Zdivočelá země

Česko, (1997–2012), 41 h 15 min (Minutáž: 52–107 min)

Réžia:

Hynek Bočan

Predloha:

Jiří Stránský (kniha)

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml. (viac)

Úspěšný dobrodružný seriál ČT, který vznikl na podkladě dvou románů spisovatele Jiřího Stránského "Zdivočelá země" a "Aukce". Dvacet dílů seriálu vypráví o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících - o dramatickém, politicky i lidsky konfliktním osídlování českého pohraničí v prvních týdnech po osvobození v roce 1945 až po padesátá léta, plná politické zvůle a bezpráví. Příběh, v jehož středu stojí bývalý západní letec Antonín Maděra a parta sotva odrostlých mládenců, je zasazen do našeho pohraničí, do Krušných hor i časů. Sem se totiž vrací z Anglie hlavní hrdina, aby v rodné vsi zapomněl na útrapy i hrůzy války a mohl tu "žít, pracovat a mít rád své bližní", jak sám říká. Že přichází do jiného Svatého Štěpána, než byl ten, který musela jeho rodina v roce 1939 opustit, tušil. Ale to, co ho zde opravdu čeká, nemohl odhadnout ani ve svých nejbujnějších představách. (oficiálny text distribútora)

velkyvezir

Za první řadu 3*, za druhou 5*, v polovině třetí řady dávám 5*, takže průměr 4,3*. Zůstávám u tvrzení, že Dejdar celý seriál táhne, i když ve třetí řadě má méně prostoru. Každopádně opakovaně dokazuje, že je výborný herec a je škoda, že v současném filmu opomíjený. Nechápu, proč by se neměla natočit 4. řada, když v knize je děj dotažen do 1989. ---- Po nějaké době snižují na 4*. Proč? Viz můj komentář k filmu Jen o rodinných záležitostech. ()

rozbris

Tohle snad nemusí mít ani komentář. Celých 32 dílů hovoří samy za sebe. Snad jen jednu poznámku - fašistmus, komunistmus a ostatní totality jsou fakt hnus. ()

brooklyn73

Tri serie by mely byt dostacujici. Dalsi bych uz nenatacel.Atmosfera serialu je jedinecna,v nasich podminkach a v tomto stylu je doposud,prozatim nezopakovatelna.Treti serie privedla do pribehu nove herce vcetne L.Kostelky,I.Barese,J.Dvoraka,J.Stastneho,F.Nemce a dalsich, jejichz zarazeni pro oziveni schvaluji. Martin Dejdar se pro roli Tondy Madery narodil, dokonale mu padne,stejne jako role Cassidyho J.Langmajerovi. Zaverecna serie neni uz tak akcni, o to vyse vsak stoji na hereckych vykonech a skvele budovane atmosfere.O zapletku se v podstate stara pouze Sevcik a take tajemny udavac..Kdo to asi je? "Tak vy si pane rancere vemete tuhle kobylu a poradne ji vypucujete a koukejte se pohnout ,aby jste nahodou treba nedostal bubenika...!" ()

Jane18CZ

Myslím že jsem tento seriál sledovala na základce a vím že se mi hodně líbil :-) a to prosím nemám ráda české filmy ani seriály :-D ()

Han22

Hodnocení první série: Úžasný seriál. Sledujeme děj v letech 1945-1950 v místním pohraničí, kde se bývalý pilot a partička kluků rozhodnou vybudovat statek a bojovat se vším kolem. První díly mají úžasnou westernovou atmosféru. Jezdí se na koních, kluci nosí kolty proklatě nízko, máme tu spoustu panoramatických záběrů. Do toho farma nemá vodu, nemá dobytek, kolem se potulují nacisté, kolaboranti, pašeráci a vše zkomplikuje i strašlivé sucho. Přes to všechno je to všechno v podstatě krásné akční dobrodružství. Některé akční scény jsou na český seriál fantastické. Zhruba od půlky série se dobrodružství pomalu vytrácí a nastupuje plíživý duch komunismu. Vše vrcholí v posledních dvou dílech, které člověka vrátí z westernového dobrodružství do tíživé reality socialismu takovou silou, že to až bere dech. STB, mučení, vykonstruovaný proces, absolutní bezmoc. Přiznávám, že takhle depresivní konec jsem ještě u něčeho neviděl. Druhá série: Zmizela akčnost, zmizel western, zmizelo dobrodružství, zmizely i koně. Zbyla jen šeď komunismu. Přesto mě pořád osudy Maděry v lágru zajímaly, stejně jako osudy lidí na statku. Jen je vidět nepatrně slábnoucí kvalita - původní postavy jsou rozepsané skvěle, ale v lágru jde většinou o přehlídku nezajímavých charakterů. Seriál navíc končí dost nešťastně, smrtí jedné z nejlepších postav. Přesto - stále skvělý seriál. Třetí série: Kvalita jde dolů. Celý seriál netáhne dopředu nic, jen snaha ukázat jací byli ti komunisti hajzli. Což o to byli, ale je to docela nuda. Vyjma prvních dílů, kde se řeší Rusové se nic moc neděje. A navíc z dramaticky uceleného seriálu se stala telenovela. Chvíli jsem měl pocit, že sleduji další rodinná pouta, protože jediný čím dokázali tvůrci odlíšit postavy je, že je nechali řešit nejrůznější partnerské krize. Dějová linie s špiclem je průhledná, dostihová linie o ničem. Zkrátka těžký průměr. Čtvrtá řada: Sledujeme osudy statku po roce 1977. Přiznávám že sledovat ještě rozvinutější telenovelu byla pro mě těžká nuda a seriál jsem totálně zatratil. Kdo podepíše/nepodepíše, vstoupí/nevstoupí stále stejně za prd. Konec série je ale to nejlepší co jsem v českém seriálu viděl. Emoce, radost i smutek a hlavně naprosto úžasné uzavření příběhu. Díky poslednímu dílu jsem si uvědomil že seriál má obrovský smysl - ukázat všem těm pomatencům co tvrdí "zlatí komunisti" co byli vlastně zač. A ano je to propaganda a určitě i občas historicky zkreslená, ale věřím že se podobné věci děly. Proto přes telenovelnost, milion zbytečných postav a spoustu zbytečných dějových linií nechávám hodnocení na pěti hvězdách, protože tenhle seriál má smysl. ()

Kuny27

ukázka z doby, která se vyskytovala ČSR. Poválečná doba je velmi zajímavě vykreslená. Vždy jsem se nemohl dočkat na další díl. Tento seriál hodnotím úplně nejlíp ze všech českých seriálů. ()

Zagros

Zdivočelá země je pro mě jeden z nejlepších porevolučních českých seriálů. Je to snad první ucelenější pokus se bez tendenčních tlaků vypořádat s naší těžkou minulostí. Nebudu vypisovat jednotlivé výhrady, i když jich pár bylo a spíš budu chválit. Příběh mě zaujal hned od začátku. Nejprve se tváří jako hravá kovbojka, postupně jako poválečné drama, přejde do výpovědi vězně v uranovém lágru a skončí v neradostných letech minulého režimu. Každá řada je jiná, každá má i své slabší momenty, ale jako celek vše skvěle funguje a těch silných momentů je daleko více. Všem bych jej rozhodně doporučil. Není dokonalý, ale jako úvodní lekce historie do našich moderních dějin proč ne. Navíc se povedly všechny postavy v čele s Maděrou, Martin Dejdar si tu střihl svou životní roli. Bavily mě ale všechny postavy a rád jsem sledoval jejich osudy. Díky délce seriálu a dlouhému časovému rozpětí měla většina z nich pozoruhodný vývoj. Hynek Bočan a Jiří Stránský to napsali výtečně a rád dám silné čtyři hvězdy. ()

Theraphosa

Na tento seriál se dívám vcelku rád. Myslím si ale, že nikdo z dnešní generace nemůže docela pochopit to, o co v něm vlastně šlo. Co bych si ale dovolil vytknout, je těch sedm "statečných", kteří v brejličkách s kilama navíc cválají na koních s rouškama přes huby a zatavenýma pistolema. To už je krapet mimo. Seriál by se měl držet nějaké dané linie a nechodit ve šlépějích divokého západu. Ovšem, pokud ten "západ" není brán jako velice povedená forma provokace. 75% ()

Přemek

Těžko hodnotit. Po umělecké stránce rozhodně žádný jasný úspěch. V líčení historických skutečností často až příliš doslovný (scény výslechu), jenže - jak mi potvrdil švagr - teprve po shlédnutí právě těchto scén jeho známá pochopila, jak to u StB chodilo.. A za to dík. ()

Bobek27

Vynikající český seriál, který líčí nejsmutnější období našich dějin. Ukazuje, i když někdy trošku naivně, chování a myšlení lidí v době temna v socialistickém Československu. Někdy mi bylo až na blití z toho, čeho jsou lidi schopni... ()

Paity

Velmi oceňuji záměr natočit takovýto seriál. Vyčítám mu však příšerný výběr herců pro vedlejší role. Mladí "kovbojové" jsou parta nesympatických ksichtů, na které se nedá dívat a až na Langmajera z nich snad nikdo ani neumí hrát. Co bych ale hlavně rád řekl je fakt, že se málo oceňuje výkon Miroslava Táborského, který vedle Dejdara, co by komunistického dozorce exceloval. Opět potvrdil, že se na něj nedá koukat, ale jako herce ho sledovat prostě musíte. ()

Kovaja

Neskutečný poklad české seriálové dílny.Od první série až po konečnou čtvrtou jsem se ani na minutu nenudil.Výborné herecké obsazení od klaďasů(Maďěra,Kanda,Putna a všichni kaubojové) až po totální parchanty(Hejl,Žabák atd) je opravdu neskutečné.Člověk se až zasní do téhle pohádky.Hodně poučné pro nás mladé je jak se tahle společnost lidí vypořádávala s komunistickým režimem.Hodně poučné.Tohle je opravdu trezorová záležitost v dobrém slova smyslu. ()

Hanes88

V hlavní roli tohoto seriálu skvělý Martin Dejdar. Pěkná tématika, drsné dějové období. Opravdu se na to dobře dívalo. 60%. ()

J*A*M*A*L

Seriál krásný, krajina, kde se natáčelo byla krásná, podle všeho nejúspěšnější český seriál současnosti. Podle mě solidně natočený solidní průměr. Zklamaný jsem však nebyl. ()

mira007

Téma daleko daleko převyšuje bohužel formu zpracování, některé herecké výkony jsou neperfektní, ale nejvíce do očí bijící je provedení akčních scén, které se český film teprve asi začal učit. Nemyslím hned střílečky, ale i obyčejná rvačka vypadá jako parodie čímž snižuje vážnost toho seriálu. Jestliže po jedné ráně pěstí Dejdar běhá jako postřelená srna za Shakespeara přes celé divadelní podium tam a zpět tak je to nedůvěryhodné. Přesto dávám hvězdy za vybrané téma, režii a scénář a taky oceňuji ten přesun od rozjuchané jezédácké kovbojky do dramatu z komunistického lágru. Kdyby to nebylo tak dlouhé, tak by to měli povinně vysílat ve školách. ()

Terezinka198

První série byl naprostý skvost.. ale ten zbytek.. No.. Dejdar si tady zahrál jednu z rolí, která ho dle všeho proslavila, já ho znám však lépe z jiných filmů (nebo seriálů). ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj