Dark Waters

• USA Dry Run (pracovný názov) (viac)

Psychologický thriller rozpráva skutočný príbeh právnika Roberta Bilotta (Mark Ruffalo), ktorý odhalí spojenie medzi záhadnými úmrtiami a chemickou spoločnosťou DuPont. Bojuje za to, aby pravda vyšla najavo. (dixx)

RumbleFish

"The system is rigged. They want us to believe that it'll protect us, but that's a lie. We protect us. We do. Nobody else. Not the companies, not the scientists, not the government. Us." Díky takovým snímkům má film jako masmédium smysl. ()

jefff

Řemeslně fakt dobře natočený film o stále čerstvém případu nadnárodní společnosti. Koukat se na tu bezmoc je síla a podobné osobnosti, které jsou schopny bojovat s větrnými mlýny i přes nepřízeň osudu mají v mých očích nekonečný obdiv. Ruffalo navíc jako obvykle autentický a skvělý. ()

Soweek

Ruffalo zopakoval úspěšný recept z oscarového Spotlightu a vsadil tak svou vlastní produkcí na jistotu. Typově se totiž jedná o úplně stejný film, akorát se zde neodhalují neduhy v církvi, ale v mega korporátní chemické společnosti. Pokud Vás baví tento typ filmů, tak byste neměli Dark Waters vynechat. ()

sedm.1

Dark Waters je skutečně velmi slabě natočené a působící soudní drama, a konkrétně v tomto případě za tím stojí jen a pouze nekvalitně odvedená tvůrčí práce, jelikož především jak téma, tak herecké obsazení nabízelo silnou látku, s níž se ovšem nikdo za kamerou nedokázal důstojně popasovat. Od začátku až do posledních vteřin filmu se tak jedná o neuvěřitelně nezáživně zpracovanou podívanou, kde se všichni jen potácejí jak ve zpomaleném filmu, vše se řeší strašně nedramatickým, vlažným a naprosto chladným způsobem, a ani v závěru nepřišla žádná gradace případu, veškeré dialogy pak též nenabízejí nějaké zásadnější oživení, hodně scén i slov se tu pak téměř až opakují, jako by sloužili jen pro natažení stopáže, a co se postav týče, ani jedna z nich, a to včetně těch ústředních, není ani trochu výrazná, či jinak zajímavá. Atmosféra a napětí zde jinak chybějí úplně, a to nemluvě o absenci emocí, které tu měli doslova téct proudem, jenže jak jsem zmiňoval, vše zde působí velmi chladně a odtažitě, takže divák pak prakticky nedostane ani šanci se tu s daným případem nějak blíže ztotožnit, natož si ho užít. Navíc i poměrně slušné obsazení mě překvapivě u Dark Waters nepotěšilo, oplácaný Mark Ruffallo hrál zcela bez koulí, což zrovna jeho postava potřebovala jako sůl, a jelikož nikdo další nedostal šanci se více ukázat, i v tomto ohledu se jedná o zklamání, nehledě na to, že jsem moc nepochopil zcela zbytečnou účast Anne Hathaway, v naprosto marné roli ústředního hrdiny. Já tento typ filmů mám zkrátka velmi rád, nicméně tento snímek mě vyloženě nebavil a vůbec ničím nezaujal. ()

klukluka

Piča…. Dnes mi to slovo připadá krásný. Tohle musíte všichni vidět. P.S.1: Jak moc asi podobný malichernosti řeší Číňani? P.S.2: Už se ví, kdo otrávil tu Bečvu, Andreji? ()

Nassau

/-/The system is rigged. They want us to believe that it'll protect us, but that's a lie. We protect us. We do. Nobody else. Not the companies, not the scientists, not the government. (8/10) ()

Michnak

Bezpečnost a zdraví, úcta k lidem, etické chování na nejvyšší úrovni a ochrana planety. Nevím co za marketingového génia vyzvracelo právě tyto slova v rámci utváření hodnot firmy DuPont, ale po shlédnutí Dark Waters se nezbývá než pousmát. Děj je děsivý, zarážející a bohužel s ne úplně pozitivním koncem. Žaludek mám sevřený ještě teď. Nedivil bych se, kdyby se v rámci každodenních demonstrací před Koněm vymezil jednoho dne prostor pro hromadný 8 kilometrový pochod před Pražskou pobočku tohoto postrachu krav s cílem vykonat první českou teflonestraci. Nezbývá nic jiného než v náporu toho všeho znechucení vyhodit všechny teflonové pánve a přejít na alternativní variantu, jelikož nějak neholduju riziku, že bude tajnou ingrediencí mého jídla TCOA kyselina. ()

Schuldiner

Povinnost pro všechny ekology i neekology. Atmosféra naprosto vystihující. Peníze, pokud jich je dost, vždycky zvítězí. A svět se točí, i s DuPontem, dál a dál... ()

Rozjimatel

[3,5*]     "At DuPont we are not producing chemicals for chemicals' sake. We are producing them for peoples' sake. To make folks' life easier, happier, longer."     Dokumentaristicky ladená dráma nakrútená podľa skutočnej udalosti, ktorá svojou témou silne pripomína skvelý film Erin Brockovich (2000) (je inak zaujímavé, že má aj rovnakého kameramana, Edwarda Lachmana). Opäť tu máme jednu svinsky nenažranú firmu (DuPont), pre ktorú životy ľudí (receptorov) nemajú žiadnu cenu a aj jedného osamelého bojovníka proti obludnému systému (právnik Robert Bilott v presvedčivom stvárnení Marka Ruffala), ktorý tomu boju mnoho obetuje, ale jeho snaha sa zdá byť dlhé roky márna. Na rozdiel od romantizujúcej a aj humorne ladenej Soderberghovej snímky je ale "Dark Waters" film pochmúrny (ponurý zelený filter, znepokojivý minimalistický soundtrack) a zameraný viac na faktografickú presnosť. Najdôležitejší rozdiel je ale ten, že prípad Erin Brockovich mal len lokálny dosah, kdežto prípad Roberta Bilotta je podstatne závažnejší, s celosvetovým dosahom. Nakrútenie tohto filmu sa tak javí ako nadmieru významný počin (kiež by bolo takých filmov viac), so silne znepokojivým posolstvom: Ak sa to totiž v tých pár medializovaných prípadoch prevalilo až v tak desivých rozmeroch, a to iba vďaka nesmiernej vytrvalosti obetavého jednotlivca, koľko podobných prípadov ostáva dodnes utajených? Celý ten systém sa zdá byť proste vážne chorý - zisk ako najväčšia modla, na ľuďoch nezáleží (samozrejme, pokiaľ nakupujú).     "And knowing all, stil you did nothing, because doing something, quote, would essentially put the long-term viability of this product segment on the line, end quote." ()

bobstock

Emocionálně mě film zasáhl, ne snad nějakými převratnými hereckými výkony nebo dramatickými scénami, ale tím zjištěním, které si film nese celou dobu od začátku do konce. Farmář bez diplomu má nakonec tu elementární pravdu, s kterou se na pokraji zhroucení právník Robert Billota týrá 15let, aby se ji dozvěděl znovu od nadnárodního korporátu. Systém je zmanipulovatelný, uhnout musíte vy, protože když jste dostatečně velcí jako tato firma, nikdy už nesmíte couvnout nebo přiznat barvu,(v případě Dupontu do platí doslova) jen stěžovat soudní řízení, co to jde. Sám se k výrobku z jejich továrny i jiným podobným dostávám v zaměstnání a člověk si ochotně nechá zaplatit a dýchá ty chemikálie dál..sem celkem vyděšenej 80% Popis látky, o kterou se tu jedná: Per- a polyfluoroalkylované látky (PFAS) jsou velkou skupinou tisíců syntetických chemických látek, které jsou široce používány v celé společnosti a nacházejí se v životním prostředí. Všechny obsahují vazby mezi uhlíkem a fluorem, které jsou jednou z nejsilnějších chemických vazeb v organické chemii. To znamená, že při použití i v životním prostředí odolávají rozkladu. (bio formy života ho nejsou schopny vylučovat) Většina látek PFAS se také snadno přenáší v životním prostředí na dlouhé vzdálenosti od zdroje svého uvolnění.  U látek PFAS bylo často pozorováno, že kontaminují podzemní vody, povrchové vody a půdu. Vyčištění znečištěných míst je technicky náročné a nákladné. Pokud bude jejich uvolňování pokračovat, budou se nadále hromadit v životním prostředí, pitné vodě a potravinách...echa.europa.eu ()

ink flo

Stejnojmennej film jsem tu už loni doporučoval, tentokrát to teda není italskej horror, ale americký soudní drama. Todd Haynes si jede pořád svoje, takže pomalý, úsporný, pochmurný, celkem all-star hereckej team. Je to o velké kauze proti DuPont, něco ve stylu Spotlight. Garantuju, že po tomhle filmu vyhodíte teflonovou pánev ()

Saur.us

Erin Brockovich v temných kalhotech. Hořká pravda o nadnárodních korporacích a nebezpečí i bezohlednosti těžkého průmyslu. Kolik takových chemiček bez regulací může být třeba na východ od nás, když i v USA z toho může být takový průser. Samotná filmová rekostrukce si s emocemi až nepěkně zahrává a nakonec zbyde jen hořká pachuť v ústech se špetkou teflonu. Hvězdička za M. Ruffala. ()

nessbeal

Poznate ten pocit kedy aj po pozreti filmu zostanete pozerat do monitoru este asi 5minut a rozmyslate ze ci je to naozaj alebo len vymyslene? ()

Mona-Lisa

Podle skutečné události. Dvouhodinová pecka. Právník, který se nevzdal a bojoval 20 let (!!!!) za svoje klienty Jako ten život/svět je někdy na prd, ale má cenu bojovat. Hodně nadprůměrné a to nemusím Ruffala ani Anne. ()

Rathalos

Drama podla skutocnej udalosti,ktora ma sokovala tym,co sa udialo vo svete v tych rokoch a je to hrozne a aj smutne,co ludia dokazu urobit kvoli peniazom,zabit malo a potom sa cudujeme,ze je tolko chorob na Zemi,ale za vsetky si mozme sami,clovek je najubohejsia rasa pod slnkom a co sa tyka filmu,skvela praca,Mark Ruffalo podal dobry herecky vykon a som rad,ze este existuju osobnosti akou je Robert Bilott,hlavna postava a hrdina...:-) ()