Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

Linka2

Všechno dává smysl. Nechápu jak někdo může vymyslet a tak komplikovaným způsobem natočit thriller a přitom pohlídat aby divák s hlavní postavou prožíval celou dobu její zmatenost a nejistotu a zároveň na konci najednou všechno tak jasně pochopil. Nemůžu si vzpomenout na žádný film, který by byl podobně chytrý. ()

MIGHTTREE

Opravdové puzzle, které je mnohem lepším než mnou viděné podobné filmy. Trochu svým stylem připomíná VÝPLATU, ale ta se nemůže rovnat v hloubce využitého námětu ani skvělým a nepředvídatelným koncem. S každou fotografií přichází vysvětlení, ale také mnoho otázek. Výsledné album rozhodně nepatří mezi rodinné.... ()

ivo333

Veľmi ( miestami až moc ) zložitý film od parádneho režiséra, ktorý prinúti divákov rozmýšľať až do úplneho konca. Kriminálky nemusím, ale toto je 1 z mojích top3. Určite si film pozriem ešte raz, aby som mal z neho úplne nový zážitok. 75 percent ()

Imune

Geniální námět, scénář, režie. Víc takových filmů, který by sršely originalitou a dobrýma hláškama, a přestanu hltat seriály. Každopádně my všichni potřebujeme vzpomínky... Co jsem to říkal? :-) 95% ()

Eleanor05

Mám z toho úplně stejný pocit, jako z pozdější Nolanovy Insomnie. Do tří čtvrtin je to výborný film a už jen čekáte úchvatný závěr. Ale ten nepřijde. ()

Slider

Jeden z najťažších, najkomplikovanejších a tiež najoriginálnejších filmov vôbec, ktorý ale po rozlúštení spletitej mozajky odhaľuje jednu ohromnú pravdu o ľudskej povahe. Film, ktorý musí Nolanovi slepo závidieť každý začínajúci režisér. ()

hroubek

Memento je prvotřídně natočený film, který jasně ukázal, že Christopher Nolan je a bude nejlepším režisérem své generace. I po pár letech Memento funguje skvěle a jeho vyprávění dokáže hned zaujmout. Velkou zásluhu na tom má skvělá režie, zajímavý scénář a výborný herci. Guy Pearce, měl těžkou roli a velmi dobře se s ní popral. Carrie-Anne Moss je tady velmi dobrá a všem ukazuje, že není jen Trinity z Matrixu. Joe Pantoliano tenhle typ postav moc dobře umí a jeho výkon se mi moc líbil. Dost se mi líbily scény, ve kterých je Stephen Tobolowsky a Harriet Sansom Harris. Velký dojem na mě udělalo prolínání barevných a černobílých scén a jejich následné prolnutí. Memento parádní film, který by měly vidět všichni, kdo mají rádi kvalitní filmy. ()

VanTom

Velice chytře sestavené (sestříhané) "revenge" krimi z pohledu oběti-mstitele se ztrátou krátkodobé paměti neustále střídá pozpátku vyprávěnou linii s (černobílou) popřednou "vzpomínkovou", aby je ve finále spojilo v překvapivé, poměrně drsné pointě. Pečlivé režii a scénáři možná pár detailů unikne (když se v oné diagnóze pohrabete), jinak je perfektně vymyšlené i zrealizované. ()

cross

Geniální nápad, geniální scénář, geniální střih posloupnosti příběhu. Do toho skvělý herci, úžasný chlad a nejistota příběhu, atmosféra. V rámci žánru nelze prakticky nic vytknout... Chvílemi po sledování jsem měl pocit, že ztrácím krátkodobou pamět... ()

Jacob23

Naprosto dokonalé dílo,vyšperkované každým detailem,scénou.Mužská část osazenstva hraje skvěle,Moss dlě me trochu zaostala za nimi(naopak vlastne-az moc mi lezi v hlave!.).Scénař je výtečný(a jak tady už někdo psal,Akademie se opět hodně netrefila)a napoprvé se v něm bude zcela orinetovat asi málokdo.Nezapomenutelná scéna při honičce na letišti!Celkově unikatní dílo o funkci paměti,kontrolování lidí..Remember Samy Jenkins!..P.S.:už jsem to viděl asi 12x;)a je to proste dokonaly filmik s presne padnouci hudbou,pro me jednoznacne TOP 10-co jsem to chtel? Ch.Nolan rulezz:)3 filmy=3 uzasne filmove zazitky ()

Gazi

Tento film není jen o tom, že je originální... Díky dobře zvládnutému střihu, režii Christophera Nolana a příjemnému překvapení v podobě Guye Pearce všechno šlape tak jak má. ()

jitrnic

Vybroušená a originální forma a silně znepokojivý a děsivý obsah. Že dýcháme celou dobu s hlavní postavou, je zásluhou výtečného Guye Pearce, také Joe Pantoliano je skvělý, Carrie Anne Moss pánům chvílkami trochu nestíhá, ale příliš to nevadí. ()

horacko

Najoriginálnejší film aký som doteraz videl. To by ma vážne nikdy nenapadlo pustiť divákovi film od konca po začiatok. A čo ma prekvapilo ešte viac, že film bol vynikajúci. ()

huli601

Komentár musím rýchlo napísať, kým nezabudnem o čom film bol :). Mám rád originálne filmy a memento je určite originálny. Čakal som však kúsok iný koniec, preto 4*. ()

Guzo

Originální scénář a povedená režie udělaly z Mementa kultovní film i přes jeho poměrné mládí.. Bohužel, na mě takový dojem neudělal, oproti například The Prestige mi Memento přijde nepříliš zajímavé s pro mě nesympatickým hrdinou v hlavní roli a v tom je možná ta potíž.. Kdyby hrál Leonarda někdo jiný, možná by se film vyšplhal až na celých pět hvězdiček, takhle jsem si celou dobu říkal, kde je problém, protože se mi líbí originalita, kterou film bezesporu má, líbí se mi i rozuzlení - i když ten konec mohl být natočen malinko jinak - a samozřejmě i zmíněná režie se scénářem. ()

Ravi

Možná životní role Guye Pearce, protože zvládnout takovýto scénář musí být pořádná fuška, no a režisér si ode mě také zaslouží potlesk. Zvuk podjímající, kamera neskutečně dobře zvládnutá. Střih je mistrovská práce. Nemám co vytknout, dávám 100% = 5/5 ()

toyrider

Být stupnice šestibodová, mám jasno.Když porovnám s mojí oblíbenou Insomnií, které jsem dal 4, je těžké dát Mementu více.Dávám tedy pět za jednoduchý a přitom složitě působící nápad, výborné zpracování a kvalitní herce. ()

mirec88

Tento ťažko pochopiteľný a nakoniec v podstate máločo objasňujúci thriller som si pozrel len náhodou vďaka odporúčaniu kamaráta. Ťažko k tomuto niečo dodať, to sa musí vidieť. Ale neodporúčam ho pozerať po nejakom ťažkom dni, alebo ako oddychovku, lebo tu si fakt poriadne precvičíte mozgové závity. Stojí to za to. Fakt. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)