Umučenie Krista

• Česko Umučení Krista (viac)

The Passion of the Christ je film o posledních dvanácti hodinách života Ježíše z Nazaretu. Film začíná v zahradě Getsemanské, kam se Ježíš odešel modlit po Poslední večeři. Ježíš odolává Satanovým svodům. Následkem zrady Jidáše Iškariotského je Ježíš zatčen a odveden zpátky do města Jeruzaléma, kde ho vůdcové farizeů obviní z rouhání a vynesou nad ním rozsudek smrti. Ježíš je předveden před Piláta, římského místodržícího v Judsku, který si vyslechne obvinění vznesená farizeji proti Ježíšovi. Pilát pochopí, že se jedná o politický spor, a předá záležitost králi Herodovi. Herodes vrátí Ježíše Pilátovi, a ten předloží lidu volbu, zda má propustit Ježíše nebo zločince Barabáše. Lid rozhodne, že propuštěn má být Barabáš a Ježíš má být odsouzen. Ježíš je předán římským vojákům a zbičován. Ježíš, ztýrán k nepoznání, je opět předveden před Piláta, a ten ho ukáže lidu, jako kdyby chtěl říct: "Nestačilo to už ?" Nestačí to. Pilát si nad celým dilematem myje ruce a nařídí svým lidem, aby konali tak, jak si to přeje lid. Ježíš na sebe bere svůj kříž a musí ho nést celým Jeruzalémem až na vrchol Golgoty. Na Golgotě je Ježíš přibit na kříž a prožívá poslední pokušení - strach z toho, že ho jeho Otec opustil. Svůj strach překoná, pohlédne na Marii, svou svatou matku, a řekne něco, co dokáže plně pochopit jen ona: "Dokonáno jest." Pak umírá se slovy: "Otče, do Tvých rukou odevzdávám svého ducha." V okamžiku jeho smrti se země otřásla.
Scénář k filmu The Passion of the Christ vytvořil producent a režisér Mel Gibson ve spolupráci s Benediktem Fitzgeraldem (Chladnokrevně, Zelda). V podstatě se jedná o upravené pašije zkompilované ze všech čtyř evangelií - Matoušova, Markova, Lukášova a Janova. Gibson od počátku věděl, že nejdůležitější bude najít toho pravého herce pro roli Ježíše Krista. Jeho volba nakonec padla na Jima Caviezela, který naposledy hrál ve filmu Hrabě Monte Cristo. Caviezela, který je aktivní katolík, tato nabídka okamžitě oslovila. Jako pozoruhodná shoda okolností se mu jevilo i to, že právě oslavil 33. narozeniny a dostal se tedy do "Kristových let". "Ještě nikdo takhle Ježíše neukázal a podle mě Mel ukazuje, jak to doopravdy bylo. Nepoužívá násilí pro násilí, nikdy to nebylo bez důvodu. Ten realismus bude asi mnohé šokovat, ale právě proto je ten film tak nesmírně silný." Pro scény, kdy Ježíš absolvuje bití a bičování nechvalně proslulým římským vynálezem, "devítiocasou kočkou" (důtky s kovovými konci, které trhaly kůži), musel Caviezel podstoupit dlouhé přípravy v maskérně. Po makeupu, kterým měl pokrytu většinu těla, mu naskákaly puchýře, díky kterým pak nemohl v noci spát. Scény ukřižování se natáčely 14 dní, během kterých musel nést, či spíše vláčet cca 70 kg těžký kříž (skutečné kříže vážily až dvojnásobek) až na Golgotu, to vše zahalen pouze do plátna, přestože se natáčelo během zimy. Někdy byl tak podchlazen, že nemohl ani promluvit a štáb mu musel na obličej přikládat ohřívací balíčky, aby vůbec rozhýbal rty. To ještě nebylo všechno - při natáčení během bouřky do Caviezela a pomocného režiséra Jana Micheliniho udeřil blesk - sjel do Micheliniho deštníku a zasáhl i Caviezela, ale jako zázrakem nebyl ani jeden z nich vážně zraněn. Caviezel nicméně na natáčení vzpomíná v dobrém: "Kdybych tím vším neprošel, nebylo by to utrpení tak autentické, takže to tak muselo být," říká. (oficiálny text distribútora)

kuri-noha

Bezduchá, podrobná rekonstrukce ukřižování. Pěkně rána po ráně, kapka po kapce... Nic víc. Jde opravdu spíš o jakýsi hraný dokument. ()

Wez

na filmu se mi líbilo historické pojetí-určitě nejsem věřící a podle mě by kristus takový mučení ani nevydržel-a jestli ano,určitě by se pomočil a pokálel,což mi ve filmu chybělo-ty hvězdičky dávám spíš za ztvárnění filmu,jehož ůstřední postava je mi ůplně u prdele a zvysoka na ni seru-líbilo se mi třeba jazykové pojetí,role židů(vždy škodit) a triky-i když jak už jsem psal,přehnaný to teda bylo totálně-alespoň to jeho bití... ()

Snakefinger

Tomuto filmu se dát buď nejhlubší odpad nebo nebeské hodnocení. U některých scén se mi opravdu dělalo zle od žaludku. Skoro by se dalo říct, že brutalita Ježíšova mučení se přenáší na diváka, který snad po závěrečné scéně ukřižování cítí na svém těle Ježíšova stigmata. Klobou dolů. ()

Dharmma

Tenhle film se snaží emočně vydírat lidi, tak jako spoustu dalších věcí, aby se staly věřící. Já sám poslední dobou mám ke křesťanství blízko, ale tohle vydírání se mi opravdu nelíbí. ()

stret

Hlavným failom tohoto bigotného filmu nie je snáď rozhodnutie natočiť malý výsek - konkrétne v tej dobe bežné ukrižovanie, konkrétne Krista - a to aj naturalisticky - ak to má hlavu a pätu. Tú to však nemá. Problém je, že podľa histórie bol pre Rimanov Kristus len ďalší z radu mesiášov. Ukrižovávali pravidelne rôznych zločincov, či mesiášov. Z pohľadu rimanov šlo o ufúľaných zaostalých ludí, ktorých krajinu si podrobili a spravovali. Nudná rutina. Tak ako vy nepoznáte kdejakého ufúľanca, nepoznali Krista ani bežní rímski vojaci. Došla požiadavka od miestnych farárov dakoho zasa ukrižovať - no tak dobre - Pontský Pilát vyhovel, hoci poriadne nevedel prečo - veď načo provokovať miestnu smotánku? Predstava, že bežní rimania tam nadprácne mučili jednoho z ufúľanov - je kreténska a založená len náboženskom nafúknutí dnes celosvetovo známeho prípadu. Nemal som problém s násilím vo filme. Mal som zásadný problém s jeho brutálnou absurdnosťou a nezmyselnosťou, ktorá by mala v tej miere význam snáď len vtedy, ak by Kristus predtým vykiloval Cézara a všetky deti v Ríme, obzvlášť bizarným spôsobom. Len v takom prípade by táto forma filmu dávala zmysel. Diskutabilnosť tohoto filmu je založená len a len na absurdnosti a neoddôvodnenosti násilia v tomto filme, a neslušnom tlačení na pílu emócií. A to je ten základný fail tohoto filmu, ktorý bigoťák ani nemôže postrehnúť. Ak by sa JP II vyjadril, že "Takto to bolo!" bolo by mi ho ľúto - on to samozrejme nemôže vedieť, nebol tam. Ale omnoho pravdepodobnejšie je to, že aj informácia že JP II niečo také vyslovil je lož rovnako, ako Gibsonova predstava o bežnej rutine rimanov pri v tej dobe bežnom treste ukrižovania. ()

gizi

Prvních 20 minut jsem chtěl od filmu odejít, ale pak se ukázalo, že by to byla chyba. Kruté, až šokující, ale přesto poutavé a pravděpodobně i pravdivé. 75%. ()

moikan odpad!

Čiste materialisticky podaný film. Mnoho krvi ešte neznamená mnoho súcitu a ľútosť nad stratou intelektuála doby. Jednooký Ježiš a sadistickí rímski vojaci. M.Gibson asi zabudol, že netočí akčný film. Nikedy nepriznane je silnejšie nez okázalé podania násilia a brutality. Pôsobí to nehodnoverne. Navyše do toho zahrnul všetky historicky neoverené klišé a kadajaké "overene" povedačky . Farebne mi tiež vadilo ladenie do hneda a príliš stmavené a dofarbené farby filmu. Anachronické rozstrihanie deja bolo tiež na škodu - bránilo celkovému pochopeniu postavy a vžitie sa s ňou, aby sme viac boli na jeho strane , prípadne súcitili- takže v konečnom dôsledku to celé bolo kontraproduktívne. ()

trx2010

Problémem tohoto vizuálně dokonalého filmu je nekvalitní předloha. Ne že by nosná myšlenka příběhu nebyla originální, se samotným příběhem si už ale autoři předlohy moc práce nedali. Chybí nám motivace hlavních postav, vystavění příběhu a hlavně zápletky. Hlavní hrdina působí hystericky a těžko k jeho postavě mohu přilnout. Výsledek tedy nakonec působí jako nafilmování tradiční vesnické zabijačky bez hlubšího významu. ()

Baroque

V prvom rade, som s Bohom, ak nejaký je, na nože. Ale nebojím sa priznať, že toto dielo vo mne prebudilo aj to minimálne kresťanstvo, tak hlboko skryté vo vnútri duše plnej dilem. Som v poslednej dobe precitlivený a nebojím sa plakať. pri Umučení Ježiša Krista táto, tvrdím, prirodzená reakcia pretrvávala takmer počas celého filmu. Najviac na mňa asi zapôsobilo utrpenie matky. Čo môže byť strašnejšie, ako vidieť to, čo sa s Máriou dialo, pričom tu zaznel citát z biblie, či jeho parafráza: "Telo môjho tela, srdce môjho srdca..." Tu sa znovuotvorila moja fascinácia materinským inštinktom. Ak niekto hovorí, je to brutálne, krvavé. O čo Ježišovi v podstate išlo? Čím sa stal podľa Biblie spasiteľom? Svojim nesmiernym utrpením. Nesmiernym. Mohol som pozerať X hororov, to, čo tu spôsobili urobili centurioni bolo horšie, ako utrpenie, spôsobené cenobitmi. Ich konanie sa môže prirovnať iba s masovými popravami konanými Einsatzgruppe A na území ukrajiny a litvy. IBA prirovnať. pretože aj tu fungoval alkohol ako otupenie zmyslov. no náckovia konali ako rýchlo šľapajúce hodinky. hoci aj oni sa často psychicky zrútili, či dokonca spáchali samovraždy. tu nie je vidieť ani štipka ľútosti. sadizmus vo svojej rýdzej podstate. často som bol na pochybách, kto je vinný viac. farizeji, bažiaci po krvi, prskajúci slová: "ukrižovať!!!", vojaci, konajúci to najhnusnejšie zverstvo (nechcem urážať zvery, lepšiu metaforu nepoznám), či pilát, alegoricky si umývajúci od zodpovednosti nado všetkým legendárnym umytím si rúk od krvi. mohol by som písať state. videl som pokušenie krista, ale neporovnávam, lebo sa s týmto dielom vôbec nedá. toto je demonštrovanie holých biblických faktov, bázy, na ktorej je kresťanstvo postavené. irónia spočíva i v tom, že symbolom a miestom, kde sídli cirkev je práve rím, majúci kristovu krv na rukách. ako hovorím, často som s bohom na nože, ale tu sa vo mne, keď tento film pozerám, objaví i niečo iné. podstata. nie cirkevné a náboženské báchorky. mne prišiel najmenej presvedčivý satan. často býva šarmantne démonický, ale to bremä by v tomto prípade zo mňa svojimi argumentmi rozhodne nesňal. som presvedčený, že pozretie filmu umučenie krista je povinnosťou pre každého, kto sa hrdo označuje ako divák. a mel gibson? génius. či už ako herec, alebo ako tvorca. ambivalentná, kontroverzná osobnosť. jeho vyjadrenia, kvôli ktorým bude mať asi navždy problémy, musia byť odpustené. a niekomu kvôli tomu môžu škrípať zuby až do popukania skloviny. na tento film sa treba vždy dobre pripraviť. je neskutočne silný. pomsta so slzou z tváre boha prichádza i prostredníctvom filmového plátna. amen. ()

katakomb

Když pominu všechno ohledně náboženství, víry, církve atp. a odkloním se od toho, jestli film vypráví příběh, který se skutečně stal nebo ne. Když se vyhnu naturalismu a brutalitě, kterými je celý film nasáklý stejně jako spoustou krve. Tak pominu-li tohle všechno, ten film v sobě má jedno úžasné poselství: násilí, ve filmu dost detailně a chladnokrevně vykreslené, které mají na svědomí maskulinní vůdci patriarchálního systému, způsobující tolik utrpení naříkajícím a soucitným ženám a mužům, je pro svoje následky věc rozhodně a absolutně odsouzeníhodná, nemorální, zvrácená. To je věc, kterou by si z filmu měl odnést každý. Pro tento silný dojem, silné emoce a silnou a dlouhou dohru dávám 5/5. A nakonec ta hudba, to je masterpiece! Je to jako by se soundtrack k Avataru předběhl v dokonalejší formě o pět let! ()

Brozason

Nechápu, jak se někomu může tohle líbit. Stupidní film, který sází jenom na to, že šokuje, ale vlastně vytváří naprosto prázdnou bublinu o ničem. Popsat příběh Ježíše Krista je strašně těžké, protože než ho pochopíte, musíte ho vyslechnout.Takže my vlastně sledujeme dvouhodinový zbytečně brutální film bez jakékoliv snahy o nějaký příběh nebo myšlenku. Audiovizuálně dobrá práce ,ale mučení Krista mě nemůže nějak zasáhnout, když ve filmu není pořádně vylíčen jeho příběh a život. Takhle to působí strašně prázdně, bezvýznamně a odbytě jak už jsem zmiňoval v naději že to dokáže někoho šokovat./40%/ ()

Yalka

Afektovaný kýč. Chrám puká. Jidášova odměna se dramaticky rozsype za cinkotu mincí (dokonce dvakrát). Lotr po levici se hrubě chechtá (asi padesátkrát) apod. Docela hodně pasáží se mi zprvu líbilo, ale snaha autorů každou scénu vygradovat a natlouct divákům do hlavy způsobila, že mi v podstatě každý obraz (jeden za druhým) připadal ze začátku zajímavý a než jsme se dobrali konce, tak už působil jako parodie sama na sebe. A takto, jako korálky navlečené na růženec, to šlo celý tento ubíjející film. ()

Nataniel73

Film Umučenie Krista zachytáva najdôležitejšiu udalosť v histórii ľudstva veľmi autentickým až priam dokonalým spôsobom. Mel Gibson sa snažil poukázať na posledné hodiny života Ježiša Krista na Zemi maximálne vierohodným spôsobom, čo sa mu aj podarilo. Toto filmové spracovanie je naozajstným klenotom hneď z niekoľkých dôvodov. Úžasná práca s kamerou, ktorá dokáže v pravú chvíľu upriamiť pozornosť diváka na detail, ktorý sa okamžite vryje hlboko do pamäti. Napriek enormnej brutalite, ktorá sa v Jeruzaleme odohráva má divák pocit ako by to všetko dávalo omnoho hlbší zmysel a aj tie najsurovšie scény dokážu pôsobiť až povznášajúcim dojmom. Je tu hneď niekoľko scén, ktoré si vďaka spomaleným záberom divák maximálne vychutná (Judášova zrada za 30 strieborných a jeho následné šialenstvo, Ježišove pády pod krížom, Petrovo zaprenie a jeho následný pohľad do očí Ježiša, pribíjanie na kríž, pobozkanie Ježišových nôh na kríži). V žiadnom inom filme som nevidel takto dokonale zvládnutú kameru. Tá je naviac umocnená výpravnou, veľkolepou a vskutku podmanivou hudbou, ktorá dokonale zapadá k jednotlivým fázam deja. Atmosférou najviac obohatený je úvod filmu ako sa pri splne mesiaca Ježiš modlí k svojmu otcovi za asistencie samotného diabla (nádherne zfilmovaná posledná noc Ježiša Krista na Zemi). Na záver musím oceniť presvedčivý komparz. Také ksichty sa hneď tak nevidia (farizeji, rímski vojaci, Barabáš, deti znázorňujúce diablov). Skvelá voľba bola postava piláta, Jána, Márie Magdalény a Kaifáša. Film Umučenie Krista prináša hlboký duchovný zážitok avšak nie je pre každého. Človek pri jeho sledovaní musí byť v tom správnom psychickom rozpoložení. Pre mňa jeden z TOP 5 filmov a 95% ()

BY100

no čo na to povedať - dlho som sa tomu vyhýbal, nakoľko keďže viem aký bigotný katolícky fanatický ču.. Gibson je, tak som tušil aké to asi bude..... včera som na to náhodou natrafil a tak som si väčšinu toho pozrel (od nočného vypočúvania už dobitého Krista v chráme, po pribitie na kríž na Golgote) a teda odhad som mal dobrý - Gibsnova vstupenka do neba - teda režisér si to určite o tom myslí pre obyčajného človeka - Ježiš ako fanatický blázon, jeho matka Mária prehypovaná urevaná ubolená stvora, donekonečna na kolenách, mrviaca v rukách prach v každom treťom zábere, jeho milá Mária taký trošku slabší odvar jeho Matky, resp. jej prívesok na ceste za synom, no a apoštol Ján zase taký mužský slabší odvar ich dvoch najlepší herecký výkon na mňa zapôsobil asi rímsky prefekt a veľké plus za výpravu - tá naozaj že klobúk dole inak len plno krvi, ubolených výrazov a utrápeného afektu ()

quokam

Jiste kontroverzni film. Gibson navratil salonim krestanum ukrizovani Krista jeji dobove realie. Nebyla to zrovna seanka u grilu. Musim odmitnout obvineni z antisemitismu. Film se verne drzi evangelijnich predloh, je li antisemitisticky tento film, pak jsou antisemitska i evangelia s celym Novym zakonem, coz je nesmysl, bo evangelia a Novy zakon (az na jednu vyjimku) psali prave Zide. Mozna to dokonce nekoho prekvapi, ale hlavni hrdina tohoto filmu je Zid. Ukrizovani Krista je tedy i Zidovsky pribeh. Vyvera z judaosmu a neda se od judaismu oddelit. Prave naopak. Preci jenom vsak hvezdicka dolu za havrana klovajici oko. To v tom filmu nemelo co delat. Kontroverznich 80 pro. Ps pro Zena: neslo o stredovek,ale starovek. ()

ado7

Gibson to má dobre prešpekulované.. Biblia je najväčší bestseller všetkých čias, tak prečo ju nesfilmovať? Na rozdiel od ostatných filmov o Ježišovi, ktoré sú neuveriteľne nudné, si Gibson vybral len tú najakčnejšiu a najslávnejšiu časť. Dnešného diváka oslovia: 1, Počítačové triky 2, Skvelé dialógy alebo 3, Naturalistická akcia. Tá zabrala vo filmoch od Vojaka Ryana, cez Black Hawk down, až po Tears of sun. Takže Mel stavil na túto kartu a myslím, že sa mu to vyplatilo. Je to neuveriteľne brutálny film, ktorý má zahrať na city (aj vy ste pri každom ďalšom údere sykli???) a pripomenúť ľuďom čím všetkým musel Ježiš prejsť. Zároveň ma udivilo, že každé jedno slovo v scenári, bolo prepísané priamo z Nového Zákona, nebolo tam nič navyše - možno iba hudba, ktorá mi pripadala dosť akčná. Gibson si týmto filmov vyplatil odpustky minimálne do roku 2333. PS: Barnabáš bol psycho, o tých dvoch rímskych vojakoch ani nehovorím :o) Amen ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (viac)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (viac)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (viac)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (viac)