Adaptácia bestselleru Williama Styrona o hrôzach koncentračného tábora. Príbeh poľskej katolíčky Sofie, ktorú počas 2. svetovej vojny nacistickí vojaci prichytili s kontrabandom šunky. Sofia je za svoj priestupok poslaná do koncentračného tábora a tu prichádza o obe deti. Hoci vojnu prežije a odsťahuje sa do New Yorku, je navždy poznačená. Novú chuť do života nachádza až vďaka Nathanovi, americkému židovi, ktorý je posadnutý všetkým, čo sa týka holocaustu. Spolu sa nasťahujú do obytného domu, kde sa zoznámia s dospievajúcim Stingom. Stingo sníva o tom, že raz sa stane spisovateľom a príbeh Sofie a Nathana mu učaruje. Meryl Streepová získala za stvárnenie hlavnej hrdinky Sofie Oscara. (oficiálny text distribútora)

Paladin25

Tento film bol úžasný, nemôže sa síce rovnať knižnej predlohe ale ktorý film môže. To čo však predviedli Meryl Streep a Kevin Kline to bol fantastický zážitok, ktorý tak skoro z hlavy nedostanem. ()

Ygan

Kniha - jeden z mojich pěti nejoblíbenějších románů. Je vyjímečná díky dlouhým souvětím se spoustou podrobností, dvě tři stránky předem naznačuje nadcházející zvrat a nenechává proto v klidu, Stingo je hlavní postava, oblíbil jsem si ho díky značné sebekritice a otevřenosti. Kniha se zaobírá spoustou témat jako je nacismus, židovské zvyky, spisovatelství, sex atd. a je jasné, že toto na plátno půjde jen z těžka. Navíc postavy jsou popisovány téměř jako ďáblové. Ano a film, to je hudební kostymní drama s postavami až ve vedlejší roli s nepřesvědčivým Klinem a nepříliš hezkou (ale dobrou) Streepovou. MacNicol, z kterého jsem měl největší obavy, paradoxně sedí na roli nejlíp, ale oproti knize je odsunut někam úplně mimo. Neobjektvní hodnocení: 2,5* ()

sunjata

Tak tohle budu ještě dlouho rozdýchávat ... Naprosto excelentní Meryl Streep, ale i všicni ostatní v méně i více vedlejších rolích. Neskutečně strhující příběh, zvláště pak prostřihy do doby II. světové. ()

dadinka

Film je to pěkný a kvalitní, ale předloha má o mnoho rovin navíc. Je to jedna z nejlepších knih vůbec. Je o lásce, vášni, šílenství a zlu. Zabývá se tím, jak se vůbec mohlo něco takového (genocida) stát a jaký to mělo dopad na obyčejné lidi. Ne na zločince, ne na hrdiny, ale tu většinu lidí, kteří se hlavně snažila sami se svými nejbližšími přežít. A tragická Sofiina minulost se postupně odkrývá, děsivější a děsivější...To ve filmu není. Navíc Meryl, ač je jako vždy skvělá, mi prostě nesedí do obrazu okouzlující Polky. ()

j.sorensen

Jaký drama, jaký výkony,kde je romantika? Dvě a půl hodiny tlachání,keců,nesmyslů a lží. Nedivim se,že se tenhle stát nachází tam ,kde je,když věří takovým blábolům,hloupostem a naivitám. Musim se smát :) ()

MiniMer

Silný film, který vás nenechá spát od začátku do konce. Naprosto zasloužený Oscar pro Meryl. Být v kůži Sophie bych nepřála ani největšímu nepříteli, neboť když si představím tu bezmoc matky, která musí rozhodnout v podstatě to, které své dítě má radši, mám slzy v očích. ()

Plangitta

Film mě celkem uchvátil, jak před lety, tak i nedávno. Jen některé scény mohl režisér vypustit, protože byle někdy příliš zdlouhavé. Film stojí na výkonu Meryl Streep a to jsem docela ráda, protoze nevím, jak by se předvedla Magda Vášáryová, která se herectví vždycky vyhýbala jako čert kříže. Dále mě uchvátil výkon Kevina Klinea v roli Nathana. V jednu chvíli pohodář a požitkář a v další chvíli by nejraději všechny zabil. Postava Stinga byla zase pasivní, což mě trochu naštvalo. Mohl tam mít trochu větší prostor podle mého názoru. Asi nejlepší byla scéna osudné volby, když vlastně přišla o obě děti. Přesto i po letech zůstávám u **** hvězd. ()

pollstro

Styronovo nejvýznamnější dílo, které se bezpochyby zapsalo do dějin literatury a dodnes se o něm učí další a další generace ve školách. Sophie's Choice patří mezi nejznámější příběhy vůbec a skoro snad každý tento název, či pojem někdy v životě zaslechl a ono to má velmi pádný důvod, protože se opravdu jedná o velmi silný a emotivní příběh, který se vryje do paměti snad každému a těžko se na něj zapomíná. Bohužel filmová adaptace v tomhle směru velmi pokulhává a za celé dvě a půl hodiny nedokáže na diváka emotivně zapůsobit, místy nezáživné a zbytečně moc roztahané. Retrospektivní vzpomínky na koncentrační tábor rozhodně patří mezi nejsilnější okamžiky ve filmu, ale těch je bohužel velmi málo a samotná scéna, kdy se hlavní hrdinka rozhoduje, které ze svých dětí obětuje a pošle na smrt, trvá pouhých 5 minut a ani není vysvětleno, proč se zrovna tak rozhodla. Nic to ale nemění na tom, že Maryl Streep je naprosto fantastická a dovolím si říct, že se jedná o jeden z nejlepších ženských hereckých výkonů v celé historii kinematografie. Bohužel mužské představenstvo velmi pokulhává a Peter MacNicol, coby hlavní vypravěč, který nás provádí celým příběhem, je velmi průměrný a vcelku nevýrazný. Celý úspěch filmu stojí na několika scénách z koncentračního tábora a hereckém galakoncertu Maryl Streep, které by měl být Alan J. Pakula navždy vděčný, protože právě ona dokázala zachránit tento film od absolutního zklamání. Pakula se ujal knižní předlohy až otrockým způsobem a do detailu ji přenesl na filmové plátno, což v tomto případě absolutně vůbec nefunguje. Mnohem víc bych ocenil, kdyby se předlohou částečně inspiroval, více se soustředil na dějovou linii koncentračního tábora, kde je příběh jednoznačně nejsilnější, a více ji do detailu rozvedl a neustále tlačil na psychiku diváka až do samotného finále, byl by celkový dojem a zážitek z filmu mnohonásobně silnější a emotivnější. "You may keep one of your children. The other must go away" ()

Kinofil

|| R || Universal || Rozpočet: $12 mil. || USA: $30 036 000 - ČR: N/A - Celkem: $31 000 000 || Je to slabé. Film notoricky známý pro nejemotivnější scénu v historii Hollywoodu nenabízí nic moc navíc kromě flashbacků na 2. světovou válku. Meryl Streep má Oscara právoplatně nejen kvůli té scéně, ale za celkovou věrohodnou proměnu v polskou holku. Hleděl jak je její polština a němčina dokonalá, až jsem si myslel, že skutečně pochází z Polska a ne z Ameriky. Bohužel ostatní herci a jejich postavy nejsou příliš dvakrát zajímavé nebo dobře zahrané. 3 postavy, kde 2 znich tají svou ošklivou minulost a jedna, která ji odhalí. Možná je moje chyba, že jsem čekal spíš Sophiiny vzpomínky na Holokaust a místo toho dostal drama romantického trojúhelníku na ploše 2,5h zavřené vesměs v jednom domě a jednom pokoji. Domnívám se, že za to může tipický doslovný převod knižní předlohy na plátno a nekoneční boj kniha vs film. Vyprávění je totiž ryze knižní s nekonečnou expozicí a prohlubováním postav bez režisérské inovace a budování napětí. Možná chci po tom filmu moc, ale zkrátka to na mě nefungovalo tak, jak by mělo a existuje hromada jiných filmů na pozadí 2. sv.v, které nabízejí omnoho víc. %60%. ()

PTomA

Uz v samotné knizce je velkou chybou, ze ji psal muž, vyhnuli bychom se zbytečný části s spisovatelem. V podstatě je ale otázka, zda takovy příběh na něčem vubec staví a dokáže něco lidem předat. Film je totiž jinak natočen rutinně a bez zápalu pro látku. Ale tak Meryl hraje dobře, tho jo. ()

lehkoživka

Film doslova kopíruje knihu, což je asi jeho největší chyba. Nelíbí se mi výběr herců, především Meryl Streep v roli Sophie. Nic proti ní jako herečce, ale přišlo mi, že se pro tuhle roli vůbec nehodí. Stejně tak mi nesedl Peter MacNicol jako Stingo. Kdybych nečetla knihu, možná bych to viděla jinak. 25 % ()

Kosan

Snaha zachytit všechno podstatné z knihy, ale přesto kniha vítězí co do působivosti. Část filmu odehrávající se v koncentračním táboře je skvělá, ale zbytek se poněkud vleče. ()

najby

Nejhorší je koukat na film, kde víte, jak skončí - vlastně celý film přetrpíte jenom kvůli tomu okamžiku, který znáte odjakživa. Takže až když ukojíte zvědavost a zjistíte, že to dopadne přesně tak, jak vám to všichni říkali, můžete si ten film pustit znovu a začít vnímat, o čem doopravdy je. Bezvadné psychologické drama, které by bylo ještě bezvadnější, kdyby nebylo opředeno takovým klišoidním oparem. ()

Čertova švígrmutr

Čertova švígrmutr

30.06.2006

Někteří charakterní herci hrávají v inteligentních hlubších filmech, když jim jde o umění a touhu něco po sobě zanechat. Z toho se ale objeví v tak prvoplánovém hloupoučkém čemsi, že se člověk… (viac)