Život Davida Galea

• Česko Život Davida Galea (viac)

Davida Galea, muže pevných morálních zásad a kultivovaného profesora filosofie, studenti velice obdivují. Profesor Gale se zapojil do hnutí, které sleduje všechny aspekty a dopady soudních rozhodnutí, v nichž padne trest smrti. Je zásadním kritikem "absolutního trestu". Podivnou souhrou okolností je tento výjimečný člověk sám odsouzen za znásilnění a vraždu a v cele smrti čeká na popravu. Tři dny před jejím termínem se profesor rozhodne dát exkluzivní rozhovor ambiciózní reportérce Bitsey Bloomové a zveřejnit svůj příběh. Souboj s časem a honba za pravdou může začít. Z Bitsey i z jejího asistenta se stávají opravdoví detektivové, kteří nakonec odhalí celou záhadu kolem profesora Galea.

Slavný režisér Alan Parker (Evita, Andělin popel) natočil s dvojnásobným držitelem Oscara Kevinem Spaceym (Americká krása) strhující kultivovaný thriller, který napne nervy diváků až do poslední chvíle. "Života Davida Galea" dospěje k fantastickému rozuzlení. Ve fiktivním příběhu, plném otázek a překvapivých řešení, uvidíme i hvězdu Titaniku Kate Winslet v roli investigativní reportérky. (oficiálny text distribútora)

eratni

Klasickej 4* thriller, taková jednohubka, nic co by v člověku zanechalo brázdu. Občas trochu nevyrovnaný ale na večer zabaví. ()

Milodar

Podivná souhra okolností. Velmi podivná. Ty náhody mi přišly velmi podivně sehrané. Bojovník proti trestu smrti čeká na elektrickou sesli, to je mi jeminánku souhra náhodných podivných okolností. ()

Rozjimatel

"Look, I know I'm not doing too well, and, to torture a cliché, I will do anything to pass." "Anything, huh?" "Any. Thing." "Ok, Berlin. I will give you a good grade, I will give you a very, very good grade if you just... study."     Tento komentár obsahuje možné SPOILERY (aj keď iba nepriame), takže divákom, ktorí film ešte nevideli a oplývajú prenikavým ostrovtipom, neodporúčam čítať až do konca (hlavne nie záverečný citát). Významnému režisérovi Alanovi Parkerovi sa v jeho príspevku k téme trestu smrti nepochybne podarilo skvelo navodiť atmosféru napätia a tajomnosti a snímku výborne ťahajú aj traja hlavní predstavitelia: Kate Winslet ako novinárka Bitsey Bloom, Kevin Spacey ako odsúdenec na smrť David Gale a Laura Linney ako aktivistka za zrušenie trestu smrti Constance Harraway. Ako hlavný problém však vidím dejovú zložku, keď spočiatku veľmi sľubne zamotaný príbeh, rozprávaný veľmi pútavým spôsobom, sa postupne začne rozmotávať v tak trochu fádnejšom duchu. Záverečné "prekvapivé" pointy (sú vlastne dve väčšie) sa totiž dajú pomerne ľahko odhaliť dlho pred koncom, v čase, keď vysvitne, aký má Constance problém (určite mi nejde o to, chváliť sa svojim ostrovtipom, jednoducho si človek dá všetko dokopy, keďže veľa tých možností sa tam teda neponúka), dávno predtým, ako to konečne docvakne aj hlavnej hrdinke Bitsey. No a od toho momentu sa dovtedy silný náboj úplne vytráca a potom to už pôsobí značne naťahované (divák sa už len ustavične utvrdzuje v tom, že jeho odhad bol správny). Ak by sa snímka tak evidentne nehrala na (ne)prekvapivé rozuzlenia v dlhom závere, alebo keby, naopak, tak nešikovne neprezradila hlavnú pointu už v polovici, hodnotil by som to zrejme vyššie.     "Of course the ultimate irony is that David Gale... a man who became an unwitting martyr... may achieve in death what he worked for... but could not accomplish in life." ()

GREGOIRE

Ponuré, depresivní téma rozsudků smrti. Kam až je člověk ochoten zajít. Výtečný Kevin Spacey. Škoda, přeškoda poněkud překombinované zápletky, respektive roztříštěnosti střihu. Přesto doporučuji všemi deseti … ()

dehlie

výborní kevin spacey a kate winslet. záver ma doslova šokoval. david gale priniesol pre to, v čo veril skutočne najvyššiu obeť. ()

mota

50% Normálně herecké výkony nehodnotím, ale Kate Winslet se svým prima běžeckým stylem mě opravdu zaujala (ovšem na Toma Cruise sprintujícího v záklonu nemá :). Stupňované napětí, občas nějaká trapná emoční scéna, místy až uboze vykreslená situace ukřivděného profesora, celé proloženo chytrými kecy. Snímek vyčnívající pouze účelově jednostranným zaměřením proti trestu smrti s "překvapujícím" závěrem. ()

Ricky_CZ

Bravurně zahráno a ještě bravurněji napsáno...Děj je opravdu velmi těžko předvídatelný, což souvisí s hereckýmy výkony...83% ()

Trash

Rozjezd zdlouhavý, děj překombinovaný a nereálný, rádoby překvapivá pointa se dala vytušit už při první návštěvě vězení. Klipové předěly s hesly měly asi dát divákovi vodítko, oč v následujících minutách půjde, aby se v tom náhodou jeden neztratil... Spacey zde nijak výrazně oslnit nemohl, jeho postava totiž jaksi neměla moc co ukázat. Zklamání na plné čáře. ()

Ollie235

,,We spend our whole life trying to stop death. Eating, inventing, loving, praying, fighting, killing. But what do we really know about death? Just that nobody comes back." Zajímavý film na dokola probírané téma, který poněkud extrémním způsobem prezentuje jeden z nejsilnějších argumentů proti trestu smrti. Spacey jako vždy exceluje, Kate Winslet bohužel až tak přesvědčivá není - nějak jsi jí tu novinařinu a emoce nevěřil. Menší mezery má i scénář, který místy přeskakuje z jedné situace na druhou bez jakéhokoliv vysvětlení, chvílemi tak působí dost nahodile, což je u takového snímku vyloženě škoda. Závěrečná dvacetiminutovka je ale parádní. ()

hacho

Jj, to se mi libilo. Narozdil od dalsich si myslim, ze hrala dobre Winslet i Spacey a nikde jsem neobjevila prehnane vysvetlovani. Sice na konci bylo jasne, ze u toho Gale byl, ale kdyby mi netukli, nevim to. ()

Jacek

Plný počet. S lehkým zaváháním, ale bez výčitek. Žánrový mix nemusí být paskvilem - a v tomto případě jím není rozhodně. Poměrně sofistikovaný a s citem pro detektivní rozplétání jednotlivých vrstev "opravdového" napsaný scénář, invenční režie, skvělé výkony (vedle Spaceyho a Winsletové je tu výborná Laura Linney). A ke všemu NÁZOR. Což je věc, která v kinematografii (tedy té "velké", studiové) pomalu vychcípává... ()

thunnus

Inteligentní drama s kriminální zápletkou. Konec se sice dá předvídat, ale přesto zapůsobí. Kevin Spacey i Kate Winslet jsou ve svých rolích dobří, takže mi nic nebrání, abych dal ****. ()

Gore

Alan Parker je silná osobnost ne režisérské stoličce a pracuje si svým nezaměnitelným stylem a je to vidět i na tomto filmu, kde je jeho styl velmi patrný. Silné jak herecky, tak dějově. Vyčítám jen pozvolné se dostávání do děje, ale naopak vyzdvihuju silnou závěrečnou půlhodinku. ()

sedlo03

Kevin Spacey jen potvrdil to, že můj nejoblíběnějším hercem i když to nebyla ona-man-show. Vyvedený ale trochu zmatený snímek. Cítím z toho něco co nemůžu popsat, nicméně film něco takového vyvolat má, po většinu filmu jsem byl uchvácen a nemá cenu tu rozebírat maličkosti. ()

D@ve

Bylo to dobré, bavilo mě to - ALE - celou dobu to bylo předvídatelné a s tím mám problém. Vždycky jsem čekal, že příjde nějaký zlom nebo se stane přesný opak toho, co očekávám, bohužel jsem se takové chvíle nedočkal. ()

LuccinyFilmy

Hodnotím výrazně nízko, protože po skvěle rozběhnutých prvních dvou třetinách filmu s perfektními herci pro mě kvalita prudce klesla a to kvůli odkryté překombinovanosti zápletky a přílišnému hraní na city. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker