Červený trpaslík

• Veľká Británia Red Dwarf
Veľká Británia, (1988–2020), 36 h 11 min (Minutáž: 25–90 min)

Tvorcovia:

Rob Grant, Doug Naylor

Kamera:

Ed Moore, Ian Adrian

Recenzie používateľa Tommassi3 k tomuto seriálu (9)

Červený trpaslík (1988)

Není sporu o tom, že Červený trpaslík, tenhle skvostně úchylný scifi britcom, nelze nepovažovat za dokonale kultovní záležitost, kterou už kvůli její povaze musíte zkratka buď bezvýhradně milovat nebo nenávidět.. To jistě vyplývá už jednak z jeho žánrové podstaty, v důsledku vlastně parodie žánru, když navíc Red Dwarf coby televizní projekt, na něhož zkrátka nikdy nebude příliš financí stojí nikoli na nějakých efektních CGI tricích, ale bezvýhradně na dialogu, vždyť šlo také původně o skeče vysílané v rádiu, a to dialogu nesmírně funkčním, plném cynismu, odkazů, především na Star Trek, bez jehož existence by Red Dwarf buď vůbec nevznikl, nebo by získal patrně dost odlišnou podobu, a hlavně nadčasového humoru na hranici geniality a fekálního buranství.. Ne nadarmo jej vlastně u nás dodnes vysílá pouze jinoprostorová dvojka či nově Art, tedy stanice určené nám šílencům.. Proč ovšem Červený trpaslík získal tak silnou diváckou základnu právě v tuzemsku, to už by stálo za hlubší rozbor.. ()

Série 10 (2012) (S10)

Skvostný britský scifi seriál, který zejména u nás platí za obrovský fenomén a kult, trpí jednou zásadní potíží, totiž neschopností tvůrců se s ním rozloučit, což potvrzují i slova Douga Naylora, který několikrát prohlásil, že si neumí představit, že jednou bude psát závěrečnou epizodu.. Nicméně ta desátá řada se opravdu veskrze hodně povedla, když svou kvalitou dala zavzpomínat na nejlepší časy slavné nadčasové série, přičemž zejména dík návratu ke kořenům, zvláště to vytěžování charakterů a staršími epizodami načrtnutých motivů mě nesmírně potěšilo, byť toto samozřejmě vyžaduje velkou divákovu znalost dříve natočeného, na druhou stranu ovšem velmi šikovně a funkčně vtahuje do děje.. Velká spokojenost.. ()

Série 11 (2016) (S11)

Výtečné vnadidlo na další řadu.. Po těch obskurních pokusech o potahání trpaslíčího cecíku se nám Red Dwarf znovu důstojně rozjel.. ()

Zlatý dvacátý (2016) (S11E01)

"Musíme je pronásledovat a vzít jim tu mašinku !!" - "Abychom sami cestovali časem ??" - "Abychom znovu podložili kulečník.." ;) ()

Samsára (2016) (S11E02)

"Strašidelný !!" - "Souhlasím, pane !! Právě mi přeběhl mráz po zádech.." - "To jsem byl já !! Uteklo mi maličko ležáku z plechovky.." ;) ()

Dávat a brát (2016) (S11E03)

"Lepší výběr je i v obludáriu.." ;) ()

Důstojník Rimmer (2016) (S11E04)

"Budeš muset na svoji funkci rezignovat, Rimmere !!" - "Ale já se na ni tolik nadřel !!" - "Nedělal jsi vůbec nic !!" - "Ale šlo mi to tak dobře.." ;) ()

Kryze (2016) (S11E05)

"Co to ten plecháč říkal o svým stvoření ?? Kolik že mu je ??" - "Tři miliony !!" - "Plus minus dvě doby ledový.." ;) ()

Džin z lahve (2016) (S11E06)

"Signál je slabší než záložní tým San Marina.." ;) ()

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019