Buffy, premožiteľka upírov

• Česko Buffy, přemožitelka upírů (viac)
USA, (1997–2003), 105 h 50 min (Minutáž: 42–83 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield Ford, Marc Blucas, Charisma Carpenter (viac)

V každém pokolení je jedna vyvolená. Vyvolená, aby bojovala proti upírům, démonům a jiným zlým silám. A aby s nimi navždy skoncovala... je to přemožitelka.  Buffy je na první pohled obyčejná holka, která se od svých spolužáků liší tím, že je vyvolená pro boj s upíry. K tomu aby přeprala a zlikvidovala všechny démony potřebuje pomoc školního knihovníka Gilese, napraveného upíra Angela, nejlepší kamarádky Willow a kamaráda Alexe. (oficiálny text distribútora)

henrykz

Kdo to bere s nadhledem, tak jasných 5*. Pro ty, kteří to příliš zkoumají a rozebírají jen 1*. Já naštěstí patřím mezi ty, kteří si tento seriál velmi užívají a nevnímají to, že epizody jsou vlastně pořád stejné a že jednou se Buffy trefí kolíkem do srdce a podruhé ne. Zkrátka klasika a skvělá záležitost :-) ()

Tristanian

Znáte jiný seriál, který skrze svoji povrchnost a jalovost poukazuje na nejtajnější hoře života? Tohle je strašně chytrá věc, původně poloviční parodie na teen horory (poplatná i nyní) přerostla na !nejen! generační výpověď. Jenže spousta místních pokrytců vidí jen béčkový vzhled, aniž by řešila vývoj postav a příběhu (z čehož btw vycházejí seriály posledních let, Lost může komplexnost závidět). Doufám, že je to ne úplně šťastným dabingem, nejen omezeností lidí. Anebo naprosto strašnou první sérií. P.S.: Původně jsem si vybral tenhle seriál na usínání, o to překvapenější jsem byl jeho následným vývojem... ()

JP84 odpad!

Nebyl by lepší název Buffy,unuditelka diváků?Přitom bývaly doby,kdy jsem měl tenhle seriál rád.Pamatuji si,když k nám Buffy asi před 10 lety dorazila,že to byla jedna z mála odpoledních věcí,jež se daly sledovat.Bylo to něco,co tady předtím nebylo.Vždyť kolik bylo předtím natočeno seriálů s temnou tématikou a černým humorem.Byla to docela zábava a jeden z mála seriálů,které jsem pravidelně sledoval.Jenže.To pochvalné co jsem teď popsal,patří pro první 2 sezony,jež jsem stihl vidět.Ostatní mi unikly kvůli střední škole a možná to tak mělo zůstat.Letošní léto se mi totiž mezi semestry naskytla možnost vidět zbytek.Zbytek,který jde od devíti k pěti a úplně otočil pohled na Buffy.Ze zábavného seriálu se stalo zakuklené Beverly Hills 902 10,ve kterém se namísto píchání upírů řeší to,kdo píchá Buffy.Ze Spikea,jež býval mojí nejoblíbenější postavou,se stal naprostý šašek.Kecy,žvásty,kecy,žvásty,kecy,žvásty...nic jiného to není.Už to raději ani nesleduji.Já chci Buffy,která v noci chodí po hřbitovech a zabíjí upíry a ne Buffy,která neustále vede unilé hovory o lásce. ()

JackieBliz

Teen seriál dosahující oblíbenosti i přes svoji průměrnost. Ze začátku se mi zdál příběh originální, postupem času se do seriálu přidali až neuvěřitelně opakující se zápletky ze seriálů - láska typu každý s každým, zakázaná láska, náprava, posílení schopností a nakonec další a další (z původní hetero se stane lesbička). Dá se na to dívat, ale žádný zážitek z toho mít nebudete. ()

Deus3x

Jedna hvězda za Sarah Michelle Gellar. rád bych dal víc, ale nemůžu, protože příběh je neskutečně stupidní a z vlkodlaků jsem se málem po**** smíchy. ()

Eruwen

Nemůžu si pomoct, každý díl (děj) je děsně předvídatelný. Ze začátku se na to dalo dívat, ale měli přestat.. Sarah Michelle Gellar vážně nemám ráda - přijde mi, že prostě neumí hrát, alespoň co se Buffy týče. Jediný, kdo ten seriál zachránil byla Alyson Hannigan, ale i tak jednoduše nemůžu dát vyšší hodnocení.. Jinak, většina masek byla docela k smíchu. Jediný relativně koukatelný díl, který jsem náhodou pochytila v TV byl, když všichni díky nějakému kouzlu pořád zpívali - to už byla vážně sranda.. ()

Idoviren

Jsem hrozně ráda, že jsem vyrůstala u Buffy, než třeba u Upířích deníků. Říkejte si co chcete, ale vždycky jsem chtěla být tak úžasná jako ona, umět ten kop s otočkou, mít ty její ostré lokty a zářivé lokny a to nemluvím o tom nosánku. V sériích můžete pozorovat jak se vaše oblíbené postavy vyvíjí (a jak v tom pokračují v Angelovi jako spin-offu) a vy se najednou nemůžete rozhodnout, kterou z nich chcete být až vyrostete. Vynikající díly střídají průměrné, aležádný díl bych neoznačila za slabý, či zbytečný. Navíc má poslední řada důstojný a velkolepý konec. Za mě pět, protože až vyrostu, chci být silná jako Buffy, chytrá jako Willow a mít Gilesův přízvuk. ()

Delmondo

Naprostá pecka mýho mládí. Ty první tři série neměli chybu a valila se z nich spousta úsporný akce a nepřeberný množství hlášek a zábavy. S postupujícími sériemi už to ztrácelo dech ale porád si to udrželo dobrou úroveň. Co se týče postav tak samozřejmě krásná Buffy Summersová se okamžitě stala mojí láskou, kámoš Alex a knihovník Giles zase obstarávali zábavu stejně jako upíři Angel a Spike který byly chvíli hodný, chvíli zlý. No prostě pecka tenhle seroš, na některý díly můžu koukat furt dokola, to se prostě neomrzí. ()

johnnie78

Viděl jsem jeden díl, a přišlo mi to jako strašlivá píčovina. Na druhou stranu vím, že podle jednoho dílu nejde soudit, proto dávám shovívavé hodnocení, ale nějak nechci vidět nic dalšího. ()

bmx6

Miluji Buffy....Mám úplně před sebou ty doby,kdy jsem hodil bágl do rohu a utíkal k televize na v té době nejlepší seriál.Miloval jsem tu úžasnou znělku,ten děj,upíry,hudbu,postavy jsem zbožňoval.Těžko říct nějakou nejoblíbenější postavu,protože mám rád každou druhou,ale vyberu si tři.Buffy je prostě nejlepší,je to kočka a hlavní postava,potom asi Spike to je......no.....prostě nej a Willow,tu nejspíš z nostalgie,protože nemůžu zapomenout jak jsem se s kamarády hádal,která je nejhezčí a se ségrou,která postava je nejlepší...Jinak nedávno jsem si tuto spanilou jízdu znovu připomněl a totálně jsem si to užil...První série možná není to pravé ořechové,nějaké díly jsou pěkně ujeté,ale naštěstí je tato série kraťoučká,ale i tak si člověk prostě stačí oblíbit postavy a pomalu se do toho začíná pěkně dostávat a zvykat.Pak od druhé série to teprve začíná pořádná jízda,která cestou občas zadrhne,ale mě to vůbec nevadí a nevím jak ostatní,ale já miluju poslední tři série ze všech nejvíííííc.....Buffy jako seriál je třída a nesnesu jak někdo dokáže říct,že je to pitomost nebo sračka jako to dost lidí říká. ()

Werewolf2

Skoda ze to stahli ( i kdyz to ted vlaste bezi, ale odpoledne, kdyz nejsme doma ). Je ale pravda, ze davat to v devet rano nebyl moc dobrej napad. Jinak Boreanaz a Gellar sou uplne perfektni, ohromni sympataci :-) ()

Nobunaga

Seriál ve kterém se skrývá víc, než se na první pohled zdá. Na první pohled teenagerská romance s akčními a fantasy prvky. Na druhý pohled seriál o dospívání, o přechodu dětství v realitu všedních dní. O ztrátě dosavadních jistot, iluzí, o drsném světě tam venku. Ale také o skutečných hodnotách a o kritice moderní společnosti jako je povrchnost, konzumnost, přetvářka, zneužívání moci, manipulace, tabuizování rasové otázky: "Ty jsi upír? Promiň není to urážka? Neměla jsem říct Nemrtvý američan?" Některá témata, zejména v souvislosti s vládní mocí, by se dala na americké poměry dokonce označit minimálně za společensky nekorektní- "Nikdy jsi neměl pochybnosti? Otázky?" "Ne, vím že konáme dobro, to je vše co potřebuji vědět" A že je to vše zabalené do fantasy hávu? Inu už ve středověku věděli, že jedním z mála možných způsobů, jak ukázat svému vládci skutečný obraz jeho panování, je nasadit si masku blázna. Za co u mne ale Buffy sklízí největší obdiv, jsou naprosto geniální scénáře. Po celou dobu si drží vysoký vypravěčský standard a stále má o čem vyprávět (na rozdíl od tuzemských dávek emocí :-). Má propracované a stále se vyvíjející postavy, skvělé příběhy, zápletky, střídání žánrů od komedie přes thriller, horor až po muzikál, tak by to asi mělo vypadat. Navíc je prošpikovaná mořem popkulturních odkazů, záběr a nápaditost tvůrců je opravdu bez hranic. Po stránce rozvinutí příběhu a "mytologie" seriál nemá obdoby. ***** ()

X_B_D

Několik dílů jsem viděl spíše omylem, ale něco mne na té Buffy zaujalo (SMG nepočítám) a dal jsem tomu šanci. S odstupem delší doby musím uznat, že seriál netrpěl syndromem nastavované kaše a každá série si přinesla něco nového. Bylo zajímavé sledovat, že Buffy stárla se svými fanoušky, kdy začínala jako seriál pro puboše a končila jako seriál pro mladé lidi. Od čtvrté série je seriál hodně povedený. ()

AnthonyB

Na co si sakra hrajete s tím hodnocením jedna nebo dvě hvězdičky, i tři jsou málo. Jestli takový jako Cival nepoznají dobrej kus filmařiny a z mně neznámého důvodu dávají jednu hvězdičku, tak dosti pochybuju, že kdy shlédli celou sérii. Je mi z toho trochu špatně. Odsuzujete mainstream a samy máte strach ohodnotit něco dobře, co se stalo v povědomí teenagerů jako jednoduchá zábava. Styďte se. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Buffy čeká restart

Buffy čeká restart

22.07.2018

Kultovní seriál Buffy, přemožitelka upírů se dočká rebootu. Studio Fox ve spolupráci s tvůrcem původního seriálu Jossem Whedonem (Avengers 1, 2) v roli producenta hodlá seriál restartovat s černou… (viac)

Joss Whedon se vrací do televize

Joss Whedon se vrací do televize

15.07.2018

Režisér prvních dvou Avengers Joss Whedon se mezi geeky poprvé proslavil díky seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Od té doby měla jeho kariéra jenom vzestupnou tendenci, jenže pak přišlo zklamání řady… (viac)

Spielbergova apokalypsa se blíží

Spielbergova apokalypsa se blíží

30.09.2012

Přesněji „robokalypsa“. Dlouhá léta připravované historické drama Lincoln je připravené na start v kinech (oficiální světová premiéra 16. listopadu) a Steven Spielberg se může zase pustit do něčeho… (viac)