The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (viac)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

Risulak

Pri porovnaní The Wire bežnými kriminálkami, kde sú všetci "vyšetrovatelia", "kriminalisti a technici" oblečení do slušivých oblekov a dokážu snímať odtlačky aj zo vzduchu, pričom sa snažia navodiť atmosféru každodennej trestnej činnosti a sofistikovanosť postupu hlavných protagonistov, len nemôžem uveriť tomu, ako pokrytecky forma vedie nad obsahom pričom tiež nemožno nespomenúť fakt, že reálnejšie zobrazenie policajného prostredia sa podarilo v tak úctyhodnej miere. Idris Elba ako môj NO.1, právom patrí do druhovo rovnakých seriálov ( napr. Luther ) a hrá v nich nezastupiteľnú úlohu. ()

borys22

Dokonalost. Naprostý skvost mezi seriály, který nemá obdoby. Počínaje celkovou komplexností popisu systému fungování policie, justice, politiky (mnohokrát zmiňováno v jiných komentářích), až po vybroušenost jednotlivých dialogů, které mne naprosto pohltily. Věrohodné a civilní, až má člověk skoro pocit, že to opravdu zažil. Jistě, tempo je pomalejší, ale není život taky takový? Jednotlivé zvraty v ději zde nejsou tvořeny jako v jiných seriálech účelově pro napětí (chcete-li pro zvýšení sledovanosti), ale jen podle toho, aby působily, co nejlogičtěji a nejrealističtěji. Více takových filmů / seriálů. Každopádně jsem vděčný alespoň za tento. ()

SirPsycho

Naprostá suprovka. Každá série je jiná a přitom je to vlastně pořád o tom samém. Vyskytují se tu skvělé postavy a jejich herci. Propracovaný příběh podle mě docela reálné policejní práce. Nemám co říct a přitom bych toho chtěl říct tolik. To zkrátka musíte vidět :-) ()

Harant_

The Wire is like a 5-star restaurant, you have to wait quite a while for the food to arrive, but when it does, it's well worth the wait. Though it may not be as tasty as fast food, you still fell more full and satisfied at the end of the day. KirbyCrossing ()

BaseDallas

Perfektné vykreslenie rozdeľovania vplyvu a moci v meste Baltimore ako medzi zločincami, tak aj medzi policajtami, úradnikmi a politikmi. Leniví policajti, ktorí radšej plnia štatistiky a čakajú na dôchodok, vyšetrovatelia, ktorých to baví, no nehľadia na presné postupy, detskí dealeri a ich feťácke matky, bezdomovci, gangstri, zkorumpovaní politici, jednoducho drsný život v meste, kde je 90% obyvateľov afroameričanov. Hierarchie hrajú všetkými farbami, ich štruktúry sú vykreslené do detajlov a pri sledovaní tohto cirkusu, vás udržia naozaj kvalitní herci a originálne postavy. Medzi mojich najobľúbenejších patria Bubbles, Omar, Bunk, Freeman a samozrejme ožran a sukničkár McNulty. Shiiiiiiiiiiiiiit! ()

Hacune

Jednoduše skvělé! Jen škoda, že poslední dvě série už tolik netáhnou. Připadalo mi to trochu jako kdyby tvůrci vařili jen z vody. Je to však asi jediné, co bych seriálu vytkla. Bohužel dvě nic moc série jsou příčinou ztráty jedné hvězdičky. První tři si těch pět ale rozhodně zaslouží. ()

Vive

Odkedy som pred rokom The Wire prvýkrát videl, snažím sa prehovoriť všetkých okolo seba, aby si ho pozreli. Taká geniálnosť nemôže ostať skrytá. A po druhom zhliadnutí je moja láska k tomu seriálu len väčšia. Top 1. Nedokážem zoradiť série podľa kvality. Najlepšia je asi štvrtá, no zvyšok je na rovnako dobrej úrovni. Je tu dosť komentárov o tom, aký The Wire je. Preto napíšem skôr svoje osobné highlighty: 1 - Ziggy Sobotka. Niektorí ho hejtovali, ja som ho miloval. Od začiatku som vedel, ako skončí, no i keď pre neho nebolo neskôr v príbehu miesto, dúfal som, že nejak v seriáli ostane *** 2 - Marlo Stanfield. V tretej sérií som chlapca absolútne neriešil, neprišiel mi v ničom výnimočný. V štvrtej som si však uvedomil, aký dokonalý charakter Marlo je. Antihráč, porušujúci všetky pravidlá hry, vždy chladný, tichý a odmeraný, jeho výstup som posledné dve série žral ako malé decko *** 3 - Duo Chris & Snoop. Scény, kde v opustených domov odpratávajú ľudí a nato ich posypú vápnom, dodali celej sérii jej špecifickú atmosféru (nehovoriac o scéne, kde Lester skúma klince na "dverách" a zahlási "This is a tomb"). Felícii by som bez titulkov nerozumel ani slovo a irl by som sa jej vyhýbal oblúkom, na obrazovke sú však spolu s najväčším vrahom seriálu, Chrisom v košielke, výnimoční *** 4 - Namond. Jeho ponytail mi prirástol k srdcu rovnako ako on sám, takže keď som druhý raz The Wire sledoval, mal som chuť j**núť mu jeho hlavičku o stenu za to, ako sa ku ostatným spočiatku správal. Pekný príklad toho, že nie všetky príbehy končia unhappyendom *** 5 - McNulty. Of course. To, čo ten chlap stváral hlavne na konci, prekonalo snáď i Heisenberga. Jeho alkoholickej havárii som sa smial asi 500 krát; na scéne, kde pripísal Rawlsovi 14 vrážd, ešte viac. Neni postava s väčším talentom nasierať všetkých okolo seba. "The fuck did I do?" ()

Milole

Tento seriál je klasika, ktorá proste nikdy neumiera. Jednotlivé sezóny sa síce trochu líšia kvalitou, ale ako celok je to proste „must-see“ ako hovoria amíci. ()

tabackej

Mrtvý negr sem, mrtvý negr tam, občas nějaký koks nebo herák. Hlavně jeden věčně nalitý zmrd policajt, který rozesírá celý BPD a tak dostane za kolegy skupinu dalších odložených zmrdů, které nechtějí na žádném okrsku. K tomu je ještě potřeba přidat vyjebávání ze strany vedení a je na světě perfektní seriál! McNultymu a Omarovi nejde nefandit. ()

w.w.

Pre mňa najlepší krimi seriál. Rozbeh je pomalší, ale nevyhnutný pre väčší počet postáv, ale potom príde odmena - fakt tvrdo zobrazený príbeh z Baltimoru plný násilia a drog. K tomu veľmi zaujímavé obsadenie detektívov. ()

intheend

Viděno před lety v AJ s výbornýma CZ titulkama a budu si to muset zopáknout. Jeden z nejlepších seriálů všech dob. Pohled do zákulisí reálné a drsné policejní práce, výborně vykreslené postavy, Baltimore, zkorumpovaní politici apod. Must see seriál před smrtí. ()

zekon

3 díly a dost. Něco tak nudného utahaného bez náboje mezi seriály nepamatuju. Abych si po 3 dílech nepamatoval takřka žádnou postavu protože jsou tak neskutečně nevyrázné a ploché to se fakt nedá. ()

willebut

Circa 60-70 hodin občanské výchovy za rok na základní škole je reálné ne? Quick mafs. Tedy... Vážený pane učiteli, The Wire zasaďte prosím do svých osnov, vyjde vám krásně na celý rok a garantuji vám, že obsáhnete všechny sféry života a společnosti obecně. Od politiky, přes odbory, soudy, právníky, policejní instituce, skrz novinařinu, školství až na ulici, k drogovým dealerům, závislým a bezdomovcům. Myslím to vážně! The Wire je neuvěřitelný pohled do společnosti mezi ten náš slavný lidský druh. Politické machinace, korupce, lži, vlezdoprdelářství, nečekané zvraty, změny osobnosti, zdánlivě nevyhnutelný zničující osud, vraždy a spravedlnost... Epizody jsou plné detailů a okrajových příběhů, které do sebe na první pohled nezapadají, ale po pár dílech či sériích nám dají dohromady dechberoucí obraz, protože: "All The Pieces Matter". Dialogy jsou fantastický a člověk si z nich odnese i mota a rady do života. REAL TALK. To vše a mnohem víc najdete v tomhle brilantním díle od HBO. Seriál, který se povede jednou za hooooodně dlouhou dobu. Dokonale ho vystihuje komentář z youtube: „This show was a gift to a mankind." STROP ()

adako

Tento seriál je výrazne iný ako ostatné. Jediný soundtrack je titulná skladba a outro pod záverečnými titulkami, žiadne atmosférické podmazy sa nekonajú. Je pomalý a precízny. Úplne kašle na všetky klasické seriálové (a filmové) návnady a zvraty. Nájdete tu len realistické veci, nič sa nerobí len na efekt. Tento seriál rozpráva príbeh, košatý a komplikovaný, poprepájaný, taký aké sú zvyčajne len v knihách lebo na obraz by sa nezmestili. Nič viac, nič menej. A stačí to. ()

Bobik71

Pokud máte rádi dobré knížky, ke kterým se musíte "pročíst", jste na správné adrese. Bude Vám trvat 3-4 díly, než se seznámíte s postavami a než si zvyknete na pomalé tempo vyprávění. Zjistíte že policajt, nemusí být vždy osvalený klaďas, ale alkoholik co se tahá po nocích s děvkama. A že ten gauner, nemusí být gauner s přesvědčení, ale zkrátka život mu nenabídl jiné cesty.. Nečekejte akční jízdu, tento seriál si na nic nehraje. Tento seriál je zkrátka život, není zde typický záporák ani klaďas. Ve své opravdovosti je obrovská síla tohoto počinu, napříč všemi sériemi. Za mne plný počet hvězd. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)