Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (viac)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

hanagi

Velice milé setkání s posádkou lodi Firefly mi možná trošku kazila určitá šablonovitost jednotlivých epizod (jde se do akce - něco se pokazí - vypadá to beznadějně - během posledních pěti minut se zázračně vše vyřeší). Stejně se nemůžu zbavit dojmu, že děj je odsunut až na vedlejší kolej, celé kouzlo totiž spočívá v neuvěřitelné chemii mezi jednotlivými postavami, v nadhledu a v mixu různých žánrů. Takže naprosto chápu skalní fanoušky a dávám lepší tři hvězdičky! Změna - strašně mi chybí - a proto zvedám hodnocení! ()

koxin

Ze začátku pocity typu "proč všem tak vadí že to zrušili, dyť to není kdovíco." Teď jsem dokoukal poslední epizodu a zuřím. Perfektní, příběhově lehký, ale živý a svižný seriál s počátku podivnou, ale po zvyknutí skvělou kombinací žánrů western a scifi. Proč, proč, proč to ukončit a zanechat diváka s postavami, jejichž příběh zůstal otevřen, všechny postavy stejné jak na začátku s tím, že finále první série každou nakoplo k pořádné změně a odhalení v sérii druhé - ups! ta vlastně není ()

yeniczek

Jeden z nej seriálů... úžasná partička lidí, kteří neskutečně hláškujou a nadávají v Čínštině:) Akce se postupně rozjede a vám přiroste každá postava k srdci, až vám bude líto, že to muselo končit... ()

Brandon

Nene, tenhle scifiwesterno guláš jsem během čtrnácti dílů nestrávil. Jako celek mi nedával smysl, moc rozporů najednou. Laserová technologie kontra klasické pistole, vesmírná loď kontra oldschoolový dřevěný nábytek, skafandry kontra kovbojské obleky atd. Jakoby se dvě časová období smíchala do jednoho. Navíc úchylná posádka ve složení kapitán kovboj, pastor, šlapka (pardon společnice), holka inženýr...atd. Autor se evidentně chtěl za každou cenu odlišovat a zbytečně tak tlačil na pilu. Čínské hlášky byly už jen perličkou. ()

McM

Který [něco čínsky] to utl? Jeden z mála (neanime) seriálu, který mě bavil od začátku do konce. Těšil jsem se na každý další díl a čekal, cp nového se o posádce dozvím. Ale teď? Co je pastor zač? Co River? Kayleen? Atd? To se asi nedozvím. [něco čínsky] vždyť je tu ještě Serenity. Jdu se dívat. ()

hroubek

Hodně mě mrzí, že jsem viděl Serenity dřív, než tuhle seriálovou pecku.Jelikož jsem se o hodně připravil.Joss Whedon vytvořil parádní svět, který funguje i napříč žánry.Co by, ale byl svět bez postav?A zvláště tady se Whedonovi, podařil husarský kousek, jelikož všechny ústřední postavy skvěle fungují a po pár dílech si vás získají.Je pravdou, že některé postavy(většinou ženy) by potřebovaly více prostoru, aby byl ukázán jejich potenciál viz.poslední díl.Z postav si nejde neoblíbit kapitána Serenity Mala Reynoldse, který je jasným předobrazem taky jednoho kapitána.Osobně jsem si oblíbil Jaynea, jelikož ho hraje skvělý Adam Baldwin.Samotné epizody velmi často mění žánry a dost často připomenou některé filmy.Pro mě byly nejlepší epizody, ve kterých vystupuje Christina Hendricks Our Mrs. Reynolds a Trash a velmi mile mě potěšila Jaynestown.Největší zápor seriálu je jeho délka, jelikož skončí až moc brzy po svém začátku.Obrovská škoda.Parádní seriál, který si každý fanoušek sci-fi zamiluje. ()

Unnamed

“Seems odd you'd name your ship after a battle you were on the wrong side of. - May have been the losing side. Still not convinced it was the wrong one.” Před prvním zhlédnutím jsem si pochybovačně říkal "Sci-fi/western? To jako vážně?" No, co budu komu nalhávat, seriál se stal mou srdeční záležitostí. Určitě by tomu prospěl vyšší rozpočet a odvysílání ve správném pořadí - čili vyhnutí se následnému zrušení seriálu (stanice FOX, co byste chtěli), přesto nám již nikdo nemůže vzít těchto 14 dílů a fantastický počin Josse Whedona. Rozjíždí se to sice pomaleji (ve SPRÁVNÉM pořadí to nabere na obrátkách s 6.dílem - IMDB má dle data odvysílání, ne podle správného pořadí určeného tvůrci!!!), v každém díle je ale alespoň špetka výjimečnosti a jakmile s posádkou lodi Serenity strávíte nějaký ten čas, všechny si je do jednoho zamilujete a budete je chtít vídat na pravidelné bázi. Největší devizou jsou postavy a atmosféra čišící z herců, kteří si vážně sedli, utvořili jednu velkou rodinu a jde to na jejich výkonech poznat. Co dál? Dialogy - absolutně fantastické, tradiční nenucený Whedonovský humor, úvodní písnička, epizodní postavy - např. Safron a Jubal Early, znepokojivý filosofující bountyhunter; a epizody par excellence (Our Mrs.Reynolds, Jaynestown, Out of Gas, War Stories, Trash, Objects in Space). Pokud byste něčemu měli v životě dát šanci, i když se vám třeba nejvíc nechce, Firefly je určitě tou jednou věcí, která si ji zaslouží a nezklame vás. 5* ()

Castrator

Tento seriál mi nesedl hned a kecal bych, kdybych tvrdil, že mi vůbec sednul, ale některé díly považuju za povedené a v ranku sci-fi cestování z planety na planetu jde po animované pakárně Dobrodruzi z vesmíru o solidní počin, kterému jsem se rozhodl dát po zhlédnutí několika dílů šanci a komplet ho dokoukám. Taková pecka, jak se tu píše, to pro mě rozhodně není, ale lepší průměr to je, a to není při bídě, do které některé seriály zabředávají, vůbec špatné. ()

liuk

Asi nejpopulárnější zrušený seriál všech dob. Kdo by čekal, že se v žánru sci-fi o cestování vesmírem po planetách, dalo ještě natočit něco originálního. No, řekněte, kde jinde uvidíte pašování krav vesmírem, nahého kapitána lodě uprostřed pouště nebo skupinu banditů na koních, v ruce samopaly, zatímco jejich šéf (westernový šerif) jedoucí mezi nimi na vznášedle ve tvaru závodního auta. Také tu nenajdeme žádné cestování hyperprostorem, ani odvážné vojáky zachraňující lidstvo - tihle spíše ukradnou co můžou a rychle pryč. A ještě k tomu vypouštějí z úst výborné hlášky. Z Firefly strašně moc čiší chuť pro věc a pocit, že se to celé točilo tak nějak samo. No a nejlepší je samozřejmě sladká Kaylee. :) ()

Bagr_007

Zajímavý nápad smíchat space operu a western, bohužel se seriál přiklání, na rozdíl od filmu Serenity, více k westernu. Chybí mi tu alespoň pár vesmírných bitev, ale Firefly je prostě trochu jiná. Nejvíce bych vyzdvihl humor a vynikající postavy se skvělými hereckými představiteli. V některých dílech se dokonce hláškuje tak moc, že jsem si nebyl jistý, jestli to celé mám vůbec brát vážně. I když si o atmosféře z (nové) Battlestar Galacticy můžete nechat jenom zdát, tak to nic nemění na tom, že kdyby bylo více sérií než jen jedna čtrnáctidílná, tak by jsme se možná dočkali hodně velkých věcí. ()

Scar

Musela to byť trochu chorá hlava, čo splodila tento mix westernu a sci-fi. Našťastie sú ale sympatie k postavám také silné, že túto zvrátenosť zatláčajú do kúta. Nie však pod koberec, ale na poličku, do vitríny, ako unikátny kúsok a ste radi, že ho máte. Väčšina dielov má taký zaujímavý príbeh, aký nestihnú vyrozprávať ani filmy s trojnásobnou stopážou. ()

MI-380

Nalákalo mě 37. místo, 89% a nadšení komentátorů ze sympatických postav. Je to tak. K tomu ten west-sf-mix a mé antiseriálové smýšlení je znovu ostře nalomeno. Po pilotu 90%. "Take my love, take my land, take me where I cannot stand, I don´t care, I´m still free, you can´t take the sky from me." Celkově 85%. ()

Ravi

Velmi zajímavý a neobyčejný seriál, na kterém je vidět nedostatek kuráže tvůrců a peněz, ale pokud mu divák za celou dobu odpustí pár nešvarů (většinou přestřelky a logické chyby), které z toho vyplývají, může ho výborně zabavit. Může, protože tento seriál je především zábavný, ale někomu to nemusí stačit. Sci-Fi fandu může potěšit kvalitně promyšlený svět i mnoho dobře zvládnutých detailů (jeden příklad za všechny - ve vesmíru se díky vakkuu nešíří zvuk, proto při vesmírných záběrech nic neslyšíme, což se v Sci-Fi paradoxně nevidí moc často). Postavy mě zaujaly všechny do jedné a to se mi také ne moc často stává. Velká škoda je, že takto kvalitní seriál byl odpískán velice brzy, zřejmě kvůli zúžené divácké obci. 95% = 5/5 ()

Kurikmoon

K sci-fi seriálom som donedávna cítil odpor, ale dnes sa to zmenilo. Veľmi chytľavé, atmosferické, s parádnym dejom i obsadením, zaujímavými a hlavne charizmatickými postavami. Jewel si ma svojím úsmevom získala okamžite. A tak som hneď absolvoval 5-hodinový maratón, ktorý začal po 23tej. A to som si na začiatku hovoril: "Pozrem si začiatok a idem spať." =) ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (viac)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (viac)