak nevidí. Když se k tomu přidá zcela nesmyslné chování postav (Azrael) a "herectví" (obzvlášť ta vochechule s opicí to je perla) vznikne otravná snůška ptákovin které totální zabil konec-nekonec. ()

Mistickzz

Pre mna ide o velmi nostalgicku a srdcovu zalezitost. Knizky o Lyre a Willovi som v detstve miloval a precital snad 100-krat. Preto ma velmi potesilo ked bolo oznamene natacanie Temnych hmot a este viac, ked sa tvorcom podarilo verne zachytit Pullmanov svet, ktory je tak podobny tomu o ktorom som fantaziroval v detstve, plus sa serial moze pysit skvelymi hercami. Som nesmirne rad ze som sa na chvilu mohol vratit do detstva. ()

Janega

Veľmi sa mi páči vizuálna stránka seriálu od úvodných titulkov cez interiéry, exteriéry a celkové grafické spracovanie. Tiež hudba je dobrá. Výborné herecké obsadenie ako Ruth Wilson, James McAvoy, Lin-Manuel Miranda a aj hlavná detská predstaviteľka Dafne Keen svoju rolu zvláda. Knihu som nečítal (videl som len film z roku 2007), no dúfam, že keď z toho urobili seriál, tak potenciál knihy využijú na maximum. ()

Asmodin

Neříkám, že by to bylo nějak špatné. Zklamalo mě, že se příliš nedrží předlohy např. Caisa, daemon Serafiny, byl kačer nebo houser a to jsem knihu četla před 2 roky. Obsazením se mi líbí původní filmová verze s N. Kidman a D. Creigem. Film byl celkově lépe zpracován od kostýmů po vzhled Romunů i daemoni byli lepší. Naopak film je nedodělaný utnutý před koncem. Seriálu se hodně povedly úvodní titulky se zajímavým a poutavým soundtrackem. Jsem moc zvědavá jestli zfilmují i Jedinečný nůž a Jantarové kukátko především jak se poperou se zpracováním postav světů. ()

Matixed

Knihy jsem nečetl, první série mě velice bavila a měl jsem radost, že se konečně na obrazovky dostane celý příběh, který Zlatý Kompas (2007) nedovyprávěl. Druhou sérii jsem vnímal spíše jako představení světa a přípravu na epické finále, které bohužel v třetí řadě už nepřišlo. Poslední epizody, které ukončují příběh jsou na můj vkus moc abstraktní a symbolické místo aby přišlo smysluplné rozuzlení. Miluji dějovou myšlenku a metaforu, ale tohle na mě už bylo moc přeplácané. Poslední série bohužel podprůměrná. Je škoda, že tak zajímavě promyšlený svět končí tak neuspokojivě. 5* -> 4* -> 2* ()

kamil.i

Konečne dôstojné spracovanie Pullmanovej skvelej fantasy! Oproti nemastnej-neslanej hollywoodskej verzii, ktorá osekala všetky "dospelé" časti knihy bez ohľadu na to ako podstatné boli pre príbeh, je seriálová adaptácia stokrát lepšia, pričom sa verne drží predlohy. Rozhodne to nie je najlepší výtvor v tejto silnej seriálovej sezóne, ale mňa ako fanúšika Pullmanovej trilógie veľmi potešila a dúfam, že pritiahne ďalších záujemcov. ()

barteca

Závěr nepotěšil, čekání na druhou řadu zas, ale krásný vizuál, napětí a statečná dcérka, chytrá jako liška nabídli bezva podívanou. Tak určo, je to spíše podívaná pro mládež, takže násilí je drženo na uzdě, ale myšlenku to má. Ovšem Amir Wilson je kopyto tady , stejně jako v Dopise pro krále. ()

Chundys

To to trvalo! Já se těšil že budou filmová pokračovaní kdysi Zlatého kompasu. Nojooo jenže ani u mne film neměl takový úspěch! Ejhle přišlo seriálové dobrodružství, kdy každá série měla svou knihu a no jak to jen popsat! Bylo to super od úžasného intra (ona celkově hudba byla naprosto famózní), skvěle zahraných postav až po závěrečné titulky 8. dílu 3. řady a vy jste byli jen smutní že tahle pouť Lyry a Willa končí! ()

lemonova

Vlastne som nikdy nevidela nič, čo by bolo viac protikresťanské, ako tento seriál. Nemôžem ho zhodnotiť, pretože z hľadiska filmového nie je natočený najhoršie, ale tá zášť voči môjmu náboženstvu bije do očí strašne prvoplánovo. Zaujímalo by ma, či za tým stojí osobná skúsenosť alebo naopak neznalosť. Autor pracuje iba s určitými vonkajšími znakmi predovšetkým kňazského stavu a ten paušalizuje ako niečo obludné. Zjavne o hlbokej spiritualite nikdy neuvažoval. Nevyčítam mu to, ale nedokážem takto postavený príbeh stráviť. Otázka viery sa nedá zjednodušiť na matematickú kalkuláciu dobrých a zlých skutkov, ktoré pripočítame jednej alebo druhej skupine ľudí. A čo sa týka vedy, niekoho privedie k ateizmu a niekoho k ešte hlbšej viere. Ja viem len to, že ak by som bola spisovateľom alebo režisérom, nikdy by som takto nenávistne neprezentovala ateistov ako skazu ľudstva. ()

levente

První série nutně baví. Je v ní všechno, co známe z Pullmana. Od výborného castingu se seriál odráží opravdu vysoké kvality dalších parametrů, přičemž příběh pořád hraje prim. Člověk objevuje skvělé herce jako Ruth Wilson nebo samozřejmě Dafne Keen. Skoro všichni jsou skvělí. Druhá série je drobátko horší. Některé příběhové linky jsou zakončeny strašně násilně. Scénáristé druhý díl Pullmana více rozvorali a bohužel tím jde závěr druhé série trochu do kopru. Veškerý vizuál a příběhové vyznění jen láká na třetí sérii. To je trochu škoda. Pořád je to ale to nejlepší, co se na poli fantasy za posledních deset let udělalo. ()

waska

Jako znalec celé knižní trilogie od Philipa Pullmana jsem nebyl nespokojen ani s filmem Zlatý Kompas. Tam to ale bylo dáno i výborným hereckým obsazením s kterým jsem právě asi i díku tomu bojoval v úvodu tohoto serálu. Ruth Wilson je určitě skvělá herečka, ale je mi prostě nesympatická a nejinak to bylo i zde. Postupem času jsem si ale k postavám vytvořil pozitivní vztah a první sozonu beru za vcelku povedenou. ()

Khalia

Jsou knihy jako Harry Potter, které mají potenciál uchvátit celý svět. Pak jsou knihy jako His Dark Materials, kde jste buď uchvácení nebo zmatení, a nebo (a to je dost časté) naprosto pobouření. Jako fakt, vidět poslední sérii jako nečtenář, asi bych si myslela, že si tvůrci něco šlehli. :) Divím se, že je to na ČSFD vůbec v červených číslech. Ale oni se jen drží předlohy, která je pro mě až dosud nejgeniálnějším literárním počinem, se kterým jsem měla tu čest. Když máte oblíbenou knižní sérii (spíš řekněme, že jí žijete) a čekáte půl života na její pořádnou filmovou či televizní adaptaci, šance, že se dočkáte, často nebývá velká. A když to náhodou přijde, většinou to bývá jen snůška nesmyslů hrací na notu sexu či násilí, které s původním příběhem mají jen pramálo společného. Ale tohle. TOHLE! Dámy a pánové, přesně takhle se to má dělat! Je to svěží vítr, a to nejen celková pointa, která zůstala zachována, ale také - a teď se podržte - když drobné odchylky od předlohy neničí esenci příběhu, naopak jí lichotí. Když se režie i scénáře chopí lidé, kteří ty knihy skutečně milují. Když se hudebně angažuje chráněnec Hanse Zimmera (genius move!). Když dostanete trochu peněz, je to taky fajn, ale jak víme, nakonec s nimi dost lidí neumí v tvorbě zacházet - budget Esencí za první dvě série je menší než mají např. Rings of Power za jedinou epizodu! A stejně to prý stojí za prd. Kouzlo?   Kdepak! Když dostanete příležitost tu sérii fakt vystřelit na vrchol, aniž by jakákoliv církevní instituce vyhrožovala distributorovi, aby ten film pár týdnů před premiérou okamžitě cenzuroval a prostříhal, to taky dost pomůže - mávám Zlatému Kompasu z roku 2007 a vzkazuji: Tehdy ještě nebyl ten správný čas. Ten správný čas je teď. Nebeskou Republiku si musíme nakonec vybojovat každý sám, že? :) A tady to prostě funguje. Děkuju. ()

Caa

Dá se na to dívat, ale Golden Compass je prostě lepší. To, na co seriál potřebuje osm hodin, zvládá film ve čtvrtinovém čase a navíc mnohem akčněji a s větším spádem. ()

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

19.12.2019

Herečka Morfydd Clark ze seriálu Jeho temné esence byla obsazení do jedné z hlavních rolí v chystaném seriálu Pán prstenů od Amazonu. Clark ztvární mladou Galadriel. Elfskou královnu v minulosti na… (viac)