Euforie

• USA Euphoria
USA, (2019–2025), 25 h 15 min (Minutáž: 50–65 min)

Tvorcovia:

Sam Levinson

Zendaya, Hunter Schafer, Austin Abrams, Sydney Sweeney, Jacob Elordi, Alexa Demie, Algee Smith, Barbie Ferreira, Lukas Gage, Maude Apatow, Angus Cloud (viac)

Euforie, dramatický seriál o dospívání, vypráví příběh skupiny středoškoláků, kteří se snaží vyznat v lásce a přátelství ve světě drog, sexu, traumat a sociálních sítí. V čele hereckého obsazení stojí herečka a zpěvačka Zendaya. (HBO Europe)

xhelmutx

slusne zvladnute...kazdopadne sa to utapa v mori klisee a kazda jedna scena, ktora sa snazi sokovat je predvidatelna...vypocitava hra s beznym serialovym divakom...win win (EDIT 2022 druha seria...levinson si kazdou castou naklada na plecia viac a viac, az sa pod tym nakladom rozsype...uverenie vo vlastnu genialitu, ked ta tlapka masove publikum po pleci to doviedlo k zalostnemu vysledku...) ()

stuj

Jo aha, ono to bude mít ještě druhou sérii, sakra. Ze začátku to vypadalo, že by to mohlo být třeba jako Trainspotting. Originální to sice bylo, jenže zajímavé už tolik ne. Postavy jsou nevyrovnaní američtí spratci, takže moc sympatií nevzbuzovali. Nefandil jsem vlastně nikomu. Jediný, kdo se mi líbil, byl dealer Fez. Ten je ovšem jen vedlejší postavou. ()

bonsetti odpad!

Myslel jsem, že podle zdejšího hodnocení to bude dobrý. Dal jsem první díl a stačí. Asi nejsem z oboru, nebo spíš jsem z jiných kruhů :-) ()

VsetkoVsade

Poznáte ten skľučujúci, nekonečne márny pocit, keď sa v sychravé novembrové popoludnie opäť raz prebudíte s vedomím, že hoci vám systém po skončení pracovného týždňa blahosklonne udelil celý jeden deň voľna, polovicu z neho ste už stratili prevaľovaním v posteli, a čo horšie, beztak by ste ho nemohli využiť zmysluplným spôsobom, nakoľko postrádate kamarátov a talent na iné činnosti než absorbcia destilátov v neprimeraných dávkach, čo si ale neúspešnou snahou o zaradenie do spoločnosti pripomínate vlastne každý deň, takže sa napokon horko-ťažko pozviechate z postele, aby ste si v rámci rozptýlenia zapli aspoň laptop, tam pošlete do nenávratna ďalšiu polhodinu scrollovaním filmových databáz a čítaním nadšených komentárov k novému seriálu od HBO, ktorý podľa tamojších kritikov presahuje hranice moderného filmového umenia, takže sa s cieľom spestriť svoj neveselý život konečne rozhodnete dať mu šancu, aby ste po prvej epizóde a troch baleniach zemiakových lupienkov z výpredaja v Jednote zistili, že stratou času bolo púšťať si už trailer na prvú sériu, nakoľko pútavejšiu zápletku, než má dej príbehu, by ste vyčítali aj z HTML priemerného e-shopu s nábytkom a hereckému talentu aktérov konkurujú aj omrvinky paštékového chleba napadané na vašej klávesnici, takže v náhlom záchvate frustrácie celou silou kopnete do najbližšej stoličky, ktorá vám stojí v ceste, vzápätí zistíte, že ste sa predtým zabudli obuť, takže začnete komicky poskakovať na jednej nohe po celej izbe, napokon sa rozplačete a notebook vyhodíte z izby zatvoreným oblokom? Poznáte ten skľučujúci a nekonečne márny pocit? Potom si môžete byť istí, že pri sledovaní Euphorie vás podobne negatívna skúsenosť ANI NÁHODOU NEČAKÁ, a to skrátka preto, že disponuje vlastnosťami úplne opačnými! Tínedžerské seriály podobného rangu si zvyknem púšťať len ironicky, po prvej epizóde tohto skvostu som sa však na päť hodín zasekol v nehybnej polohe a hodnú chvíľu som v nej strávil aj po skončení série. Ak by tvorcovia pred vydaním tej druhej náhle oznámili, že pre finančné problémy na ňu poriadajú verejnú zbierku, pokojne im zašlem všetky štyri eurá, ktoré mi po minulom víkende zostali na účte, ich nadpriemerne výživné filmové dielo si to bezpochyby zaslúži. Vopred upozorňujem, že morálne hodnoty postáv k jeho pozitívam nepatria, bežne v sebe majú viac snehu než Mrázikova berla, promile v dychu viac než písmen v krstnom mene a ich stehná sa poznajú väčšinou iba z počutia, práve preto však seriál odporúčam nielen ich rovesníkom, ale aj rodičom žijúcim v mylnom presvedčení, že ich ratolesti si na oslavách doteraz pripíjajú Mirindou a koláče požívajú nanajvýš tie ovocné od starej mamy. Kritizovať jednoducho nemám čo, doteraz mi z toho ejakulujú zreničky. Autori každou replikou dokazujú, že myšlienkovým pochodom dnešných adolescentov rozumejú ako málokto. ()

doubravkaa

Skvělé, návykové, srdcervoucí. Charismatičtí hlavní představitelé. Výborná kamera, hudba, výtvarná stránka. Příběh, co dává smysl. Dokonalost. Těším se na další řadu! ()

hvldvt

Euforie je naprosto originální a odvážnej seriál. Zendaya ukázala, že v sobě má neskutečnej potenciál, její vystoupení bylo famózní. Atmosféra naprosto jiná a právě proto skvělá, nemůžu taky zapomenout na soundtrack od Labrintha, kterej úžasně doplňuje celej vibe seriálu. Fakt doporučuju! ()

anna1303

Všetky moje kamarátky pozerajú tento seriál tak som sa rozhodla že si ho pozriem aj ja ale úprimne sa mi veľmi nepáčil. Dej sa odohráva akože na strednej škole ale podľa mňa je veľmi nerealistický aj na americké pomery. Vetšina ľudí na strednéj vôbec nerieši takéto problémi ako riešia postavy v tomto seriáli (sex, drogy,...) A už ani nehovorím o tom že postavy ktoré majú byť pod 18 rokov sú stvárnené dospelími hercami/herečkami. Tak tiež je tam veľa sexu a nahoty. Je to dosť nepríjemné pozerať keďže postavy majú mať akože pod 18 rokov. Nechápem prečo v každom Netflix seriáli musia byť zbytočné sex scény ktoré nič tomu seriálu nepridajú. Ak by som chcela pozerať sex, zapnem si p**no a nie seriál na netflix. A taktiež mám aj pocit že mužské postavy sa správajú dosť zle k dievčatám. ()

sarizq

Opravdu povedené dílo. Ikdyž už nejsem dávno ve věku dospívání a hledání sebe sama, tak jako hlavní postavy seriálu, byla jsem vtažená do děje až směšným způsobem. Jedná se o odraz dnešní mládeže a není jím co závidět. Probírají se témata deprese či jiných psychických poruch, sexuální orientace, problémy s přijetím do společnosti, drogy a jiné závislosti, tlak ze strany sociálních sítí a další. Vše je naprosto uvěřitelné, herci, scénář, střh. Ale co udává seriálu celistvý dojem je hudba od Labrintha. Podle mě polovina úspěchu. Je to muzika, kterou si můžete představit k jakékoliv scéně ve Vašem životě a perfektně by ji podbarvila. Hlavní postavou je Rue (Zendaya), ta předvádí neskutečný a hlavně uvěřitelný výkon. Každý díl je věnován rozboru dalších postav (jejíchž představitelé rozhodně nejsou v Zendayiným závěsu) díky tomu máte možnost nahlédnout do života ostatních a pochopit jejich myšlenkové pochody při rozhodování. Proto si lehce oblíbíte i záporáky seriálu. Euphoria je barevný, emoční vlak, ze kterého nechcete vystoupit. Jediná výtka je závěrečná scéna, která pro mě byla místy trapná. Ale jednoznačně dávám 5 hvězd a to nejvíce kvůli "message" seriálu a to, že cokoliv prožíváte a ať je to jakkoliv divné, nemusíte v tom být samy. ()

ticklepickle

Euphoria je v prvom rade to najlepšie a najkrajšie, čo som kedy po audio - vizuálnej stránke videl a počul. Skvelý soundtrack, ktorý dokonale ladí s prostredím v ktorom sa celý dej odohráva, neskutočné kamerové zábery ako aj celý vizuál. Nie som odborník na prácu s kamerou, ale to čo som videl pri Euphorii, ma neskutočne očarilo. A to beriem iba ako čerešničku na torte, nakoľko to skvele dopĺňa pútavý príbeh a tvorí to dokopy dokonalý celok. Je to do istej miery o dosť odlišné od väčšiny seriálov z podobného prostredia. Nepríde mi to také povrchné, nakoľko priestor tu dostávajú aj relatívny outsider-y, ktorý by sa v typických high school počinoch k slovu veľmi nedostali. Aj hlavná hrdinka Rue ( Zendaya ), ktorá je tu perfektná a to je slabé slovo, nie je štandardný idealizovaný hlavní hrdina, ku ktorému by každý vzhliadal. Euphoria je unikát po každej stránke. Je to niečo, čo musíte vidieť, pretože od hereckých výkonov, po scény a vizuály, je to niečo, čo pri žiadnom inom diele neuvidíte. Neviem sa dočkať na pokračovanie. ()

CheryLka

Doposud jsem nezjistila, komu je tento seriál primárně určený. Pro dospělé osoby bych řekla že ne (problémová děcka ze střední školy), pro teenagery je to myslím velké sousto, a pokud bych měla doma 16ti letou dceru, asi bych nechtěla, aby koukala zrovna na tento seriál… Pokud i toto je tvář dospívání v USA, kde děcka seženou vlastně jakékoliv drogy a nijak se to vlastně neřeší (až na naprosto zbytečnou odvykačku), prožívají zvrácené toxické vztahy s ještě zvrácenějším sexem.., tak se ptejme, kde se asi stala chyba? Nemusíme sice žít v naivním světě Gilmore girls, ale i tak Rue a její „kámoši“ jsou už velmi velmi daleko za hranicí běžných teen problémů a nejedná se o nadsázku jako v Riverdale. Každý díl vlastně pojednává o jedné postavě z „party“, přičemž každý má svého démona, a tak nějak po shlédnutí jeho individuálního příběhu už danou postavu nemusíme tak nenávidět (např. Nate) nebo ní opovrhovat. Nebo naopak je nenávidíme všechny?!  Euforie je tedy umělecky velmi dobře zpracovaná jedna velká depka, kde není a zřejmě ani nebude nikdo šťastný a každý si nese své vlastní démony… ()

Safira2003

Něco takovéhoto bych ani v nejšílenějších snech nečekal. Příběh, který seriál popisuje, mi změnil pohled na to, co se dospívajícímu člověku v těžké životní situaci může honit hlavou. ()

Still_I

Jeden z nejlepších seriálů za poslední dobu. Naprosto jsem se tady zamilovala do Zendayi, z té holky něco bude. Jen jedna věc mě štve... I když si obleče tepláky, vytahanej svetr a tváří se jak feťák, pořád vypadá líp než já v kostýmku od Marca Jacobse.  *  Celé to stojí na propracované psychologii postav, to můžu. Každá je ujetá jiným způsobem a když to zkombinujete, dostanete depresivní freak show, od které se nebudete chtít odtrhnout. O dětech, ale ne pro děti. *  Ještě vypíchnu hravé make-upy dodávající tomu celkový šmrnc. Díky nim máte skoro pocit, že ať se na obrazovce odehrává jakákoliv hrůza, je to vlastně ok, protože to prostě vizuálně vypadá neskutečně cool. Snadněji se tak propadnete do toho euforického světa. *  Těším se na druhou sérii. ()

KyoroChan

Tak tady sa može jít celá Carrie Bradshaw zahrabat! Tady néni sex enom ve městě, ale snad na každém rožku. Sodoma gomora! :) Jsem ale neskutečně rád, že ještě dnes dokáže někdo přijít s něčím tak originálním! Tady se povedlo k mému překvapení úplně všechno. ()

Marcello

Jednu hviezdičku za hudobný doprovod a jednu za...vlastne ani neviem. Asi za to, že obdivujem snahu a schopnosť každého režiséra niečo natočiť, i keď to nie je dobré.  Eufória je zvláštny seriál. Tak trochu ako analýza výkalu. Viete, že to smrdí a viete, že v ňom nič podstatné neobjavíte, ale i tak sa v ňom budete rýpať. Ani jedna postava mi neprirástla k srdcu, všetci sú nesmierne povrchní, odpudiví a plní ľahostajnosti a negatívnych emócií. Čakáte, že sa dej bude nejako vyvíjať, ale on sa nevyvinie. Stále tie isté nesympatické sfetované tváre, stále len adorovanie toho najhoršieho, čo život americkej strednej triedy ponúka. Že je to celé dosť fekálne, mi až tak nevadí. Skôr mi vadí, že seriál a jeho postavy sú plytké ako africké pobrežie. ()

alienable

"Najednou svět ztichnul a v hlavě jsem cítila bezpečí". Ponurá sonda do duše dospívajících. Teenage věci mě nikdy moc nebavily, ale Euforie mě vtáhla. Atmosférou a zpracováním (a kousavou temnotou) mi to připomínalo Oz, i když to s vězením nemá nic společnýho, dalo by se říct, že každá postava je v něčem uvězněná. Ke každý postavě si rychle vytvoříte vztah. Do toho úžasně skličující hudba a naprosto úchvatná Zendaya. Depresivní, hutný, ale skvělý. ()

vlasacek007

Seriál jako takový je naprosto geniální. První série je prostě skvělá. To jaké Zendaya podává herecké výkony je neuvěřitelné a role ji velice sedne. Každopádně druhá série je z poloviny poměrně průměrná. A mě osobně finále neskutečně zklamalo a ke konci jsem se opravdu těšil, až to skončí.. Bohužel musím po druhé sérii jít s celkovým hodnocením o hvězdu dolů. ()

Meraxes

Séria 1. 13 Reasons Why aj celý Netflix pri tomto vyzerá smiešne, nereálne a amatérsky. Euphoria je neuveriteľne tvrdá, realistická a naozaj veľmi, veľmi odvážna. Obrovské množstvo nahoty, sexu, alkoholu a drog s naozaj parádnou elektrizujúcou atmosférou. Kameru má naozaj výbornú, veľa záberov je výrazne sfarbených do modro-ružova a často rýchlo preblikáva svetlo, čo spolu s veľkým množstvom presvietených nočných scén z jarmokov a diskoték a výbornou hudbou vytvára tú správnu atmosféru daného miesta a momentu. Miestami halucinogénny, miestami až mierne zhulený, ale každopádne podmanivý vizuál. Herecké výkony sú na podobný snímok do jedného perfektné, je vidieť, že Zendaya nechala Disney Channel dávno za sebou a je výborná nespoľahlivá rozprávačka. No a Hunter Schafer, ktorá tu hrá samú seba, je veľmi prirodzená, elektrická, impulzívna, užíva život na plno, proste postava, ktorú si zamilujete, aj keď som na začiatku pozeral: To aká tranzka tam je? Taktiež Euphoria výborne buduje charaktery postáv, každému je venovaná jedna epizóda, kde je na začiatku predstavený so všetkými svojimi životnými úspechmi aj porážkami či úchylkami, ktoré by rozhodne nechcel vyťahovať a že ich je. Citový vývoj postáv naprieč celou sériou je značný a emocionálne veľmi silný. Nie sú to žiadne šablónové postavy z papierom šuštiacimi charaktermi. Má to síce niektoré štandardné vzory a korektné obsadenia, ale tu to všetko pôsobí neskutočne presvedčivo a vôbec mi to nevadilo. Taktiež Euphoria nie je žiadny feel good seriál, tvrdo a reálne rozpráva o skupine tínedžerov a o ich vysporiadavaní sa s dospievaním, sexualitou, o ich problémoch s alkoholom, drogami a pornografiou, o stratených životoch, ktoré vedú od jednej párty k druhej, pričom celkové vyznenie je ťaživé a depresívne. V určitých momentoch to je príliš genderové, čo mi nie je úplne po chuti, ale na svojej emocionalite to ani trochu nestratilo. Bohužiaľ kvalita dielov postupne trochu upadá a ďalšie a ďalšie diely neprinášajú takmer nič nové, ale aj tak by som celú sériu považoval za relatívne dosť vyrovnanú. Séria 2. Bol to pre mňa jeden z najočakávanejších seriálov roku a nesklamal, ale na druhú stranu nakoniec ani nenadchol. Stratili sa trblietky a halucinogénna atmosféra a v úvode série aj depresívnosť celkového vyznenia. Naozaj to malo bližšie k Sex Education ako k prvej sérii svojou snahou byť za každú cenu originálny a vtipný a musím povedať, že niektoré dejové kreácie boli na popukanie. Bol som natešený z toho aké hravé a vtipné to je, ale po ťaživosti ani stopa. V štvrtom diely sa ale vrátila pravá Euphoria a s ňou aj tvrdosť a depresie a bol som z toho ešte viac nadšený. Je to ešte odvážnejšie než prvá séria, čo sa týka nahoty a násilia a stále to má fantastický štýl, aj keď sa trochu zmenil. Modro-ružové sfarbenie nahradilo žlté. Hudba aj kamera sú vynikajúce, je vidno, že si s tým dal Levinson značnú prácu, lebo každý záber je vypiplaný do posledného detailu. Naopak si nedal moc prácu so scenárom, kde dosť varí z vody, dej ani postavy (až na pár výnimiek) sa nikam neposúvajú a vlastne nadobudnete pocit, že sa tam nič nedeje. A napriek tomu sa na veľa postáv nenájde priestor, Kat, Maddy alebo Jules by si ho rozhodne zaslúžili viac. Na druhú stranu niektoré staré postavy nám boli bližšie predstavené, ako Fez alebo Cal a ku niektorým som si konečne dokázal nájsť cestu, hlavne k Nateovi. Jasným ťahúňom je Sydney Sweeney, ktorá dostáva priestoru veľa a je fantastická vo veľmi ošemetnej situácii, v ktorej sa Cassie nachádza. No a problémy Rue sa tak stále točia dokola, že mi začali byť jedno a čas, ktorý je tomu venovaný, je prehnaný. Okrem toho mi to celé už zďaleka neprišlo tak reálne ako prvá séria a pôsobí to dosť vykonštruovane, proste už Levinson nevedel čo s tým ďalej. Napriek tomu je to tak vynikajúco zahrané, natočené, kreatívne a emočne silné, že sa tieto vady scenáru dajú prehliadať. Rovnako musím pochváliť, že tu nie je prehnaná snaha o rodovú a rasovú korektnosť v poslednej dobe tak vlastná Netflixu. Záverečné Lexino divadlo to ale celé zrazí dolu. Vôbec som Lexi jej novú polohu neveril, realizácia je síce vynikajúca, ale v daných podmienkach absolútne nemožná, homopasáž je úplne zbytočná a nasrala ma rovnako ako Natea, ale hlavne som sa príšerne nudil. Reflexia postáv tu vôbec nevyšla tak ako mala. A naťahovanie blížiacej sa razie u Fezca bolo tiež dosť otravné. K tomu to pôsobí celkom dosť nedokončene, hlavne niektoré závažné dejové linky ako Rue a kufor s drogami alebo vzťah Rue a Jules. Možno si Levinson necháva priestor na ďalšiu sériu, ale radšej nech nie, lebo mu evidentne došli nápady. Seriál. Euphoria je jedným slovom euforická a mňa rozhodne dostala. So seriálom ako celkom som naozaj veľmi spokojný, tak snáď to Levinson nabudúce (ak bude) neskazí. 4* 86% () (menej) (viac)

BStone

Viděl jsem první sérii a nelíbila se mi. Dnešní teenageři jako depresivní, zvrácené, nechutné feťácké trosky.  Díky ujeté společnosti a rodičům taky bez naděje na nějakou budoucnost. Soundtrack měl své světlé chvilky, ale po většinu času drtí jen odpornou, uřvanou ne-hudbu. Natočeno dobře, obsah shit. 30% ()

Třetí řada Euforie má problémy

Třetí řada Euforie má problémy

26.03.2024

Loni v listopadu se na představení příštích projektů ze stáje HBO její představitelé holedbali tím, že třetí série úspěšné Euforie je v odklepnuta, v přípravách a na obrazovky chtivých náctiletých… (viac)

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

28.03.2023

Kabelovka HBO se nedávno rozloučila s první sérii seriálového hitu The Last of Us, už nyní ale diváky přivítala závěrečná sezóna oceňovaného dramatu Boj o moc, ještě v letošním roce nás pak čeká… (viac)