Dark Waters

• USA Dry Run (pracovný názov) (viac)

Psychologický thriller rozpráva skutočný príbeh právnika Roberta Bilotta (Mark Ruffalo), ktorý odhalí spojenie medzi záhadnými úmrtiami a chemickou spoločnosťou DuPont. Bojuje za to, aby pravda vyšla najavo. (dixx)

Fr

,,VY ŽALUJETE DUPONT? TAK TO PŘEJU HODNĚ ŠTĚSTÍ.…“ /// Taková klasika – neohroženej sebevědomém průmyslovej gigant vs člověk. Naštěstí tady máme i budování důvěry v systém, takže válka Roberta Bilotta má hlavně lidskej rozměr, než aby šlo jen o nějaký soudní drama. Vlastně to nečekejte. Tady jde o tu cestu k němu. Zjištění jsou to drastický, takže chápu, proč se tady sešel solidní hereckej ansábl. Ale chybí tomu víc napětí. Přesto z toho příběhu asi vymáčkli maximum. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Moje holčička má pusinku plnou černejch zoubků. /// Thx za titule ,,Cibina“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

verbal

Je naprosto děsivé a zarážející, že po něčem takovém Du Zmrd ještě existuje. Prokázaným několika tisícům lidí, kteří kvůli jeho zcela vědomé a záměrné travičské enviromentální politice pošly nebo ještě pojdou pomalou a trýznivou smrtí, jakož i živořícím deformovaným teflonovým potrátkům, stačilo zacpat hubu pouhými 670 melouny (při ročním obratu 25 miliard musí kluci ve vedení Du Sit smích). Moc a šusťáky zjevně lehce vykoupí i prokázanou masovou vraždu a mrzačení, aniž by za to kdokoliv z těch progresivních, eticky nezávadných nenažerů musel doživotně dělal negrům pytložvejka v supermaxu. Možná je to také tím, že se kauza udála ještě před asociálními sítěmi a překorektnělým světem. Dneska by byl největší travič světa - Du Pont - do půl roku v Du Pě, protože by jej hysterické biomatky, Gréta Dummkopfová, elfští sluníčkáři a BLM (určitě zkapal i nějaký ten mouřenín) okamžitě umlátili pánvemi od Tefalu. Inu, dozajista záhy uvidíme, co zmůžou lidová virtuální média, až po těch 40 tunách ryb začnou chcípat i Valaši a Endyho Dezu už z toho nedostanou ani dezinformační články na iSUPovi a z ruky žeroucí ministři vnitra a spravedlnosti. Třeba pak za 10 let i u nás někdo splácá nějakou tu Temnou Bečvu a již popraveného Endyho bude za dodatečný trest hrát Magnusek. Každopádně solidní a až děsivý právní napínač, nápadně připomínající Grishamova Obchodníka s deštěm, akorát s hrůzně reálným základem a velmi špatným koncem. ()

DaViD´82

Spíše standardní, jakkoli kvalitní, drama o táhlém legislativním souboji "David versus Goliáš", kde jsou karty rozdány jasně. Konglomerát tající svá pochybení proti přírodě/lidskosti a právník přicházející o iluze nikoli však o morálku. Jede se dle syžetu dobře známého z Erin Brockovich a podobných. To co z toho činí zapamátihodnou záležitost je působivě znepokojivá "černobylská" atmosféra; a to především během první poloviny. ()

Superpero

Film je to průměrnej a nijak mě ze židle nezvedl. Kvalit např. takové Erin Brokovich nedosahuje, prostě protože tlustej a unavenej Mark Ruffalo není tak zajímavej a výstupy jeho ženy, které mají navodit domácí nepohodu prostě nefungují. DuPont ale znám a naprosto jsem netušil, že jde o nepokrytě zlou korporaci. ()

EvilPhoEniX

Temné, tísnivé, znepokojivé, ale hlavně výborné psychologické drama dle reálných událostí s excelentním Markem Ruffalem. Příběh se zaměřuje na jednoho farmáře, kterému začíná umírát dobytek nepříjemným způsobem a má podezření, že ve vodě jsou znečisťující látky od největší chemické firmy Dupont a rád by ji žaloval, ovšem každý právník má strach riskovat kariéru proti největší korporaci a tak zkusí oslovit Marka Raffala, který chemické korporace zastupuje. Jedná se o jeden z nejhrůznějších zločinů vůči lidstvu a film bych povinně pouštěl i ve školách. Film má až pochmurně Černobylskou atmosféru, tísnivé prostředí a spousta zajímavých informací ( Teflon mě rozsekal na 3x!!!) a scéna, kde farmář popisuje a ukazuje, co chemie provedla jeho krávám byl vrchol. Občas mi bylo hodně nepříjemně, ale určitě doporučuji. Must see záležitost. Příběh*****, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí*, Zábavnost****, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra*****, Napětí****. 8/10. ()

tron

Reprízu asi nepotrebujem, ale na jedno pozretie je to silné (podľa skutočných udalostí). Niečo ako Erin Brockovich, akurát depresívnejšie, menej farebné (pochmúrne mestá, jesenné lesy) a s nie žoviálnou Juliou Roberts, ale s naopak mimoriadne utlmeným Markom Ruffalom. Všetci ostatní sú kvalitní, ale plnia len štatút povinného krovia, vrátane Anne Hathaway (o ktorej som prvú hodinu nevedel, že je to ona, ehm) a Tima Robbinsa (ktorý je ale v jednej scéne fantastický). Áno, je to dlhé a pomalé, ale toto proste nie sú Piráti z Karibiku (nič proti nim, sú súper), ale komorná dráma. ()

Eliott

Na životopisný film z vcelku nudného právního prostředí, je to skutečně poutavý film. Určitě však spíše preferuji takové, jenž se pouze inspirují skutečnými událostmi a nevypráví každé nezajímavé zákoutí příběhu. Právě tyto vytyčené mantily, neuvěřitelně svazují tvůrčí dovednost týmu režie a diváka tak děj zpravidla příliš nepřekvapí. Nedivím se proto, že se tvůrci v závěru opět sami zahnali do slepé uličky a finální scéna tak proběhne bez jakýchkoli emocí. Což je opravdu škoda, neboť tohle mohlo být skutečně velkolepé. Nicméně jak se zdá, životopisné dílo musí být do detailu přesné a pečlivě budovaná atmosféra je ke konci odbyta mdlou a nic neříkající scénou. Vám tak nezbývá, než si teď již poměrně chladně, přečíst jak to vlastně celé dopadlo v titulcích. Neříkám, že se musí vždy nutně jednat o senzaci, ale něco nepředvídatelného by určitě nebylo na škodu. Prezentované vyvrcholení totiž dosti sráží dojmy z celého filmu, jenž mne ke konci zklamalo a dokonce znechutilo. Člověk tak maximálně vyhodí všechny teflonové pánve v domácnosti, ale žádné jiné poselství si neodnese. 70% PS: Bylo to těsné, ale přikloním se  spíše k té horní hranici. ()

Kaka

Dark Waters těží primárně ze tří věcí. Obtloustlého, huhňavého a parádně hrajícího Marka Ruffala, jehož advokát zprvu sice moc nevypadá, ale čím déle se hra rozehrává, tím neústupnější nakonec je. Vynikající, až černobylsky ponuré atmosféry a pochopitelně faktu, že se to celé odehrává v dlouhém časovém spektru a je to based on true story. Úctyhodná procedurálka, které by občas možná prospělo trochu ostřejší tempo, ale obsah sdělení hovoří naprosto za vše. ()

castor

Bojovali už jiní, určitě budou i další, ale teď se pere jistý právník Robert Bilott za oběti chemického znečištění zdrojů pitné vody. Je sám, zavalený bednami dokumentů, čelí útlaku systému, pochybnostem kolegů, unavenou rodinou a hlavně útokům mocného zástupce chemického průmyslu, který udělá všechno pro to, aby se vše ututlalo, respektive na jakýkoliv dílčí úspěch zapáleného jedince nasadí tvrdý protiúder. Prostě jeden bojuje proti zlotřilé korporaci v sympatickém oldschoolovém balení, kterému vládne Mark Ruffalo. Tvůrci na to jdou s rozumem, neženou se za senzacemi, neexhibují, hledání pravdy je o přezkoumávání a neustálém dotazování, každopádně nějaké dvě tři vzrušivé scény navíc bych rozhodně uvítal. Bez nich se totiž na tenhle kus poměrně rychle zapomene. ()

pepo

Hulk vs teflónové panvice. A je to dosť dobré. Elegantná procedurálna dráma ktorú sa rozhodne oplatí vidieť. Aj napriek malým zaváhaniam odviedol Todd Haynes opäť výbornú prácu a doručil pravdepodobne svoj najlepší film (ale zďaleka som od neho nevidel všetko). Podobné záležitosti zviditeľniť potrebujú, nech sú dôležité spoločensky a nie iba tematicky pre hŕstku milovníkov kinematografie. 8/10 ()

Real Tom Hardy

"HE TOLD ME THAT MARY MAGDALENE WAS A HOOKER." ------------ O DuPonte mám toho načítaného/nasledovaného pomerne dosť, avšak len v dokumentárnej forme, preto mi táto téma v luxusnom filmovom prevedení padla veľmi vhod. Počas 126 minút sa odkrýva za pomoci parádnej réžie, dobrej kamery, nádherného tmavého, pochmúrneho kamerového filtra, skromnej hudby a výkonov Hathaway & Ruffala prípad/nedbanlivosť/ľahostajnosť, o ktorej sa takmer polstoročia nevedelo a stále nič "nevyriešilo". Kvalitných, dá sa povedať investigatívnych filmov sa v 2019 urodilo celkom dosť (námatkovo spomínam na Official Secrets a The Report), čo ma značne teší. Pri posledných dvoch spomenutých je relatívne ťažké zhodnotiť ich dopad, v tomto prípade sa to však istým spôsobom podarilo – DuPontu druhý polrok minulého roku klesala hodnota akcií a v čase vydania Dark Waters ešte o značný kus. Celkovo ale nejde o nič, čo by ich muselo trápiť. Ako bolo aj uvedené vo filme, svoje finančné straty zarobia do dňa naspäť. Zvažujem päť hviezd a titul film roku. ()

lamps

Očekával jsem velké věci a v podstatě jsem je dostal. V součtu jde možná o schematicky nijak vybočující právnické drama, které ale velmi chytře komunikuje s divákem a vyvolává pocit totální frustrace nad pragmaticky chladným oddalováním a nemohoucnosti zákona s jasným případem a navzdory zřejmým důkazům pohnout. Především je zajímavé, že pozornost většinou nemá být vedena zpětně, nýbrž právě dopředu, směrem k vyloženě vytouženému vyústění, které je ale stejně neutěšené jako události předtím. Být scénář podpůrnější vůči tradičně skvělému Ruffalovi a méně nachylný k rodinným klišé o pracovním sebeobětování, šlo by o jedem z nejlepších filmů roku. 85% ()

salahadin

O filmu jsem se dozvěděl náhodou, náhodou si ho pustil (kvůli Ruffalovi) a náhodou zjistil, že je to mimořádně silný film. Ale ruku na srdce, ta filmařina je tak dobrá, že se na film moc radostně nekouká... co myslíte, kolik stojí lidský život? Tolik, kolik si ho ceníte. Další důvod víc nevěřit velkým korporacím. Moc, moc dobré a Ruffalo si film protrpěl až do dna, což z jeho herecké etudy činí sugestivní zážitek. ()

sochoking

Jasný dôkaz toho, že by sme sa nikdy nemali v živote vzdávať. Za žiadnu cenu! Mark Ruffalo urobil veľký dojem so svojou postavou dnes na mňa! ()

Tsuki

Nutné vidět. Nejen protože jde o výborně ztvárněný, tíživý thriller, ale také protože skutečné události, které film zachycuje, by se měly dostat do povědomí každého člověka. Tohle je přesně ten typ příběhu a reality, o kterých bychom rozhodně měli něco vědět. Osobně jsem žasla, co vidím... Člověk se ve zprávách dennodenně dočítá o některých pro život nepodstatných událostech, ale taková věc přitom zapadne, aniž by z toho ve světě vzniklo velké haló. Sama jsem o kontroverzi ohledně teflonu a jeho způsobu výroby v minulosti vůbec nezavadila (nutné tady poznamenat, že dnes se prý už teflon pro kuchyňské účely vyrábí jinak, údajně bez škodlivých chemikálií). Co je však důležitější, příběh právníka Roba Bilotta a chemické společnosti DuPont nemá ani zdaleka závěr – ani ve filmu, ani v nynější realitě. Tento "černobylským" způsobem znepokojivý a temný film končí hořkou pravdou, která nám ukazuje, jak se obrovské světové firmy prostě nenechají převálcovat a nemusí být vůbec ochotné přiznat svůj omyl a svou vinu, pokud se náhodou dopustili velké chyby, která může mít dalekosáhlý dopad na lidstvo. Ne ne, na to jsou pro ně zisky ze špinavých praktik až moc vysoké. A systém jim bohužel hraje do karet... Realita je taková, že jak ukazuje film, Rob Bilott sice dosáhl alespoň možnosti odškodnění pro všechny zdravotně poškozené oběti konání DuPontu, ale přestože se tomuto případu věnuje dlouhé roky od 90. let, nikdy nebylo dosaženo skutečné nápravy konání této společnosti (a nepochybně i dalších společností). Toxická chemikálie PFOA, u které je prokázáno, že lidem může způsobit rakovinu a další nemoci ohrožující na životě, a spolu s ní jiné podobné chemikálie PFAS se vesele vyrábějí a používají dál. Celosvětová společnost DuPont se nikdy nepostavila věci čelem a nepřijala zodpovědnost, nadále tuto chemii používají a v táhlém soudním sporu se dodnes vyhýbají pádnému řešení. Sem tam zaplatí nějakým lidem odškodnění v civilních sporech, ale tato odškodnění jsou pro ně ve skutečnosti jen kapkou v moři, jelikož zisky z používání/vyrábění těchto chemikálií jsou mnohonásobně vyšší. Jinými slovy je to vůbec nebolí a je do nebe volající, že nikdo z nich za to, že tajili skutečnost a množství lidí svým konáním připravili o život, nešel do vězení. Člověk si říká, jak je tohle vůbec možné… Osobně jsem ale moc ráda, že mě film s touto skutečností seznámil (a ano, navíc poutavým způsobem, včetně výborných herců – Mark Ruffalo odvedl výborný výkon, Anne Hathaway je v roli jeho manželky taky skvělá). Lidé by totiž zaprvé měli VĚDĚT – pokud „systém“ je na něco krátký, zbývá leda hromadná informovanost prostého lidu, aby se praktikám vzbouřili a způsobili dostatečné haló ve světě, které by společnost DuPont (a jiné) zahnalo do rohu a museli by své jednání přehodnotit. Přece jen jde o naše životy a zdraví, a bohužel je nejspíš mnoho věcí, o kterých se příliš neví nebo jsou nám dokonce zatajovány… Proto jsem za vznik tohoto filmu moc vděčná a kladně hodnotím, že měl někdo vůbec kuráž vyrukovat s tímto tématem ve filmové podobě. Velmi záslužné. Za normálních okolností by to bylo na velmi silné 4 hvězdy, ale vzhledem k jeho přesahu do reality zvyšuju na plný počet. ~(4,5)~ () (menej) (viac)

Anderton

Začalo to mŕtvou kravou a skočilo otravou celého sveta. Svojim spôsobom jeden z najdôležitejších hraných filmov, aké kedy vznikli. ()

DwayneJohnson

Možná nejlepší film, na tohle téma, co jsem viděl. Taková hra Davida s Goliášem v podání právníka Roberta Billota a koncernu Dupont v litém, soudním sporu o hledání pravdy, kterou by někteří nejraději zakopali hluboko pod zem. Není to takové "nablýskané" jako Erin Bronkovich, přesto tenhle snímek řadím výše. Hlavně za takovou civilní atmosféru a pak za herecký výkon Marka Ruffala, kterého sleduju už léta a tady si troufnu tvrdit, že je to zatím jeho top výkon. A že za svou roli nedostal žádnou zlatou sošku? To mi ale vůbec nevadí. ()