Star Trek

• USA Star Trek (viac)
USA, (1966–1969), 65 h 51 min (Minutáž: 50–51 min)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, Grace Lee Whitney, John Winston (viac)

Posádka hvězdné lodi Enterprise pod velením kapitána Kirka se noří hluboko do vzdálených koutů vesmíru, aby objevila nové světy a civilizace. (Netflix)

Recenzie používateľa majo25 k tomuto seriálu (82)

Zrcadlo, zrcadlo (1967) (S02E10)

Opäť epizóda s filozofickou úvahou, čo by sa stalo, keby...pojatie paralelného vesmíru i preskakovanie medzi vesmírami sú však značne nelogické a skôr úsmevné (lodný počítač potvrdzuje nedokázateľné hypotézy), čo samozrejme ide prepáčiť. V dobrom pobavia scény, kde sú (Rus) Čekov či (Číňan) Sulu nepriateľsky naladenými členmi paralelnej posádky. Spock je však rovnako logický tu i tam. ()

Smrtící roky (1967) (S02E11)

Lepšie by bolo, keby starobou bola zasiahnutá celá posádka a nielen pár jej členov, ale aj tak to ujde. Starý Kirk mal teda riadne zmenenú náturu. Konečne som sa dozvedel, čo potrebuje kapitán neustále toľko podpisovať - a ono je to správa o stave paliva. :-) ()

Já, Mudd (1967) (S02E12)

Opäť Mudd. Epizódy s ním patria medzi to najslabšie, či sa v seriáli natočilo. Pritom začiatok s androidom sľuboval zaujímavejšiu zápletku. Až príliš veľa humoru a uletenosti. Ale v takej zlatej "klietke" by sa mi páčilo. ()

Trable s tribbly (1967) (S02E13)

Príliš veľa komična. Ak je ho trocha, je to spestrenie, ale ak je ho veľa, je to na obtiaž. Aj toto je ten prípad. Aj keď scéna s Scottym sa vydarila. Ešte aj Klingóni tu figurujú nie ako hrdá a bojovná rasa, ale ako úlisní špehovia a zbabelci. Celkovo podpriemer a jedna z najslabších epizód celého seriálu. ()

Chléb a hry (1968) (S02E14)

Rímske impérium v 20. storočí. Zaujímavý, aj keď štylisticky nie celkom dopracovaný námet. Záver pekne akčný. Scotty opäť dostáva pochvalu za nedodržaný príkaz. ()

Cesta k Babylonu (1967) (S02E15)

Stretnutie so Spockovými rodičmi, vďaka ktorému sa ukážu rodinné pnutia. Dozvedáme sa tiež, že hviezdne lode Federácie nie sú najrýchlejšie v galaxii. Škoda, že Spockovho otca zahral ten istý herec, čo romulánskeho kapitána v jednej z predchádzajúcich epizód. Ale inak epizóde nič nechýba - mimozemské rasy, sabotáž, spiknutia, akcia, dokonca fungujúce napätie. ()

Malá soukromá válka (1968) (S02E16)

Na dnešnú dobu prekvapivá militárnosť razí z tejto epizódy. Kirka som normálne nespoznával. Asi to súvisí s dobou vzniku seriálu a realitou studenej vojny. Inak škoda, že keď už sa na scéne objavili Klingóni, tak sa príbeh neuberal viac ich smerom. Dobrá kosť, tá čarodejnica. ()

Hráči z Triskelionu (1968) (S02E17)

Druhá séria má viacero slabších epizód, hlavne výber tém nie je nič moc. Toto je ďalšia z nich. Má pár lepších momentov, tie sa ale vyskytujú väčšinou na palube Enterprise a ich stredobodom je hláškujúci Spock. Aj logických chýb je viac ako obyčajne. ()

Posedlost (1967) (S02E18)

Opäť otrepané klišé o sebaobviňovaní, tak časté v americkej kinematografii, a aj keď epizóde chýba napätie, lepšiaci sa záver to vyrovnáva. ()

Imunitní reakce (1968) (S02E19)

Obria améba a Enterprise ako vírus v nej. Po dlhom čase opäť výborná epizóda s originálnym námetom a v závere i napätím. Dobré efekty. ()

Podíl z akce (1968) (S02E20)

Iba ďalšia z komedionálnych epizód, ktoré ja nemusím. Tým netvrdím, že dej nudí, alebo že by sa tu nenašlo pár komických hlášok, ale od seriálu Star Trek očakávam niečo úplne odlišné. Ešte aj to nelogikum, že s gangstrami musí jednať v rukavičkách, aby náhodou neporušili nejakú smernicu. Paradoxne zlýhava fakt, že je posádka Enterpise inteligentnejšia a v hojnom počte pritom musí dochádzať k pästným vybavovačkám. ()

Byť zvána jinak (1968) (S02E21)

Enterprise sa stretáva s (takmer) bezvýchodiskovou situáciou...ich koniec sa blíži a oni nemajú žiadnu zbraň...iba že..iba že by stavili na ľudské zbrane. Nechýba napätie a v závere i štipka humoru...My obvykle ženy nemlátime...Prečo nie? Síce bolo divné, že tak vyspelá rasa si vystačí s jediným high-tech inštrumentom, ale radšej to nerozpytvávajme. Kirkovi zasa padla do náručia šmrcovná Keloňanka. ()

Návrat k zítřku (1968) (S02E22)

Už niekoľké stretnutie s tak mocnými emzákmi, že pripomínajú skôr bohov než humanoidné bytosti. Zaujímavá zápletka, diabolský "Spock" a silná hrozba. Škoda nelogičností. Tvorcovia si naivne dokázali predstaviť androidov iba ako bezcitné kovové schránky a nie také so senzormi na cit, dotyk, teplo atď. Nedotiahnutý je aj záver, keď zo stavby androidov oné mocné bytosti nepochopiteľne a bez vysvetlenia upustia. ()

Principy moci (1968) (S02E23)

Podobná téma ako v prípade epizódy Chlieb a hry, akurát Rímske impérium vystriedala Nacistická ríša. Má to síce veľa logických chybičiek, chýma mu väčšiqa originalita, ale rozhodne nenudí. Spockove uši sa tu spomínajú dvakrát či trikrát tak často ako obyčajne. ()

Absolutní počítač (1968) (S02E24)

Jedna z najlepších epizód 2. série. Človek vs. stroj, v ktorom človek očakávateľne vyhráva. Síce naivné, ale tak pekne - starosvetsky - nepremožiteľný stroj je premôžený pomocou filozofickej konverzácie. Gradujúci záver je nielen akčný, ale aj s dávkou napätia. ()

Sláva Omegy (1968) (S02E25)

Akčnejšie poňatá epizóda, ktorá si berie na paškál viacero tém naraz. Tou najslabšou je záverečná, kde sa seriál až príliš vlastenecky upriamuje k tomu, čo nie je startrekovské - Spojené štáty kvôli globalizácii sveta niekoľko storočí neexistujú a postavy ich napriek tomu glorifikujú, poznajú ústavu, symboly, odkazy. Je smiešne, ako sa tvorcovia nedokázali od tohto odstrihnúť. Druhou slabinou epizódy, a bohužiaľ nielen tejto je, že až príliš často seriál (nelogicky) pripodobňuje vývoj cudzích planét k tomu pozemskému - v tomto prípade prítomnosť Spojených štátov, yenkyov a "žltých" komunistov. Začiatok epizódy ma ale bavil, Morgan Woodward so svojimi strašidelnými grimasami sa objavil už druhých krát v seriáli a opäť priťahoval pozornosť. ()

Místo přidělení: Země (1968) (S02E26)

Originálne, vizuálne zaujímavé, kopa high-tech pakšamentov i zaujímavá osoba cestovateľa z iného sveta v 20. storočí. Ale...posádka Enterprise ako by bola iba na vedľajšej koľaji a vystreleniu atomóvej rakety a doprevádzajúcimi dokumentárnymi zábermi je daný až príliš veľký priestor. Úsmevne zasa vyzerá usmerňujúce intro, v ktorom kapitán pre lodný denník hovorí, že sa sveteľnou rýchlosťou presunuli do minulosti s úlohou skúmať históriu 20. storočia. :-) To už mohli rovno ísť skúmať stavanie pyramíd, dinosaury, trilobity, vznik Zeme, načo tá trochárina. ()

Série 3 (1968) (S03)

Tretia séria je síce o niečo slabšia ako 2. séria, ale aj v nej sa dá nájsť dostatok kvalitných epizód, a aj pár topkových, z ktorých by som spomenul Spockův mozek, Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe, V mžiku oka a Vetřelec v mém těle. Škoda, že tvorcovia nepokračovali ďalšími sériami. ()

Přízračná přestřelka (1968) (S03E01)

Mix westernu a sci-fi patrí medzi najuletenejšie crosovery. Dorazil čas aj pre ST, konkrétne do prestrelky u ohrady O.K. Corral. Dobrá atmsosféra, aj menší pocit beznádeje. Zaujímavé, že si miestnu mačičku našiel Čechov a nie Kirk. Úsmevne mi však pripadala skutočnosť, ako Kirk so Spockom dopodrobna ovládali históriu historických postáv a dátumov a že ešte aj do polovice príbehu sa snažili každému vysvetliť, že oni nie sú tými, za koho sú vydávaní. ()

Elaan z Troyiu (1968) (S03E02)

Ešteže tu boli Klingoni, sabotáž na Enterprise a v závere bezvýchodisková situácia s dávkou napätia a vesmírny súboj, lebo nevesta z Troyiu bola z toho všetkého najslabší element. Nakopať jej zadok tak, že si mesiac nesadne. Aspoň do role mohli obsadiť niekoho krajšieho. Nemôžem si odpustiť poznámku, že klingonské lode sú krajšie ako lode Federácie, hoci kapú už po prvých strelách z fotónových torpéd. ()

Star Trek má nového Pikea

27.02.2015

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)