Večný svit nepoškvrnenej mysle

• Česko Věčný svit neposkvrněné mysli (viac)

Život osamělého a nesmělého Joela se od základu změní, když potká excentrickou a temperamentní Clementine. Ta je výstřední ve všech směrech a k bláznivým kouskům stále úspěšněji vyzývá i Joela, jenže je rovněž nevyrovnaná a výbušná a jednoho dne se rozhodne Joela zbavit a začít znovu. Na experimentální klinice se podrobí vymazání paměti, a jelikož pokus dopadne úspěšně, rozhodne se zdrcený Joel pro stejné řešení. Nemá ale štěstí, tentokrát se zákrok vymkne lékaři z rukou a dílo zkázy dokoná jeho asistent, který se místo pečlivého monitorování mozkové činnosti klienta nechá svést k divokým erotickým hrátkám. Režisér umí mistrovsky rozrušovat časoprostorovou kontinuitu a nahrazovat ji asociativním spojováním útržků, jež pocházejí z různých vrstev paměti, a zde se tento princip uplatní při rekonstrukci celého vztahu ústřední dvojice. Odvíjí se pozpátku, k některým zážitkům se film opakovaně vrací, mnohé deformuje v závislosti na Joelových rozjitřených emocích. (oficiálny text distribútora)

Anderton

Hovorí sa, že Sunshine je najlepší film podľa Kaufmannovho scenára. U mňa asi až jeho štvrtý najobľúbenejší, scenáre Malkovicha, Adaptácie a Human nature ma zaujali o niečo viac. To neznamená, že sa nejedná o riadnu pecku, z vizuálneho hľadiska je tento film asi najvydarenejším spracovaním Kaufmannovho scenára. Ja nebudem písať, že tento film je divný, vyššie spomenuté sú oveľa viac (nehovoriac o Synecdoche NY). Je z nich iba najmelancholickejší. 90%. ()

francis

V osmnácti bych si z tohohle filmu asi vzal o dost míň, než si beru dneska se všema zkušenostma, který jsem udělal, to je pravda. Ale stejně by mě asi dostal, formální stránka je extrémně nápaditá (chvílema dokonce lehce připomene Requiem for a Dream) a dějově-obrazová mozaika je tak propracovaná, že nepřestane bavit ani na chvilku. Rozjezd je pomalejší a dlouho mi připadalo, že Věčnému svitu schází hravost novějšího (a mého superoblíbeného) Gondryho filmu The Science of Sleep. Jenže celou dobu je jasný, že tenhle film bude velkej, roste s každou minutou, od půlky už má takovej spád, že člověk jen tak tak stíhá. Navíc dneska se mě tenhle film osobně velice dotýká, eh. Až bych skoro plakal. ()

Frajer42

Tak tady se bude bohužel moje hodnocení zcela rozcházet s davovým. Herecky povedené na tom se asi všichni shodneme, ale ten příběh stál, slušně řečeno, za hovno. Možná, že se najdou jedinci, kterým příběh vyhovoval, ale já jsem prožíval jednu dlouhou nudu. Podle mého názoru naporstá orginalita režie ještě nezaručuje kvalitní film. Někdy prostě méně znamená více. Není vždy potřeba být za každou cenu orginální a ubírat tak na srozumitelnosti příběhu. Ale možná jsem ten konec dostatečně nepobral, a to hlavně proto, že už jsem tomu samou nudou nevěnoval dostatečnou pozornost. Na rady některých uživatelů nedám. Nemám v úmyslu se znovu dívat na film, který se mi na první zhlédnutí nelíbil. Nicméně se to bez větších potíží dokoukat dalo. Zážitek je však téměř nulový. * ()

Dzeyna

Krásné. Hodně zajímavý nápad a celá myšlenka, opravdu dokáže zaujmout při nejmenším pouze hereckým obsazením. Výborný příběh u kterého se člověk vážně nenudí a jenom přemýšlí, jak to asi dopadne a doufá, že dobře. Jim Carrey a Kate Winslet jsou osobnosti a každý je něčím zajímavý a pro každého je typického něco jiného, jsou jednoduše oba originální, takže podle mě skvělá kombinace dát je k sobě. Musím dát mínus jednu * jelikož mi to přišlo až moc o lásce, romantice, vztahu a ukončení, ale na druhou stranu výborný přístroj na vyřešení všech takovýchto záležitostí, i když nevím, jak by to vypadalo, kdyby ho používal každý. ()

Kothy

Zajímavý, i když asi těžko pochopitelný film po jednom zhlédnutí. Jim Carrey tu opravdu boduje. Je to Docela nezvyk vidět ho ve sci-fi filmu. Chtěli byste si někoho nechat vymazat ze své paměti? Taky se tu objevují dobré herečky, jako jsou Kate Winslet a Kirsten Dunst. :) Začíná to koncem... ()

teutates

Scenár: Charlie Kaufman hovorí za všetko! Zaujimavý, je v tomto prípade slabé slovo, pretože ide až o neskutočný scenár! Prelínanie sna a skutočnosti je Kaufmanovo eso v rukáve, ktoré dosť často používa. Jeho scénare (filmy) majú špecifické prvky! Takže príbeh je dosť namakaný, prepracovaný a na čele s Jimom Carrey úplne famózny! Musel som sa naň pozrieť dvakrát aby som pochopil :) ()

tukomaster

Musím se přidat ke všem co doporučují druhé zhlédnutí. Poprvé jsem totiž někde za půlkou usnul a chytil jsem jen konec, takže jsem měl naprosto rozpoluplné pocity, tak jsem se to dal druhý den znova a nestačím zírat. Opravdu úžasné přes režii, scénář, skvělé výkony všech zůčastněných, ale také nenápadný ale výborný soundtrack. Gondry zvládá předvést opravdu velkou škálu žánrů. Rozhodně vřele doporučuju 95% ()

Eawy

Film o tom, že je radšej zažiť a potom bolieť, ako zažiť a nepamätať si. Jim Carrey je výborný. Kate Winslet nepokazila nič, dokonca ani Kirsten Dunst mi nevadila. Mark Rufallo a aj pán Wilkinson boli veľmi dobrí. Výborná hudba. 100% ()

nascendi

V súlade s názorom mnohých užívateľov som si Večný svit pozrel opakovane a v rozpore s názorom väčšiny užívateľom som znížil pôvodné hodnotenie. Zachovaný ostal obdiv k dômyselnému scenáru, k neobvykle dobrému výkonu Jima Carreyho i k niekoľkým režijným nápadom. Problém mám iba s tým, že filmy tohto typu predpokladajú divákovu spoluprácu, spojenie jeho prežitkov s tým, čo sa odohráva na plátne, či obrazovke. A to u mňa nenastalo, čoho dôsledkom sú práve iba tie tri silné hviezdičky. ()

PetrPan

Michal David nazpíval Decibely lásky, Michel Gondry natočil puzzlíky lásky. Skládačka, kterou jsem vnímal jen díky osobnosti Clementine, kterou bych byl schopen milovat, ona mě ale asi patrně ne. Nejsem nesmělý a nejistý podivín, který se ztrácí ve své věčně neposkvrněné mysli. Carreymu jsem navíc jeho Joela nevěřil a když Gondry na konci složil z těch dílků obyčejné červené srdce z Valentinky, pff. Tři za Clementine, od níž bych na první schůzce rozhodně neodešel. ()

Slarque

Zápletka jak od P. K. Dicka (vzpomeňte si na Total Recall) zkombinovaná s variací na nejlepší scény z Malkoviche a to celé zabalené jako romantická komedie. Pro mne nejlepší film podle Charlieho Kaufmana. Herci jsou skvělí, ale Jim Carrey ční vysoko nad nimi a romantická poloha mu vyloženě perfektně sedí. ()

Bachy

Charlie Kaufman, Jim Carrey a tak poutavé téma dělalo z Eternal Sunshine velkou bombu v mojí filmotéce ještě před zhlédnutím. Očekávání byla obrovská a naplnila se. Přesto, že jsem o filmu slyšel moc a moc a hodně si toho přečetl, čekal jsem lehce něco jiného. Ono je to ve výsledku skoro komorní a přesto tak nápadité, originální a poutavé a, i když je tu spoustu scén, které jinde neuvidíte, tak si film drží lidskost po celou dobu. Jediným mínusem je pro mě Wood, nesedí mi zde. Nesedí mi vůbec jeho postava, přijde mi přebytečná. Ale celkový dojem mi to ze snímku rozhodně nezkazilo. Carrey je pan herec, může natočit spoustu úchylně střelenejch komedií, ale to, že umí hrát úchvatně mi nikdo nevymluví. Krásný zážitek. Měl by mít pevné místo v první dvoustovce. ()

Rocky62

Uživatel ''Ještěřák'' vystihl tento ,,film'' naprosto přesně. Uječená Kate Winslet a tak debilní děj, že toho času, který jsem věnoval této stupiditě budu litovat ještě hodně dlouho. A popadám se smíchy za břicho, když se sám sebe ptám, jestli bych měl dát Věčnému svitu ještě jednu šanci. ()

Happens

Neskutečný film nemající podobu, Carrey předvádí, co doopravdy umí jako herec. Hluboká myšlenka, která nutí k zamyšlení, zda by do toho v určitých situací člověk šel... ()

FrodoF

Asi nejoriginálnější romantická komedie, jakou jsem kdy viděl, Ch. Kaufman je zkrátka jedinečný scénárista, který je už po svých pěti scénářích legendou a Věčný svit mám hned po Malkovichovi nejradši. Carrey opět dokazuje, že umí hrát i introvertního člověka a Kate Winslet se svými barevnými přelivy je opravdu nádherná. ()

Chrustyn

Romantický, vtipný, origininální, skvěle zahraný, do detailu promyšlený. Nevím co o tom více napsat. To se prostě musí vidět. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz