Mestečko Twin Peaks

• Česko Městečko Twin Peaks (viac)
Dráma / Mysteriózny
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Tvorcovia:

Mark Frost, David Lynch

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (viac)

Seriál od kultového režiséra Davida Lyncha. Malé americké mestečko Twin Peaks je na prvý pohľad normálne, no v jeho vnútri niečo hnije. Po smrti mladej Lauri Palmrovej príde jej vraždu objasniť agent Cooper (Kyle MacLachlan), ktorého vyšetrovanie vedie k temnej pravde... David Lynch natočil seriál na protest pre vtedajšie ľahkovážne seriály typu Melrose Place a Beverly Hills 902 10. Chcel do žánru seriál priniesť niečo viac, ako jednoduchú zápletku a ešte jednoduchšie vysvetlenie. (oficiálny text distribútora)

BMAJTZ

Uchylne, silene a velice zabavne. Jedine minus je predcasne ukonceni. Pripoustim ze vsem se to urcite libit nebude ale pro me jeden z nejzajimavejsich serialu. Zkloubit vse co je v tomto serialu dokaze jedine David Lynch a nikdy nezapomenu na bily vigvam. ()

Danula13

Přiznávám, že jsem tomuto tajemnem nabitému seriálu podlehl. Ta mysteriózní atmosféra a záhadami nabitý děj mne dostala. Kdo by čekal, co dokáže záhadná a mystická vražda studentky Laury udělat s jedním malým městečkem někde v amerických horách a co dokáže udělat také s diváky. A ani ty sovy nejsou tím, čím se zdají být. ()

Reanimated

Kultovní ale ne zcela doceněný klenot postmoderní multižánrovosti, který vyšlapal cestu Aktům X a Ztraceným. Tehdy však lidi nedokázali pochopit, že zdánlivým odhalením vraha nemusí vyšetřování končit. Lynchova králičí nora totiž vedla zatraceně hluboko do temných zákoutí srdce zla. Škoda, že jsme museli tamější čarovné lesy předčasně opustit. ()

Ferinka

Mé hodnocení se týká první série, víc jsem zatím neviděla. Skvělým způsobem natočeno, víceméně i dobře zahráno, ale při některých dialozích, se mi chce smát. Celý seriál by byl taky o level výš, kdyby na sobě chudáci herci neměli hadry z přelomu 80/90. let, na které se skoro nedá koukat. Možná napětím, možná tou bizardností, možná něčím jiným si Twin Peaks diváky získalo, takže proč ne. ()

Dromed

Tento seriál mi připomíná starého Harleje, rozjíždí se pomalu a nemáte jistotu, že někam dojedete. Ale ta jízda, ta stojí za to! Krásná klidná uplně barevná hudba, agent Cooper a polenová dáma jsou pak absolutním vrcholem seriálu. Seriálu, který je hůstý ale i slaďoučký, no prostě jako MED! ()

Arkanoid

Pokračuje tam, kde pilot skončil. Mysteriózno funguje, Bob stále šokuje, čaro agenta Coopera sa zmenšilo. Dej v druhej sérii sa postupne viac venuje vzťahom medzi postavami než samotnému prípadu až to pripomína telenovelu. Ale telenovela od Lyncha s hudbou Angela Badalamentiho má stále vysokú úroveň. ()

velkyvezir

Klasika, u níž jsem zvědav, zdali v r. 2015 bude v kinech/televizi film nebo seriál, který na Twin Peaks naváže. Uplyne totiž 25 let od vstupu Coopera do černého vigvamu, v němž se setkal s Laurou, která mu řekla, že za 25 let se opět uvidí. Jsem opravdu zvědav, jestli Lynch přece jen se k této látce nevrátí a konečně příběh dokončí. ()

Kracken

Vynikající, jedinečný seriál s neuvěřitelnou skoro až omamnou atmosférou která mě osobně naprosto pohltila. Všechny postavy v seriálu působí jako z jiného světa. Agent Cooper je dokonalej. Zkrátka úžasnej trip. 100% ()

brooklyn73

Kdyz by pan Lynch uz nemel nic jineho v zivote svem natociti tak toto by mu melo zajistit na filmovem nebi ci pekle nesmrtelnost. Skvela hudba, skvely vyber hercu,dobry pribeh, proste extaze. ()

bari68

Prvá séria dnes už kultu Davida Lyncha veľmi dobre obstála v očakávaní, či už po stránke nie až tak typického rysovania neobyčajnej krimi-mysterióznej detektívky.Zložitosť príbehu a divácke tipovanie vraha nie je až tak primitívne a jednotvárne ako v ostatných seriáloch podobného charakteru ,ale s Lynchovým talentom ,krásnou hudbou, inteligentným scenárom a vskutku fantastickým agentom Cooperom v podaní dvorného herca Kyla MacLachlana patrí Twin Peaks k tomu lepšiemu čo môžete na televíznych obrazovkách vidieť. ()

Dino5an

Z dětství si pamatuju znělku, ale nikdy jsem Twin Peaks tehdy nesledoval. Díky seriálové zálibě, která mě nyní postihla, jsem ale tento výtvor nemohl opomenout. Dostanete se do mysteriózního prostředí vyprávěného s v pozadící hrající hlavní znělkou, která se vám vryje do paměti na dlouhou dobu. Seriál má takový vliv, že jsem začal pít černou kávu stejně jako agent Cooper, protože tak dobře herecky mi jí dokázala prodat, že mi nakonec taky zachutnala. Nicméně v závěru ta dřívější mysterióznost přešla z líbivé formy, do takového již přehnaného pojetí příběhu a vyústění celého seriálu bylo pro mě velmi nepovedené. ()

Ebon

Tento seriál mě velmi zasáhl na mnoho let měl poslal do Lynchovské vlny a řadě dalších nonmainstream snímků. Myslím, že kdyby Dalea nehrál Kyle, tak by to bylo poloviční. ()

Vajonek

Komentář po prvních dvou sériích z roku 1990. Pozor, obsahuje SPOILERY. Těžko se k tomuto skvostu slovy vyjádřit. Domnívám se, že málokterému jinému režisérovi a tvůrcům by prošlo něco tak šíleného, bizarního, jiného. Zároveň je mi jasné a vlastně i chápu, že bude velká skupina lidí, která v Twin Peaks vidí jen blbost, u které by nedokázali strávit víc než 10 minut. Já jsem se ale začala dívat a brzy zjistila, že se nemůžu odtrhnout. Zamilovala jsem si "příliš dokonalého" agenta Coopera, jeho koláče, donuty a sakra dobrou kávu, přišel mi sexy chlap, který si vytahoval ze saka mrkev a hrál si na vojáky, vlastně mi postupně začali být sympatičtí všichni ti více či méně podivní obyvatelé městečka. A ti největší padouši člověku byli nesympatičtí alespoň tak nějak mile.:) Sledujete ten seriál a uvědomíte si, že vám nevadí to, co u jiných počinů ano (začnou se odvíjet některé linky, které se vůbec neukončí, vyzní do ztracena; pět minut sledujete scény, u kterých ani při sebehlubším zpětném zamyšlení nechápete, proč tam byly - jenže ony vás i tak prostě bavily,...), těžko říct, čím to je. Režisérovi se určitě podařilo poskládat plejádu výborných přesvědčivých herců (krom již zmíněného agenta Coopera v podání Kylea MacLachlana třeba takový Leland Palmer - Ray Wise, kterého bylo člověku střídavě líto, střídavě z něho šel strach... nebo třeba postava Petea s jeho osobitou mimikou a gesty... dalo by se pokračovat dál a dál), k tomu se přidávají zajímavé scenérie, spousta neotřelých nápadů, dialogů a skvělá doprovodná hudba (a to nemluvím jen o úvodní znělce, která se člověku zaryje opravdu hodně hluboko pod kůži)… Ano, některé věci mě na seriálu zarazily či mi přišly trochu nešťastné (určitá nevyrovnanost dvou řad, kdy je vrah nepochopitelně odhalen v cca třetině druhé série a pak se začínají řešit jiné věci, ač prvotně se dle slov hlavních postav zdá, že "se půjde po Bobovi" - děj pak trochu upadá, vše se zbytečně natahuje atp.). Úplně mě nepotěšil konec - i když jsem nečekala závěr s přesnými konturami, až takováto neuzavřenost mě přece jen překvapila (alespoň v závěru se chcete dozvědět, co se stalo s vašimi oblíbenými postavami). A navíc prostě nechcete, aby se vašemu milému Coopovi stalo to, co se mu stane... Na celkovém výrazně pozitivním dojmu ze seriálu to ale stejně nic nemění, pro mě se tato záležitost řadí mezi to nejlepší, co jsem v rámci seriálové tvorby měla zatím možnost vidět. ()

Davej

Vždycky když jsem se díval, dostal jsem chuť na třešňový koláč. Vůbec nechápu, proč. Městečko v seriálu opravdu žilo. Tolik postav jako tady se snad nikde jinde nevyskytuje. . Nejvíc jsem si ale oblíbil Lelanda Palmera. Jednou z pozitivních stránek série bylo, že si divák nikdy nemohl být jistý, že některá z třeba i ústředních postav nezemře za nejbližším rohem. Platila zde prostě zásada Miloše Zemana, kterou aplikuje skutečný život, tedy: "Padni, komu padni." ()

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (viac)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

25.07.2022

Spielberg obsadil Davida Lynche

Spielberg obsadil Davida Lynche

05.02.2022

Režisér Steven Spielberg (Ready Player One, West Side Story, Čelisti) už je pilně v procesu příprav svého dalšího filmu. Ten ponese název The Fabelmans a měl by do velké míry být režisérovou… (viac)