Profesionáli

• Česko Profesionálové (viac)
Veľká Británia, (1977–1983), 47 h 30 min (Minutáž: 50 min)

Gordon Jackson, Martin Shaw, Lewis Collins, Ian McDiarmid, Pierce Brosnan, Steve Alder, Jiří Pravda, David Suchet, Peter Cellier, Patrick Malahide (viac)

Seriál Profesionáli (The Proffesionals) začala v roku 1977 nakrúcať spoločnosť London Weekend Television ako konkurenčný projekt úspešného seriálu The Sweeney (bol u nás uvedený pod názvom Inšpektor Regan). Jej vedenie sa začiatkom roka rozhodlo, že potrebuje vytvoriť divácky úspešný seriál z policajného prostredia, ktorý by sa vyznačoval akčnosťou, sympatickými titulnými hrdinami a súčasne by do veľkej miery ukázal aj realitu všedného dňa a reagoval by na aktuálne spoločenské témy. Svojím charakterom i stvárnením sa Profesionáli naozaj trafili do doby, keď vznikli. Televízni diváci si žiadali viac akčnosti a nekonformnosti, ale súčasne aj profesionality ochrancov zákona. Zvyšujúce sa násilie v spoločnosti, nárast terorizmu, šírenie drog, korupcia, brutalita - na to všetko musela reagovať aj televízia.
Rozvrhnutie tria titulných hrdinov je do dnešnej doby priam ideálne, nevtieravo adoruje pravé britské cnosti. Raymond Doyle a William Andrew Phillip Bodie - dvaja rozdielni hrdinovia sa skvele dopĺňajú. Doyle (MARTIN SHAW, nar. 1945) sa do CI5 dostal z bežnej policajnej praxe. Slúžil ako detektív v najhorších londýnskych štvrtiach East Ende a v Docklande. Pre ženy je mimoriadne príťažlivý, nielen svojím ležérnym obliekaním, bohatou hrivou, ale aj šarmom a nadhľadom. V podsvetí sa cíti ako ryba vo vode, pozná množstvo informátorov i gangstrov. Bodie (LEWIS COLLINS, nar. 1946) má za sebou pestrú minulosť - bol námorníkom, žoldnierom a výsadkárom SAS. V porovnaní s Doyleom je tvrdším, drsnejším a temnejším členom tímu. Niekedy sa až zdá, že by mu nerobilo problém prejsť na druhú stranu barikády. Aktívne boxuje, zo svojej minulosti zelených baretov si ponechal zvyk nosiť nakrátko ostrihané vlasy. Vždy sa dokonale oblieka. Činnosť svojich dvoch najlepších podriadených neomylne riadi major George Cowley, šéf CI5, veterán 2. svetovej vojny so zranením nohy. Starnúci gentleman s univerzitným vzdelaním a asketickým výzorom, suchým zmyslom pre humor, neomylným inštinktom pre spravodlivosť. A hoci svojim chlapcom nikdy nič neodpustil, súčasne ich chránil. Bol skrátka prototypom ideálneho šéfa. Jeho herecký predstaviteľ GORDON JACKSON (1923 - 1990, zomrel na rakovinu kostí) bol po celý život často obsadzovaným britským hercom.

Je len samozrejmé, že nie všetky epizódy (nakrútilo sa ich celkom 57) boli výbornej kvality, ale seriál si počas svojho vysielania udržal vysokú divácku sledovanosť. Často epizódy v priemere sledovalo okolo desať miliónov britských divákov. Treba dodať, že v bývalom socialistickom Československu sa uviedlo 21 epizód, medzi ktorými nechýbala aj vo Veľkej Británii nikdy neuvedená posledná zo siedmej série. V Anglicku Člena klanu (Klansmen) zakázali pre propagáciu rasizmu, ktorého sa dopustil Bodie. Každá epizóda sa nakrúcala desať filmovacích dní, postprodukčné práce (nahrávanie dialógov, strih, atď.) trvali len o niečo dlhšie. Napäté termíny často spôsobovali rozpory medzi hereckými predstaviteľmi Bodieho a Doylea. Napokon, viac-menej pre ich vzájomné napätie a narastajúcu neznášanlivosť sa začiatkom 80. rokov existencia seriálu uzavrela. Je zaujímavé, že ani jeden z nich sa neskôr už výraznejšie na filmovom plátne nepresadil, hoci Martin Shaw je dodnes herecky aktívny a pravidelne hrá v divadle a v televízii. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa vecnaAmbra k tomuto seriálu (28)

Strata pamäti (1980) (S04E07)

Síce sa nevysvetlilo prečo sa vlastne tí chlapíci s tým bankárom spolčili na spáchanie atentátu, ale o to klasicky u profesionálov nejde, ale zato musí byť dobre vykreslená akcia! A tá prišla, aj keď som sa už obávala podobne ako Bodie, že "ztráta paměti" u tej milej baby bude trvať ešte dlhšie. Máme tu aj viac chlapíkov z Cowleyho týmu, ten čo bol s Doylom my bol sympatický menej, ten s Bodiem viac, ale jednoducho Bodie a Doyle patria k sebe a sú neodmysliteľnou dvojkou na ktorej sa zakladá pilier tohto seriálu. A Cowley nesmie chýbať tiež. - "Bodie, když bude někdo někoho oslňovat znalostmi, tak já." ()

Tajný fond (1980) (S04E09)

Celkom vydarený diel s pár vydarenými náhodami, kedy Doyle mohol chudák zomrieť v tom aute dosť neprofesionálnym spôsobom, ale chvalabohu Bodie, ktorý sa celkom právom rozčúlil za odfláknuté stráženie nájomného vraha (a keď sa Bodie naserie, až sa zem zatrasie) našiel včas svojho parťáka a ešte stihli spolu zachrániť novinára, ktorý tiež len o vlások zdrhal tými opustenými schodmi pred vrahom (miesto aby sa zdržiaval radšej na mieste kde je viac ľudí). Cowley si však ťažkú hlavu z toho nerobil, zrejme rátal s tým, že Bodie a Doyle to proste stihnú! Páči sa mi tiež, že CI5 može okamžite sledovať akýkoľvek objekt s nejakého bytu naproti. Pohľad na znudeného Doyla v hoteli čakajúceho na pokyny bol tiež dobrý. Škoda nevinnej obete tej ženy, tiež predsa musela mať nejakú minulosť, rodinu či známych, čomu sa v Profesionáloch nevenuje pozornosť (aj keď Doyla to zrejme vzalo, mne sa preto ten záver zdal celkom dostačujúci, každému to môže byť jasné)- nuž ale je to len film. ()

Prepadnutie (1980) (S04E11)

Tá naivná blondínka paktovala tak s kriminálnikom Harrym, zamestnancom ambasády Josephom a zdá sa, že nemala problém flirtovať ani s Doylom, pričom ten bol aktuálne s jej spolubydliacou. Doylovi je Joseph podozrivý ešte skôr ako vôbec niečo vykonal a aj blondínka je hystericky domýšľava, bez toho aby mala ujasnenú predstavu o tom čo sa vlastne stalo. Taktiež trocha dlho trvalo, kým vôbec prišlo k zamýšľanej akcii a Bodie a Doyle medzitým riešia nejaké vedľajšie sledovačky ako tá mŕtva vo vani. Cowley prichytí Josepha priamo pri čine, ale tak ako to vo svete bohatých a vplyvných býva, ani tento vysokopostavený zamestnanec, ani mocný kriminálnik nie sú potrestaní celkom adekvátne. Za mňa táto časť skôr podpriemer. ()

Dvojitý prístup (1980) (S04E12)

Diel to bol veľmi dobrý, len rozbeh k hlavnej akcii bol zdĺhavejší a ukecanejší a tie patetické úvahy o živote podľa mňa ani jednej skupine veľmi nesvedčali. Určite však pre mňa zostala nezabudnuteľná scéna v krčme kde si Bodie a páchateľ vymenia pohľady. Cowley povedal, že ten zabitý asistent poznal len prvé miesto stretnutia prezidenta, ktoré mohol prezradiť, no hlavný aktér atentátu vedel dopredu odkiaľsi aj to druhé miesto. Dvaja páchatelia prežívajúci v streche, dole kopec prítomných ľudí, dosť mimo reality, ale však o to pri profesionáloch ani nejde. Bodie a Doyle už majú za sebou toľko komplikovaných situácii, maniakov a zabijakov, že naraz ten tvrdý výcvik čo im doprial Cowley mi prišiel celkom vtipný. ()

Víkend na vidieku (1980) (S04E13)

Popravde už ma dosť štvalo ako profesionáli robia samaritánov pre tých drzých týpkov, čo sa tvárili ako majstri sveta, pričom ten sopliak sa ešte aj snažil ojazdiť Bodieho slečnu takmer jemu pod nosom. O to viac by som ocenila ešte nejaký ten prídavok na záver, keď prišlo precitnutie s kým to vlastne mali do činenia. ()

Líščia nora na streche (1982) (S05E01)

Hodnotenie znižujem jednak za bizarný nápad vydierania, ale hlavne sa mi celý diel zdal akoby nedotiahnutý, zišlo by sa viac detailov, jeden vrtuľník zmizne, vzápäti sa objaví rovnaký, priznávam že som z toho celkom nechápala, Doyle to už medzičasom skonsolidoval a Bodie je zrazu z komína dole, môžem len dúfať, že ten jeho ďalší parťák to prežil. Peniažky zdá sa, sa aj tak rozlietali, radšej mohli niekomu urobiť radosť, lenže tu sa skončilo všetko akosi prirýchlo, aj z toho chlapa prezlečeného za ženu by sa dalo viac vyťažiť, minimálne ako dobrý vtip. Lekári vrhajúci sa s úľavou na tých mŕtvolných pacientov mi tiež popravde prišli komickí, napokon v celej scéne dolárového vydierania išlo o pár pacientov a akože jednu rukojemníčku, stavila by som sa, že v skutočnosti by sa na to lekári a Cowley najradšej vyflákli, ale museli sa tváriť, že im osudy týchto tvorov nie sú ukradnuté. Bodieho sympatického parťáka mi bolo ľúto viac, ale tu sa Cowley zrejme neponáhľal poslať mu čo najrýchlejšie pomoc. Pekné boli pohľady na Londýn. Radšej pozerávam staršiu kvalitu, ktorá je ešte tak typicky staršie presvetlená ako upravenú kvalitu. ()

Operácia Susie (1982) (S05E02)

Tak to je pekné. Neviem dokedy si tá baba myslela, že sa bude skrývať aj s tým raneným chlapcom? Navždy?  Bodie a Doyle ktorí obvykle každého vyhrabu aj z pod zeme ich musia žiadať, aby im povedali kde sa nachádzajú, pritom sú v hoteli (?). Baba miesto toho, aby prejavila trochu vďaky, že ju Bodie a Doyle zachranili pred istou smrťou, naťahuje ich a ešte aj nezmyselne obviní. Pochopím, že najmä chlapom mohla byť sympatická, lebo bola pekná a taká zraniteľná, ale pravdupovediac tie deti si predstavovali zastavenie drogovej mašinérie dosť divným spôsobom. Nedívalo sa na to zle, ale to naťahovanie bolo miestami už dosť otravné. ()

Tajomný hlas (1983) (S05E07)

Super. Okrem napätia nás tu môže sprevádzať aj strach, čo pri Profesionáloch nebýva zvykom. ()

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Ve věku 75 let zemřel herec Jeremy Bulloch, původní představitel námezdního lovce Boba Fetta z Impérium vrací úder a Návrat Jediho. Stalo se tak jen týden poté, co zemřel jiný herec ze Impéria, David… (viac)

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (viac)

Bodie a Doyle chystají návrat

Bodie a Doyle chystají návrat

27.04.2010

Už je ale nebudou hrát Martin Shaw a Lewis Collins. V celovečerním remaku dostanou hláškující ranaři z CI5 podstatně mladší obličeje. Pamětníci mezi námi si určitě vzpomenou na doby, kdy britský… (viac)