Mestečko Twin Peaks - Série 2

(séria)
Dráma / Mysteriózny
USA, (1990–1991), 17 h 53 min (Minutáž: 46–93 min)

Tvorcovia:

Mark Frost, David Lynch

Kamera:

Frank Byers

Kyle MacLachlan, Michael Ontkean, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Lara Flynn Boyle, Sherilyn Fenn, Warren Frost, Peggy Lipton, James Marshall (viac)

MontyBrogan

Po častiach 6 a 7 som si hovoril, že by nimi celý príbeh mohol teoreticky skončiť. Audrey je zachránená, Maddy s tvárou mŕtvej Laury sa symbolicky rozlúčila. Prišiel na scénu Lynch, ale len na otočku, takže ďalšie lúčenie. Laurina dvojnícka sesternica Maddy sa následne rozlúčila druhýkrát... Vieme, kto je dobrý, kto zlý a kto skutočný. Deviata časť napokon poskytla úplné rozuzlenie. Zlo síce bude putovať ďalej, ale všetko, čo je v tejto chvíli podstatné, vieme. Nasledujúce časti prirodzene rozvíjajú existujúci dej, no bez problémov by mohli byť oddelené do samostatnej série. A to nehovorím len zo zvyku, keďže S01 bola kratšia. V S02E11 sa napríklad predstavilo hneď 5 nových postáv.  Toto už sú pre mňa bonusové diely. Ďalšie časti to len potvrdzujú. Riešia sa v nich najmä menej záživné intrigy, ktoré súvisia s podnikaním mestečka a Cooperovou minulosťou. Ani fakt, že sa Lynch vrátil, nijak nepopiera jeho predošlé lúčenie, pretože teraz zasahuje už do iného príbehu. Skončilo to síce pôsobivo, ale podobne ako v prípade prvej série, to žiadny koniec vlastne nebol. ()

M.i.k.e

zatímco první série se ještě zvládla maskovat jako detektivka osazená lynchovskými figurkami, dvojka to na  trojnásobně větším prostoru rozjíždí naplno. Ještě zhruba do poloviny se pokračuje v trendu, který nastavila jednička, ale pak se to zlomí a postupně se Twin Peaks přetransformuje do mysteriózně komediálního Lynchova mindfucku. Snad jen těch 22 epizod je až moc a prostříhání by druhé sérii jen prospělo. Buď jak buď, u druhé série sem se překvapivě bavil víc než u té první a nakonec (byť je těsně) si ty čtyři zaslouží...70% ()

malylada

První série dávala naději na pro rozjezd slušně rozvinutému detektivnímu příběhu na pozadí městečka Twin Peaks a vztahových pletek mezi celou řadou postav. Musím konstatovat, že na svižnosti hodně ubralo a detektivní příběh se začal stáčet do míst, které mi docela připadala směšné a dost tomu ani nepřidala utahanost všech těch záhad. Navíc závěr se honí v posledních čtyřech dílem tím stylem, že plno náhod, banalit irituje a samotná pointa vůbec neohromí. V posledním díle je to Lynchovo psychologické peklo, výjevy působí art, ale v podstatě nic neříkají a je na každém, jak si to přebere. Co více mě celý film štvalo, tak vykreslení jednotlivých postav s jistou dávkou nadsázky a dialogy jsou z půlky opravdu telenovelických rozměrů, až trapné. Docela si nedokážu představit, jak Lynch bude chtít podat v roce 2017 podat třetí sérii......6/10 ()

gudaulin

Druhá série Twin Peaks sice začala stejně dobře jako první, ale výsledné 4 hvězdičky jsou vlastně kompromisem - výsledkem procesu, kdy jsem se od počátečního nadšení začal od seriálu v jeho druhé polovině pomalu, ale jistě vzdalovat. Lynch nedokázal udržet na uzdě svou excentričnost a zálibu ve fantastičnu. Krok za krokem přibývalo surrealistických prvků a výletů do jiné dimenze. Narušila se citlivá rovnováha mezi prvky, které svět Twin Peaks držely pohromadě. Absurdní a zneklidňující to bylo od začátku - konec konců to byl vlastně důvod, proč jsem měl seriál tak rád. Jenže čeho je moc, toho je příliš, a poslední, dodatečně natočená a notně pošahaná epizoda přinesla poznání, že já jako divák a Lynch jako tvůrce směřujeme každý už někam jinam. Celkový dojem: 75 %. ()

MajklCZsk

Dlouho jsem zvažoval, kolik hvězdiček mám vlastně druhé sérii dát. Nutno podotknout, že začátek je výborný, ovšem uprostřed ztrácí celý seriál své tempo. Ke konci mě ale opět dokázaly pobavit úžasné charaktery a to nejlepší - Lynch mě naprosto odzbrojil závěrem celého seriálu. Tomuhle se nedá říct jinak než velmi dobře odvedená práce. Jen musím říct, že druhá série je trochu jinačí než první. Ale čím? Na to si už přijďte sami. ()

• Se začátkem natáčení 2. sezóny se u Sherilyn Fenn (Audrey) objevil těžký zápal plic, musela proto na chvíli ze seriálu „zmizet“, ale překvapivě brzy se vyléčila. (HellFire)
  • Plukovník Calvin Reilly (Tony Burton) je dôstojníkom amerického letectva. Na uniforme však nosí viaceré vyznamenania, ktoré sa udeľujú príslušníkom amerického námorníctva a námornej pechoty. (koba)