Krok za krokom

Komédia / Rodinný / Romantický
USA, (1991–1998), 58 h 40 min (Minutáž: 22 min)

Kamera:

Tony Askins

Patrick Duffy, Suzanne Somers, Sasha Mitchell, Bronson Pinchot, Staci Keanan, Angela Watson, Christopher Castile, Brandon Call, Josh Byrne, Christine Lakin (viac)

Seriálový hit Krok za krokom si získal priazeň miliónov divákov na celom svete. Rozvedený podnikateľ Frank (Patrick Duffy) sa jedného dňa zamiluje do atraktívnej, taktiež rozvedenej Carol (Suzanne Somers). Ich zoznámenie sa nakoniec skončí svadbou. Frank sa nasťahuje ku Carol a privedie so sebou svoje tri deti - T.J.-a, Aliciu a Brandona. Tri deti z predchádzajúceho manželstva má aj Carol. Dana, Karen a Mark nie sú príliš nadšení, že dostali nových súrodencov. Nadšenie však nie je ani na druhej strane. Konflikty na seba nedajú dlho čakať. Carol a Frank dúfajú, že je to iba otázka času a trpezlivosti, kedy sa ich deti naučia spoločne nažívať. Zatiaľ si na seba všetci zvykajú a zbližujú sa „krok za krokom“. (TV Markíza)

Recenzie používateľa reich k tomuto seriálu (3)

Krok za krokom (1991)

Klasický americký seriál, na kterém vyrůstala generace dětí 90. let a puberťáků. Nutno ale říct, že seriál podléhá docela času. Nejprve samotný seriál je o dvou rodinách, které se spojí a tím nastává konflikt dětí, které se nemusí. Vlastně by se dalo říct, že se jedná o střed tříd, zatímco Lambertovi jsou typická rodina střední třídy, která ovládá sporty a takové ty klasické užitečné věci, tak Fosterovi jsou typickou lepší rodinnou, nejsou to žádní odborníci na sport, nýbrž takový ty šprti, pro které je důležitá škola a známky. Nedej bože, kdyby někdo z nich přinesl horší známku než 1. A teď se dostáváme k hlavní zápletce, Frank Lambert a Carol Fosterová se tajně vezmou a tudíž se rodiny sestěhují do domu Fosterových. Tak začíná škádlení, které po celý seriál vlastně nikdy neskončí, pouze se trochu utlumí. Zásadní věc, ač pro někoho seriál může působit originálně, tak se nejedná o nějaké převratné téma. V sitcomech se téma rodiny objevuje od 70 let, možná i dříve. Možná originalita by se dala najít v tom, že se dva lidi dají do kupy a hned si sestěhují rodiny. Co mi tady vadí je to, že tvůrci seriálu mnohdy až drze kopírovali seriál Ženatý se Závazky (1987-1997), jenomže to je originální seriál. Jako kdyby tvůrci William Bickley, Michael Warren, Robert L. Boyett, Thomas L. Miller vyčerpali svoje nápady u Family Matters a nedokázali vymyslet gagy, co jsou vtipné. Nebo takhle, v seriálu se objevují záblesky vtipu, ale rozhodně to nijak netáhnou hlavní postavy. Teď se dostáváme k samotnému obsazení, to tvůrcům vyšlo na výbornou, alespoň, co se týče hlavních postav. Patrick Duffy rozhodně táhne a ukazuje svoje komediální vlohy v roli Franka, zatímco Suzanne Somers hraje Carol, takovou tu tradiční až moc starostlivou matku. Do rolí nejstarších děti byli obsazeny Brandon Call, který hraje takového toho typického nadrženého syna (někdy to vlastně připomíná Buda Bundu, hlavně zoufalostí), Angela Watson v roli tupounké, ale dobrácké Karen a konečně Staci Keanan jako panovačná feministicky založena Dana, která prostě musí být nejlepší a mít vždy pravdu. Pak zde je Christine Lakin v roli Al, to je taková sympatická postava s ostrým jazykem a přístupem. A úplně nakonec jsou zde Christopher Castile, který ztvárňuje Marka, chytrého integrála, který ví vše, ale na sport je úplně levej a Josh Byrne jako Brendan Lambert, taková nevýrazná postava v celém seriálu, který ale vlastně je takový dobrák a uzavírá celou rodinu. Pakliže fungují v tomto seriálu hlavní protagonisté, mezi kterými je určitá chemie, tak tvůrci bohužel zvolili katastrofické vedlejší postavy pro první sérii připadají takovéto hodnocení na Patriku Darbo a Peggy Rea, coby sestru a matku Carol, které pracovali v jejím salonu. Tyto dvě nemá cenu nějak více komentovat a zmiňovat, protože v seriálu byly naprosto zcela zbytečné a trapné. Katastrofickým krokem a možná osudovým, se tvůrcům stala Emily Mae Young, coby roztomilá a nově narozené dítě Franka a Carol Lilly Lambertová je to nejotravnější postava celého seriálu, které zapříčinil jeden z pádů samotného seriálu. Nevtipná postava, navíc rozmazlená a popírá vlastně ponaučení ze seriálu, co každý díl přináší, čili za každý díl, kde má větší prostor Lilly a to hlavně v 7. sérii dávám jednu hvězdu dolů. Další krokem vedle je postava Bleska (hraje Jeff Juday celkem ve 4. epizodách), který měl nahradit Sashu Mitchella, který byl ze seriálu vyhozen. Ovšem abych tvůrcům nekřivdil s vedlejšími postavami, tak se jim povedlo obsazení Sashe Mitchella, který ztvárnil Codyho Lamberta a doslova táhnul téměř 5 sérií seriál svými hláškami a vtipy. To mu navíc vysloužilo jednu z hlavních rolí v seriálu od 2. série. Další postava, která seriál pozvedá, je vtipný Francouz Jean-Luc, kterého geniálně ztvárnil Bronson Pinchot (v českém znění Libor Terš) a tak nacházíme v seriálu zase vtip. Posledním, kdo měl nahradit postavu Codyho byla postava Riche, kterého hrál Jason Marsden. Bohužel tato postava, ač někdy vtipná, tak nikdy  nedokázala zastoupit po vtipné stránce Codyho a dokonce bych tvrdil, že ani nedokázala nahradit Jean-Luca... Dále pak ve vedlejších rolí se objevili například Alexandra Adi (Sam) či Donald Gibb (Sekáč). Co trochu seriálu ubírá kvalitu, jsou nevysvětlitelné mizení postav. Příkladem je Jean-Luc nebo Josh Byrne. Tvůrci by si měli dát větší pozor na takovéto detaily. Bral bych, kdyby se řeklo, jo odjel někam nebo tak, ale ignorovat tuto postavu, že nebyla, mě štve... Stejně jako v posledních dvou sériích, kde JT chodí se Sam a najednou v dalším díle je sám, balí nějakou random holku a v další epizodě je zase se Sam, nevím, jestli je to záměr tvůrců, nebo je to kvůli tomu, že jsou nějak ty epizody v ČR přeházeny. Nicméně i dítě si toho může všimnout. Tak a teď se dostáváme k důležitému a to sice k takovému tomu typickému americkému klišé, který se zde nachází... Příkladem je jak Carol nutí Lambertovi do kostela, kteří raději sledují americký fotbal. To že kněz je jenom člověk a rozumí motorkám. Nebo vánoční epizodu, jak Frank a Carol skončí ve vězení, či Karen když se dozví, jak je život modelky těžký. Bohužel mnohdy je to spíše až naivní pohled na život. A morální ponaučení v každém díle je dosti otravné. A nejvíc, co člověku vadí je pohled Carol na to, jak je škola důležitá a děti by měli jít na vysokou, protože ta je pro život ještě důležitější. Bohužel ve světě to funguje jinak... Další věc, divákům bude postupně víc a více vadit Carol, stává se z ní panovačná žena a tvůrci totálně nezvládají ani v pozdějších sériích morální ponaučení. Někdy zdůrazněno, jak se lidi k sobě mají chovat a pak hned epizoda, jak Karen, Dana a Al odjíždí na hory a vyberou si samozřejmě ty největší playboye... Je to vlastní dokonalá ukázka pokrytectví... Pak vtip, občas se objeví záblesk vtipu od někoho z rodiny, ale jinak kdyby tam nebyl Cody, tak by seriál nevydržel a ač mám rád postavu bláznivého Francouze Jean-Luca, tak faktem je, že od 6. série jde seriál dolů a 7. série neměla ani vzniknout, to je prostě průser. Ale abych seriálu jenom nekřivdil, musím uznat, že má to své výhody, je to naprostá oddychovka a vlastně to není tak špatný oproti novodobým sitcomům, které jsou bohužel, ale taky mnohdy naivní. Oblíbené postavy: Frank, Al, Sam, Jean-Luc, Cody a J.T. někdy podle dílu. Celkově vzato po hodnocení všech epizod vyšel seriál na čtyři hvězdy a celkově má podle mě seriál právem slušných 75%. () (menej) (viac)

Domov v ohrožení (1993) (S02E23)

Obvykle nehodnotím samotné epizody, ale tuhle musím. V dnešní společnosti by člověk těžko hledal někoho, tak soucitného jako je Cody. On je vlastně jednoduchý kluk, ale přitom má srdce na pravém místě. Tenhle díl má za mě jasných 5 hvězd a měl by sloužit jako mustr pro současné seriály, co mají snahu o tzv. humor. Pochopení pro lidi, kterým banka chce sebrat dům a vyhodit je na ulici, je bohužel tématem i v dnešní době. 100% ()

Úspěšný spolužák (1998) (S07E14) odpad!

Asi jeden z nejhorších dílů tohoto seriálu, jaký kdy mohl vzniknout... Předně zápletka s J. T. je tak jednoduchá a nevtipná, že se divák unudí, než se dostane k té druhé a to sice Frankovi, který nechce jít na sraz střední školy, ví moc dobře proč, protože jeho bývalý spolužák a rival tam bude taky a bude z něj dělat ubožáka... Absolutní nechutná zápletka, tlučhuba, který si hraje na frajera a z Franka dělá ubožáka, není takový frajer, jak se může na první pohled zdát, defacto nic nemá a samozřejmě, aby mu Frank vrátil ty roky ponižování, tak ho nechá vyhrát znovu v páce... Proč? Já se ptám proč musí být seriál, tak strašně výchovný... Takhle epizoda je jedna z nejubožejších, jelikož otravuje diváka J. T. lemplovstvím, tak i nechutnou Carol, která nutí manžela do srazu... To je snad jeho věc, nechce, tak bude doma... A ve výsledku ubožák, který ponižuje Franka zase vyhraje... Odpad odpadu tato epizoda. ()

Zemřel herec a komik Fred Willard

Zemřel herec a komik Fred Willard

16.05.2020

Ve věku 86 let zemřel legendární herec a komik Fred Willard, hvězda filmů režiséra Christophera Guesta Vichřice nebo Nejlepší show. Smrt oznámila manželka Guesta Jamie Lee Curtis. Willarda diváci… (viac)