Akčný veľkofilm, v ktorom hlavnú úlohu hrá medzinárodná špionáž, cestovanie v čase a evolúcia. Podľa všetkého o mužovi, ktorý sa snaží zabrániť tretej svetovej vojne prostredníctvom cestovania v čase a znovuzrodenia. (Continental film)

L_O_U_S

U Teneta člověk vážně neví, zda Nolan píše filmové dějiny, nebo jen za tónů zimmerovské hudby zběsile masturbuje. Přikláním se spíš k tomu prvnímu. Koncept se mi líbí a oceňuju odvahu přijít na plátno s něčím dosud nevídaným – ono vidět akční scény, kde pro různé postavy běží čas různým směrem, je přinejmenším zajímavé. Neskutečně tím ale trpí přehlednost a výsledná složitost je na mě prostě moc. A přestože druhá projekce je pro mě nutnost, nebudu utrácet za kino a počkám si, až to vyjde na DVD. (1 326.) ()

kajas

Základní zápletka je v zásadě velmi jednoduchá a ne nadarmo se o filmu říká, že si Nolan natočil vlastní bondovku - hodní agenti se snaží zachránit svět před ruským padouchem. Tahle záchrana ale trvá dvě a půl hodiny a zahrnuje takzvané časové inverze. Takže se připravte na to, že některé scény uvidíte hned dvakrát - v klasickém plynutí času a následně pozpátku. Nebo nejdřív pozpátku a o hodinu později v klasickém plynutí času. Nolan se nezdržuje s žádným velkým vysvětlováním, nasadil doslova zběsilé tempo, a tak není v lidských silách všechny body příběhu zachytit hned během první projekce. Technickému zpracování nejde samozřejmě vůbec nic vytknout, herci jsou skvělí (na Pattinsonova Batmana se budete těšit ještě víc), ale pro mě tahle podívaná postrádá důležitou věc - emoce. Nolanovi se někdy vyčítá, že točí filmy chladné, odtažité, s postavami, ke kterými diváci nepřilnou. Pro "Tenet" tyto výtky platí dvojnásob. Určitě se na něj podívám ještě jednou (protože jsem ho samozřejmě nepochopila :D), ale nebudu se k němu vracet s takovou radostí jako k jiným nolanovkám. ()

Phetronius

Vemete hovno (kravské, psí, lidské... dle chuti a nálady) a nastříkáte ho 24 karátovou barvou, navoníte to chanellem no.5 (ve skutečnosti pěkný puch) a máte co? navoněné a zlaté ....hovno. Takhle na mne působil celý film, a to jsem Nolanův fanda. 2* za mistrné řemeslo. Ale příběh za 0*... Ps: Patizon mne zde náhodou mile překvapil Pss: "nebudu ho zde uvádět, protože tím mu dělám reklamu" zde blije hovna i s jeho poznámkami.... ()

hygienik

Totoka bolo o tom, ako psíček s mačičkou dúfali, že WW3 vypukne až po Štedrom dni, aby stihli ešte prekrojiť jabĺčko. Ale keď to urobili, vnútri nenašli ani hviezdu, ani kríž, ale rovno pomelo. No jak sa totoka mohlo stať? Za to môžu samozrejme hentítok Rusáci. No aspoň to nebolo tak desne nudné a komplikované ako Počiatok. Nolan na mňa nezaberá. ()

Eldrick

Algoritmické INCEPTION pozpátku, bez emocí a vykreslení motivace postav. 2 a půl hodinové civění na čas, kdy už to sebeopakování a sebeonanie konečně skončí. Je fajn, když poznáte lokace, které jste sami navštívili, ale to k filmovému zážitku bohužel nestačí. Tohle byla mozková lobotomie a jenom pozéři hodnotí vysoce. Nolan prohlásil, že u filmu nemáme myslet, ale užít si ho. Bohužel tohle je případ silné migrény na filmovém plátně a po 20 minutách začnete v kině googlit nejbližší lékárnu. Jediné pozitivum je soundtrack, což je taky variace na Zimmera u INCEPTION a BLADE RUNNER 2049. UPDATE: V televizi bez zvuku je to ještě větší komedie. ()

Mikarda

Bylo to chladné, nevysvětlené, a matoucí. Děje se mnoho šíleností a ty, diváku, se dívej, ale nevysvětlím ti pořádně, co jsem tím myslel. Takto na mě Nolan působí, bohužel si nemohu pomoci. Provedeno to bylo absolutně skvěle, to není pochyb. Akce střídá akci a je to jedna velká jízda a herci se také blýskli, především se mi líbí, jak se Pattison vymanil z role upírka. Jádro pudla celého veledíla mi ale uniká. Mluví se o konci světa a algoritmech. Dějově mi ale zápletka spíš připomínala kolekci relikviií. Tak třeba příště, Christophere. ()

Radda

Dlouho očekávaná novinka od Christophera Nolana. Kdo zná tohoto režiséra, tak dobře ví, že to bude opět o přemýšlení a v tomto případě rovnou dvakrát. V hlavní roli se zde představují John David Washington a Robert Pattinson, zejména druhého jmenovaného musím opravdu vynachválit, že mu role takto sedne, jsem vůbec nečekal. I postavy vedlejších rolí Elizabeth Debicki, Kenneth Branagh a zejména mnou oblíbený Aaron Taylor-Johnson stojí za vypíchnutí, jelikož jejich charaktery jsou též výborně jak napsané tak i zahrané. Teď k samotnému filmu, i přes delší stopáž 150 minut, děj filmu neskutečně odsýpá a není tam jediná nudná scéna či pasáž. Využívání reálných exteriérů či lokací je v dnešní době čím dál méně používané a proto si takové scény musí každý divák užívat do sytosti, též minimální využití CGI efektů je zde použito jen na nepatrné malé množství. K samotnému ději se nesluší nic prozrazovat, ale není zas tak složité jej pochopit, samozřejmě při plném soustředění. Ještě stojí za zmínku výborný soundtrack, dechberoucí kamera a skvělý střih. PS: Při scéně s dopravním letadlem nebylo využito žádného digitálního triku, tak si tuto scénu vychutnejte. Snímek hodnotím 80%. ()

LND

Daleko víc než jakéhokoliv Nolana jsem v tom viděl Mission Impossible ozvláštněnou o vracení času. Je pravda, že film pořád šíleně jede a nedává vůbec čas na porozumění. Ve chvíli, kdy se člověk zamyslí, co se vlastně stalo v předchozí scéně, pozornosti unikne ta další. Láká na více shlédnutí. S tím souvisí i mé upřímné pochopení pro lidi, kteří řeknou, že ten film je blbost. Už jen chaotický úvod, třebaže skvěle udělaný, dokáže totálně rozhodit... Drobné nedostatky ale nezabrání tomu, abych dal plný počet. Akční scény jsou dokonalé po všech stránkách a příběh, i když hodně složitě podaný, je skvěle promyšlený. Zvlášť bych chtěl pochválit vynikající soundtrack Ludwiga Göranssona, který tomu filmu neskutečně sedí, a to i v momentech, kdy je přes něj špatně slyšet rozhovor. Tvoří podle mě úžasnou atmosféru odtržení od reality. Takhle výborně natočený a hlavně originální film jsme tady už hodně dlouho neměli. ()

Parlay

I mistr Nolan se někdy utne. Tenet má drive a nepolevující tempo, bezchybnou technickou a vizuální stránku a vynikajícího Pattinsona s Branaghem. Naprosto ovšem selhává v tom nejdůležitějším - v příběhu a postavách. Čert by vzal to povrchní a diváka přeceňující (na první zhlédnutí bez diskusí) výklad pravidel světa, kdyby nás děj dokázal vtáhnout stejnou měrou, jako tomu bylo u Inception. Tenet je odtažitý a chladný jako srdce ledové královny. Důležité momenty postrádají emocionální dopad a vyšumí do ztracena. Nemám žádnou chuť či motivaci si snímek pustit znovu, což asi mluví za vše. ()

dyfur

.....no ...nerozumel som tomu...ak sa budú točiť  len filmy pdobného typu...tak pre mňa nová kinematografia skončila.....PS:niektorí tu majú podobný názor....že si to pozrú ešte raz atď ....no mne sa nechce 150 minút zasa venovať niečomu -čo moožno pochopím,ale ....nebavilo mňa to vôbec .....a tí predstavitelia.....úplne nezáživní.....sterilní..... ()

BoredSeal

Jsem rád, že se Nolan pořád vyhýbá nabídkám točit nějaké banality ve stylu Bonda a radši naservíruje divákům svoje komplikované sci-fi peklo. Nejsem si jistý, jestli mu to tentokrát tolik lidí nadšeně sežere jako dřív. Mínusem je ne moc sympatický představitel hlavní role, kterého kolega upír Edward charizmatem hravě setře a unylý odér hrozící romantiky. ()

filmoid

Je fajn zabývat se časovou inverzí, ale nesmí to ohrozit klasickou jednotu času, místa a děje. Aspergří intelektualismus, který tohle zkouší ignorovat, tentokrát netrefil - Tenet nefunguje, rozpadá se, jednotlivé nesourodé dějové segmenty se propojují nejvyčpělejšími vypravěčskými klišé (vědkyně v bílém plášti vysvětluje, britský lord instruuje...), všichni melou atemporální pravdy o konci světa, kterého se divák nemá šanci bát. Ze všeho nakonec vyleze, že naši potomci nás chtějí zničit, protože jsme jim způsobili vyschnutí řek a růst hladiny oceánu... Efekty tentokrát (ve srovnání s Interstelarem nebo Počátkem) působí lacině, vše už jsme viděli udělané lépe (např. autohonička v Matrixu 2 vs. tenetovské couvání ...), závěrečná bitva je naanimovaná jako z PC hry, hudba nic moc. Škoda. ()

mikinhoo

Je to jasné, Nolan natočil film, který se musí vidět minimálně dvakrát. Poprvé si ho užít hlavně z vizuální stránky. Podruhé si vyzobat ty perličky, co tam Nolan zanechal. Film, stejně jako příběh, stojí celý na principu Tenet. ()

easaque

2* Už přes deset let jsem filmům Christophera Nolana nedal přes tři hvězdičky a Tenetem se můj trend evidentně nezmění. Nezmění to ani výborné akční scény, skvělá výprava a rozhodně ani příběh, i kdybych po desátém shlédnutí zjistil, že má hlavu a patu a všechno na sebe logicky navazuje. Právě tyto přehnaně překombinované příběhy mě baví čím dál méně a navíc, když si tam hraje k tomu s časem. Dřív jsem to měl rád, ale čím dál víc jsou to větší fantasmagorie. A na ty je Nolan machr ... za mě teda tento blockbuster získá dvě hvězdy a opakování mě vůbec neláká. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Tak, a mám za sebou všechny Nolanovy filmy. Bohužel, i když ho mám jako režiséra rád, od Temného rytíře nenatočil nic pořádného, maximálně tak filmy, které ušly (Počátek, Interstellar) a ten zbytek (Dunkerk, Temný rytiř povstal) byl ve mě zanechal více či méně průměrný dojem. A Tenet bych zařadil někam mezi ty dvě kategorie. Na tenhle film jsem se těšil, ale zároveň se bál toho, jak dopadne, takže jsem na něj do kina radši nešel. A asi jsem rád. Prvních 30 minut jsem byl hodně spokojený, ale popravdě to bylo hlavně filmařskou a audiovizuální stránkou. Tu totiž Nolan ovládá dokonale snad v každém svém filmu, že už mi přijde pomalu zbytečné ho za to chválit, ale tady to ještě vyzdvihnu. Fakt, v tomhle případě před ním smekám. Díky tomu ta první půl hodina pro mě měla slušnou atmosféru a úvodní scénu z celého filmu považuji za nejlepší, ale jelikož mě děj zas tolik nechytl a už mi začínal připadat zbytečně překombinovaný, začal jsem se pak celkem nudit. A bohužel až na pár scén mě to nudilo až do konce. Co se děje týče, obávám se, že většina uživatelů v tom chce vidět nejpromyšlenější film všech dob, ve kterém všechno nutně musí dávat smysl a zapadat dokonale dohromady, ale já osobně z Tenetu měl pocit, že je to zbytečně překombinovaně natočený špionský sci-fi film, který vlastně nemá až tak složitou zápletku, když pochopíte její systém - a že se to dá. Minimálně v závěru je to přímo řečené snad dvakrát. A přiznávám, že se mi ta zápletka celkem líbila a vzejde z ní dost zajímavá pointa. Fakt jenom škoda, že je to natočené tak překombinovaně, s přehnaným množstvím akčních scén (ve finále už mě to navíc dost otravovalo - a že tam bylo té akce nejvíc) a i přes počáteční "nadšení" jsem se nakonec docela nudil. A obávám se, že by to na mě podobný efekt mělo i v kině. Navíc herecky mi to přišlo takové nevýrazné, John David Washnigton má po celý film stále jeden výraz a když i Pattinson podal lepší výkon než on, tak je to docela průser... Hudba se mi zpočátku taky dost líbila, ale čím déle to trvalo, tím víc jsem měl pocit, že jsou si všechny skladby strašně podobné a začalo to na mě působit stejně otravně, jako přehršel akce (jasně, chápu, že to má být akčňák, ale dle zdejších reakcí jsem čekal něco složitějšího na přemýšlení, co nebude vypadat jak random film od Marvelu - jenže tak ve finálním "boji" na mě Tenet fakt působil, nemůžu si pomoct...). I když z Tenetu nejsem bůhvíjak nadšený a uchvácený, i tak ho nechci zatracovat, protože špatný ten film rozhodně není. Jen má dost svých mínusů. 3* ()

ilemas odpad!

Nolanovi filmy se mě prostě nelíbí. Tenet jsem dlouho odkládal, až mě to nedalo a jako milovník sci-fi zvědavost zvítězila a také má vyšší hodnocení než novější Stvořitel, který se mi kupodivu přes všechny negativní recenze hodně líbil. Tenet i přes spoustu akce mě od samého začátku velmi nudil. Jak slyším jméno Nolan, předem vím, že se mě film nebude líbit a většinou se nepletu. Oppenheimera nechci ani vidět. ()

kagemush

Jó to byly doby, kdy stačilo rozšlápnout motýlka a předpokládaná kauzalita šla dle předpokladu v prdel. Nyní by to holt bez těch opulentních vizuálů asi nešlo .... - Já co už mám celá desetiletí nastavenou mysl na lineární toky a přesto na tohle zíral , jsem v průběhu kdy přede mnou (ob čas) běžel čas poněkud nelineárně, lehce šilhal a byl na konci (vlastně začátku prostředku) vděčen za ty vysvětlovánky vod pana autora. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

15.06.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů