Monk

Komédia / Krimi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2002–2009), 90 h 39 min (Minutáž: 40–118 min)

Tvorcovia:

Andy Breckman

Tony Shalhoub, Ted Levine, Jason Gray-Stanford, Traylor Howard, Bitty Schram, Stanley Kamel, Emmy Clarke, Hector Elizondo, Kane Ritchotte, Tim Bagley (viac)

Jeho inštinkt je neomylný a jeho kombinatorické a pamäťové schopnosti sú fenomenálne. V dedukovaní, pátraní a pozorovaní je priam geniálny... detektív Adrian Monk.
Na televízne obrazovky opäť prichádza legendárny detektív Monk. Adrian je postavička vskutku originálna. Po smrti svojej milovanej manželky Trudy, ktorá zomrela za doposiaľ nevyjasnených okolností, Adrian upadol do úzkostnej psychickej poruchy. Má fóbie z ľudí, davov, výšok, mikróbov a mlieka. Je obsedantný a roztržitý. Odišiel od polície, liečil sa u psychiatra a živí sa ako súkromný konzultant, čo znamená, že pomáha pri vyšetrovaní zložitých prípadov. Napriek všetkej psychickej nerovnováhe mu to neskutočne myslí. V dedukovaní, pátraní a pozorovaní je priam geniálny. Jeho inštinkt je neomylný a jeho kombinatorické a pamäťové schopnosti sú fenomenálne. Napriek tomu sa ani nepohne bez svojej osobnej ošetrovateľky, temperamentnej Sharony Flemingovej, ktorá ho sprevádza na každom kroku. Je jeho ochrankyňou, hovorkyňou a jedinou priateľkou. Často to medzi nimi iskrí, pretože Adrian je naozaj neznesiteľný, ale po každom rozchode sa znova vrátia k sebe. V tejto časti Monk pomáha pri objasňovaní dvoch zdanlivo nesúvisiacich vrážd. V hlavnej úloh esa zaskveje Tony Shalhoub, ocenený zlatým glóbusom. Do úlohy Adriana Monka bol obsadený skvelý herec Tony Shalhoub, ktorý za svoj presvedčivý výkon obdržal v roku 2003 Zlatý glóbus.
Detektív Adrian Monk (Tony Shalhoub) navštívi so Sharonou Flemingovou (Bitty Schramová) a svojimi kolegami New York. V momente, keď sa chcú ubytovať v hoteli, sa v jeho vestibule spustí nepochopiteľná prestrelka, pri ktorej zahynie niekoľko ľudí. Na miesto činu príde okamžite tím detektívov a snaží sa zistiť, čo sa vlastne stalo. Do vyšetrovania sa samozrejme zapojí i Adrian Monk a svojím netradičným prístupom k práci spôsobí nemalý rozruch medzi svojimi newyorskými kolegami. Na základe získaných dôkazov sa snaží v teréne zistiť o prípade niečo viac, ale na stanici metra dostane panický záchvat a stratí sa vyľakanej Sharone z dohľadu. Tá je nakoniec nútená nahlásiť jeho zmiznutie na polícii... (oficiálny text distribútora)

Lukas0801

Nevím, proč jsem čekal celkové nízké hodnocení. 73% mě příjemně překvapilo. :-) Řekl bych i lepší než už stokrát dokola ohrané kriminálky z Miami a bůhví ještě odkud. Pan Monk a Natalie prostě válí. :) Na stovku to není, ale slušných 90% dávám :-) ()

ste

Velmi originální seriál se zajímavými až bizardními zápletkami a neuvěřitelně vtipným hlavním hrdinou, kterého byste ovšem znát ho v reálu chtěli po půlminutě zabít ošklivou smrtí. ()

chlievik

Môj úplne najobľúbenejší americký komerčný seriál. Jedinečný a geniálny herec, dávnejšie len nenápadný, avšak vždy herec absolútnej prvej kategórie, stratený však medzi druhou triedou, herec, ktorého si málokto všimol, lebo nikto mu dovtedy nedal šancu v jeho pravej úlohe, v ktorej sa stane kultovým. Monk je citlivý, jemný, psychicky nestabilný, neustále prekvapí nejakou hlúposťou, ktorú nedokáže zo strachu, hoci v pozadí sa nachádza stabilita lásky k Trudy, ktorá rysuje jeho život krásne a nežne. Hoci nie je príbehovo až tak komplikovaný ako Poirot, stále je záhada dosť nepriehľadná na to, aby som sa díval so záujmom. Malé detaily Monkovho neriešiteľného panického strachu sú príjemným spestrením, malé vtipné detaily, ktorými sa končí každy diel, a ktoré sa núkajú pozdĺž celého deja každej epizódy, sa stávajú kultovým znamením Monka. Geniálni herci, hodiaci sa do svojich úloh, usadene ladený a nekonfliktný Levine, poplašený Gray-Stanford úplne krásne padnutý na hlavu so svojimi vtipnými komplexami, zvlášte pekná a inteligentne ladená Howardová s veselou teenagerskou dušou - ešte dobre že vymenila Sharonu. Schramová je inak vcelku dobrá herečka, ktorá ma však v Monkovi odrádzala statne materskou neurotickosťou netolerujúcou Monkove maniere, a tak jej náhla výmena s Howardovou bola novým príjemným vánkom do pocitov zo seriálu. Úžasné na seriáli je, koľko malo-epizódnych mikro-príbehov sa dá stvoriť z jediného nápadu o Monkovej odlišnosti voči iným ľuďom - v tomto je genialita minimalizmu takéhoto komerčného seriálu (pretože ako alternatívny seriál by musel byť nafutrovaný ináč..). No a posledné: Monk by nemal už mať žiadne ďalšie diely, pokazil by sa tým celý príbeh. Ja proste Monka milujem. ()

Tominko12

Vydarený krimi-komediálny seriál, pri ktorom sa dá dobre oddýchnuť. Je to vtipné, miestami takmer dokonalé. Lepšie časti sa striedajú z menej dobrými, ale v konečnom dôsledku sa jedná o nadpriemerný seriál. Tony Shalhoub je vo svojej úlohe geniálny. ()

Mikovec

Výborný, chytrý a nápadity seriál, který nepostrádá ani humor ani napětí. Tímto by se měli inspirovat naší slavní čeští rezišéři, ala ulice, ordinace a velmi křehké vztahy. 3* ()

J. K. Lister

Většinou se stává, že naše deviza, nám někde fungují, a jinde jsou nám k ničemu. Můžete být jakkoliv sečtělý, ale když neumíte vzít vrtačku do roky, tak je vám veškerá beletrie v hlavě k ničemu, a tak je to i s panem Monkem. ()

sutorovic

Monk je strašný pošuk. Rieši prípady ako na bežiacom páse, zahanbuje ostrieľaných kriminalistov a to mu stačí párkrát za epizódu začachrovať ručičkami. Asi takto : Cach, čach. Pripomína mi slovenských policajtov, ktorí takto riešia pokuty...."chachachachachacha, to malo byť strašne vtipné, pome sa dosrať"... Vynikajúci dabing - pán Farkaš. ()

1892

Celý seriál postavený na pozorovacích schopnostiach hlavnej postavy. A za to ze sú také skvelé to mám rád, keby hrá poker je jasný víťaz. ()

endoskop

Vynikajúca postava zahraná vynikajúcim hercom so sympatickými vedľajšími postavami. Je síce pravda, že v neskorších epizódach sú scenáre horšie, ale ta atmosféra a Monkov "štýl" sa ani vtedy uprieť nedá. Zo záverečnej dvojčasti som mal, čo sa týka detektívnej zápletky, síce trochu rozporuplné dojmy, ale súkromná Monková línia ukončila seríal na dobrej úrovni. ()

Eisenmann

Jak je vidět na tomto příkladu, tak ne všechny americké deketivky z období posledních deseti let nestojí za nic. Tohle má vždy zajímavou zápletku, vtip a kouzlo. Podivíni jsou prostě a jednoduše zajímavější než ti blbečci v černých brýlích a s pistolemi pod sakem. ()

Kinderr

Prostě originální nápad, který má díky tomu navrch nad všemi detektivkami. Já jsem byla nadšená, že se dá vymyslet i něco takto originální. Je to detektivka, která je pojata i určitým zábavným způsobem. Někdy mírně přehnané....., ale řešení případů je parádní:-) ()

Bluerider

Hodnotím jen první dvě a půl sezóny, kde účinkuje Bitty Schram jako Sharona. Domnívám se, že její postava výrazně rozšiřovala dějový i komický potenciál seriálu a po jejím odchodu (vyhazovu) už to nebylo ono. Nová ošetřovatelka už není tak výrazná (ani tak hezká) navíc seriál začíná ztrácet na kvalitě s tím jak se katalog dosud nepoznaných Monkových fobií či nových prostředí povážlivě vyčerpává. Zpočátku byl Monk svěžím dílkem, ovšem nepřítomnost pevnější dějové linie, která by mohla sloužit jako osnova pro další a další pokračování (pátrání po okolnostech Monkovy ženy Trudy moc nefunguje) brzy vyústila do opakování a figurkaření. Kdybych měl hodnotit celý seriál, musel bych jednu nebo dvě hvězdy ubrat. ()

dragon

Nie je to môj najobľúbenejší seriál ale spomedzi iných detektíviek je tam trochu humoru ktorý sa v podobných seriáloch veľmi nevyskytuje. Až príliš poriadkumilovný bývalý policajt ale s mozgom profesionálne detektíva a jeho asistentka tvoria skvelý tím pátračov po páchateľovi. Vždy sa dá na to skvelo pozrieť. ()

blackperseus

Po prvej sérii: Monk je už tak trochu ľudový hrdina. Opakovaná projekcia nebolo úplne to pravé orechové, keďže väčšinu zápletiek som si pamätal z telky, no tu svietiace štyri hviezdy mi akosi nestačia. :-) Takže za päť a jedeme dál... Najlepšia epizóda - 1x13 - Mr. Monk and the Airplane. Po druhej sérii: Zápletiek už som si pamätal menej, takže pár epizód som si užil aj "naplno". Zatiaľ to dych nestráca, ale aj tak už sa teším na výmenu asistentky, uškriekaný Sharonin dabing sa miestami "prejedá"... Najlepšia epizóda - 2x07 - Mr. Monk and the Sleepnig Suspect. Po tretej sérii: Takto spätne vidím trochu pokles v kvalite zápletiek, určite ale nie nejaký rapídny. Potešila Natalie Triegerová. :-) Najlepšia epizóda - 3x13 - Mr. Monk Gets Stuck in Traffic. Po štvrtej sérii: Pár slabších epizód, ale stále fajnové krimi-zápletky, keď nad nimi nejako extra nepremýšľate. :-) Niektoré scenáristické nápady naozaj stáli za to. Najlepšia epizóda - 4x04 - Mr. Monk Goes to the Office. Po piatej sérii: Klasika, pár lepších, pár slabších. Jedeme dál. :-) Najlepšia epizóda - 5x06 - Mr. Monk and the Class Reunion. Po šiestej sérii:... ()

Jard

Jeden z najlepších amerických seriálov. Vynikajúci výkon Tonyho Shalhouba, ale aj ostatných postáv. Je to konečne kriminálka, ktorá je o zdravom rozume a objavujú sa tam aj úsmevné a humorné scény. Možno malé negatívum je, že sa zbytočne predlžoval a asi mal skončiť už v 5.-6. sérii. Aj keď mal až 9. sérii, tento seriál sa mi nezunoval. Stále bol zaujímavý a napínavý. Hlavne pozitívne hodnotím úvodnú a záverečnú časť. Dôležité je dobre začať a dobre skončiť. 90% ()

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Sledování televize a potažmo streamovacích služeb je i po pandemii Covidu-19 a s tím spojených lockdownech pořád na vzestupu a není se tedy čemu divit, že produkční společnosti hledají stále více… (viac)

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf