Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (viac)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

darthhokro

Fajn sci-fi western seriál. Sice se to prvních pár dílů docela vleče, ale nějakým 7. dílem se to pekelně rozjede. Nemůžu si pomoc, ale takhle kdyby vypadali filmy o Hanu Solovi, tak bych byl maximálně spokojený. Škoda že to Fox utnul, tohle mělo fakt velkej potenciál. ()

boo-boo

Pre mňa sa Firefly naplno rozbehlo šiestou epizódou a potom už nepustilo. Na mieste je otázka, či by som sa tak ďaleko dostal, keby ho nepredchádzala reputácia zásadnej seriálovej udalosti. Napriek skvele napísaným a zahraným postavám sú zápletky mestami prinajmenšom riedke a celková epizódovistosť je často na škodu (nehovoriac o tom, ako málo sa rozvíjajú dejové linky okolo Aliancie a River celkovo). No a prečo je to chytľavé? Neviem, ako to mali iní ľudia, ale ja som sa celú dobu cítil ako člen posádky a všetky postavy boli proste kamoši, na ktorých som sa tešil. ()

elimS

30% - komentář 20ti slovy: Strašně hloupoučký seriál, hloupoučké dialogy, hloupoučké průběhy jednotlivých dílů a protivně trapné hlášky v "cizím" jazyce. Nedivím se, že ho zrušili. ()

strixa

Chci pokračování!! Aneb největší slabina seriálu Firefly je fakt, že je tak krátkej a není dostatečně využitej jeho potenciál. Navazující film Serenity je jenom chabou náplastí na bolestivě otevřenej konec a spoustu těch napínavejch bočních, ALE I HLAVNÍCH dějovejch linií je prostě nedotaženejch. Zcela jedinečně vybudovaná galaxie plná milionů obydlenejch planet je přitom úžasný místo pro nový a nový zápletky, postavy jsou napsaný (a obsazený!) dokonale, všema dílama prostupuje směsice napětí, vtipu, šarmu, drsňáctví a etickejch dilemat a člověk by těžko hledal podobně okouzlující vesmír. Ačkoli blend sci-fi a westernu může člověka zpočátku trochu zarazit, vlastně po chvíli každý sám rád uzná, že putování vesmírem pašeráckou lodí je velmi podobné osudům outsiderů Divokého západu. Originální nápad a pár dokonalejch hlášek činí ze seriálu stylovej unikát a já pořád doufám, že (podobně jako u Twin Peaks) jednou někoho napadne natočit minimálně jednu další sérii. ()

RedRose

Na Josse Whedona by měli sci-fi nadšenci pět ódy za tento seriál! Ale zároveň by jej měli ti stejní fanoušci ukamenovat za to, že nedokázal prosadit pokračování tohoto skvělého seriálu... Vše ostatní už bylo řečeno... ()

wege

Je to naprosto geniální a nahrává tomu i to, že to mělo jen 14 dílů. Nebyl čas to zkazit, jako se stalo u spoustu (nejen sci-fi seriálů), které zpočátku byly skvělé, se skvělou myšlenkou, která se pak vytratila a došlo jen na umělé natahování. Díval jsem se na to vlastně jen proto, abych viděl, co byl Nathan před tím, než se z něj stal můj oblíbený Castle. A kupodivu, on byl i zde Castle, nebo byl Castle Mal? Podle mě mu museli Castla napsat na tělo, podle toho, co předváděl ve Firefly. Stejně hláškuje, je to stejný muž cti s vysoce vyvinutým smyslem pro spravedlnost, co se pro lidi, které má rád (což jsou všichni na lodi), udělá cokoliv. A samozřejmě má osudovou ženu, se kterou si navzájem bojí říct, jak to mezi nimi je. Vedle něj naprosto kulervoucí Adam Baldwin, co slovo to perla. I ve vážných chvílích se musíte smát nahlas a to hodně nahlas. Vedle té stylizace do westernu, dokonalá hudba. Ta úvodní píseň je naprosto krásná "Take my love, take my land, Take me where I cannot stand, I don't care cause I'm still free, You can't take the sky from me.....". Závěrem, kdyby to trochu natáhli, tak se dozvíme více o Inaře, Bookovi a dalších. Mohlo to být ještě lepší nebo taky pravděpodobně o dost horší. Třeba to je ve filmu, hurá na něj. ()

pekas

Otázka zní: Je škoda, že se seriál ukočili? Nebo přestal v nejlepším a nemohl následovat kolegy typu Lost, kdy už scénáristi neví kudy kam a seriál jde z kopce? Na tu už bohužel asi nikdo neodpoví a nám tu zůstal skvělý seriál s celovečerákem Serenity. Po pár letech jsem si to sehnal v lepší kvalitě a jenom potvrzuju, tohle se MOC povedlo. 100% ()

Wolfenzi

Konečně vesmírná scifka, která neni o velký vesmírný lodi která zachraňuje lidstvo bojem proti robotum nebo mimozemšťanům. Ale malá pašerácká Firefly s kapitánem kterého každej díl někdo střelí nebo propíchne, s manželskym párem, pastorem, holkou co rozumí motorum, typickym nevychovaným svalnatcem, doktorem, geniální psychopatkou a samozřejmě s vlastní kurvou, teda pardon - společnicí. ()

Borecz

Vynikající seriál, jinak jej nelze nazvat. Jako příznivce sci-fi a seriálů jsem se těšil, až se na něj podívám. Z počátku mě mírně znejistělo to spojení sci-fi a westernu (jehož příznivcem nejsem), ale v zápětí se nejistota vytratila a zůstalo jen to bezvadné pokoukání na skvělou souhru dvou docela odlišných žánrů. Možná je škoda, že seriál nemá víc dílů, ale možná taky ne, protože v takhle omezeném počtu nezbylo místo pro jediný "slabší" díl. Nelze tedy hodnotit jinak než 5*. ()

Narg

Hodně netradiční sci-fi seriál se skvělým humorem, super herci i originálním a velmi vychytaným dějem a světem. Některé scény zůstanou nezapomenutelnými :) Firefly originálně kombinuje svět sci-fi se světem westernu, hlavní hrdinové jsou takoví "banditi", ať už vybavením nebo chováním. Postavy jsou skvěle napsané, snad žádná není vyloženě kladná, a přesto jsou všechny sympatické. Herecké výkony parádní. Je velká škoda, že byl seriál ukončen, protože jde o jeden z nejoriginálnějších počinů posledních let. ()

Mr.Roman

Seriál plný zaujímavých, ozaj dobre obsadených a zahraných postáv, s veľkým nevyužitým potenciálom, ktorého je veľká škoda. ()

Mara12

Seriál s obrovským potenciálem, jenž byl po první sérii (nepochopitelně!!!) ukončen. Příběh se odehrává na pašerácké lodi typu Firefly a zachycuje příběh posádky, která se snaží vydělat nějaké ty peníze převážně nelegálním způsobem. Výborné je herecké obsazení, jemuž kraluje Fillion a Baldwin. Za vyzdvihnutí stojí i hudba, zvláště pak znělka seriálu, na kterou jsem si vytvořila až nezdravou závislost. Díly jsou vyvážené, jak po dějové stránce tak i akční, pro mě zde nebyla žádná hluchá místa, u kterých bych se nudila. Western prvky považuji ve spojení s scifi za hodně neobvyklé a rozhodně originální. Krom toho pravidelně každý díl utrousí někdo z posádky vynikající hlášku (viz. pastor Book: Jestli ji sexuálně zneužijete, budete se smažit ve speciálním oddělení pekla. V oddělení vyhrazeném pro pedofily a lidi, co mluví v divadle.). Z epizod mě nejvíc dostal Jaynestown (aneb jak se Jayne nechtěně hrdinou stal), Our Mrs. Reynolds ( díl u kterého jsem se asi nejvíc nasmála) a nakonec Trash ( kapitán Mal Reynolds nám ukáže svůj nahý zadek). Zatím neexistuje , žadný jiný scifi seriál, který by si mě až tak moc omotal kolem prstu. ()

me_george

Dokonalost. To nejlepší z Josse Whedona - nečernobílé zajímavé postavy a klišé převrácená naruby v zápletkách, které dokonale zabaví. Jeden ze seriálů, který si jednou za čas sjedu celý znova a pořád mě baví. Televize FOX, která ho po 14 dílech zrušila by zasloužila pohlavek. ()

tohl

Firefly je vynikajúci seriál. Už po prvých dvoch dieloch som vedel že sa v mojom hodnotení vyšplhá veľmi vysoko. Momentálne patrí k mojim najobľúbenejším a tromfol dokonca aj Star Trek. Neviem povedať čo je na firefly také výnimočne... Jednotlivé postavy sú zahrané výborne a tak isto aj celkový život na hrane zákona. výborná výprava, výborne vymyslemé jednotlivé príbehy - proste excelentný seriál. Má len jednu maličkú chybu - bol ukonćený po prvej sérii. ()

Shaama

Jestli někdy prozkoumáme vesmír, tak si přeju, aby to vypadalo takhle a chci lítat vesmírnou lodí s Malcolmem! Už si ani nepamatuju, kdy jsem zkouknul celou sérii čehokoliv najednou. Kombinace charismatického vůdce, sexy mechaničky a tupýho válečníka prostě nemůže nikdy sklamat. Prostředí, kostýmy, hudba, dialogy, zápletka, dokonce i úvodní znělka, to všechno je jedním slovem dokonalé. Nedokážu si představit, co by mohlo tento skvost vystřídat na prvním místě mojich top10 seriálů. Jediná chyba na Firefly je, že se nenatočilo víc sérií. ()

kiros179

Tak dokoukáno! Ha, co říci o Firefly? Že je to sci-fi seriál, který není tak úplně sci-fi? Ano, dá se to tak také říci. Mě osobně hlavně nadchnul hlavní hrdina v podání Nathana Filliona, jestli se někdo někdy jen vzdáleně přiblížil postavě Hana Sola ze Star Wars, tak je to jednoznačně kapitán Macolm Reynolds, jen málo lidí dokáže sekat hlášky s takovou gracií jako on. Prakticky v každám díle tam vypustí něco co mě dostalo absolutně do kolen. Jinak celkový dojem v prní (a jediné, sniff) série je výborný. Příběh, který graduje do posledního dílu, onu již zmiňované spojení sci-fi s westernem je okouzlující. Seriál, na který budou s láskou vzpomínat. Fakt, že se nenatočily dalši série, mě příjde naprosto nepochopitelný, hraničící s barbarstvím. Takže díky "Male", nenudil jsem se ani minutu! 100% Neudpostím si aspoň jednu citaci: Simon: Vždycky jste takhle sentimentální? Malcolm: Měl jsem úspěšný den. Simon: Ohrožovala vás Aliance, zločinci a divoši, polovina lidí na téhle lodi je zraněná, včetně vás samotného a přechováváte hledané osoby. Malcolm: Pořád ještě letíme. ()

Aildrin

Hned v úvodu bych rád řekl jednu věc. Kéž by Firefly mělo tolik řad jako Farscape.. Firefly je jako trojitý sendvič se smaženkou, čili a čatní. Ta kombinace sci-fi a westernu prostě nějakým záhadným způsobem funguje. Místy mne ta westernová drsnost až zarazila. Jako třeba památná scéna s tvrďáckým monologem padoucha, který byl zakončen prohlídkou trysek. :-) Ve Firefly není nouze o humorné situace, které diváka donutí se od srdce zasmát, ani o napínavé momenty a skvělé hlášky. Vzhledem k tomu, že je zde mnoho až kýčovitých (i když sympaticky) westernových prvků, je v seriálu přítomný i silný nádech melancholie. Taky se mi líbí, že jsou vztahy všech členů posádky úzce provázané a spárované (nepočítám-li "kněze"). Kapitán Malcolm Reynolds mi chováním a konečně i vzhledem připomínal Hana Sola z Hvězdných válek, což mě mile potěšilo. Posádka je kompletně složená ze sympatických (svým vlastním způsobem) a propracovaných charakterů, které si nejde okamžitě nezamilovat. To mi třeba u Farscape trvalo asi polovinu první serie. Ale Farscape byl oproti Firefly extrém. :-) Firefly je mnohem víc komorní záležitost v tomhle ohledu srovnatelná s prvními díly LEXXu. Minimálně další dvě série by si seriál zasloužil. Zrovna jsem dokoukal poslední díl a připravuju se na shlédnutí závěrečného filmu Serenity. Mé pocity jsou asi takové, jako bych sledoval Červeného trpaslíka, který by byl po čtrnáctém díle ukončen. A to je už co říct. Možná právě tím si Firefly vybojovalo místo v mé topce a věřím, že s dalšími díly by se vyšplhalo i na vyšší příčku. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (viac)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (viac)