Večný svit nepoškvrnenej mysle

• Česko Věčný svit neposkvrněné mysli (viac)

Život osamělého a nesmělého Joela se od základu změní, když potká excentrickou a temperamentní Clementine. Ta je výstřední ve všech směrech a k bláznivým kouskům stále úspěšněji vyzývá i Joela, jenže je rovněž nevyrovnaná a výbušná a jednoho dne se rozhodne Joela zbavit a začít znovu. Na experimentální klinice se podrobí vymazání paměti, a jelikož pokus dopadne úspěšně, rozhodne se zdrcený Joel pro stejné řešení. Nemá ale štěstí, tentokrát se zákrok vymkne lékaři z rukou a dílo zkázy dokoná jeho asistent, který se místo pečlivého monitorování mozkové činnosti klienta nechá svést k divokým erotickým hrátkám. Režisér umí mistrovsky rozrušovat časoprostorovou kontinuitu a nahrazovat ji asociativním spojováním útržků, jež pocházejí z různých vrstev paměti, a zde se tento princip uplatní při rekonstrukci celého vztahu ústřední dvojice. Odvíjí se pozpátku, k některým zážitkům se film opakovaně vrací, mnohé deformuje v závislosti na Joelových rozjitřených emocích. (oficiálny text distribútora)

Jorge-Z

Jedna z mála rolí kde Carrey hraje vážně. Velice originální film s tématikou osudové lásky. Navíc vlasy Winslet byly barevně šílené jako celý film. ()

Ještěřák odpad!

Tenhle pafilm je natolik nudná scénáristicko-režisérská onanie, že ho nehodlám nikdy dokoukat. Jeho věčné srovnávání tuhle s MEMENTO, tamhle s TRUMAN SHOW, LOST IN TRANSLATION atd. mi přijde jako hrubá urážka zmiňovaných (IMHO minimálně velmi zdařilých) filmů. Někdy je asi lepší strčit svou bezbřehou kreativitu zpátky do gatí a natočit něco příjemně normálního. Žádné zbytečné skrupule, tenhle fenomenální sranec zmatených událostí včele s uječenou Winsletkou je pro mě čistý Odpad. ()

Prochy38

Velmi náročný, ale nádherný film. Skvělý výkon obou hlavních protagonistů. J. Carrey jen přesvědčuje, že tyto role mu sedí úplně stejně jako role "magorů" v bláznivých komediích. Úžasné romantické drama. ()

Itar

Libové sousto od věčného snílka a hračičky Michela Gondryho. A vlastně, vůbec.. tak, celkově... Kaufman + Gondry + Brion + CarreyWinsletRuffalo ... recept na ten správný kultovní snímek. ()

angloumene

Naprosto dokonalé romantické něco... Nový rozměr filmu, který ve vás vzbudí pocit, že všechno není zase až tak hrozné a vlastně kdybyste o to přišli, bylo by to horší než nyní. Pro mě od teď až navždycky srdeční záležitost :) ()

Marrty3

Výborné herecké obsazení a Jim dokazuje,že nemusí hrát jen pošuky,ale že s přehledem zvládne i velmi inteligentní role,jako je tahle. Na romantický filmy moc nejsem,ale tenhle mě bavil...a to asi protože je trochu "šmrnclej" sci-fi.Už po prvním shlédnutí dávám 5* protože mě to vážně bavilo. ()

peetriss

Jeden z nejpodivnějších, ale jedním dechem dodávám, také jeden z nejskvělejších romantických kousků s vynikající dvojicí Jimem Carreym a Kate Winslet. Do posledního puntíku vypilovaný a především originální scénář Charlieho Kaufmana a jeho mistrné převedení do obrazové podoby pod skvělou taktovkou režiséra Michela Gondryho udělaly z Věčného světa neposkvrněné mysli nezapomenutelný filmový zážitek na věčné téma lásky tentokráte naservírované na zvláštním fantaskním podnosu otevírající otázku hodnoty vzpomínek, které v nás tyto lásky zanechávají. Oceňuji i skvělé obrazové perly a perfektní příběhovou složitost přesně reflektující vzpomínkový labyrint, jsoucí v každém z nás. A souhlasím: pokud chcete být tímto filmem pohlceni naplno, musíte do něj zabrousit na vícero podívání. ()

Nebeská

„Jak blažený vestálčin úděl je, na svět zapomene, a na ni zase svět. Neposkvrněné mysli věčný svit! Modlitby její vyslyšeny, přání umí se zbýt…" (Alexander Pope). Už samotný název filmu, který zní překrásně, napoví, že se jedná o výjimečný počin. A skutečně tomu tak je. Tento film s geniálním scénářem pojednává o dvou povahově rozličných lidech – o impulzivní a nespoutané Clementine, barvící si vlasy podle nálady (jednou je jako mandarinka, jindy jako borůvka) a nesmělém Joelovi. I přes naprosto odlišné charaktery se neodolatelně přitahují (jak už to u protikladů bývá). Sledujeme jejich vyvíjející se vztah od poblouzněných počátků až k okamžikům, kdy na sobě začínají objevovat moře chyb. Vše vyvrcholí tím, že se Clem po velké hádce rozhodne na experimentální klinice vymazat Joela navždy z paměti a zdrcený Joel ji tímto krokem následuje. Postupně, jak mu jednotlivé vzpomínky mizí, chce s vymazáváním přestat a alespoň některé ze vzpomínek na Clem si zachovat a zachránit tak jejich lásku. Tak se zoufale snaží skrýt Clementine v nějaké vzpomínce z dětství, aby nebyla nadobro smazána. Tento úchvatný film, který po celou dobu plyne s neskutečnou lehkostí, ve mně navždy zanechal hlubokou stopu a nejde jej nemilovat. ()

Paldiny

Vieme, že dokonalosť neexistuje, a predsa ju hľadáme. A popritom aj tá seba menšia spomienka môže mať v konečnom dôsledku obrovský význam. Toť hlavná myšlienka fascinujúceho filmu, ktorý jednoducho musí na človeka zapôsobiť. Teraz zostáva len otázkou, akú uložiť a akú nechať odísť. ()

Honzeek95

Podivný film, na který jsem se rozhodl podívat proto, abych zjistil, jestli Jim Carrey dokáže zahrát jinou roli než jeho typickou komediální. Po zhlédnutí musím konstatovat, že ano, a docela se mu to zde i povedlo. Scénář velice zajímavý a neobvyklý, i přesto musím přiznat, že mě film místy nudil.. ()

IvoB

Jasně, chápu... Tohle je jeden z těch filmů, který asi uvidím víckrát… Tak tedy abych začal: Už při prvním zhlédnutí to na mě zapůsobilo. Ale ne tolik, jak jsem čekal. Nemůžu zapřít, že to má velmi specifickou a poutavou atmosféru, je to skvěle zahrané, a dialogově precizní. Přesto mi ale upřímně kousíček k tomu maximálnímu hodnocení chybí. 4* - 8/10 ()

woodsman

kokos zaujimave niekedy az dost sialene mne sa to celkom pacilo taketo paradoxi kde musis trochu premislat ale kamosi povedali ze sracky daj to do pice ()

krauset

Mysl a její fungování. Ústřední to téma scenáristy Charlieho Kaufmana. Ten se v roce 2004, po oceňované spolupráci s režisérem Spikem Jonzem, pro něhož napsal V kůži Johna Malkoviche a Adaptaci, spojil s francouzským tvůrcem Michelem Gondrym, a vznikl tak jeden z (paradoxně vzhledem k jeho ději) nejpamětihodnějších filmů nultých let, který si odnesl Oscara za nejlepší původní scénář. Joel se rozhodne podstoupit vymazání paměti, konkrétně těch částí, v nichž sídlí vzpomínky na jeho bývalou přítelkyni, drahou Clementine. A to jako ublíženou reakci na zjištění, že ona předtím provedla totéž. Retrospektivní cesta vzpomínkami vede k novému pohledu na jejich vztah a možná i na vztahy obecně. Název filmu odkazuje k básni Eloisa to Abelard o nešťastné lásce středověkého teologa Abelárda s žačkou Heloisou, kterou oplodnil a musel za to zaplatit kastrací. Podobnou kastraci, i když mentální, na sobě páchají Joel s Clementine, když se kvůli strachu z bolesti ochuzují o společné vzpomínky. Věčný svit neposkvrněné mysli je filmem o tom, že bolest zapomínání převyšuje bolest vzpomínání. ()

Macik

Ze začátku tenhle film vyznívá docela zajímavě až divně,ale po delším zhlédnutí jste uchváceni a jen sem tam Vám to dovolí se nadechnout a vydechnout.Jim Carrey zde ukázal že není jen druhořadý komik s gumovým obličejem a Kate Winselt tou paničkou s Titanicu.Opravdu skvěle obsazené hlavní role. Jinak o scénáři a režii bysme tady mohli mluvit hodiny,ale jednu věc vím jistě,jestli tenhle film nedostane aspoň dva oscary, tak ať se jde filmová akademie vys*at......!!!!:) ()

GREGOIRE

Zvláštní film. Netradiční analýza vztahu, co všechno láska obnáší, jestli to celé stojí za to ... Celé z pohledu lidí, kteří se rozhodli se vztahem skoncovat. Je důležitější, co je spojuje, nebo to, co je rozděluje? Jim Carrey je vynikající a předvádí velmi široký herecký rejstřík poloh. Nebýt na můj vkus někdy trochu příliš divokého a komplikujícího střihu, tak je to pětka. ()

Cong

Geniální film složený z geniálních scén. A když už jsem u té geniality, tak samozřejmě nesmím zapomenout na Kaufmana, který po V kůži Johna Malkoviche a Adaptaci znovu potvrdil, že je scenáristický bůh. A samozřejmě se musím přidat k zástupu uživatelů chválících herecký výkon Jima Carreyho. To, že nebyl ani nominován na oscara, je neodpustitelná hanba pro celou americkou akademii. ()

Miguel

Velice zvláštní film. Do kina jsem šel na doporučení kamarádá s velkým očekáváním a výsledek ? Tento film je předčil. Možná tím, že "loser" Joel (mimochodem ve skvělém, podle mě Oscarovém, podání Jima Carreyho) je mi celkem podobný, možná energickou Clementine (o tom, že je Kate vynikající herečka snad nikdo nepochybuje), která střídá nejenom barvu vlasů, ale hlavně aspekty svého charakteru snad v každém záběru a v žádném vás nenechá chladným. Snad tím, že se Gondrymu podařilo přenést složitý, "Kaufmanovský" scénář na filmové plátno s neuvěřitelnou lehkostí, nebo tím, jak celý film působí (včetně úžasného soundtracku) poeticky, citopřítomě a skutečně. Pro mě nejlepší film , jaký jsem viděl. ()

kapibara

K tomuhle filmu se pořád vracím stejně tak,jako se k sobě vrací hlavní hrdinové Joel a Clementine. Kate Winslet a Jim Carrey se zde ukazují jako sqělí herci,i když mě v některých svých filmech skoro přesvědčili o opaku.Kaufman napsal scénář téměř bezchybný,byť je fabule místy pro diváka velmi zrádná a zapeklitá. ()

Klay

Hromada originálních nápadů bez pořádného příběhu nemůže dát stoprocentní film. Jak se to blíží ke konci, začíná to neustálé omýlání toho samého nudit. A pokud tu šlo hlavně o pocity, tak mě se to emočně nedotklo ani trochu. Těžko říct, čím to je, protože herci jsou výborní a Gondry si s Kauffmanovým scénářem poradil velmi důstojně. Asi jde skutečně o film, který se dá docenit až časem, ale než ho uvidím znovu, zůstávám na lehce nadprůměrných 3*. ()

dezert

Absolutně největší zážitek, jaký jsem kdy v kině měl. Film, co člověka vyřídí a donutí přemýšlet na měsíc dopředu. Čím jsem starší, tím víc mě ten film odrovnává. Nejlepší scénář Charlieho Kaufmana, jeden z nejlepších filmů Jima Carreyho. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz