Zdivočelá země - Série 3

(séria)
Česko, 2008, 10 h 29 min (Minutáž: 52–55 min)

Réžia:

Hynek Bočan

Predloha:

Jiří Stránský (kniha)

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Wehrenberg, Václav Chalupa, Jiří Schmitzer, Oldřich Vlach, Jevgenij Vrublevskij, Petr Konáš, Petra Špalková, Jan Teplý ml., Radek Holub, Jiří Lábus (viac)

cinema_cz

Třetí série Zdivočelky je určitě zatím tou nejlepší. Není přetížená dlouhými romanticko-lyrickými pasážemi jako série první z roku 1997, ani politickými represemi a vypjatou osudovostí jako série druhá z roku 2001. Nabízí pestrou paletu lidí a jejich osudů, kteří dohromady skládají velmi zajímavou, místy humornou, jindy spíš dramatickou, buď jak buď napínavou mozaiku tehdejší doby. Je to velmi dobře udělaný seriál (herecky mě nadchl zejména Jan Kraus!) a jednak se může chlubit kromobyčejně zajímavým obsahem, zajímavější tady asi nebyl už celá léta. (Jaroslav Sedláček, Ci 11/2008) ()

topi80

Tato série vlastně ani není obžalobou komunistů, jako spíše o tom, kterak stejné typy lidí dokáží nastartovat to nejhorší ze svého "charakteru" pokaždé, když je k tomu příležitost a ke svému vzestupu využít podrazy na všechny okolo. A tak se nám shromáždí kariérističtí slizouni (zde ztvárněni postavou Jana Čenského), běžní bezpáteřní křiváci (zde ztvárněni postavou Jana Šťastného), pragmatičtí kariéristé (Jiří Dvořák), pomstychtiví vychcánkové (Vokoun, jméno herce neznám) a mnoho dalších. Vzpomněl jsem si u toho na všechny ty rodiny Pithartů, Pajerů, Uhlů, Šabatů, Dienstbierů a dalších, jejichž členové byli u všeho. Chtěli věšet komunisty ještě v době, kdy už to i Tondovi Zápotockému připadalo passé, byli u Pražského jara, byli u takzvané sametové revoluce a jejich nejmladší generace je u současného utahování šroubů, zavírání hub a přituhování cenzury ve jménu vyšších cílů eurounijní internacionály. ()

• Natáčeno v obci Úterý a Dvoře Chýnov u Radiče. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Natáčeno v obci Úterý a dvoře Chýnov u Radiče. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)