Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (viac)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

Blaogranas

Prvních 5 dílů...nuda. Všechny předvídatelný, snadno čitelný a bez nějakýho napětí. Doteď nevím proč sem to tehdy neskončil. Od toho šestýho dílu to ale začalo být docela zajímavý, dokonce přišla i nějaká ta zápletka a objevil se i děj, který přinášel člověku jisté napětí, jak díl skončí. Na hlavní hrdiny sem si teda musel zvykat dost dlouho, hlavně kapitán mě byl nesympatickej po mnoho dílů a myslím, že sem si ho ani nijak zvlášť neoblíbil. Nakonec však tento počin hodnotím jako slušný; viděl sem opravdu i horší, ale opakovat to už určitě nebudu. So goodbye mr. Malcolm Reynolds. ()

Skleni

Ako asi naj neznámejší seriál a zároveň naj sci-fi seriál aky existuje. Žiadne nekonečné báchorky a nevyjasnené časti,. Všetko má poriadok a skrytú genialitu, ktorú len treba nájsť. Možno nie každému sedí western vo vesmíre, no mne áno. A najmä mi sedí Nathan Fillion. Dať mu tak oskara! 95% ()

TooMoneyToo

Bezvadná směsice charakterů, v čele s kapitánem Reynoldsem. Na lodi tipu Firefly jménem Serenity není život nikdy fádní. Něco se točí okolo tzv. "práce" a nedostatečné finanční situace, něco je o vykreslení jednotlivých postav a vztahů mezi nimi, s občasnými drsnými hláškami, kanadskými žerty a skvělou westernovou muzikou! Jediná škoda je, že už nám tihle vesmírní cowboyové nikdy žádné nové country nezahrají! A Summer Glau je prostě dokonalá! ()

longercz

Na jednu stranu neskutečná škoda, že vzniklo tak málo dílů, na stranu druhou se seriál aspoň nemohl zhoršit. Všech 14 dílů prostě funguje a je to paráda. ()

SatanX

Dlouho sem poslouchal od kamarádů v hospodě, jak je to skvělý seriál, tak mi to nedalo a podíval sem se na první dil. Opravdu je to skvělý seriál. Kombinace prvku sci-fi a westernu mě natolik uchvátila, až mě zamrzelo, že to má tak málo dílů. A to je vlastně jediná vada na kráse tohoto seriálu. Nejvíc se mi líbil humor celé posádky Serenity, který neupadal ani když byli ve smrtelném nebezpečí. Herci své role zahráli výborně, hlavně Summer Glau, která představovala postavu River. Co dodat. I přes malý počet episod si tento seriál zaslouží plný počet hvězdiček. ()

KOOHA

Po sedmi episodách zatím nic moc. Kovbojové mi nikdy moc neseděli i když tady to nějak nevadí, ale zatím se tam nic neděje a vypadá to jako tuctovej seriál. Uvídíme, třeba mě to ještě překvapí. Od sedmé episody bomba ()

NightPorter

No... k čemu to přirovnat... to se těžko popisuje... asi jako když jsem poprvé viděl 5min video s akcičkama George Besta, nebo si poprvé pustil Nevermind od Nirvány. Je tu naprosto šíleně obrovskej WOOOOOOOW efekt!!! Zatim mě nenapadá, co víc napsat, pořád se z toho vzpamatovávám, jdu to sjet podruhý. ()

levente

Vlastně moc nerozumím psychologii seriálů. Čekat na další příběh v době, kdy si můžu vstřebat jakékoli vyprávění jen dle své vůle. Nicméně - jak jsem seriály odmítal, tak se mi tento líbí. Budování postav, pomalounké prohlubování charakterů způsoby nuznými, i zajímavými. Překvapivě dobré kulisy, kostýmy. Chybí snad jen více fauny. Že by lidé v budoucnosti nebyli osamělí? To je jedno. Na každý pád nejlepší scifi seriál, na který scénáristé vyplývali tolik nápadů, že by z nich tvůrci Star Treku udělali 50 seriálových řad, z nichž i ta nejhorší by Star Trek strčila do kapsy. Na zip. ()

Drom

Jeden z mála opravdu povedených seriálů žánru sci-fi, při kterém jsem se na okamžik nenudil. Daleké končiny mrazivého mezihvězdného prostoru á la necivilizovaný divoký západ s průvodními kovbojskými atributy však nepřebíjí vědecko-fantastické prvky. Herci mě bavili dobrými výkony, postavy i scény působily povětšinou uvěřitelně a dokonce ani představitel duchovna mi nebyl nesympatický, jako v mnohých jiných dílech. EDIT: Ježiš, mě ten seriál pořád baví... ()

sodantok

Dostat se k seriálu, jehož zkouknutí zabralo necelý týden, mi trvalo několik let, ale bylo to dobře. Viděl jsem úžasný seriál, který byl ke škodě předčasně ukončen, ale dočkal se filmového závěru, a zároveň jsem nemusel "trpět" jako původní fanoušci, protože jsem byl již na všechno připraven. Rozhodně jsem však nečekal, že za tak krátkou dobu 14 dílů se dokáže Firefly i ve mě nesmazatelně zapsat včetně opening znělky. Možná právě tak nedokončenost (vyjma Serenity) a krátkost seriálu neumožnila nudě a prodlužování nastoupit, jak se stává jinde. 90%-99% ()

redwik

K tomuto seriálu som sa dostal vďaka trom herečkám z mojich obľúbených seriálov. Hlavne Morena Baccarin z Stargate SG-1, potom Jewel Staite zo Stargate: Atlantis, a Gina Torres zo Suits. No podobne ako v Definitely, Maybe, aj tu ma najviac prekvapila iná herečka, Summer Glau, u ktorej ma najviac mrzí iba to, že jej postava nedostala viac priestoru. Inak Firefly ma zo začiatku príliš nebavil, hrozne sa mi to podobalo na Stargate SG-1 a prišli mi to ako akési vykrádanie. No v druhej polovici prvej série sa to začalo zlepšovať, najmä pribudli vtipy, čo si vážim najviac. No aj tak sa stále striedali lepšie časti s tými slabšími. Joss Whedon ukázal už vtedy svoj potenciál, ktorý potom naplno prejavil v Avengers (podobne ako Edgar Wright v Spaced). Zatiaľ dávam štyri hviezdičky, uvidím ako sa budem cítiť po Serenity. Nathan Fillion - Captain Malcolm 'Mal' Reynolds /:/ Gina Torres - Zoë Washburne /:/ Alan Tudyk - Hoban 'Wash' Washburne /:/ Morena Baccarin - Inara Serra /:/ Adam Baldwin - Jayne Cobb /:/ Jewel Staite - Kaylee Frye /:/ Sean Maher - Dr. Simon Tam /:/ Summer Glau - River Tam /:/ Ron Glass - Shepherd Book /:/ Christina Hendricks - Saffron /:/ Michael Fairman - Adelai Niska ()

LordMysti

Již z mého profilu je jasné, že mám rád vesmírné sci-fi. A tím Firefly je, navíc přidává i humor, klasickou akci a vše je pojato v dynamickém dobrodružném stylu. Jen je ukrutná škoda, že tento seriál zůstal pouze u jedné série :(. ()

Brady

Geniální skloubení tradičního westernu s futuristickou sci-fi. Nevím, jak to autora napadlo. Možná jej inspiroval anime seriál Kovboj Bebop, který má podobnou atmosféru. Každopádně se mi tento seriál vryl do duše, jako jeden z těch nezapomenutelných. Nezbývá mi než truchlit, že byl seriál tak náhle ukončen. A to zřejmě proto, že byl tak výjimečný a nedal se jednoduše zařadit. Nevím. ()

Shakaar

Co je krátké to je dobré...asi tímhle heslem se musel ač nedobrovolně řídit tvůrci tohoto seriálu. Pravdou je že za náhlý konec seriálu, nemohou oni nýbrž společnost FOX. Ano tenhe Fox, který už v minulosti zrušil například Veronicu Mars či Futuramu. Naštěstí po nátlaku diváků se obě tyhle seriály navrátili...dočká se toho i Firefly? Měla by. Už jen proto, že Whedon naboural klasické klišé sci-fi seriálů. kde klaďasi jsou opravdu klaďasi a nikdo nemůže zemřít ( samořejmě kromě Lostu a BSG :) ). Když jsem vyděl Firefly poprvé, nemohl jsem uvěřit a pro jistotu jsem se podíval i napodruhé. A co se nestalo...líbilo se mi to ještě více. Co jiného než 5* jsem mohl dát když hudba je k tomu ekcelentní, postavy mnohem věrohodnější než uhlazený kapitán Picard...co to blábolím, prostě super. Menší náplastí pro věrné příznivce tohoto seriálu byl film Serenity, který mapuje období po patnácti dílech...ale to asi víte. Pro nezasvěcené se začali vydávat komixy, které jakoby nahrazují zrušený seriál, který věřím že ještě spatří televizní obrazovky... ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (viac)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (viac)