Akčný veľkofilm, v ktorom hlavnú úlohu hrá medzinárodná špionáž, cestovanie v čase a evolúcia. Podľa všetkého o mužovi, ktorý sa snaží zabrániť tretej svetovej vojne prostredníctvom cestovania v čase a znovuzrodenia. (Continental film)

filmfanouch

Christopher Nolan je bezpochyby (minimálně) jedním z nejlepších filmových tvůrců současnosti, který sice začínal u menších filmů jako Memento či Insomnia, svým šikovným talentem se ale dostal k Batmanovi začíná a krom toho, že dokázal ze svého Batmana udělat celou trilogii mu Warneři začali důvěřovat i u jiných velkých projektů a Nolan se tak prakticky stal v Hollywoodu jedním z mála filmařů, který si už víceméně mohl dělat co chce když z megahitů udělal originální sci-fi Počátek a Interstellar či válečné drama Dunkerk. Především po kvalitativní stránce jsou ale Nolanovy blockbustery jasným vrcholem a Nolan se už u většiny filmových diváků stál víceméně takovou sázkou na jistotu u které se divák začne těšit na každý nový film i přesto, že o něm zpočátku neví nic. Jeho nejnovější film Tenet poté konečně po škatulatech s vydáním kvůli COVID-19 doráží do kin a už informace o tom, že Nolan film dával dohromady přes 20 let nebo fakt, že jsme dostali kampaň, která byla sice naprosto parádní ale neprozradila téměř nic vytvořila další napjatě očekávanou filmovou událost u které se jen muselo čekat na to zda to Nolan opravdu opět zvládl.... a za mně rozhodně doráží pozitivní odpověď! Až Tenet mi dal vlastně odpověď na otázku co mě na Christopheru Nolanovi fascinuje nejmíň- Nolan je totiž speciální kombinaci blockbusterového, uměleckého a experimentálního režiséra, který si většinou ukousává velká sousta a naštěstí je většinou dokáže více než výborně strávit. Trilogie o Temném rytíři patří mezi nejvýraznější komiksové adaptace a Nolan jí celou pojmul jako vnitřní souboj hlavního hrdiny se strachem, chaosem a bolestí, v Počátku představil naprosto bravurní koncept a do detailů promyšlený svět snů, Interstellar je poté nejlepším zástupcem sci-fi žánru posledních let a i když je Dunkerk v porovnání s ostatními velkými Nolanovými filmy méně revoluční a především nedodá tak perfektní završení, které většinou skrývá velmi silný zvrat tak jde pořád o výborné filmařské řemeslo, které je navíc unikátní díky svému střihu. Ze všech těchto zmíněných filmů má Tenet nejblíž právě k Počátku, zároveň je ale vlastně velmi zvláštní tyto filmy srovnávat, protože to Nolan opět natočil tak trochu jinak. A opět to prostě stojí za to! Christopher Nolan je velký fanoušek Jamese Bonda a vždy si toužil vlastní bondovku natočit. A u filmařů se tak stává, že když mají nějaký oblíbený film tak se u něj velmi výrazně inspirují. Už u Počátku se v rámci celé jedné sekvence inspiroval Bondem, tady jde Nolan ale ještě o kus dál a jednoduše si vlastně natočil vlastní Bondovku. Ovšem Bondovku na drogách. Takovou tu Bondovku jako kdyby si někdo po roce 1977 a Moonrakeru (ve kterém se Bond dostal do vesmíru) řekl, že zajdou ještě dál a vzniklo by něco jako Tenet. Tenet je špionážní film, zároveň ale Nolan servíruje další naprosto bravurně vymyšlený námět a s ním spojený scénář, který dohromady dává nejen jasný povinný kinozážitek ale především rozhodně zásadní filmový milník, kterým se Nolan vydává zase o kus dál. Tenet je vrcholná vysoká filmařina, která je dokonalá v téměř každém aspektu. Kameraman Hoyte van Hoytema si snad nikdy nezasloužil Oscara za kameru víc, protože téměř každý libovolný záběr Tenetu bych si za sebe pověsil do rámečku. Záběry ze vzduchu nebo na různé filmové lokace jsou radost jedna báseň a Hoytema se u mně asi oficiálně stává lepším kameramanem než Nolanův předchozí dvorní kameraman Wally Pfister. Nolan se tentokrát musel obejít bez Hanse Zimmera, místo něho se ale soundtracku ujmul Ludwig Göransson a po Black Pantherovi dodal další pamětihodný soundtrack. Zároveň velmi silně nesouhlasím s názory, že se Göransson pokouší imitovat Zimmera nebo názory, že se hudba k filmu nehodí. A především si u Tenetu dal někdo (konkrétně zvukaři Richard King a Gary A. Rizzo) vyloženě sakra těžkou práci se zvukem, protože každej výstřel z pistole, každej automobilovej náraz nebo hudba z Göranssonova soundtracku zní nejlépe jak může. Čím lepší plátno a čím lepší zvukové kinovybavení tak tím větší diváka čeká zážitek, za sebe ale musím potvrdit, že v IMAXU je možná někdy u tohoto filmu skutečně na ohluchnutí. Ale za ten zážitek to rozhodně stojí. Tenet si diváka zamiluje podle toho jak pozorný bude- Tohle totiž není Počátek, kde se v nějakých pasážích vysvětlovalo jak vlastně stroj na sny funguje a víceméně se všechna pravidla v rámci filmu vysvětlili. U Tenetu je tomu přesně naopak- vše se vysvětluje za pochodu a rozhodně se zároveň nevysvětlí vše. Člověk, který u Tenetu chvilku vypne mozek se tak možná bude ztrácet v trochu tom jak funguje tohle a jak funguje tamto a jak se stalo toto. Za sebe musím upřímně říct, že jsem víceméně všechno pochytil, rozhodně i mně ale druhé zhlédnutí prospěje i proto, že opět jako je u Nolanovek zvykem dorazí zvrat, který celou věc obrátí vzhůru nohama. A u žádné Nolanovky to snad neplatí tak moc jako právě u Tenetu. Opět se najdou lidé, kteří budou prskat na to, že se Nolan snaží šokovat za každou cenu a někdo bude zase říkat, že se Nolan vlastně točí v kruhu. Právě tato poslední věta je ale totální hloupost, protože Tenet je opět něčím úplně jiným a ze samotného nápadu následným konceptem, expozicí a bravurním provedením vzniká další blockbusterová trefa do černého, protože jde prostě o nejdokonalejší ukázku jak blockbustery dělat- Má silnou autorskou vizí a s ní také maximálně dokonalé provedení. Protagonista (to je jediné jméno které v celém filmu má) v podání Johna Davida Washingtona možná v rámci Nolanovek není tak parádním hrdinou jako Bruce Wayne, Dominic Cobb nebo Joseph Cooper, Washington je ale sympaťák co má neskutečný charizma (což pravděpodobně zdědil po tatíkovi Denzelovi), kterému jde akční poloha uvěřit a především následně mezi ním a postavou Neila v podání Roberta Pattinsona vzniká postupně budované a uvěřitelné přátelství. Pattinson je jinak výborný a jeho postavu je velmi snadné si oblíbit. Stejně tak je tu velmi fajn femme fatale (ale vlastně ne úplně) Elizabeth Debicki, která má ve filmu své opodstatnění a především strašně dobrý záporák ruský oligarcha Sator v podání Kennetha Branagha. Branaghův záporák je sice jasně čistě zlý, zároveň má ale vlastně víceméně pochopitelnou motivaci a především skutečně funguje jako protivník. Často jsem ve spojitosti s Tenetem narazil na názor, že Branagh přehrává a nemůžu více než kroutit hlavou. Branagh totiž pořád za mně patří mezi nejlepší britské herce a tohohle ruského padoucha ztvárnil velmi dobře. Michael Caine jinak nesmí klasicky u Nolanova filmu chybět a v jeho cameu se velmi výrazně předvede a potěší, že tu šanci předvést se dostanou i Aaron Taylor-Johnson nebo Himish Patel. Především jde ale skutečně o vrchol audiovizuálních filmových orgií, která předvádí několik naprosto dokonalých akčních sekvencí a bravurní prolog, jenž se již před pár měsíci objevil v IMAXU a naprosto skvěle vykreslí charakter hlavního hrdiny už na začátku není rozhodně předčasným vrcholem. Jakmile poté ale nastoupí zvrat uprostřed a celé vyprávění otočí vzhůru nohami tak už bezpochyby je jasné, že je Tenet zásadním vypravěčským filmovým milníkem, které se díkybohu Nolanovi nerozpadlo a funguje jako ta nejlepší možná skládačka puzzle. Christopher Nolan měl pravdu- Tento film byl skutečně stvořen pro velké plátno a vám jenom padne čelist nad tím jak to do sebe vše ve finále skvěle zapadne. Jak je u Nolana zvykem tak se dá o jeho filmech říct, že se mu mohli snadno rozpadnout pod rukami. Platilo to o Počátku i o Interstellaru a platí to dost možná ještě víc o Tenetu. Ten možná není vrcholem Nolanovy filmografie a nenabízí tak silné finále jako poslední dva díly Trilogie o Temném rytíři, Počátek či Interstellar, pořád jde ale o výborné završení velké filmové jízdy, kterou je velmi snadné odsoudit kvůli tomu, že nedává smysl. Jenomže ve skutečnosti je v téhle variantě velmi pravděpodobně spíše nepochopená, protože tady ten film opravdu vyžaduje pozornost. I proto dost možná budou mít někteří diváci s novým Nolanem problém, nutno ale dodat, že to prostě opět je vrcholná filmařina a velmi pravděpodobně už teď jeden z největších (ne-li vůbec největší) filmových zážitků současného roku. Zároveň je vlastně jedno, že byla tahle letní filmová sezóna velmi hubená. Jeden Tenet totiž bohatě vystačí! Viděno v kině: 3x () (menej) (viac)

lamps

Tenet je film, o kterém bych toho chtěl napsat neskutečně mnoho, ale v momentálním časovém vytížení se zmůžu jen na strohé: Běžte na to do kina a nehledejte v tom pseudointelektuální metafyzické pozétství - nechte se vtáhnout do světa, jehož prezentace a vývoj v rámci narativního filmového díla už dlouho nebyly takhle působivé a uspokojivé v jejich samotném procesu. Více snad po dalších povinných projekcích..... Škoda že tomu trotlové typu verbala budou kurvit hodnocení, ale to už k tomu tady na CSFD holt patří - a vlastně to tím víc značí skvělý film. ()

Shakers

Je Tenet ďalší geniálny film Christophera Nolana ? Podľa mňa určite áno, ale nie tak brilantný ako jeho Inception. Aspoň na prvý krát. Nolan je známy tým, že dokáže divákovi perfektne zamotať hlavu a prísť s niečím novým a nečakaným. Presne toto ponúka aj Tenet, a aj keď som to pochopil, vždy je tu pár drobností, ktoré mi u Nolana uniknú. Preto tu jednu * si na plné hodnotenie zatiaľ odložím. Čo pochváliť okrem zamotaného príbehu ? Predovšetkým perfektné vymyslenú akciu (bitka kde sa jeden bije dopredu a druhy dozadu!), hercov (tatko Washington je lepší aj John to dobre uhral, navyše mu dobre sekunduje Pattinson a démonický Branagh je tiež famózny), prostredie, kostýmy, výprava, kamera (všetko tu na oko vyzerá perfektne, a ako je u Nolana zvykom aj tie IMAX zábery). Určite výborný film, teším sa na ďalšie pozretie. 85% - 4* ()

Pepinec

Člověk se chce aspoň na chvíli schovat před tím chaosem venku, tak jde do kina a tam tohle... Na co bych si hrál, já tady pochopil akorát to, že mám vypadnout zpátky na mráz, když na konci rozsvítili. Kdybych neměl doprovod, netrefil bych ani do vlastního auta, jak se mi z toho motala hlava. Rád věřím, že Nolan má všechno promyšlený, ocenil bych ale, kdyby se od příště jeho filmy pouštěly zpomaleně a dvakrát za sebou. ()

Big Bear

Snad to bylo únavou, nebo tím že nemám doktorát z fyziky... Zkrátka chytal jsem se jen místy. Jediné co mne těšilo, že se chytám trochu víc než moje drahá polovička, což mi způsobovalo mírně libé pocity, že jsem chytřejší... Film byl natočen zručně, nápad jistě zajímavý. Ale kdo se nechytal už při prvním usnutí v Počátku, nemá šanci tady cokoliv chápat. Osobně mne mrzelo, že vizuál alespoň u mne převyšoval výrazně nad dějem a hereckými výkony. Moc se mi tam líbil můj miláček Caine s hláškou ,,Zachraňte svět, účty vyřídíme pak'' :-). Kupodivu mi nevadil ani Pattison, kterému tahle role docela sedla. Dávám dohromady za 4 invertované kulky, ale je to o fous ! Asi se na to budu muset ještě jednou podívat. * * * * ()

KlárkaS

Mistr nelineárního vyprávění se konečně vrátil... A není to zas taková pecka. Ale chudák Tenet to neměl lehký, první velký film, co přišel do kin po téměř půl roce, tak jasně že očekávání jsou velký a všichni lidi se těší jak sviň. Ale popravdě se mi prostě nelíbí koncept filmu, který není možný pořádně pochopit po jednom shlédnutí. Tak elitářskej žádnej z předchozích nolanofilmů ještě nebyl. Nemám problém jít na film několikrát, vlastně to dělám i docela často, ale spíš z nějakejch emočních důvodů, nebo na pochytání easterggů. Jako průměrnej divák, co nemá doktorát z fyziky, nechci po titulkách hned vytahovat telefon a hledat si tenet explained. Jinak ok, že jsem blbá, to ještě pochopím (heh), ale co je potom naprosto neodpustitelný je, že Protagonista nemá absolutně žádnej charakter, a jen cestuje z jednoho kontinentu na druhej, aby něco nebo někoho našel. A jak má potom divák cejtit nějaký emoce, když Protagonista ani vlastně nemá co ztratit, protože nemá žádnou backstory, něco, na čem by mu fakt záležilo. Jako ok, může přijít konec světa, jasně, ale tak aspoň ať to trochu prožívá? Kromě tohohle hejtu ale cením soundtrack, Roberta Pattinsona a vizuál, ty hrátky s časem vypadaly fakt cool a už se těším na making of. Ale jinak smutek, protože tenhle film v sobě nemá vůbec žádný srdíčko. A to je za mě unacceptable:( ()

JohnnyD

Akcia je bohovská, kamera nádherná, hudba nadupaná, námet fantastický, ale preboha ten scenár bol čo zač? Mnohé dialógy (hlavne v prvej polovici) bolo také úplne utrpenie počúvať, že fakt by bolo lepšie, keby sa ozval hlas rozprávača a povedal: "A tak sa vydali hľadať ďalší McGuffin." Celá dejová línia s obrazom, ktorá tvorí nosnú časť filmu, nedáva zmysel (nehovoriac o tom, čo a prečo sa skrýva v trezore). Casting nemá čo ukázať (Kennethovi Branaghovi som Rusa neveril a Robert Pattinson je tu takmer bezvýhradne len na expozičné dialógy o tom, ako funguje svet Tenet), vzťahy medzi postavami sú nefunkčné a motivácie Protagonistu a Kat sú úplne jalové. Ich jediný účel je, aby príbeh dospel k záveru, aký si Nolan naplánoval. Taký dojem budí celý scenár. Nolan vedel, ako to chce ukončiť a potom len ťarbavo dopisoval cestu, ako sa tam dostať. Chcel by som to vidieť zostrihané ako hodinu a pol dlhý akčný videoklip. ()

sheen

Vyrazil jsem po 6 měsících do kina, první film, který mne donutil zvednout zadek v době Covidové. Když jsem byl na posledních SW v IMAXU a před filmem běžela ta scéna z opery....to byla husina a říkal jsem si, že to bude pecka :) A taky, že byla. Nolan je jeden z nejlepších režisérů posledních let, co film to skvost. U Teneta tomu není jinak, technicky dotaženo k naprosté dokonalosti, tak jak je u Nolana zvykem. Pecka akce podpořena bombasticky dynamickou hudbou (kde je Zimmer?!). Prolínání časových linek, nápad a provedení. Nutno shlédnout ještě několikrát [MKUH] ()

Pilda17

Opět se ukázalo, že na Nolana se vyplatí čekat. Akční jízda, která vám od samého začátku nedá vydechnout a nutí vás přemýšlet, co se to tam vlastně děje. Nolan si hraje s cestovním v čase a opět se mu to daří. Ne každý musí pobrat na první pokus, našel bych také nějaké mezery, ale od toho bude druhá projekce, protože myšlenky nejdou zatím úplně srovnat. Nakonec rozuzlení je dobré a divák dokonce vše i pochopí, ale ten chaos v mezihře je neskutečný. Precizní jsou akční sekvence, kde si s vámi Nolan hraje a vidíte věci pozpátku i vpřed, což je naprosto originální a fungující nápad. Jestli vše dává smysl a je vůbec reálné? Cestování časem je logické nebo je úplně mimo mísu? Na to si každý divák musí odpověď sám. Na to bohužel nedokážu odpovědět, ale jedno vím, ve filmovém světě je možné vše! Nolan nám naservíroval opět originální dílo, které posouvá hranici dokonalosti zase o kus dál.. 10/10 = 100% ()

Disk

Christopher Nolan by především potřeboval schopného dramaturga, který by mu krapet proškrtal jeho příliš složitý scénář, ve kterém nezasvěcený divák nemá žádnou šanci se pořádně zorientovat. Jinak je Tenet fantastickou podívanou. Robert Pattinson a Kenneth Branagh jsou králové. ()

Cappuccino

Tenet je prekombinovaný, ťažko uchopiteľný a chápem, že mnohým divákom nemusel dávať úplne zmysel. Pokiaľ si však dával počas snímky pozor, v priebehu stopáže ti určite väčšia časť mechanizmu do seba pekne zapadla. Keď si ale odmyslíme zložitý mechanizmus Tenetu, Nolanova novinka je inak v každom ohľade úchvatná. Perfektná akcia, vynikajúci J. D. Washington, parádny Robert Pattinson a výborne stupňované napätie. ()

Ruut

Kdyby to bylo jen prvních 90 minut + svižné šokojící finále, tak Nolanovi zatleskám že jako jo a zakončil pěkně svoji "trilogii" hrátek s časem Ale co sakr ati červení a modří a výlet za záchranou lidstva a malého spratka? Běžte už Nolana někdo pořádně kontrolovat a přinuďte ho natočit spíš nadupanější verzi HEAT. ()

Chlupis

V době, kdy je skutečný Bond pořád běloch, který jako první ustoupil ze svého původního distribučního slotu a Fukunagovu vizi tak uvidíme až koncem roku, je příznačné, že jeho místo nahradila variace na skutečně moderní bondovku s Washingtonem v hlavní roli a rapovým titulním songem od Travise Scotta, kde musí lidé nosit masky, aby se mohli bezpečně pohybovat zpět v čase. Tenet vychází svou fantaskností i osudovostí plánů záporáka spíše z moorovek (přestože zde má “zlý plán” vlastně pochopitelný kontext), i když elegancí, se kterou svět zachraňují muži v drahých oblecích, upomíná spíše na conneryovské šedesátky. SPOILER: Nejvíce fascinující je ale na celém Tenetu především to, jak často se ozývá výhrada o emocionálním chladu, přestože celý film souběžně sledujeme casablancovský “začátek jednoho krásného přátelství” a zároveň, z pohledu již naverbovaného Neila (aka Maxmi-LIEN-a, wink wink) jeho dojemný konec. Závěrečné uvědomění Protagonisty považuji za emocionálně podobně silný moment, jakým byl Cooperův dálkový přenos s jeho dcerou v Interstellaru. ()

misterz

Nechcem sa nikoho dotknúť, ale asi v živote nepochopím, čo na tomto kto vidí. Jasne, divák sa tu opäť môže spoľahnúť na perfektnú réžiu, kde režisér presne vie, ako podať myšlienku divákovi. Aj nápad zaujal, originalita mu nechýba. No čo z toho, keď dejová linka aj spolu s postavami vôbec ale vôbec nebaví? Pre mňa nudné a absolútne nezáživné, ako by som pozeral na nejaký podradný akčný scifi film. Teda až na pár scénok s K. Branaghom, avšak ten bol na obraze iba veľmi málo, čo je škoda. A hoci ma hranie sa s časom baví, v tomto prípade som často dvíhal obočie na spôsob - čo to vlastne je? A to nehovorím o totálne hlúpej myšlienke, ako že si v budúcnosti odložím niečo do minulosti a budem si po to chodiť. Žiaden zmysel. Celý film postavený len na invertovaných, dopredu-dozadu, výbuch-nevýbuch.... časom začalo nudiť aj to. Podpriemer. 40/100 ()

HAL

Inception zkřížené s Mementem a našlehnuté řádnou dávkou speedu - tady se na nikoho nečeká, těch 150 minut uteče neskutečně rychle. Nolan vypráví tak freneticky a s tak absolutním osekáním scén na nejnutnější minimum, že kdyby tímto stylem točil Pána Prstenů, tak ho se vším podstatným i vizuálně zajímavým stihne odvyprávět za hodinu. Celou trilogii. Jak ukazuje už jeho název, Tenet je palindromem a lineární čas tu nehraje velkou roli, mnoho scén se vrací tam kde začalo - kdo už u Inception nebo Interstellar potřeboval pro pochopení časových rovin diagram, tak tady ať to ani nezkouší, nemá šanci. Místo dvou nebo tří časových rovin je jich tu souběžně třeba pět, a některé z nich běží pozpátku. Je fascinující že i v tomhle jde nějakým způsobem udržet přehled... víceméně. Hrátky nelineárním vyprávěním jsou Nolanův trademark, postavil na tom skoro každý svůj film, a tady to posunuje zas na ještě vyšší level - čím dál víc své schopnosti přeceňuje, ale pořád je neskutečná zábava to sledovat. Aspoň že na rozdíl od Interstellaru se příliš nepokouší o tlačení na emoce aby zakryl narativní nedostatky - tady je zakrývá přívalem informací, ve kterém nejde přemýšlet moc do hloubky. Problém, krom rychlosti narace, kterou mnozí prostě nebudou stíhat, je že tohle už je čiré fantasy, s kauzalitou se tu pracuje jako s chaotickou magií, a jakékoli protesty v hlavách diváků toužících po racionálním vysvětlení Nolan smete jako "Nesnaž se to pochopit, musíš to cítit". Větou, kterou teď budou v recenzích opakovat úplně všichni, a která je prostě jeho ekvivalentem Moffatovského popisování cestování časem jako "wibbily wobbly timey wimey". Už jeho předchozí filmy na to měly náběh, tady se odkopává v plné síle Kdo na to nepřistoupí, nastupuje do předem prohrané bitvy, umře na nimrání se v detailech logiky fikčního světa, která tu prostě moc dobře nefunguje. Nebo hůř, nepobere ani hlavní linku příběhu. Kdo na to přistoupí, dočká se nejlepšího thrilleru za dlouhou dobu, vizuálně ohromujícímu filmovému experimentu, který je tak fascinujícím způsobem sestříhaný, že se o něm bude psát v učebnicích ještě za padesát let. Byť ne vždy úplně kladně. 8/10 ()

Satan

Po druhém, pečlivém zhlédnutí reviduji komentář a snižuji hodnocení. Pevně jsem věřil a doufal, že po dalším zhlédnutí mě Nolan dostane a vše bude dávat smysl, ale...Tenet působí jako návrh scénáře, nikoli jako výsledný produkt. A tím nemyslím jen neustálou redundanci informací a komplikovanost děje, ale i přepáleného Branagha, křečovitý humor anebo velice cheesy osudovou romantickou podzápletku. Aby se mohl divák bavit a užívat si promyšlený blockbuster, musí alespoň částečně držet krok s děním na plátně. Tady se stal Nolan natolik ambiciózním/arogantním, že chce a potřebuje toho tolik říct, že se vše podřizuje hlavní misi, splnění úkolu a na vysvětlovačky, představení postav nebo dokonce vedlejších linií příběhu již není čas. Vyprávění je natolik vrstevnaté a informací je tolik, že je napoprvé NEMOŽNÉ a napodruhé KOMPLIKOVANÉ pochytit vůbec co se ve filmu stalo a děje, natož abychom stihli pochytit všechny náznaky a detaily v dalších plánech. Zatímco Počátek vysvětloval až příliš, Tenet nevysvětluje téměř vůbec. Tenet budou milovat cinefilové a studenti filmové vědy. Naopak běžný divák bude zřejmě tápat a nad tou vrstevnatostí a komplikovaností ohrne nos a přestane ho děj zajímat. Já jsem někde napůl - má to geniálně vymyšlený koncept a unikátní fikční svět, řemeslně je to dechberoucí (díky bohu viděno v kině) a za posunutí naratologických hranic velký palec nahoru. Potřetí si to už ale nelajznu a zůstanu u hledání vysvětlovacích videí, diagramů, grafů a náčrtů dějových linek. To mě totiž baví víc než se na ty dvě a půl hodiny hrnoucích informací dívat znova. ()

Vančura

V kině se mi to celkem líbilo, ale už cestou domů se mi to rozleželo v hlavně, a změnil jsem názor. On mě tedy stihnul otrávit už ten konec, který jsem prostě nepochopil, což se ale dá říct o většině toho filmu, který je prostě mimo moje chápání, a jsem líný nad tím přemýšlet nebo někde hledat nějaké vysvětlení toho, co mi nedošlo. Ani řeč pak nemůže být o tom, že bych na to šel znova - obecně mě irituje už ten samotný fakt, že to bylo cíleně natočeno tak, aby na to lidi chodili opakovaně. Protože pokud jde o mě, osobně bych ten film celkem s klidem ignoroval, ale když se už naskytla příležitost ČSFD projekce, zvědavost nakonec zvítězila. V některých momentech mi to přišlo hodně působivé (např. ty automobilové honičky "pozpátku"), ale celkový dojem u mě stáhlo dolů nesympatické obsazení (Pattinsona jsem nikdy moc nemusel, Elizabeth Debicki mi přišla vyloženě hnusná, a na Washingtona si asi neumím udělat názor), nevýrazný soundtrack a 2,5 hodinová délka, kvůli které mi málem zdřevěněla prdel. Celkově jde ten humbuk kolem Nolanových filmů mimo mě a nejsem jeho cílovka, takže nelze čekat, že by to ve mně vyvolalo nějaké nekritické nadšení, jako u místní komunity (navíc mi je protivné ten film vynášet do nebes jen z toho důvodu, že se vymyká z aktuální nabídky v kinech, která je kvůli koroně jedna velká bída - ten argument mi přijde úplně zcestný). ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

15.06.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů