Umučenie Krista

• Česko Umučení Krista (viac)

The Passion of the Christ je film o posledních dvanácti hodinách života Ježíše z Nazaretu. Film začíná v zahradě Getsemanské, kam se Ježíš odešel modlit po Poslední večeři. Ježíš odolává Satanovým svodům. Následkem zrady Jidáše Iškariotského je Ježíš zatčen a odveden zpátky do města Jeruzaléma, kde ho vůdcové farizeů obviní z rouhání a vynesou nad ním rozsudek smrti. Ježíš je předveden před Piláta, římského místodržícího v Judsku, který si vyslechne obvinění vznesená farizeji proti Ježíšovi. Pilát pochopí, že se jedná o politický spor, a předá záležitost králi Herodovi. Herodes vrátí Ježíše Pilátovi, a ten předloží lidu volbu, zda má propustit Ježíše nebo zločince Barabáše. Lid rozhodne, že propuštěn má být Barabáš a Ježíš má být odsouzen. Ježíš je předán římským vojákům a zbičován. Ježíš, ztýrán k nepoznání, je opět předveden před Piláta, a ten ho ukáže lidu, jako kdyby chtěl říct: "Nestačilo to už ?" Nestačí to. Pilát si nad celým dilematem myje ruce a nařídí svým lidem, aby konali tak, jak si to přeje lid. Ježíš na sebe bere svůj kříž a musí ho nést celým Jeruzalémem až na vrchol Golgoty. Na Golgotě je Ježíš přibit na kříž a prožívá poslední pokušení - strach z toho, že ho jeho Otec opustil. Svůj strach překoná, pohlédne na Marii, svou svatou matku, a řekne něco, co dokáže plně pochopit jen ona: "Dokonáno jest." Pak umírá se slovy: "Otče, do Tvých rukou odevzdávám svého ducha." V okamžiku jeho smrti se země otřásla.
Scénář k filmu The Passion of the Christ vytvořil producent a režisér Mel Gibson ve spolupráci s Benediktem Fitzgeraldem (Chladnokrevně, Zelda). V podstatě se jedná o upravené pašije zkompilované ze všech čtyř evangelií - Matoušova, Markova, Lukášova a Janova. Gibson od počátku věděl, že nejdůležitější bude najít toho pravého herce pro roli Ježíše Krista. Jeho volba nakonec padla na Jima Caviezela, který naposledy hrál ve filmu Hrabě Monte Cristo. Caviezela, který je aktivní katolík, tato nabídka okamžitě oslovila. Jako pozoruhodná shoda okolností se mu jevilo i to, že právě oslavil 33. narozeniny a dostal se tedy do "Kristových let". "Ještě nikdo takhle Ježíše neukázal a podle mě Mel ukazuje, jak to doopravdy bylo. Nepoužívá násilí pro násilí, nikdy to nebylo bez důvodu. Ten realismus bude asi mnohé šokovat, ale právě proto je ten film tak nesmírně silný." Pro scény, kdy Ježíš absolvuje bití a bičování nechvalně proslulým římským vynálezem, "devítiocasou kočkou" (důtky s kovovými konci, které trhaly kůži), musel Caviezel podstoupit dlouhé přípravy v maskérně. Po makeupu, kterým měl pokrytu většinu těla, mu naskákaly puchýře, díky kterým pak nemohl v noci spát. Scény ukřižování se natáčely 14 dní, během kterých musel nést, či spíše vláčet cca 70 kg těžký kříž (skutečné kříže vážily až dvojnásobek) až na Golgotu, to vše zahalen pouze do plátna, přestože se natáčelo během zimy. Někdy byl tak podchlazen, že nemohl ani promluvit a štáb mu musel na obličej přikládat ohřívací balíčky, aby vůbec rozhýbal rty. To ještě nebylo všechno - při natáčení během bouřky do Caviezela a pomocného režiséra Jana Micheliniho udeřil blesk - sjel do Micheliniho deštníku a zasáhl i Caviezela, ale jako zázrakem nebyl ani jeden z nich vážně zraněn. Caviezel nicméně na natáčení vzpomíná v dobrém: "Kdybych tím vším neprošel, nebylo by to utrpení tak autentické, takže to tak muselo být," říká. (oficiálny text distribútora)

Liesel

Možná ty negativní reakce vyvolal film tím, že něco vypovídá o nás - lidech. Možná to co platilo tehdy, platí i dnes. Když je někdo jiný - odlišuje se názorem, postojem, životní filozofií, náboženstvím a neslučuje se se stádem okolo...Nebude trpět vždycky? Mel Gibson nám ukázal jen a jen historii našeho lidstva. Podle mě naprosto věrně vystihl podstatu toho, jak ztvárnit zradu, pokušení, umučení. Ježíš, Joshua, Jesús..jak chcete, se za nás obětoval a Gibson to natočil. Přesně si vybavuji svoje první pocity. Hudba, obraz, podtóny a přechody světla a tmy. James Caviezel. Nikdo by ho nezahrál věrněji. Nejen že do něj uhodil blesk, ale měl i vykloubené rameno. Neměl jednoduché podmínky při natáčení a plus to, že věří v Boha, jen umocnilo jeho herecký výkon. Můj názor. Maia Morgenstern v podobě Satana se mi líbila až nebezpečně moc. Né nadarmo má Satan mnoho podob a všechny jsou přitažlivé a krásné. Pro mě má tento snímek osobní význam. Děkuji za něj. Komentáře které mě zaujaly : POMO, Tosim, Djkoma ()

chlodvik

Nehodnotím film (ten sám je za pět hvězd také). Hodnotím příběh. Není na světě moc silnějších. Když se podívám zpětně na těch bezmála dva tisíce let, tak i přes ty svinstva co církev napáchala v průběhu uplynulých staletí, přes všechny ty náboženské války a vraždění ve jménu Boha a Krista, stálo to za to. Každá kapka jeho krve stála za to! ()

Lir

Pokúsim sa zhrnúť najčastejšie uvádzané výhrady a Gibsona trochu obhájiť: _"Ja som Dobrý Pastier. Aj svoj život položím za ovce."_ "Otec ma preto miluje, že ja dávam svoj život a zasa si ho vezmem. Nik mi ho neberie, ja ho dávam sám od seba. Mám moc dať ho a mám moc zasa si ho vziať. Taký príkaz som dostal od môjho Otca."_ "Nik nemá väčšiu lásku ako ten, čo položí život za svojich priateľov."_ Ani toto nemá nič spoločné s vierou? Všetko to odznelo v tomto filme. Názov filmu je Umučenie Krista. Takže sa prioritne venuje UMUČENIU Krista a UČENIE Krista je trochu v úzadí. To je také ťažké pochopiť? Pád Tretej ríše sa venuje posledným dňom Hitlera v berlínskom bunkri. Takmer žiadna zmienka o tom, čo sa dialo predtým, aké okolnosti k tomu viedli. Ale tam to akosi nikomu nechýbalo... Tento film vraj divákovi nedáva nič iné ako brutalitu, násilie a smrť. Absolútne nepochopenie. Niekedy mám pocit, že keby celý film prebehol tak ako prebehol, akurát úplne na záver by sa v prestrihu objavil Ježiš v náručí s Máriou Magdalénou a rozprávali by niečo v zmysle: "A koho to tam vlastne ukrižovali?", tak hodnotenie filmu by v očiach istých "kritikov" razom stúplo aspoň o 40%, však? Pointa filmu spočíva podľa mňa v najemotívnejšej scéne, keď Ježiš padá pod krížom, pribieha k nemu Mária, objavujú sa flashbacky z Ježišovho detstva, a kľačiac na zemi Ježiš vyslovuje slová: VIDÍŠ MATKA, VŠETKO ROBÍM NOVÉ. ...a Gibson nie je žiadny môj obľúbenec a už vôbec nie génius, tento jeho film určite nie je najlepším spracovaním Ježišovho života a učenia (takým je pre mňa Zeffirelliho Ježiš Nazaretský), ale myslím, že o peniaze mu v tomto prípade zaiste nešlo... ()

sml41

aj napriek mojím nabož.koreňom - som skor realista - a z hladiska biblického príhebu toto nežerem... skor verím na "ufonov" ale po audiovizuálnej stránke je to nádherný film. Mal som česť byť na SK premiere v kine - Obrovsky zážitok! ()

Indio

Osobně bych si raději opět pustil Scorseseho Poslední pokušení Krista, spíše než tento popcornově-reklamní echt náboženský pamflet. Jsem tedy sám ze sebe docela v šoku, že se mi to celkově vlastně i líbilo a to i navzdory výše zmíněnému. Scenu se stolem jsem nepochopil. ()

Rathe

Ano, je tu dost smyšlených věcí, protože kdyby měl Ježíš vydržet to, co ve filmu, musel by mít krve jak vůl a tělo minimálně z kamene. Ale Mel Gibson to prostě chtěl podat drsněji, krvavěji a hrůzněji, což se mu samozřejmě za popření reality povedlo. Bylo to kruté - když do něj sekali kovovými háčky... no rozhodně by po tom vypadal mnohem hůře a nežil by. Takový nástroj by z něj absolutně vytrhal všechno možné. A pak jsem taky čekal na to, jak mu přibijí ruce na kříž. Z filmu Stigmata jsem byl obeznámen, že mu hřeby musely vtlouct do zápěstí, aby to vydrželo ten nápor. Ruce by to nedaly, ale zde jsme byly svědky této menší lži. Přes to vše jsem film hltal až do konce. ()

Mat.t

Som smutný z komentárov prítomných ateistov, ktorým sa to zdá nevhodné, brutálne a nepochopiteľné, ale toto je jediný film, ktorý sa nedrží "rozprávkovej" časti biblie, ale jej reálneho prevedenia a je mi ľúto tých, ktorí to nedokážu prijať. V dnešnom svete sa dejú ešte horšie veci na ktoré sa nečinne pozeráme a prechádzame ich bez povšimnutia. Mali by sme sa všetci nad sebou zamyslieť a uvažovať nad tým, čo kto do tohto sveta prináša. ()

m.a.rtin

Skutečně jeden z mála filmů obsahující scénu bičování, při které jsem musel odvracet oči. Vtipálek by řekl, že Ježíš zapomněl heslok BDSM :-) ()

stret

Hlavným failom tohoto bigotného filmu nie je snáď rozhodnutie natočiť malý výsek - konkrétne v tej dobe bežné ukrižovanie, konkrétne Krista - a to aj naturalisticky - ak to má hlavu a pätu. Tú to však nemá. Problém je, že podľa histórie bol pre Rimanov Kristus len ďalší z radu mesiášov. Ukrižovávali pravidelne rôznych zločincov, či mesiášov. Z pohľadu rimanov šlo o ufúľaných zaostalých ludí, ktorých krajinu si podrobili a spravovali. Nudná rutina. Tak ako vy nepoznáte kdejakého ufúľanca, nepoznali Krista ani bežní rímski vojaci. Došla požiadavka od miestnych farárov dakoho zasa ukrižovať - no tak dobre - Pontský Pilát vyhovel, hoci poriadne nevedel prečo - veď načo provokovať miestnu smotánku? Predstava, že bežní rimania tam nadprácne mučili jednoho z ufúľanov - je kreténska a založená len náboženskom nafúknutí dnes celosvetovo známeho prípadu. Nemal som problém s násilím vo filme. Mal som zásadný problém s jeho brutálnou absurdnosťou a nezmyselnosťou, ktorá by mala v tej miere význam snáď len vtedy, ak by Kristus predtým vykiloval Cézara a všetky deti v Ríme, obzvlášť bizarným spôsobom. Len v takom prípade by táto forma filmu dávala zmysel. Diskutabilnosť tohoto filmu je založená len a len na absurdnosti a neoddôvodnenosti násilia v tomto filme, a neslušnom tlačení na pílu emócií. A to je ten základný fail tohoto filmu, ktorý bigoťák ani nemôže postrehnúť. Ak by sa JP II vyjadril, že "Takto to bolo!" bolo by mi ho ľúto - on to samozrejme nemôže vedieť, nebol tam. Ale omnoho pravdepodobnejšie je to, že aj informácia že JP II niečo také vyslovil je lož rovnako, ako Gibsonova predstava o bežnej rutine rimanov pri v tej dobe bežnom treste ukrižovania. ()

lenoch

Je to hlavně holywoodsky efektně natočené bičovování, ačkoliv někteří herci ukazují, že by měli potenciál zahrát víc. Ale zase - který jiný film je namluvený celý v aramejštině? :) ()

PORTER44

Tak tohle je brilantnost od M.Gibsona že se odvážil ten film vůbec natočit.Výborné a hlavně poučné drama o historii.Pro někoho odpuzující a brutální a pro někoho pravdivé,plné emocí a dobře natočené drama.Scéna bičování je úchvatná v představě že by to mohl někdo přežít je nepředstavitelná.Hlavní role J.Caviezel skvělý výkon. ()

Vetroplach81

vždy si to pozriem na Velkú noc, pre nás veriacich je to skvost a tým nemyslím tú vyobrazenú brutalitu, lež vela vecí, ktoré sú tam ukázané ,,medzi riadkami" ()

Zacharod

Jsou pouze dvě možnosti, buďto byl blázen a vtom případě by to byl blázen na jehož popud by byla sepsána nejčtenější kniha světa a o němž by se mluvilo ještě o dva tisíce let později. Nebo kázal pravdu. Pokud jste zastánce první možnosti tak vaším přesvědčením The Passion of the Christ určitě otřese. ()

Salsecnew

Velmi pěkně a velmi procítěně provedené. Po objektivní stránce můžeme hovořit o skvělém ztvárnění tohoto biblického aktu Ježíše Krista v podání Jamese Caviezela (Frekvence), ve filmu mohu vypozorovat též nekanonické narážky na Ježíšův obraz v šátku sv. Veroniky nebo též rozlomení chrámového práhu v synagoze po jeho vydechnutí, které se objevuje ve fragmentu jednoho z nekanonických evangelií. Je vidět, že iniciátor tohoto filmu Mel Gibson byl velmi obeznámen. Bohužel subjektivní část je sporná, protože každý si tu událost ,,představuje" individuálně. Avšak z uměleckého hlediska se jedná o absolutně úchatný kousek. ()

hevys

ač jsem křtěný vždycky jsem byl nevěřicí tomáš kdoví jak to všechno bylo.po vizualni stránce je to ale parádní. ()

Hidoshito

Jeden z nejznámějších příběhů lidských dějin v té nejbrutálnější podobě, jakou si dokážeme představit. Pro někoho nejspíš příliš kruté, drsné, až masochistické ztvárnění, ale pro ty, co vydrží až do konce, je to velmi silný zážitek, přestože moc dobře vědí, jak to celé skončí. Autentické jazyky, dokonalá hudba podtrhující atmosféru, výborné herecké obsazení atd. atd. Pan Mel Gibson přidal do své sbírky další parádní režisérský kousek! ()

ambrobene

Pán, Boh, mi otvoril ucho. A ja som neodporoval, nazad som neustúpil. Svoj chrbát som nastavil tým, čo bili, a svoje líca tým, čo trhali. Tvár som si nezakryl pred potupou a slinou. Pán, Boh, mi pomáha, preto nebudem zahanbený. On zatvrdil moju tvár sťa kremeň a viem, že sa nezahanbím. ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (viac)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (viac)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (viac)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (viac)